1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak brodawkowaty tarczycy
Autor Wiadomość
Maciej1972 


Dołączył: 20 Cze 2015
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2015-06-20, 14:33  Rak brodawkowaty tarczycy


Witam na forum.

W ubiegłym miesiącu na szyi po prawej stronie pojawił się guz
(urósł w ciągu 10-14 dni, tak mi się przynajmniej wydaje),
łączyłem to z przedłużającą się od kwietnia infekcją, ale po jakimś czasie udałem się do laryngologa,
który następnie skierował mnie do endokrynologa, a na USG wykazało następujący wynik:

Opis badania USG tarczycy (wykonane w Bydgoszczy USG Drewa):
Płat prawy o wym. 70x40x33 mm i obj. 48,1 cm3.
Płat lewy o wym. 68x20x21 mm i obj. 14,9 cm3.
Węzina o wym. 33x20x9 mm i obj. 3,1 cm3
Szerokość tchawicy do 15 mm.
Tarczyca powiększona o obj. 66,1 cm3 (norma do 25 cm3), o prawidłowej echogeniczności.
W prawym płacie owalny, lity obszar o podwyższonej echogeniczności, licznymi przepływami naczyniowymi o mieszanym układzie, o gładkim zarysie o wym. 66x41x30mm-tu.
W lewym płacie dwie podobne zmiany wielkości 9mm i 11mm.
W dolnej części prawego płata, przyśrodkowo hipoechogeniczny obszar lity z drobnymi zwapnieniami, nieregularnym zarysie, o wym. 16x15x11 mm, bez widocznych przepływów naczyniowych-tu.- konieczna weryfikacja BAC.
W lewym płacie, centralnie, hipoechogeniczny obszar o lito-torbielowatej echostrukturze, o wym. 20x18x18 mm - tu. benign. susp.
Węzły chłonne szyi obustronnie powiększone do 14 mm, przy kątach żuchwy do 19 mm-zmiany pozapalne.

Z tym wynikiem udałem się na biopsję BAC do dr Sira. Data pobrania 02.06.2015 r.
Rozpoznanie kliniczne: wole guzkowe
Miejsce pobrania: 1. Tarczyca - część dolna płata prawego.
2. Tarczyca - część środkowa płata prawego.
Rozpoznanie:
1. Tarczyca - część dolna płata prawego.
W USG - guzek hipoechogeniczny 16x15x11 mm ze zwapnieniami. Cytologicznie - treść surowiczo-krwista z domieszką koloidu oraz tyreocyty. Zmiana położona głęboko trudna do BAC.
2. Tarczyca - część środkowa płata prawego.
W USG - guzek hiperechogeniczny 66x40 mm.
Cytologicznie - treść surowiczno-krwista z domieszką koloidu oraz rozproszone normotypowe tyreocyty.

Nadmienię, że nigdy się na tarczycę nie leczyłem, oto moje wyniki badań hormonalnych z dnia 28.05.2015 r.:
TSH - 1,62 mikroU/ml
FT4- 19,5 pmol/l
FT3 - 7,32 pmol/l

I teraz zasadnicze pytanie: co mam robić?
Z opinii wydanej przez dr endokrynolog i mojego lekarza rodzinnego wynika jednoznacznie, że należałoby poddać się operacji, jednakże słyszałem, że można próbować podjąć leczenie jakimiś medykamentami (hormony, sterydy, leki przeciwzapalne), po którym guzy ulegną znaczącemu zmniejszeniu lub wręcz zostaną zasuszone.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2015-06-21, 18:29  


Maciej1972,

Przytoczony przez Ciebie wynik biopsji powinien wskazywać na jedną z sześciu klas oceny zmiany,
porównaj aktualne Zalecenia (2013 r.), str. 389-390.
Na jej podstawie można by rozważać, czy jest wskazane/dopuszczalne odstąpienie od zabiegu operacyjnego.

Informacji takiej nie ma (lub jej nie podajesz), jednak z dalszej Twojej wypowiedzi wynika,
że nie jest to istotny brak informacji, skoro lekarz zaleca wykonanie zabiegu operacyjnego usunięcia tych zmian,
wobec czego po histopatologicznym przebadaniu tego materiału byłoby wiadomo, z czym konkretnie mamy do czynienia.
Moim zdaniem postępowanie takie jest najlepsze, jako najpewniejsze i najbardziej wiarygodne,
a w takiej sytuacji odstąpienie od zabiegu operacyjnego jest co najmniej ryzykowne.


