DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Interpretacja wyników
Autor Wiadomość
ans22 


Dołączyła: 22 Wrz 2010
Posty: 14
Pomogła: 2 razy

 #1  Wysłany: 2010-09-22, 09:38  Interpretacja wyników


Witam Wszystkich na forum. Podczytuję wielu z Was od pewnego czasu, a dokładnie od momentu w którym dowiedzieliśmy się, że Mój Tatuś prawdopodobnie nosi w Sobie tę nieszczęsną chorobę.
Na dzień dzisiejszy Tatuś jest po operacji, która odbyła się 20.09.2010r w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc. Samopoczucie jest dosyć dobre, tylko ból zagłusza całą radość, że operacja się udała.
Poniżej przedstwiam wyniki wszystkich badań, które zostały wykonane do momentu operacji:

Pierwsze niepokojące objawy wystąpiły 13.12.2009 i wtedy zostało zrobione RTG klp + bok:W polu dolnym prawym wyraźnie wzmożony jest rysunek okołooskrzelowy. W projekcji bocznej zmiany te rzutują się na tylną część płata dolnego topografii segmentów VIII i IX. Obraz przemawia za zmianami zapalnymi w płacie dolnym. Poza tym obraz płuc i serca jest w normie.
I pytanie czy już wówczas Tata miał powody do niepokoju, czy te zmiany były jedynie do obserwacji. Moje pytanie wiąże się z tym, że od tego czasu aż do czerwca 2010r. nikt się powyższym nie zainteresował w sposób szczególny, pomimo że Tata regularnie co 3 m-ce odwiedzał Pulmnologa :-(

Wypis leczenia szpitalnego z dnia 13.07.2010
Rozpoznanie: Guz płuca prawego
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Przeprowadzone badania:
Zdjęcie RTG płuc: wykazuje płuca rozedmowe o wzmożonym rysunku podścieliska. Biegun dolny wnęki płuca prawego guzowato poszerzony. Serce powiększone z przewagą lewej komory.
Bronchoskopia fibroskopowa:Krtań i tchawica bez zmian. Ostroga główna ostra. Prawe i lewe drzewo oskrzelowe drożne ruchome oddechowo. Kierując się obrazem radiologicznym /TK KLP/ z ostróg podziałowych płata dolnego prawego płuca pobrano kilka wycinków do bad. hist-pat. Pobrano również popłuczyny oskrzelowe z oskrzeli segmentów podstawowych płata dolnego prawego płuca
Wniski: Dzrewo oskrzelowe drożne ruchome oddechowo. Bł. Sluz. drzewa oskrzelowego prawidłowa

TK 22.06.2010r:Badanie przeprowadzono w technice spiralnej, przed i po dożylnym podaniem środka kontrastowego. Wykonano również rekonstrukcje algorytmem wyższej rozdzielczości dla uwidocznienia miąższu płucnego.
W badaniu uwidoczniono w płacie dolnym płuca prawego w rozwidleniu na oskrzela segmentowe patologiczną masę układającą się pomiędzy początkowymi odcinkami oskrzeli. Łączny wymiar zewnętrzny obszaru z widocznymi nieprawidłowymi strukturami wynosi 28x39mm.
Na oknach płucnych widoczne są przylegające wąskie obszary niedodmy o spiktakularnym obrysie. Widoczne są także większe pasma zwłóknień w topografii przegród międzysegmentowych. W badaniu uwidoczniono dodatkowo drobny guzek powierzchni szczeliny międzypłatowej małej od strony płata górnego. Wymiar guzka wynosi 5mm.
Ponadto w badaniu stwierdza się wyraźne pogrubienie przegród międzyzrazikowych w partiach obwodowych płuc na całej powierzchni.
W obrębie płatów górnych obustronnie widoczne są dość liczne, podopłucnowe pęcherze rozedmowe, które w obrębie szczytów obejmują także głębsze obszary miąższu. W obrębie śódpiersia widoczne są pojedyncze węzły chłonne nie mające cech patologicznego powiększenia.
Węzły są widoczne wzdłuż przedniej powierzchni tchawicy oraz wzdłuż łuku aorty.
Wnioski:Obraz całości badania odpowiada guzowi wnęki prawej w jej biegunie dolnym. Uwidoczniono pojedynczy drobny guzek w przegrodzie międzypłatowej małej płuca prawego najprawdopodobniej na tle włóknienia. Poza tym są widoczne cechy uogólnionych zmian włóknistych z obecnością podopłucnowych pęcherzy rozedmowych.

