1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wznowa po 10 latach u mojego teścia
Autor Wiadomość
Doriska 


Dołączyła: 28 Lis 2012
Posty: 2
Skąd: Warszawa

 #1  Wysłany: 2012-12-28, 23:25  Wznowa po 10 latach u mojego teścia


Witam wszystkich użytkowników forum. :)
Zdecydowałam się poprosić Państwa o pomoc w ocenie sytuacji z jaką mamy do czynienia.
Mój teść ma 70 lat.
10 lat temu przeszedł zabieg wycięcia znamienia na plecach. Nie znam do końca okoliczności jakie doprowadziły do wizyty u lekarza a w konsekwencji do zabiegu.Dysponuję opisem wyniku histopatologicznego(poniżej postaram się wkleić załączniki).
Rozpoznanie po zbadaniu materiału brzmiało: Melanoma malignum typus ''superficial spreading melanoma'' II poziom wg Clarka,Breslow 2mm,excisio completa.
W opisie nie znalazłam nic o pobraniu do badania wartownika,jednak wiem od teścia,że było badanie izotopowe,więc chyba jednak oznaczano węzeł wartowniczy.Kiedy tata męża chorował, nie znałam ich jeszcze,stąd znam sprawę tylko z relacji męża,teścia i teściowej. Jestem pielęgniarką więc chętnie opowiedzieli mi cały przebieg choroby.Wiem,że nie było po zabiegu dalszego leczenia, tylko objęto teścia standardową,cykliczną opieką kontrolną w CO w Warszawie.
Przez 10 lat były badania kontrolne,bez zastrzeżeń,okazało się jednak,że w 2010 roku nie zrobiono rutynowego prześwietlenia płuc,zrobiono je w połowie października tego roku.Opis RTG nie napawał niestety optymizmem...Pojawiła się duża zmiana guzowata w górnej części prawej wnęki płuca.Skany badań zamieszczę poniżej.Teść schudł ok 7 kg ale ostatnio mocno ograniczył słodycze(zalecenie lekarza z powodu skaczącego poziomu cukru). Nie zaniepokoił więc nikogo tą utratą wagi. Tata czuje się ogólnie dobrze,dwa razy był w krótkim czasie przeziębiony,pokasływał,czuł kłucie z tyłu pleców i po stronie prawej klatki piersiowej ale szybko zwalczył infekcję. Mieszka na 3 piętrze w bloku bez windy,schodzi i wchodzi kilka razy dziennie po schodach wyprowadzając psa na spacer. Nie ma zadyszek, nie męczy go to.Ma apetyt,nie odczuwa żadnych dolegliwości.Jest w pełni sprawny,aktywny i samodzielny.Po RTG był zaraz TK klp i biopsja cienko igłowa,w której nie znaleziono komórek nowotworowych.
Udaliśmy się z teściem jednak na konsultację do prof Orłowskiego z IGiCHP w Warszawie. Profesor położył teścia do siebie do szpitala celem dalszej diagnostyki. Przed świętami teść został wypisany do domu ponieważ pobrano wycinki z płuc a wyniki miały być za 5-7 dni. Wczoraj otrzymaliśmy wyniki przemawiające za przerzutem czerniaka do płuca prawego.
8 stycznia ma się teść stawić znów w IGiCHP celem dalszego leczenia.Jeszcze przed otrzymaniem wyników cyto i histopatologicznych profesor mówił o konieczności resekcji całego prawego płuca,pytał czy teść się decyduje na tak rozległą i inwazyjną ingerencję operacyjną okupioną wysokim ryzykiem powikłań. Odpowiedź teścia była twierdząca,chce się leczyć, jest pozytywnie nastawiony do walki z chorobą.

Moje pytania do Państwa:
- czy to,że charakter zmiany przemawia jednak za sprawą przerzutową (profesor mówił,że zmiana może być o charakterze pierwotnym oglądając tylko zdjęcia z TK i z tego co zrozumiałam,dużo lepiej byłoby gdyby to był inny,nowy, niezależny nowotwór) dyskwalifikuje teścia z leczenia operacyjnego?

- nie rozumiem oznaczeń w opisie mikroskopowym badania histologicznego CKAE1AE3(-),HMB45(+/-) Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu tych oznaczeń.

