1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiana na jajniku - czy to tylko nie groźna torbiel?
Autor Wiadomość
Asia78 


Dołączyła: 30 Sie 2015
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2015-08-30, 22:04  Zmiana na jajniku - czy to tylko nie groźna torbiel?


Witajcie,

Ponad miesiąc temu ginekolog wykrył na moim prawym jajniku zmianę, która nie potrafił określić.
Jako, że od lat walczę z niepłodnością przeszłam liczne stymulacje.
Były torbieli czynnościowe i tym razem też myślałam, że to to.

10 lat temu miałam laparoskopie i usuwaną torbiel endometrialną z tego samego jajnika.
Do chwili obecnej oprócz histeroskopii los mnie oszczędzał.

Po miesiączce niestety nie zniknęło a dostałam skierowanie na test ROMA
i wskazanie "do obserwacji i kontroli za 3 miesiące
i że mu to wygląda na endometriozę na jajniku).

Faktem jest, że endometriozę miałam stwierdzoną przy pierwszym zabiegu.
Dzisiaj cierpie bardzo podczas miesiączki.
Omdlenia, wymioty, dreszcze, stan podgorączkowy i straszny bół, promieniujący do kości ogonowej.
Ciężko to nawet opisać, leki przeciwbólowe nie dają rady...

Wg trzech ginekologów zmiany, bo jest ich trzy przylegające do siebie, to torbiele endometrialne.
Żaden, w tym ginekolog-onkolog-chirurg nie dopatrzył się w nich czegoś podejrzanego.
Oczywiście nikt gwarancji mi nie dał puki nie ma badania histopatologicznego.

Jeden zalecił laparoskopie z usunięciem całego jajnika - tak na wszelki wypadek, choć przyznał że to takie "dopatrywanie się na siłe" .
Ginekolog który ma przeprowadzać zabieg, absolutnie nie widzi takiej potrzeby i optuje za laparoskopią (rozcięcie torbieli endometrialnej, wyczyszczenie, wyłuszczenie).

wyniki ROMA
he4 - 65,1 norma do 60,5
ca125 - 23,51 norma do 35
ryzyko 13,4 > niż 11,4 duże ryzyko

Jako że za parę dni mam mieć zabieg laparoskopii zrobiłam MR.
Biję się cały czas z myślami czy laparoskopia jest tu odpowiednim wyborem.
Czasu mam nie wiele, chce już mieć to za sobą ale bardzo się boję żeby te zmiany nie okazały się nowotworem. No bo skąd taki wynik HE4???
Jakie sa na prawdę wartości tego markera? Znalazłam opracowania że do 150 pml. Jak to więc jest na prawdę.

Wynik MR w załączniku.



MRI.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2469 raz(y) 255,47 KB

 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2015-08-31, 20:10  


Asiu78,

Asia78 napisał/a:
Wg trzech ginekologów zmiany, bo jest ich trzy przylegające do siebie, to torbiele endometrialne.
Żaden, w tym ginekolog-onkolog-chirurg nie dopatrzył się w nich czegoś podejrzanego.

Moim zdaniem trudno kwestionować na internetowym forum opinię aż trzech lekarzy specjalistów.
Jedyne, co może budzić pewien niepokój, to podane przez Ciebie wartości testu ROMA,
wskazującego na wysokie ryzyko złośliwości tych zmian.

Asia78 napisał/a:
No bo skąd taki wynik HE4?

Wątpię, czy odpowie na to pytanie kompetentnie ktoś na internetowym forum.
Może w którejś z tych zmian jest coś, co powoduje takie wartości tych markerów.

Asia78 napisał/a:
Jeden zalecił laparoskopie z usunięciem całego jajnika - tak na wszelki wypadek, choć przyznał że to takie "dopatrywanie się na siłe" .
Ginekolog który ma przeprowadzać zabieg, absolutnie nie widzi takiej potrzeby i optuje za laparoskopią (rozcięcie torbieli endometrialnej, wyczyszczenie, wyłuszczenie).

Są to dwie rozbieżne opinie/zalecenia podane przez lekarzy specjalistów.
Aby rozstrzygnąć, która jest bardziej odpowiednia, poprosiłbym lekarza do którego zdania mam zaufanie o wskazanie właściwego postępowania z prośbą o uzasadnienie.

Asia78 napisał/a:
Jakie sa na prawdę wartości tego markera? Znalazłam opracowania że do 150 pml.

Wygląda to na opracowania nierzetelne. Właściwą jednostką tego markera jest pmol/l (pikomol / litr).
Wcześniej podajesz także wartość w jednostkach niemianowanych, co rówież wydaje się błędne:
Asia78 napisał/a:
he4 - 65,1 norma do 60,5



Pozdrawiam i witam Cię na forum.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
magda66 



Dołączyła: 10 Wrz 2015
Posty: 5
Skąd: Wrocław
Pomogła: 2 razy

 #3  Wysłany: 2015-09-12, 20:16  


Richelieu napisał/a:
Asia78 napisał/a:
Jeden zalecił laparoskopie z usunięciem całego jajnika - tak na wszelki wypadek, choć przyznał że to takie "dopatrywanie się na siłe" .
Ginekolog który ma przeprowadzać zabieg, absolutnie nie widzi takiej potrzeby i optuje za laparoskopią (rozcięcie torbieli endometrialnej, wyczyszczenie, wyłuszczenie).

Są to dwie rozbieżne opinie/zalecenia podane przez lekarzy specjalistów.
Aby rozstrzygnąć, która jest bardziej odpowiednia, poprosiłbym lekarza do którego zdania mam zaufanie o wskazanie właściwego postępowania z prośbą o uzasadnienie.

Ja również. Moim zdaniem obawy są słuszne ale nie ma się co kierować właśnie taką opinią lekarza, który w rzeczywistości nie jest pewien tego co mówi.

Wierzę, że wszystko będzie dobrze. Daj znać jak z Twoimi wynikami i z całą sprawą! :)
 
Asia78 


Dołączyła: 30 Sie 2015
Posty: 2

 #4  Wysłany: 2015-09-16, 14:38  


Witajcie,

Dziękuje za odzew.

Wiem, że na tym forum jest masę innych tematów, o wiele bardziej poważniejszych niż mój. Dla mnie jednak okres ostatnich dwóch miesięcy to katorga psychiczna. Najpierw oczekiwanie na zabieg, później bicie się z myślami czy dobrze zrobiłam że zdecydowałam się na laparoskopię, a później oczekiwanie na wynik histopatologiczny.
Przez ten czas przewertował internet w poszukiwaniu podobnych historii do mojej, w sensie wyników markera i testu ROMA... Znalazłam wiele interesujących opracowań, badań... Wniosek jest jeden, marker HE4 i test ROMA jak najbardziej nowoczesne narzędzie do diagnozowania raka jajnika ,ale może być podwyższony w zmianach łagodnych. W moim przypadku w endometriozie. Do tego miałam jeszcze podwyższone OB oraz anemie.

Moja historia skończyła się dobrze. Endometriosis ovarii taki jest wynik histopatologiczny. U mnie to "tylko" endometrioza.

Co mogę dodać od siebie, to laparoskopowe usuwanie takich zmian w moim odczuciu jest głęboko dyskusyjne. W moim przypadku cysta był rozcięta, wyssana zawartość i wyciągnięta w częściach. Mój strach o wynik histopatologiczny potęgowały obawy o właśnie taką procedure zabiegu.

Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie moim tematem.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group