1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Interpretacja wyników
Autor Wiadomość
gs27 


Dołączyła: 10 Gru 2014
Posty: 8

 #1  Wysłany: 2014-12-10, 11:13  Interpretacja wyników


Witam Dziś otrzymałam wynik badania histopatologicznego mojego taty lat 68.
Rozpoznanie kliniczne to podejrzenie guza jelita grubego. Oto wynik badania.

Histpat:
1. Łagodny guz wrzecionowtokomórkowy.
2. Łagodne zmiany gruczołu krokowego.
Wynik badania immunohistochemicznego: CD 117 odczyn dodatni ; SMA - odczyn ujemny
PSA 3,9 DRE- Pv 90 ml

Bardzo proszę o wyjaśnienie co taki wynik oznacza. Na wyniku z TK widoczne są też 2 niewielkie zmiany w wątrobie oraz został usunięty guz mózgu gdzie lekarz podejrzewał że jest to guz przerzutowy ale jeszcze nie ma wyniku histopatologicznego.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #2  Wysłany: 2014-12-10, 14:11  


Potrzebny jest dokładny odpis z TK.

Bo w przedstawionym wyniku nic nie wskazuje na nowotwór złośliwy.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #3  Wysłany: 2014-12-10, 14:12  


Witaj,
gs27 napisał/a:
Na wyniku z TK widoczne są też 2 niewielkie zmiany w wątrobie oraz został usunięty guz mózgu gdzie lekarz podejrzewał że jest to guz przerzutowy ale jeszcze nie ma wyniku histopatologicznego.

Możesz dodać (przepisać/wkleić) tutaj wyniki badań obrazowych (to TK) oraz to, gdzie był guz mózgu?
W ogóle dodaj wszystkie badania jakie masz. Wtedy coś więcej będzie można powiedzieć.
Zapoznaj się z tym: http://www.forum-onkologi...iedz-vt3597.htm
Pozdrawiam.
 
 
gs27 


Dołączyła: 10 Gru 2014
Posty: 8

 #4  Wysłany: 2014-12-10, 14:20  


Jolana napisał/a:
Potrzebny jest dokładny odpis z TK.

Bo w przedstawionym wyniku nic nie wskazuje na nowotwór złośliwy.


Niestety obecnie tata przebywa w szpitalu po operacji głowy i wszystkie wyniki są tam.
Jednak czytałam o tych guzach wrzecionowtokomórkowych i z tego co zrozumiałam jeśli taki guz zostanie wcześnie wykryty i nie ma przerzutów to jest ok ale jeśli już sa przerzuty to jest nieciekawie? Mam jeszcze pytanie co oznacza CD 117 dodatni?

[ Dodano: 2014-12-10, 14:48 ]
Jeszcze zapomniałam dodać że jest to guz podścieliskowy
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #5  Wysłany: 2014-12-10, 15:19  


gs27 napisał/a:
Mam jeszcze pytanie co oznacza CD 117 dodatni?
CD117 - receptor kinazy tyrozynowej. Ekspresja tego receptora jest na powierzchni m.in. krwiotwórczych komórek macierzystych.
CD117 - jego rola jest wielostronna. Interpretacja CD w oderwaniu od innych badań, może prowadzić do błędnych wniosków (żeby nie napisać, że czasami do 'bzdur').
Obecność CD117 w guzach wrzecionowatokomórkowych nie zawsze oznacza nowotwór złośliwy.
Na postawie wszystkich badań (w tym również badań immunohistochemicznych, czy histopatologicznych) postawiono diagnozę:
gs27 napisał/a:
Łagodny guz wrzecionowtokomórkowy.
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
gs27 


Dołączyła: 10 Gru 2014
Posty: 8

 #6  Wysłany: 2014-12-17, 23:14  


Dziękuję za informację, dzisiaj otrzymałam resztę wyników oto one i proszę o dalszą interpretację:
Wynik badania histopatologicznego guza mózgu:
Obraz mikroskopowy i charakterystyka immunohistochemiczna mogą odpowiadać przerzutowi raka układu moczowego.
IMMUNOPROFIL:
GFAP- odczyn dodatni w otoczeniu guza
CK Pan- odczyn dodatni
CAM 5,2 odczyn dodatni
CK 5/6 odczyn ujemny
p63 odczyn ujemny
TTF odczyn ujemny
Ki67 odczyn dodatni w 70% komórek
CK7 odczyn słabo dodatni
CK20 odczyn silnie dodatni
EMA odczyn dodatni

WYNIK TOMOGRAFII JAMY BRZUSZNEJ
Pomiędzy odbytnica a gruczołem krokowym dość dobrze odgraniczona zmiana lita śr.70/54/60 mm masa dość jednorodna lita,najprawdopodobniej przylega do przedniej ściany odbytnicy i zwęża jej światło,naciek pomiędzy nią a gruczołem krokowym trudny do ustalenia - raczej bez nacieku. Wątroba powiększona w prawym płacie - seg.6 ze zmianą hypodensyjną wielkości 11 mm, podobna zmiana wielkości 8 mm w seg. 8 - susp meta.
Nerki, śledziona,nadnercza bez zmian. wolnego płynu nie stwierdza się.Pęcherz moczowy gładki.
Kości bez cech meta.

