1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Mama.
Autor Wiadomość
klaudiaaa 


Dołączyła: 29 Lis 2014
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2014-11-29, 23:03  Mama.


Witam
Mama ma 59 lat (nigdy nie paliła papierosów). Od lutego tego roku miała przepisywane antybiotyki na rzekome zapalenie płuc, leki na astmę oskrzelową, RTG wyszło niewyraźnie. Kaszel był uporczywy. Raz Mama odszkalała krew. Pamiętam, że strasznie się zaniepokoiłam, nie mówiąc o zdenerwowaniu na lekarza rodzinnego, który przepisywał jej ciągle antybiotyki... Potem zrobiono serię badań, TK kl. piersiowej, podczas bronchoskopii pobrano próbki. 22 sierpnia Mama miała operację wycięcia lewego płuca. Wyniki hist-pat wykazały, że był to rak niedrobnokomórkowy. Na szczęście był operacyjny, węzły chłonne nie zajęte (T3-N0-Mx). Po operacji szybko wróciła do siebie, wszystkich zadziwiając.

Nie włączono jej żadnej chemioterapii, radioterapii (lekarze twierdzili, że jest to wyleczenie całkowite). Zrobiono badanie PET (od podstawy czaszki do proksymalnej części ud). Wyszło, że wzmożona aktywność glukozy jest w obrębie tarczycy (16) oraz w zgięciu esiczo-odbytniczym (10). Zbadali Mamie tarczycę, pobrali dużo płynu z torbieli (mama ma od daaaawna wole guzkowate tarczycy) i okazało się że wszystko OK. Parę dni temu Mama miała robioną kolonoskopię. Na głębokości 8 cm jest guzek, który uniemożliwia dalsze wprowadzenie endoskopu. Aktualnie czekamy na wyniki biopsji guzka, badania TK j. brzusznej i MR. (terminy w grudniu)

Moje obawy wzbudza anizokoria, którą zauważyłam już w Mamy przed operacją. Lewa źrenica jest poszerzona. Czy może być to związane z chorobą lewego płuca? Czy po usunięciu chorego płuca źrenica powinna się zwężać? A może mam się martwić jeszcze bardziej...? Mama nie ma żadnych objawów neurologicznych.

Czy jeśli okaże się, że to guz przerzutowy, może być on operowany?

Przepraszam za brak jednostek. Jak dopadnę jutro wyniki to uzupełnię.
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2014-11-29, 23:47  


klaudiaaa napisał/a:
Nie włączono jej żadnej chemioterapii, radioterapii (lekarze twierdzili, że jest to wyleczenie całkowite).

Błąd, w stadium zaawansowania IIB zalecana jest uzupełniająca chemioterapia.

klaudiaaa napisał/a:
Czy jeśli okaże się, że to guz przerzutowy, może być on operowany?

W sensie przerzut raka płuca? Szczerze mówiąc, bardziej prawdopodobny jest drugi, niezależny nowotwór.

klaudiaaa napisał/a:
Moje obawy wzbudza anizokoria, którą zauważyłam już w Mamy przed operacją. Lewa źrenica jest poszerzona. Czy może być to związane z chorobą lewego płuca? Czy po usunięciu chorego płuca źrenica powinna się zwężać? A może mam się martwić jeszcze bardziej...? Mama nie ma żadnych objawów neurologicznych.

A co na to lekarz prowadzący?
W jakiej części płuca znajdował się guz?
_________________
 
klaudiaaa 


Dołączyła: 29 Lis 2014
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2014-11-29, 23:55  


Cytat:
Błąd, w stadium zaawansowania IIB zalecana jest uzupełniająca chemioterapia.

Tak też powiedział inny lekarz. Dlatego Mamie niedawno chcieli dać chemię, radioterapię, ale znaleźli tę zmianę w jelicie i w obliczu nowych okoliczności zmienili plany. Czekamy na wyniki biopsji.

Cytat:
A co na to lekarz prowadzący?
W jakiej części płuca znajdował się guz?

Do tej pory nigdzie w rozpoznaniu nie widziałam wzmianki o źrenicach. Mam wrażenie teraz, że nikt tego nie zauważył oprócz mnie. Nie chciałam też martwić Mamy dlatego jej o tym nie powiedziałam. Może powinnam powiedzieć? Guz płuca(G2) był we wnęce.
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2014-11-30, 10:44  


klaudiaaa napisał/a:
Może powinnam powiedzieć?

Tak myślę. Przede wszystkim powinnaś zwrócić na to uwagę lekarzowi, jeśli tego nie zauważyli.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group