1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Interpretacja wyników
Autor Wiadomość
asia23002 


Dołączyła: 24 Kwi 2013
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2013-04-24, 14:52  Interpretacja wyników


Witam, zwracam się z prośbą o przetłumaczenie poniższego wyniku badania histopatologicznego.

Mój tata 2 kwietnia 2013 roku przeszedł operację całkowitego usunięcia żołądka i śledziony. Wyniki odebrał 19 kwietnia niestety lekarz, który je wręczył nic tacie nie objaśnił. 2 maja jedzie na pierwszą chemię. Nie wiemy nawet jakiego typu będzie zastosowana w jego przypadku. Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki. Z góry Dziękuję.

Histpat po resekcji żołądka:
Miejsce pobrania:
I - śledziona
II - żołądek
III - w. krezki
Mikroskop.:
I - Hyperaemia pasiva lienis. Lymphonodulitis chronica reactiva. Zbadano 1 węzeł chłonny okolicy wnęki śledziony o wymiarach: 11x8x6 cm.
II - Adenocarcinoma partim mucocellulare (diffuse type) ventriculi, pT4aN3b, Grade 3.
Infiltratio carcinomatosa serosae ventriculi.
Structurae histologicae omenti normales.
Metastases carcinomatosae lymphonodorum.
Emboliae carcinomatosae vasorum prope lymphonodorum.

Przerzuty raka stwierdza się w 23 (z 55 zbadanych) węzłach chłonnych okołożołądkowych. Owrzodziały guz o średnicy 9,5 cm usunięty został w całości, w materiale tkankowym: żołądek o wymiarach: 25x13 cm ( po rozcięciu), sieć o wymiarach: 35x12x2 cm.
Linie odcięcia chirurgicznego wolne od nacieków raka.

III- Lymphonodulitis chronica reactiva. Zbadano 1 węzeł chłonny.
 
beata764 


Dołączyła: 11 Wrz 2012
Posty: 93
Skąd: Polska
Pomogła: 7 razy

 #2  Wysłany: 2013-04-24, 15:32  


Witam.
Mój tata jest również po resekcji żołądka przy podobnym zaawansowaniu. Jest po 2 chemiach i radioterapii, resekcję miał 13 września 2012 roku. Na tą chwilę czuje się bardzo dobrze, ma apetyt, powoli przybiera na wadze:) Chemia została przerwana z powodu znacznego spadku płytek krwi, a potem leukocytów. Życzę Wam wszystkigo Dobrego:) Jakbyś miała jakieś pytania na które będę mogła pomóc to pisz śmiało:)
_________________
beata764
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #3  Wysłany: 2013-04-24, 16:23  


Witam,

Mój mąż jest po usunięciu całego żołądka ( operacja w październiku 2011).
Do tej pory nie odczuwał żadnych dolegliwości ale w tj chwili jest podejrzenie przerzutu do kręgosłupa. Jesteśmy w trakcie badań.....czekamy na wynik PET.
Czekamy co dalej z wielkim strachem....
Trzeba byc dobrej myśli.....czego Wam z całego serca życzę :okok"
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
asia23002 


Dołączyła: 24 Kwi 2013
Posty: 4

 #4  Wysłany: 2013-04-24, 18:59  


Dziękuję Kochani za tak szybką odpowiedź z Waszej strony i wsparcie.
Myślałam, że nigdy nie będę musiała logować się na forum o takiej tematyce, ale życie lubi pisać różne scenariusze.:) Na początku nie mogłam uwierzyć w diagnozę jaką postawili lekarze. To wszystko dzieje się tak szybko tym bardziej, że w lutym br zmarł Mój Ukochany dziadek. Do tej pory ma wyrzuty sumienia, że nie zrobiłam wszystkiego żeby Go uratować. Wracając jednak do tematu. Czytałam wypowiedzi różnych osób na temat żywienia po resekcji żołądka. Większość z nich odczuwa dolegliwości w postaci wymiotów, biegunek, braku apetytu itd. Czytając te wszystkie wpisy bałam się, że w przypadku taty będzie podobnie. Kupiłam z mamą blender żeby gotować zupy kremy, zaopatrzyłam się nawet w deserki Gerbera. Tata zadowolił się takim jedzeniem tylko pierwszego dnia po wyjściu ze szpitala. Obecnie je prawie wszystko wczoraj kupił sobie puszkę rybną a o 3 w nocy gotował jajka na miękko. Twierdzi, że musi się wzmocnić przed chemią. Z wykształcenia jestem dietetykiem i puszczają mi czasami nerwy że nie słucha mnie i je takie ciężkie rzeczy. Dziwię się, że po czymś takim nie ma żadnych dolegliwości bólowych. Czy to normalne???
Asia
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #5  Wysłany: 2013-04-24, 20:47  


Czy przy wyniku histopatol. nie ma wcześniej opisane czym są punkty I, II i III, co to za materiał?