02.08.2010 Wynik histopatologiczny połuczyn i pobranego wycinka:
Bronchitis chronica
Drobne komórki dolnych dróg oddechowych.

Mam nadzieję, że wszystko co najważniejsze to przepisałam, jeżeli gdzieś przesatwiłam wyrazy to przepraszam ale emocje mną targają, że chyba zaczynam wariować.

Serdecznie dziękuję za pochylenie się nad Naszym opisem (bo niestety ta choroba dotyka Naszych Bliskich i Nas samych również) oraz cierpliwie czekam na każdą najdrobniejszą, ale jakże cenną informację. A także trzymam kciuki za Wszystkich którzy dzielą się na tym forum każdą radością i smutkiem Swoich Bliskich. Pozdrawiam
 
billyb 
MODERATORDołączył: 02 Mar 2009
Posty: 532
Skąd: z Europy ;-)
Pomógł: 275 razy


 #2  Wysłany: 2010-09-22, 10:16  


Oczywiście, lekarz powinien był więcej uwagi poświęcić wynikom RTG w 2009. Gdyby to zrobił i posłał ojca na CT, sprawa byłaby wykryta wcześniej. Trudno jednak powiedzieć, na ile ta zwłoka może zaważyć na szansach wyleczenia. Poza tym, postępowanie lekarzy w pełni odpowiada normom: zlokalizowano nowotwór, którego natury nie udało się za pomocą bronchoskopii określić i podjęto decyzję o operacyjnym usunięciu znaleziska.

Na razie cieszcie się z udanej operacji. Rozumiem, że usunięto całe płuco? Nie podajesz informacji o zakresie operacji.

Na razie czeka Was czekanie na wynik badania histopatologicznego. Do tego czasu nie ma przesłanek dla dalszej diagnozy. Trzeba czekać na wyniki do pierwszego tygodnia października.

Trzymaj się!
 
ans22 


Dołączyła: 22 Wrz 2010
Posty: 14
Pomogła: 2 razy

 #3  Wysłany: 2010-09-22, 10:47  


Tato jest jeszcze w szpitalu, jest to 2 doba po operacji, nie posiadamy żadnych bardziej szczegółowych informacji o jej przebiegu, tylko tyle , że nie całe płuco zostało usunięte a jedynie jego część, a także że niestety będzie konieczność zasosowania chemioterapii :-( . Więcej zapewne co do przebiegu operacji dowiemy się już z wypisu Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź
 
DumSpiro-Spero 
AdministratorDołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7453
Pomogła: 3497 razy


 #4  Wysłany: 2010-09-24, 19:11  


Witaj ans22,
ans22 napisał/a:
Pierwsze niepokojące objawy wystąpiły 13.12.2009 i wtedy zostało zrobione RTG klp + bok:W polu dolnym prawym wyraźnie wzmożony jest rysunek okołooskrzelowy. W projekcji bocznej zmiany te rzutują się na tylną część płata dolnego topografii segmentów VIII i IX. Obraz przemawia za zmianami zapalnymi w płacie dolnym. Poza tym obraz płuc i serca jest w normie.
I pytanie czy już wówczas Tata miał powody do niepokoju, czy te zmiany były jedynie do obserwacji.

Przypuszczam, że została wtedy zastosowana antybiotykoterapia. W tej sytuacji należało po zakończeniu leczenia (tydzień/dwa po) wykonać kontrolne RTG w celu oceny czy widoczne wcześniej zmiany uległy remisji. Jeśli obraz nadal byłby niepokojący - już wtedy należało skierować chorego na TK klatki piersiowej.

ans22 napisał/a:
nie całe płuco zostało usunięte a jedynie jego część

Rzadko usuwa się całe płuco prawe. Standardem jest lobektomia (usunięcie jednego płata płuca) bądź bilobektomia (usunięcie dwóch płatów płuca prawego).

ans22 napisał/a:
niestety będzie konieczność zasosowania chemioterapii :-(

O chemioterapii uzupełniającej w leczeniu NDRP przeczytasz » tutaj «

Pozdrawiam ciepło i czekamy na opis pooperacyjnego badania histopatologicznego.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
ans22 


