1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
znamię proszę o poradę
Autor Wiadomość
arbi 


Dołączył: 26 Lip 2012
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2012-07-26, 21:02  znamię proszę o poradę


Witam,

Proszę o opinię na poniższy temat

Usuwam regularnie znamiona gdyż mam rodzinne obciążenie czerniakiem.

wczoraj hist pat wyszedl " naevus pigmentosus epidermo - dermalis suspectus" czyli skorno naskorkowe podejrzane. Do tego dopisek "proponujemy konsutlacje w instytucie onkologii".

Oczywiscie jestem po takiej konsultacji, wycinek zostanie sciagniety z firmy ktora badala i zostanie poddany badaniu chemicznemu.

Pytanie moje brzmi co to znaczy ze jest podejrzane? ze nie sa w stanie na 100% stwierdzic?
Onkolog powiedzial, że oni nie maja preparatow by zbadac probke pod katem czerniaka wiec jak maja watpliwosci to oddaja to do onkologii na fachowe badania, ale zastanawiam sie czy takie watpliwosci to gwarancja czerniaka w zasadzie czy niekonicznie. Dodam, że znamię 3mm ciemnobrazowe okragłe bez zarysow kleskow itd, kolor jednolity (oczywiscie wiem ze dobry wyglad nie oznacza ze jest okey).

Innymi slowy czy jesli bylby to ewidentny czerniak to pisali by epidermo dermalis itd?

dziękuję z góry
 
Wielki strach 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 152
Skąd: Szczecin
Pomogła: 10 razy

 #2  Wysłany: 2012-07-29, 17:51  


Czy badala to znamie dermatoskopem dermatolog?co Cie skłonilo do wyciecia?bylo zalecenie lekarza? Jesli tak to co jego zaniepokoiło?
_________________
Aneta
 
biofanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 618
Pomogła: 217 razy

 #3  Wysłany: 2012-07-29, 21:02  


Jak wielkokrotnie podkreślałam na forum czerniaki ( szczególnie fazy wczesnej) jak i wiele znamion ze względu na duży polimorfizm są trudne do oceny mikroskopowej Często patolodzy boja się postawienia diagnozy tylko i wyłącznie na podstawie oceny mikroskopowej . Stąd wykonuje się dodatkowe barwienia preparatów na obecność charakterystycznych przeciwciał badanie immunohistochemiczne. Nie każde laboratorium ma doświadczenie i taka możliwość. Dlatego zleca się badania w wyspecjalizowanych ośrodkach w centrach onkologicznych.

arbi napisał/a:
Pytanie moje brzmi co to znaczy ze jest podejrzane? ze nie sa w stanie na 100% stwierdzic?
Onkolog powiedzial, że oni nie maja preparatow by zbadac probke pod katem czerniaka wiec jak maja watpliwosci to oddaja to do onkologii na fachowe badania, ale zastanawiam sie czy takie watpliwosci to gwarancja czerniaka w zasadzie czy niekonicznie.

Podejrzane oznacza, iż w preparacie zauważono cechy atypowe ( podejrzane lecz nie koniecznie złośliwe) Ponadto czasem znamiona skórno - naskórkowe przerastają w postaci tzw. sopli przez warstwy skóry podobnie jak czerniaki stąd są trudne do rozpoznania, wówczas stosuje się dodatkowe badania IHC.
Takie wątpliwości absolutnie nie są gwarancją czerniaka. Jest to raczej rutynowe badanie, przynajmniej powinno być.
Pozdrawiam serdecznie.
_________________
 
arbi 


Dołączył: 26 Lip 2012
Posty: 2

 #4  Wysłany: 2012-07-30, 20:18  


[quote="biofanka"]Jak wielkokrotnie podkreślałam na forum czerniaki ( szczególnie fazy wczesnej)

Dzięki za odpowiedź i od razu pytanie do zacytowanego fragmentu. Czy jeśli czerniak byłby zaawansowany to czy badanie mikroskopem moze dawac ostateczna pewność?

I na odwrót... czy jeśli wyjdzie, że to MM to mam duże szanse, że w początkowej fazie? dobrze Cię rozumiem?

Dzięki i pozdrawiam,
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group