1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi zrazikowy inwazyjny
Autor Wiadomość
zooper123 


Dołączyła: 13 Paź 2010
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2010-10-13, 22:18  Rak piersi zrazikowy inwazyjny


Witam

U mojej mamy (l. 51) podczas badania ginekologicznego zauważono, że ma nieruchomą miednicę mniejszą. W szpitalu wykonano badanie USG - ginekologiczne i wyszło, że ma nowotwór na jajniku (ok. 130 mm). Po 2 tygodniach po odebraniu poniższego wyniku znowu pan doktor zrobił USG ale tym razem wyszło, że guz ma ok. 48 mm. Nie wiem skąd takie duże rozbierzności?
Kolejne badanie, jakie zostało wykonane to łyżeczkowanie kanału szyjki macicy aby stwierdzić pochodzenie guza:
Cytat:
21-09-2010 Badanie patomorfologiczne - histopatologia
"W badanym materiale poza krwią stwierdza się kilka drobnych strzępków błony śluzowej kanału szyjki macicy, w której podścielisku uwidoczniono utkanie nowotworowe nabłonkowatokomórkowe, odtwarzające układy drobnogruczołowe i pseudocewkowe. W świetle pojedyńczych z nich uwidoczniono złogi eozynochłonnej substancji. Stwierdza się cechy niskiej atypii cytologicznej oraz stosunkowo obfitą siatkę proliferujących naczyń w zrębie utkania nowotworowego, z odczynem histocytoidnym. Obraz mikroskopowy i jakość badanego materiału, jak też wykonane reakcje immmunohistochemiczne nie pozwalają na ustalenie jednoznacznego rozpoznania stwierdzonego rozrostu nowotworowego. Poza pierwotnym rozrostem nowotworowym mesonephros, nie można wykluczyć również mikrogruczołowego wariantu raka surowiczego, ewentualnie etiologii przerzutowej opisywanych zmian.
Opis mikroskopowy: CK(+); Vimentyna(-); CD34(+/-); Desmina(-); Kalretynina(-); CD31(-); Chromogranina(-); MIB-1 (reakcja niediagnostyczna)
"

Następnie mama poszła zrobić mamografię. Poprzednią miała robioną 2 lata temu (+biopsja) i wykazała zwłóknienia.

Kolejna mamografia wykazała
Cytat:
rozległy guz w przybrodawkowej części sutka lewego
. W centrum onkologicznym zlecono zrobienie biopsji gruboigłowej:
Cytat:
24-09-2010 USG piersi
Sutek prawy o utkaniu gruczołowym i cechach rozsianej mastopatii typu włóknistego.
Sutek lewy zniekształcony z pogrubiałą skórą w wyniku obrzęku limfatycznego. W okolicy pozabrodawkowej rozlany naciek CA wciągający brodawkę o trudnych do okreslenia granicach i śr. ok 35 mm - BAG Obok na godz. 10 satelitarny guzek o śr. 8 mm. Przewody mleczne w normie. W przedniej części jamy pachowej lewej węzeł chłonny meta o śr. 9 mm.


A z BAG mamy, taki wynik:
Cytat:
28-09-2010 BAG sutka lewego
Rozpoznanie kliniczne: ca mammae sin
ROZPOZNANIE: Carcinoma lobulare invasium.


RTG płuc:
Cytat:
Widoczne pola płucne bez zmian naciekowych
.

Kocham mamę nad życie i nie wiem co nas czeka.
Nikt u nas w rodzinie nie chorował na raka. Proszę o pomoc w interpretacji wyników i przybliżeniu postępowania w takiej sytuacji.

Pozdrawiam Pola
 
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #2  Wysłany: 2010-10-16, 04:40  


Witaj zooper123,
opis USG piersi wskazuje na cechy raka zapalnego (w -> klasyfikacji TNM <- to guz T4d).
Jest bardzo prawdopodobne, że w narządach rodnych znajduje się przerzut raka piersi.

Rozpoznanie mikroskopowe dot. zmian w piersi to rak zrazikowy. Brakuje tu jeszcze biologicznych cech nowotworu - np. określenia ekspresji receptorów hormonalnych; czy podałaś pełny opis z wyniku badania histopatologicznego?
Mam podejrzenie, że uwaga zostanie skierowana przede wszystkim na raka piersi i leczenie zostanie zaplanowane pod tym kątem.
Ze względu na zaawansowanie choroby zapewne zostanie rozważona hormonoterapia lub chemioterapia (wybór powinien zapaść głównie na podstawie stopnia ekspresji receptorów hormonalnych komórek raka oraz ewentualnej nadekspresji HER2).
Jeśli pod wpływem leczenia raka piersi zmiany w narządach rodnych ulegną remisji - to będzie to potwierdzeniem ich przerzutowego charakteru.
Być może zostanie rozważone chirurgiczne usunięcie narządów rodnych, myślę jednak, że pierwszoplanowe okaże się systemowe leczenia raka piersi.

Jeśli znajdujecie się pod opieką Centrum Onkologii - to na pewno zostanie zalecona optymalna forma leczenia.

Ze względu na stosunkowo młody wiek mamy oraz kliniczny obraz i przebieg choroby na pewno byłoby wskazane badanie pod kątem potwierdzenia bądź wykluczenia mutacji genu BRCA1.
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
zooper123 


Dołączyła: 13 Paź 2010
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2010-10-17, 23:08  


Witam

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Na wyniku z biopsji gruboigłowej były zamieszczone tylko takie informacje jak napisałam. Jutro idziemy na konsylium a w piątek będziemy miały wyniki z badań BRCA1.

Podłamałam się, że może być to rak zapalny. Jak obejrzałam pierś mamy, to posiada ona lekko wciągnięte brodawki bez żadnych przebarwień i rumieni.

Zasmucił mnie fakt, że po dwóch latach od ostatniej biopsji wszystkie te zmiany się tak uzłośliwiły.

Pozdrawiam również ciepło i walczymy dalej

[ Dodano: 2010-10-18, 19:50 ]
Witam

Dzisiaj dostałyśmy taki wynik:
Cytat:

USG jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnej.
Niewielka ilość wolnego płynu w obu jamach opłucnowych. W obu płatach wątroby rozsiane nieliczne zmiany meta, tworzące konglomeraty o śr. do 35 mm. W pęcherzyku żółciowym konkrement o śr. 35 mm oraz zagęszczona żółć. Nerki, trzustka, śledziona USG w normie przestrzeń zaotrzewnowa uwidoczniona fragmentarycznie, bez wyraźnych zmian węzłowych.
W jamie otrzewnowej niewielka ilość wolnego płynu. W miednicy małej w rzucie prawego jajnika masy lito-torbielowate, przesłaniające macicę o łącznych wymiarach ok. 110 x 90 mm Niewielka ilość moczu w pęcherzu moczowym. Poza tym miednica mała przesłonięta treścią jelitową.

Dzisiaj byłyśmy na konsylium ds. Leczenia Raka Piersi i w opinii komisji dostałam takie informacje:
Cytat:

Rozpoznanie choroby : c-50
TNM: cT2cN1M1
Typ guza: I
Zalecenia Komisji Onkologicznej:
Chemioterapia - Leczenie systemowe


Zastanawiam się, na jakim etapie dowiemy się o biologicznych cechach nowotworu?

Co do leczenia chemię rozpoczynamy 8-listopada.

Pozdrawiamy
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group