[ Dodano: 2014-12-18, 14:01 ]
Jeszcze raz bardzo proszę o ogólną interpretacje bo ja jak na razie nic z tych wyników nie rozumiem, a wizyta u lekarza dopiero w styczniu. Będę wdzięczna za każdą odpowiedź.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #7  Wysłany: 2014-12-18, 14:24  


Witaj gs27,
wiem jak bardzo czekasz na odpowiedź. Niestety tutaj mamy wnioski niejednoznaczne.
Cytat:
Obraz mikroskopowy i charakterystyka immunohistochemiczna mogą odpowiadać przerzutowi raka układu moczowego.

Cytat:
raczej bez nacieku.

Dwie zmiany na wątrobie:
Cytat:
susp meta.
= podejrzenie o przerzut.

Widać wyraźnie, iż są duże trudności związane rozpoznaniem. Oczywiście te wszystkie wątpliwości wkrótce zostaną wyjaśnione. Postawienie właściwej diagnozy wymaga dobrej współpracy klinicysty, radiologa i patomorfologa. Owszem niekiedy jest trudne i wymaga dodatkowych badań.

Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
gs27 


Dołączyła: 10 Gru 2014
Posty: 8

 #8  Wysłany: 2014-12-18, 14:34  


Mam jeszcze pytanie odnośnie tego wyniku histopatologicznego co oznaczają te czynniki ujemne i dodatnie, czy z tego nie można wywnioskować jaki to nowotwór?
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #9  Wysłany: 2014-12-18, 15:00  


To co jest tutaj napisane:
gs27 napisał/a:
Obraz mikroskopowy i charakterystyka immunohistochemiczna mogą odpowiadać przerzutowi raka układu moczowego.
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #10  Wysłany: 2014-12-18, 15:04  


Już odpowiadam - oczywiście w dużym skrócie. Po otrzymaniu tkanki, patomorfolog zinterpretował ekspresję wymienionych biomarkerów czyli ocenił ich czułość ( zjawisko korelacji). Otóż każdy w/ w markerów został oceniony - na przykład jako ujemny, lub dodatni itd.Co to oznacza?
Przy wyniku dodatnim - oznacza do jakiej kategorii guza należy badan tkanka, zaś wynik ujemny oznacza, że guz nie należy do wybranej kategorii nowotworów. I dlatego patolog we wnioskach napisał:
Cytat:
Obraz mikroskopowy i charakterystyka immunohistochemiczna mogą odpowiadać przerzutowi raka układu moczowego.


[ Komentarz dodany przez Moderatora: Madzia70: 2015-04-12, 15:54 ]
Korelacja nie jest oceną czułości biomarkerów. Korelacja oznacza współwystępowanie - w tym przypadku markeru z nowotworem.

_________________
Aegrotus sacra est...
 
gs27 


Dołączyła: 10 Gru 2014
Posty: 8

 #11  Wysłany: 2015-04-09, 10:31  Następne wyniki


Tata jest już po kolejnej operacji usunięcia guza z jamy brzusznej był to guz poza otrzewnowy w miednicy małej. Dziś otrzymałam wynik histopatologiczny i proszę o interpretację bo nadal nic konkretnego nie wiem, oto wynik:
Gist-9astfointestina1 strona] tunof pe]vis minoIis.
oznaczono IHch :
CD117(+) , CD34(+) , Ki67 (aktywność proliferacyjna niska)
Aktywność mitotyczna: 3 figury podziału / 50 DPW.
Makroskopowo:
Okrągły guz śr. 8 cm. Na przekroju barwy szarej z wylewami ( wyc. 1-3)
Bardzo proszę o odpowiedź.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #12  Wysłany: 2015-04-09, 12:13  


Tego typu guz rzadko występuje w przestrzeni pozaotrzewnowe - zwykle są to pojedyncze przypadki.
Badanie immunohistochemiczne - dodatnia ekspresja CD117(+) i CD34(+) potwierdza rozpoznanie GIST.

Wskaźniki takie jak: indeks mitotyczny i aktywność proliferacyjna Ki67 pozwalają szacunkowo określić jak intensywnie mnożą się komórki guza. Wysokie wyniki w/w wskaźników wiążą się z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia przerzutów i nawrotów choroby
U Taty te parametry są niskie.

Zostawiam lekturę z tematu GIST:
GIST informacje ogólne oraz Gist - czym jest i jak stawić mu czoła
_________________
Aegrotus sacra est...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #13  Wysłany: 2015-04-09, 14:52  


gs27 napisał/a:
Gist-9astfointestina1 strona]

?
_________________
 
gs27 


Dołączyła: 10 Gru 2014
Posty: 8

 #14  Wysłany: 2015-04-09, 15:20  


Przepisałam dokładnie tak jak jest na wyniku,więc nie odpowiadam za literówki lekarzy
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #15  Wysłany: 2015-04-09, 15:27  


No dobra, tylko taka mała wskazówka od tych, co już przechodzili przez to wszystko (w moim wypadku jako osoba bliska) - jak sama nie zadbasz, to nikt nie zadba :) lepiej takie literówki wyjaśniać od razu w szpitalu na miejscu, żeby przypadkiem gdzieś Ci potem nie odrzucił wyniku przy konsultacji. Absolutnie nie życzę, ale z doświadczenia wiem że jak ktoś będzie miał focha i zły dzień, to czepnie się wszystkiego.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group