1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Mięsak macicy
Autor Wiadomość
dana


Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2009-04-23, 21:55  Mięsak macicy


Jestem przerażona, dziś odebrałam wynik badania histopatologicznego,
wiem tylko tyle, że nie jest dobrze, bardzo proszę, aby ktoś pomogł mi zrozumieć co mi jest...
jutro mam spotkanie z onkologiem...boję się bo nic nie wiem...

Wynik badania:
Makroskopowo:
Materiał oznaczony jako wyskrobiny z jamy macicy stanowią kruche, szaro-brunatne fragmenty łącznej średnicy około 6 cm.
Materiał oznaczony jako wyskrobiny z kanału szyjki stanowią szaro-brunatne fragmenty łącznej średnicy około 3 cm nieregularnego kształtu.
Mikroskopowo:
1. i 2. Fragmenta leiomyosarcomae.
 
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #2  Wysłany: 2009-04-24, 00:41  


Leiomyosarcoma to rzadki rak macicy wywodzacy sie z komorek miesnia gladkiego.

Wyniki wskazuja na zmiany II stopnia (macica + szyjka macicy) i konieczna jest NATYCHMIASTOWA operacja.
Standardowe opcje sa nastepujace:
1. Chirurgiczne usuniecie macicy wraz z przydatkami + wyciecie odpowiednich wezlow chlonnych
2. Chirurgia jw + naswietlanie
3. Chirurgia + chemioterapia adjuwatowa

Nie bardzo rozumiem dlaczego wyniki hist-pat dostalas Ty do reki a nie lekarz kierujacy cie na biopsje, na ktora Cie skierowal bo mial jakies podejrzenia ? Czy lekarz powiedzial Co co dalej ? Masz umowiona wizyte?
Moze najlepszym wyjsciem (na polska modle) byloby udanie sie do Centrum Onkologii, ktore zna sie na leiomyosarkomie macicy?

Moze DSS cos zasugeruje?

Na wypadek gdybys znala angielski zalaczam kilka linkow w tym jezyku.

http://sarcomahelp.org/le...oma_uterus.html
http://www.cancer.gov/can...a/Patient/page2

http://www.mskcc.org/mskcc/html/13242.cfm

pzdr
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #3  Wysłany: 2009-04-24, 01:02  


To nie jest rak, a mięsak.

Cytat:
Leiomyosarcoma – mięsak wywodzący się z komórek mięśni gładkich, należy do rzadko spotykanych nowotworów i stanowi 1% wśród wszystkich nowotworów złośliwych, w 19% umiejscowiony jest w przestrzeni zaotrzewnowej. Mięsak gładkokomórkowy najczęściej jest opisywany u dorosłych w 5. i 6. dekadzie życia, nieco częściej u mężczyzn bo w 57,1% przypadków. Guzy tego rodzaju rosną bardzo powoli, mogą obejmować różne struktury przestrzeni zaotrzewnowej, przebieg ich jest bezobjawowy, w związku z powyższym osiągać mogą duże rozmiary w momencie rozpoznania. W trakcie wzrostu mięsaka brak jest swoistych cech i wczesnych objawów chorobowych. Etiologia tej grupy nowotworów tkanek miękkich jest nieznana. W podręcznikach wymienia się jako czynniki etiologiczne choroby predysponujące (przewlekły obrzęk chłonny, choroby z immunosupresją, przewlekły stan zapalny, choroby wirusowe), czynniki środowiskowe (napromienianie, urazy, ciała obce, związki chemiczne: herbicydy, pestycydy), zaburzenia genetyczne (neurofibromatosis, zespół Gardnera). Wielu autorów podaje, że mięsaki gładkokomórkowe przestrzeni zaotrzewnowej są rozpoznawane zbyt późno.
(...)
Pierwotne mięsaki wywodzące się z komórek mięśni gładkich są niezwykle rzadko spotykanymi nowotworami przebiegającymi bezobjawowo, o powolnym wzroście, w związku z powyższym rozpoznawane są już w stadium zaawansowanym. Guzy przestrzeni zaotrzewnowej o charakterze leiomyosarcoma mogą osiągać duże rozmiary. Według Nasher i wsp. oraz Dzsinicha i wsp. wielkość guza, lokalizacja, stopień złośliwości i skojarzone leczenie nie mają wpływu na przeżycie pacjentów. Natomiast Galati i wsp. uważają, że wielkość guza ma duże znaczenie jako czynnik prognostyczny. Poza przestrzenią pozaotrzewnową guzy leiomyosarcoma mogą występować w macicy, żołądku, jelitach, ścianie naczyń krwionośnych i skórze. Badania i obserwacje poczynione przez wielu autorów wykazały, że czynnikami prognostycznymi są: całkowite wycięcie guza, stopień zróżnicowania guza, przerzuty do węzłów chłonnych i odległe przerzuty do innych narządów. Miejscowa wznowa związana jest z niekompletnym wycięciem, niskim stopniem zróżnicowania G3 i wiekiem poniżej 50 lat. Mięsaki przestrzeni zaotrzewnowej stanowią 15% wszystkich guzów o charakterze sarcoma, a wielkość guza i ta lokalizacja wiąże się często z niekompletnym wycięciem jego masy. (...)
Nawrotowość choroby w grupie pacjentów z mięsakami, nawet po doszczętnym wycięciu guza jest nieunikniona i to wskazuje na konieczność kontroli lekarskich i okresowej diagnostyki obrazowej, ze szczególnym uwzględnieniem TK i MR jamy brzusznej. W leczeniu po zabiegu operacyjnym rola chemio- i radioterapii jest nadal nieudowodniona. Według Hermana i wsp. jako prognostycznego czynnika w przypadku mięsaków zaotrzewnowych należałoby użyć oceny zawartości DNA, gdyż ploidia jest wyznacznikiem złośliwości nowotworów. Z innych badanych biomarkerów mających lub mogących odgrywać istotną rolę w ocenie agresywności mięsaków może być wyższy indeks ekspresji aktywności antygenu proliferacji komórkowej Ki-67. W literaturze opisany jest również przypadek zapalnego mięsaka gładkokomórkowego, który może stwarzać problemy w diagnostyce histopatologicznej. Mięsaki gładkokomórkowe przestrzeni zaotrzewnowej to guzy niezwykle rzadko spotykane w praktyce chirurgicznej. Sprawiają one nie tylko trudności diagnostyczne, ale ze względu na rozmiary również i problemy związane z całkowitym wycięciem całej masy guza w granicach tkanek zdrowych. Rokowanie w tego rodzaju guzach zależy od całkowitego wycięcia nowotworu, a biologia tych zmian guzowatych nakazuje regularną obserwację kliniczną z uwzględnieniem diagnostyki obrazowej w kierunku wznowy miejscowej.
źródło TUTAJ