- czy obecność mas martwiczych świadczy o rozpadzie guza?

- czy obecność licznych torbieli w nerkach i wątrobie jak również naczyniaka(z opisu USG) nie może świadczyć o jednak innym charakterze tych zmian - nie torbiele,naczyniaki a jednak meta? I czy jeśli to również przerzuty to czy resekcja płuca ma wtedy sens?

- czy nie należałoby w związku z tym zrobić badanie PET?

Wiem,że dużo tu trudnych pytań ... może jednak pokusi się ktoś o interpretację wyników.
Z góry bardzo dziękuję za poświęcony nam czas :)
Pozdrawiam.
Dorota.
















 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #2  Wysłany: 2012-12-29, 00:42  


Moim skromnym zdaniem jeżeli tylko istnieje możliwość leczenia operacyjnego (ocena torakochirurga) to nie ma co się zastanawiać. Nieusunięcie takiego guza to wyrok, jedyną nadzieję daje właśnie leczenie operacyjne. Chemioterapia jest niestety nieskuteczna w przypadku czerniaków.
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #3  Wysłany: 2012-12-29, 17:30  Re: Wznowa po 10 latach u mojego teścia


Doriska napisał/a:

- nie rozumiem oznaczeń w opisie mikroskopowym badania histologicznego CKAE1AE3(-),HMB45(+/-) Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu tych oznaczeń.


CK AE1/AE3 jest to mieszanina dwóch przeciwciał stosowana powszechnie w badaniu immunohistochemicznym do oznaczania obecności keratyn ( http://www.ihcworld.com/_...us_nov_2003.pdf - to źrodlo najbardziej przejrzyście, spośród znalezionych przeze mnie, wyjaśnia co i jak). Ujmując rzecz krótko, wynik pozytywny oznacza, iż możemy mieć do czynienia z rakiem - nowotworem wywodzącym się z tkanki nabłonkowej. Natomiast wynik negatywny nie wyklucza raka (często wynik negatywny występuje w HCC jak również czasem w raku nerkowokomórkowym, raku prostaty, czy guzach neuroendokrynnych).

HMB-45 ( http://www.pathologyoutli...tainshmb45.html ) jest przeciwciałem w przeważającej mierze skierowanym do oznaczania komórek czerniaka (stąd nazwa HMB=Human Melanoma Black). Pozytywne barwienie tym przeciwciałem występuje także w innych nowotorach (można o tym przeczytać w zalinkowanym źródle), natomiast w przypadku czerniaka desmoplastycznego, czerniaka jamy ustnej czy czerniaka z komórek wrzecionowatych (spindle cell) otrzymuje sie zwykle negatywny wynik.
Nie rozumiem oznaczenia (+/-)?

Bardzo serdecznie pozdrawiam!
 
Doriska 


Dołączyła: 28 Lis 2012
Posty: 2
Skąd: Warszawa

 #4  Wysłany: 2012-12-30, 15:31  


Witam ponownie i dziękuję za zainteresowanie.
Majkelek niestety nie dam sobie rady z opracowaniem po angielsku ale i tak za sprawą Twoich objaśnień nieco więcej rozumiem. Dziękuję :)
Czekamy w takim razie na 8 stycznia,wtedy to ma się stawić teść do Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc na operację.
Pozdrawiam.[/u]
_________________
Wczoraj przeminęło bezpowrotnie, a jutro dopiero nadejdzie. Dzisiaj - to jedyny dzień. Twój dzień. Uczyń go najlepszym dniem twojego życia.
 
mimy36 


Dołączył: 21 Mar 2013
Posty: 38
Pomógł: 20 razy

 #5  Wysłany: 2013-04-20, 11:57  


Doriska - co tam się dalej zadziało po ostatnim wpisie?
 
Luika 



Dołączyła: 18 Maj 2010
Posty: 262
Pomogła: 65 razy

 #6  Wysłany: 2013-04-20, 19:10  


Doriska, czy coś wiadomo?
_________________
nie boję się ;)
http://mamczerniaka.blog.pl/

Czerniak złośliwy, Clark III, naciek 9 mm
Melanoma epithelioides partim fusocellulare typus nodularis cutis, exulcerans, T4bN1aM0
» Mój wątek na tym Forum «
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group