DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jajnik ???
Autor Wiadomość
taka6 

#1  Wysłany: 2018-10-28, 11:41  Jajnik ???

Witam. Niedawno byłam na badaniach profilaktycznych (jestem w programie ze względu na mamę - chorowała babcia i babci siostra na raka piersi mamie wyszła mutacja lekko podnosząca ryzyko w brca2 a mi wyszedł polimorfizm który traktowany jest jako bez znaczenia i niby nie zwiększa ryzyka).

Badanie które mnie zaniepokoiło to usg dopochwowe i marker.
Na usg lekarz stwierdził że coś jest na lewym jajniku i kazał zrobić markery /;

Ca19.9- 13.4 norma <34
Ca125- 10,7 norma <35
Ca72-4 - 12.29 norma < 7 - podwyższony

Następnie lekarz stwierdził po badaniach że to przy jajniku to cysta a marker musi być podniesiony od układu pokarmowego.

Skonsultowałam to z innym lekarzem który wykonał mi na 2 dzień usg dopochowe i stwierdził że na jajnikach nic nie ma i są normalnej wielkości za to '' za macicą i w okolicy jajnika lewego niewielka ilość wolnego płynu.

USG jamy brzusznej - prawidłowe

Morfologia :

Leukocyty 11.5 norma 3.5-10.5 H
Erytrocyty 5.10 norma 3.90-5.03 H
PDW 17 norma 9.80-16.20 H
MPV 12.5 norma 7.50-12 H
Neutrofile 9.87 norma 2.5-7 H
Neutrofile 85.6 norma 45-70 H

Pozostałe parametry w normie.
Crp - 4.5 norma do 5
ALT - norma
AST- norma
Bilirubina całkowita - norma

Rok temu miałam wykonaną gastroskopię z powodu zgagi i ulewania kwasu (refluks) - wynik prawidłowy z lekką przepukliną

i kolonoskopia (krwawienia )- badanie poprawne przyczyną były żylaki

Chciałabym prosić o jakąś podpowiedź co mogła bym jeszcze zrobić ?
Jakie ewentualnie badania wykonać . Macie tu ogromną wiedzę. I dlaczego ten marker jest podwyższony ? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

[/b]

gaba 
PRZYJACIEL Forum

Pomogła: 1693 razy

#2  Wysłany: 2018-10-28, 13:19  

dlaczego marker podwyższony to nie wiadomo, badania profilaktyczne to dobra rzecz ale trzeba to dobierać bardzo starannie , bo robione tak wyrywkowo to można robiąc 20 badań nie trafić na to właściwe. Jeżeli chcesz się upewnić to zrób CT jamy brzusznej i miednicy małej ale chyba nikt Ci nie da skierowania bo podstaw nie widać a to koszt od 700 zł w górę.
Zarówno delikatne podwyższenie markera jak i niewielka ilość płynu mogą wynikać ze stanów zapalnych jelit.

taka6 

#3  Wysłany: 2018-10-28, 13:42  

Na USG ginekologiczne i piersi chodzę średnio co 6-12 MSC ale wykonywałam je we własnym zakresie a teraz pierwszy raz z programu profilaktyki. Ostatnie USG miałam w lutym i było ok. A na USG dopochwowym widać by było zmianę w jajniku jeśli by była? Mierzone wyszly podobnych rozmiarow a wokół tego co był płyn to wyszedł mniejszy nawet niz prawy. Właśnie nie wiem do kogo się jeszcze wybrać żeby mógł mnie pokierować dalej. Powtórze ten marker jeszcze raz. USG miałam robione w 21 dniu cyklu.

taka6 

#4  Wysłany: 2018-11-08, 14:36  

Powtórne USG jajników po okresie nie wykazało już płynu i jajniki są niby ok i test ROMA też wyszedł bardzo dobrze ryzyko tylko 3% . Dodatkowo ponownie miałam gastroskopię w której wyszedł stan zapalny błony śluzowej żołądka . Jest możliwe że ten stan zapalny w żołądku spowodował podwyższony marker ? Myślę czy jeszcze powinnam coś zrobić ..

Odpowiedz do tematu