Tak jak napisała Zosia - niezbędny jest pilny zabieg.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #4  Wysłany: 2009-04-24, 01:13  


Sorry DSS :(, ten rak=cancer to nalecialosc j. angielskiego.
Niemniej jednak jest to nowotwor nader zlosliwy.
pzdr
 
dana


Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 2

 #5  Wysłany: 2009-04-24, 13:02  


Zosiu, DSS dziękuję Wam bardzo za szybką reakcję. Dzisiaj miałam spotkanie z chirurgiem-onkologiem, dowiedziałam się tego samego co od Was, że to bardzo złośliwy nowotwór... Zabieg mam zaplanowany na 6 maja - usunięcie macicy wraz z przydatkami. Lekarz powiedział mi, że dopiero podczs zabiegu można będzie ocenić jak to wszystko wygląda i zaplanować dalsze ewentualne leczenie. Mam 41 lat... chcę żyć... Będę walczyć, ale czy mi się uda?
DSS, wytłumacz mi proszę, jaka jest różnica między rakiem, a mięsakiem? Czy to, że mam silną anemię zmniejsza moje szanse? Proszę o wsparcie...tak strasznie się boję...
podr.
 
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #6  Wysłany: 2009-04-24, 15:15  


Dana,

Purystyczna terminologia w j. polskim upiera sie przy rozroznianiu rakow, gruczolakorakow, chloniakow i miesakow (czyli sarcomy) i innych. W jezyku angielskim wszystkie te jednostki okresla sie zbiorowa nazwa cancer czyli rak czyli nowotwor zlosliwy (malignant neoplasm) i precyzuje sie dodatkowo jakiego narzadu i z jakiej tkanki sie wywodzi.

Ponizej jest lista rzadkich RAKOW
i jest na niej m.in Twoja Leio (gladki)myo (miesien)sarcoma (miesisty rozrost)
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Rare_cancers

Silna anemia nie jest z pewnoscia korzystna w tej sytuacji:(

6 maja juz niedlugo. Kiedy masz spotkanie z anestezjologiem? Gdzie odbedzie sie operacja?
pozdrawiam serdecznie
z.
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #7  Wysłany: 2009-04-24, 16:25  


Zosia bluszcz napisała:

"...Purystyczna terminologia w j. polskim upiera sie przy rozroznianiu rakow, gruczolakorakow, chloniakow i miesakow (czyli sarcomy) i innych. W jezyku angielskim wszystkie te jednostki okresla sie zbiorowa nazwa cancer czyli rak czyli nowotwor zlosliwy (malignant neoplasm) i precyzuje sie dodatkowo jakiego narzadu i z jakiej tkanki sie wywodzi. ..."

W związku z tym mam Zosiu pytanie (może głupiutkie, ale wolę spytać) - czy to znaczy, że nie ma sensu w takim rozróżnianiu?
Ja ciągle pochłaniam wszystkie wiadomości na tym forum i niestety nie wiem jak mam to co napisałaś rozumieć.
Pozdrawiam!
 
 
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #8  Wysłany: 2009-04-24, 17:15  


Jusiu,
Mysle, ze precyzyjne rozroznianie ma znaczenie dla lekarzy.
Dla pacjenta jest to nowotwor zlosliwy, zwany potocznie rakiem.

pzdr
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group