1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Interpretacja wyników TK po chemioterapii
Autor Wiadomość
Mastrinka 


Dołączyła: 28 Sie 2015
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2015-08-28, 18:50  Interpretacja wyników TK po chemioterapii


Witam,
jestem tutaj pierwszy raz.
Z chorobą mojej mojej mamy zmagamy się od maja, diagnoza to: rak płaskonabłonkowy płuca lewego.

W tej chwili jest po 4 kursach chemioterapii KN, która nie zadziałała i nastąpiła progresja. Obecnie wyniki TK po leczeniu p/ zapalnym.
Badanie wykonano dwufazowo z podaniem 70 ml kontrastu, bez powikłań płuco prawe drobne zwłóknienie?guzek?w szczycie 5mm, poza tym 3-4 drobne rozsiane uwapnionenie podejrzane guzki. Płuco lewe zmiana naciekowa przy wnęce ze zwężeniem końcowej części lewego oskrzela głównego i oskrzeli płata górego i dolnego. Zmiana zwęża końcowy odcinek lewej t płucnej. Nacieka śródpiersie, okolice podostrogową, zlewając się z węzłami chłonnymi wnękowymi lewymi i podostrogowymi. Obecnie widoczny rozpad w obrębie zmiany. Zmiana niemierzalna, zlewa się z niedodmą o orientacyjnych wymiarach 90x40x60mm. w segmencie 3płuca lewego obszar zagęszczeń o wym. 45x45mm.- niewidoczny w badaniu poprzednim -może odpowiadać stanom zapalnym. Oskrzela segmentowe do płata dolnego płuca lewego o pogrubiałych ścianach. W segmencie 6 płuca lewego widoczny guzek wielkości 6mm. Serce niepowiększone. Aorta nieposzerzona. Nadnercza prawidłowego kształtu. Kości bez zmian meta. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Ocena trudna- zmiana niemierzalna, nacieki na struktury oskrzeli i tętnic płucnych oraz nowe guzki na płucu lewym sugerują progresje zmian .
Po konsultacji lekarzy następny krok to kolejna chemioterpia po miesięcznej przerwie.
Operacja jest niemożliwa. Wcześniej chemia miała zmniejszyć guz i przygotować do operacji. Nie wiem co mam sądzić na ten temat? Czy wcześniejsza chemia mogła być za słaba- niedostosowana, że zamiast zatrzymać prawdopodobnie przyśpieszyła chorobę?


Bardzo proszę o pomoc co dalej? Czy mama nie ma innego wyjścia jak zgodzić się chemioterapię? Jeśli tak to jaką? Może naświetalania? Jest jeszcze osłabiona po poprzedniej chemii, nie wiem jak zniesie kolejną?
_________________
Mastrinka
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #2  Wysłany: 2015-08-29, 15:36  


Mastrinka napisał/a:
Zmiana zwęża końcowy odcinek lewej t płucnej. Nacieka śródpiersie, okolice podostrogową, zlewając się z węzłami chłonnymi wnękowymi lewymi i podostrogowymi.

Ta zmiana dyskfalifikuje operację.
Mastrinka napisał/a:
Czy wcześniejsza chemia mogła być za słaba- niedostosowana, że zamiast zatrzymać prawdopodobnie przyśpieszyła chorobę?

To raczej mało prawdopodobne.
 
Mastrinka 


Dołączyła: 28 Sie 2015
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2015-08-30, 21:09  


Dziękuję za odpowiedz.
Ponieważ nie miałam wcześniej do czynienia z nowotworem i dopiero zgłębiam wiedzę, mam pytanie dotyczące leczenia mamy- w chwili obecnej leczy się w szpitalu w naszym mieście w którym nie ma oddziału onkologicznego, natomiast jest konsultowana przez specjalistów ze szpitala pracujących w innym mieście, którzy przyjeżdżają co 2 tygodnie. Czy to jest właściwe podejście? Czy może zabrać ją do szpitala, gdzie będzie miała większy kontakt z onkologiem bo w tej chwili to leży na oddziale pulmonologicznym i jest pod opieką tych lekarzy?
_________________
Mastrinka
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group