1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Interpretacja wyników TK płuc
Autor Wiadomość
kamilaw51 


Dołączyła: 16 Kwi 2014
Posty: 6
Skąd: Warszawa

 #1  Wysłany: 2014-04-16, 19:18  Interpretacja wyników TK płuc


Witam wszystkich na forum.:) Niestety dowiedziałam się, że moja babcia jest chora i ma prawdopodobnie raka. Chciałabym prosić o zinterpretowanie wyników TK płuc:

TK KLP:
Całkowita niedodma płata dolnego i języczka PL, oskrzele dolnopłatowe lewe i jego oskrzela segmentalne oraz oskrzele do języczka niedrożne, w ich świetle nieprawidłowe zmiany - tkanka lub wydzielina. W płacie górnym PL, liczne guzki typu matowej szyby wielkości do 10 mm. Miąższ płuca prawego bez zagęszczeń. Ślad płynu w lewej jamie opłucnowej, prawa jama opłucnowa bez cech płynu.
Widoczne węzły chłonne śródpiersiowe przyaortalne wielkości 9 mm, wnęki płucnej prawej - 11 mm. Ze względu na niedodmę ocena wnęki płucnej niemożliwa. Tracheobronchosclerosis.
Nadnercza pogrubiałe, ale bez zmian ogniskowych. Struktury kostne bez zmian podejrzanych.

Bardzo proszę o pomoc :) :)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2014-04-16, 20:24  


Obraz nie jest jednoznaczny, natomiast może sugerować raka płuca. Czy zlecono dalsze badania?
_________________
 
kamilaw51 


Dołączyła: 16 Kwi 2014
Posty: 6
Skąd: Warszawa

 #3  Wysłany: 2014-04-16, 21:47  


Zlecono bronchoskopię. Babcia przyjmuje Tramal, który lekarz przepisał ze względu na silny ból barku. Choroba zaczęła się jakieś 5 miesięcy temu, podejrzewano zapalenie płuc. Jednak po TK klatki piersiowej wykluczono zapalenie. W związku z tym mam pytania: Czy po bronchoskopii lekarz jednoznacznie stwierdzi czy jest to nowotwór? Babcia odkrztusza także zieloną wydzielinę, czy wiadomo co może być tego przyczyną? Pani doktor prowadząca powiedziała, że niestety idzie to w kierunku nowotworu, a jeśli nie jest to nowotwór to, co innego może dać taki obraz w TK klatki piersiowej? Przepraszam za tyle pytań, ale bardzo martwię się o babcię, ponieważ jest mi bardzo bliska ;( I dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi! :)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2014-04-16, 22:43  


kamilaw51 napisał/a:
Czy po bronchoskopii lekarz jednoznacznie stwierdzi czy jest to nowotwór?

Nie wiadomo, to zależy czy uda się pobrać wycinek do badania i co zostanie w nim stwierdzone.

kamilaw51 napisał/a:
Babcia odkrztusza także zieloną wydzielinę, czy wiadomo co może być tego przyczyną?

A nie ma żadnej infekcji w tej chwili?

kamilaw51 napisał/a:
jeśli nie jest to nowotwór to, co innego może dać taki obraz w TK klatki piersiowej?

Są różne choroby płuc, jakieś włóknienie, nadciśnienie płucne - aczkolwiek ja nie jestem radiologiem, więc nie chcę tu snuć rozmyślań o diagnozie.

Trzeba poczekać na wynik bronchoskopii.
_________________
 
kamilaw51 


Dołączyła: 16 Kwi 2014
Posty: 6
Skąd: Warszawa

 #5  Wysłany: 2014-04-17, 08:40  


Nic doktor o tym nie mówiła, żeby miała jakąś infekcję, dlatego dziwi mnie ta zielona wydzielina. Babcia dostała tylko Tramal i jakieś zastrzyki w brzuch musi sobie codziennie robić.
(Są one podobno po to, żeby "ognisko zapalne" się nie rozprzestrzeniało).

[ Dodano: 2014-04-17, 10:15 ]
Babcia odkrztusza teraz wydzielinę koloru szarego.
 
kamilaw51 


Dołączyła: 16 Kwi 2014
Posty: 6
Skąd: Warszawa

 #6  Wysłany: 2014-05-01, 17:24  Wyniki bronchoskopii


Strasznie długo mnie tu nie było, ale niestety dopiero wczoraj babcia miała bronchoskopie i teraz dostałam wyniki. Bardzo proszę o interpretacje tych wyników, ponieważ nic z tego nie rozumiem :( Lekarz powiedział, że babcia ma raka. Czy jest możliwość, żeby to była pomyłka? W jakim stanie ogólnym jest babcia? I czy wyniki krwi mogą świadczyć o jakiś przerzutach? Mam nadzieję, że coś widać na tych zdjęciach, bo niestety nie mam jak wstawić zdjęć lepszej jakości :(













br.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2026 raz(y) 143,97 KB

br2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2125 raz(y) 115,78 KB

br3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1967 raz(y) 93,38 KB

br4.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1994 raz(y) 149,74 KB

br5.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2004 raz(y) 194,71 KB

br6.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1926 raz(y) 152,32 KB

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2014-05-01, 21:16  


Tutaj nie ma żadnych wyników bronchoskopii czy EBUS. Bronchoskopia była nieudana z racji skrzepu bądź innej masy, opisanej w badaniu. Wykonano EBUS, czyli pobrano węzły chłonne do badania i na wynik tego badania trzeba czekać.

kamilaw51 napisał/a:
W jakim stanie ogólnym jest babcia?

Mamy tylko wyniki badań krwi, więc niewiele możemy powiedzieć o stanie ogólnym. W każdym razie w tych wynikach, poza podwyższonymi parametrami wątrobowymi (AspAT, AlAT), nie widać (chyba, ciężko się dopatrzeć momentami) nic niepokojącego.

kamilaw51 napisał/a:
czy wyniki krwi mogą świadczyć o jakiś przerzutach

Nie. Wyniki krwi nie mają nic do obecności przerzutów lub ich braku.
_________________
 
kamilaw51 


Dołączyła: 16 Kwi 2014
Posty: 6
Skąd: Warszawa

 #8  Wysłany: 2014-05-01, 22:17  


Dziękuję bardzo za odpowiedź :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group