Dołączyła: 22 Wrz 2010
Posty: 14
Pomogła: 2 razy

 #5  Wysłany: 2010-09-24, 20:08  


Witam i serdecznie dziękuję na odpowiedź.
W grudniu kiedy zostało zrobione RTG na którym wykryto jakieś zmiany, doszło do krwioplucia ale z powodu przedawkowania Acenkumarolu i wówczas na oddz. wewnętrznym przeprowadzono owe badanie. Po wyjściu tatko dostał skierowanie do Poradni Pulmonologicznej celem konsultacji. Pulmonolog zupełnie niczym się nie przejął, nie zastosowano żadnej antybiotykoterapii, wręcz zostaliśmy poinformowani, że nie trzeba się niczym martwić, jedynie co 3 m-ce robić prześwietlenie płuc, gdyż tatko był nałogowym palaczem. W czerwcu tego roku trafiliśmy na zastępstwo w Poradni i na bardzo skrupulatnego lekarza, którego już wtedy zaniepokoił widoczny cień na zdjęciu, no a później to już poszła lawina.
Dzisiaj Tatuś wyszedł ze szpitala, w dość dobrym stanie fizycznym, bo o psychice ciężko powiedzieć. Przypuszczam, że nie daje po sobie poznać jak bardzo się martwi. Próbujemy podnieść Go na duchu, każdą rozmowę kierujemy na weselsze tory, żeby nie miał czasu na zmartwienia.
Wypis ze szpitala już mamy, ale dopiero w niedzielę będę go miała w swoich rękach, więc natychmiast go tu wklepie. Jedyne co zdążyłam uchwycić to to, że jest to rak niedrobnokomórkowy o nie podanej złośliwości. I dostaliśmy skierowanie na chemię.
Pozdrawiam gorąco i trzymam kciuki za Wszystkich
 
ans22 


Dołączyła: 22 Wrz 2010
Posty: 14
Pomogła: 2 razy

 #6  Wysłany: 2010-09-26, 19:38  


Już posiadam wypis ze szpitala

Rozpoznanie kliniczne:
Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
Chromanie przestankowe

Epikryza:
Mężczyzna chorujący na zarostowe zapalenie tętnic, po implantacji protezy naczyniowej tętnicy udowej prawej, po wewnętrznym jej udrożnieniu, na dużych dawkach leków przeciwkrzepliwych hospitalizowany na oddziale Pulmonologii z rozpoznaniem guza płuca prawego został przyjęty do WOT celem dalszej diagnostyki i leczenia.
Po wykonaniu niezbędnych badań, konsultacji pacjent został zakwalifikowany do zabiegu operacyjnego.
Wykonano zabieg operacyjny torakotomii prawostronnej z resekcją klinową i biopsją guza wnęki prawej.
Z uwagi na zaawansowanie choroby i stan ogólny zabieg operacyjny rozszerzony-radykalny nie wchodził w rachubę.


RTG klatki piersiowej z dn. 23.09.2010:
Klatka piersiowa symetryczna. Kopuła przepony po stronie prawej wyżej ustawiona. Kąt przeponowo-żebrowy prawy zacieniony. Guzowate poszerzenie wnęki prawej. Zacienienie przyścienne w polu dolnym prawym odpowiadające zmianom opłucnowym.

Bronchoskopia 17.09.2010:
Struny glosowe ruchome. Tchawica budowy pierścieniowatej. Karina ostra w osi. Prawe i lewe drzewo oskrzelowe bez zmian anatomicznych. Pobrano popłuczyny na badanie cytologiczne.

Cytologia z dn. 20.09.2010:
Cellulae carcinomatosae-carcinoma non microcellulare. Badanie parafinowe w toku
Odcisk guza: ca non microcedllulare
popłuczyny z oskrzeli: Pojedyncze komórki - ca non microcellulare

Jak tak bliżej się wczytując w ten wypis zaczynam się coraz bardziej bać, że jest gorzej niż myśleliśmy i ta cała operacja była niepotrzebna, bo szanse są niewielkie. Boże tak bardzo się martwię...Pisząc łzy lecą mi strumieniami...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group