Czy były wykonane badania obrazowe: TK klatki piersiowej? Jamy brzusznej? USG? Jeśli tak - prosimy o umieszczenie wyników badań w całości.
_________________
 
asia23002 


Dołączyła: 24 Kwi 2013
Posty: 4

 #6  Wysłany: 2013-04-24, 22:06  


Wynik histopatologiczny: Miejsce pobrania I - śledziona II - żołądek III - w. krezki [dodane do 1. posta]

Tomograf z 22 03 2013: TK jamy brzusznej
Guzowate zgrubienie ściany żołądka do 28 mm od strony krzywizny mniejszej. Krzywizna mniejsza żołądka zlewa się z trzonem trzustki nie można wykluczyć naciekania. Zgrubienie ściany żołądka obejmuje również początkowy odcinek dwunastnicy.

RTG z 22 03 2013:
Pola płucne bez zagęszczeń miąższowych. Sylwetka serca w granicach normy.

USG 22 03 2013:
Torbiele korowe nerek o wymiarach 10x10 po stronie prawej i 20x20 po stronie lewej. Wątroba, śledziona i nadnercza w normie. Mała ilość tkanki tłuszczowej w jamie otrzewnowej znacznie utrudnia ocenę węzłów chłonnych. Jama brzuszna bez wolnego płynu. Kości w badanym zakresie bez ewidentnych zmian przerzutowych.

Gastroskopia z 01 03 2013:
Przełyk bez zmian. Wpust w inwersji wolny. Dno żołądka bez zmian. W okolicy kąta żołądka dwa owrzodzenia jedno o śr. ok 1,5 cm, drugie obejmuje 2/3 obwodu żołądka - pobrano wycinki do hist - pat. Odźwiernik sprawny. Opuszka i część zstępująca dwunastnicy bez zmian. Test ureazowy HP (+)

Wynik badania hist - pat:
Adenocarcinoma mucocellulare partim mucinosum ventriculi.
HER 2 wynik +1 (wynik ujemny)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2013-04-24, 23:46  


asia23002 napisał/a:
Tomograf z 22 03 2013: TK jamy brzusznej
Guzowate zgrubienie ściany żołądka do 28 mm od strony krzywizny mniejszej. Krzywizna mniejsza żołądka zlewa się z trzonem trzustki nie można wykluczyć naciekania. Zgrubienie ściany żołądka obejmuje również początkowy odcinek dwunastnicy.

To jest pełen wynik TK?
_________________
 
beata764 


Dołączyła: 11 Wrz 2012
Posty: 93
Skąd: Polska
Pomogła: 7 razy

 #8  Wysłany: 2013-04-25, 08:27  


Odnośnie jedzienia,mój tata również bardzo szybko zaczął jeść normalnie, tak samo jak u Was, krótko jadł zmiksowane zupki oraz Gerberki:) W tej chwili je wszystko prócz smażonego lub ciężkostrawnego, czasem wydaje mi się, że nawet za dużo, ale najważniejsze, że czuje się dobrze:) Czasem jak przesadzi to odczuwa tak z 1,5 h ból, ale potem wszystko wraca do normy. Tata zawsze lubił dobrze zjeść i teraz ciężko było mu się przestawić na małe porcje:)
_________________
beata764
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #9  Wysłany: 2013-04-25, 08:55  


Mój mąż też bardzo szybko uciekł od diety. W tej chwili je wszystko i sporo. Tak jak zdrowy człowiek. Też nie udało mi się Go przekonać, że powinien uważać.
Nie ma żadnych dolegliwości ale i nie przytył nawet grama. Nie wiem gdzie te ilości jedzenia się podziewają...ale tak widać musi być :)
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
beata764 


Dołączyła: 11 Wrz 2012
Posty: 93
Skąd: Polska
Pomogła: 7 razy

 #10  Wysłany: 2013-04-25, 08:58  


Pani Lidio, śledzę również Wasz wątek i Życzę żeby było wszystko dobrze z mężem, mam nadzieję, że to jednak nie przerzuty, tylko jakiś fałszywy alarm. Pozdrawiam i Dużo Zdrówka Życzę:)
_________________
beata764
 
asia23002 


Dołączyła: 24 Kwi 2013
Posty: 4

 #11  Wysłany: 2013-04-25, 09:50  


Tak to jest cały wynik TK. Taki opis widnieje na wypisie ze szpitala z oddziału gastroenterologicznego gdzie została postawiona diagnoza.

[ Dodano: 2013-04-25, 23:04 ]
Jak dobrze, że jesteście. :) Jest mi dużo łatwiej wiedząc, że w każdej chwili mogę podzielić się z Wami swoimi obawami. Mój tata też woli zjeść konkretne danie bigosik, kawał dobrej karkówki :) Młodszy brat zawsze twierdził, że to niesprawiedliwe jak tata dostawał na obiad większego schabowego :-D .
Mam jeszcze pytanka odnośnie chemii. Czy Twój tata Beatko zostawał na kilka dni w szpitalu podczas jej brania i jaki odstęp czasu upływał pomiędzy pierwszą a drugą? Nie wiem też czy mam się przygotować na wypadanie włosów i czy trzeba zachować jakieś szczególne normy odnośnie jedzenia? Słyszałam, że nie powinno się pić soków owocowych???
Życzę Wam drogie Panie dużo wytrwałości i cierpliwość w pełnieniu tej niełatwej roli jaką jest opieka nad Naszymi kochanymi mężczyznami. ;)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group