Pozdrawiam i witam Cię na forum.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Maciej1972 


Dołączył: 20 Cze 2015
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2015-06-24, 20:06  


Jednak najprawdopodobniej poddam się operacji wycięcia tarczycy/guzów tarczycy. W grę wchodzą 3 ośrodki i 3 lekarzy, obecnie zastanawiam się nad wyborem jednego z nich:
- Szpital Powiatowy w Aleksandrowie Kujawskim dr Krzysztof Kroina
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Gdańsk- Klinika Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej profesor Zbigniew Śledziński
- SCM Kraków dr Marcin Barczyński

Oczywiście operacja z zastosowaniem neuromonitoringu. Pytanie i wielka prośba do Was: o wszelkie opinie, doświadczenia (zarówno pozytywne jak i negatywne) związane z w/w.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #4  Wysłany: 2015-06-25, 17:01  


Maciej1972,

Mogę się wypowiedzieć na temat
Maciej1972 napisał/a:
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Gdańsk- Klinika Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej profesor Zbigniew Śledziński


Mąż tam leżał miesiąc czasu (operacja wątroby). Bardzo czysto, sale nowiutkie, dwuosobowe z łazienkami, duże i przestronne. Personel bardzo pomocny, jest jego dużo, nie ma problemu z jakimiś lekami, opieką. Lekarze według mnie bardzo fachowi, dostępni. Nie mogę powiedzieć nawet jednego, złego słowa na ten oddział. Nie tylko to moja opinia ale widziałam zadowolenie i dobre zdanie pacjentów przebywających na oddziale, ale przybywaliśmy tam z mężem długo.

Pozdrawiam.
 
Maciej1972 


Dołączył: 20 Cze 2015
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2015-10-16, 18:31  


Jestem już 3 tygodnie po operacji wycięcia tarczycy.
Skrót z karty informacyjnej leczenia szpitalnego:
"Rozpoznanie
Wole guzowate. Krwawienie w miejscu operowanym.
Epikryza-hospitalizacja
Chory przyjęty do Kliniki w trybie planowym z powodu wola guzowatego celem leczenia operacyjnego. Wykonano zabieg całkowitego usunięcia tarczycy z użyciem neuromonitoringu (24.09.2015). W bezpośrednim przebiegu pooperacyjnym wystąpiło krwawienie z rany operacyjnej oraz do renu asekuracyjnego, wykonano rewizję miejsca operowanego na sali operacyjnej, stwierdzono krwawienie z wielu miejsc jak w zaburzeniach krzepnięcia, wykonano ponowną hemostazę, zastosowano materiał hemostatyczny. Dalszy przebieg hospitalizacji niepowikłany. Pacjent w stanie ogólnym dobrym wypisany do domu".

Dziś odebrałe wynik badania histopatologicznego:
" Makroskopowo A1-3 płat lewy (8), B 1-2-cieśń (2), C 1-6 - największy guz z płata prawego (6), D 1-3 pozostały miąższ płata prawego (3). Dobrany materiał A4-A8.

A-D - Pokryta cienką, gładką, lśniącą torebką tarczyca o wym. płat prawy oznaczony nicią 6x4,5x3 cm, płat lewy o wym. 6,5x3x2 cm, cieśń szer. 2 cm. Na przekroju miąższ narządu różowawo-beżowy, ziarnisty, z obecnością rozproszonych, beżowych i beżowo-kremowych guzków wym. od 0,7 do 5x3,3x3,4 cm. Największy z guzów zajmuje powierzchnię płata prawego narządu.

Mikroskopowo:
Carcinoma papillare lobi sinistri glandulae thyroideae (A1) (CK19+, CD56-).
Nowotwór ma średnicę 0,2 cm i oddalony jest o min 1 cm od torebki narządu. Nie stwierdza się zatorów z komórek raka w naczyniach.
W pozostałym miąższu tarczycy stwierdza się liczne guzki koloidowe oraz liczne hiperplastyczne, częściowo z cechami szkliwienia oraz degeneracji po biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (A-C).

pT1aN0Mx
Ilość preparatów/bloczków: 19."

I stąd pytania do Państwa: jak powinien przebiegać dalszy przebieg mojego leczenia?
Ewentualnie w którym z ośrodków najlepiej byłoby kontynuować leczenie i czy należy stosować jakąś dietę, co wykluczyć, ograniczyć w swoim jadłospisie?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #6  Wysłany: 2015-10-31, 14:07  


Maciej1972 napisał/a:
jak powinien przebiegać dalszy przebieg mojego leczenia?

Ze względu na wczesne zaawansowanie choroby nie ma wskazań do leczenia uzupełniającego jodem 131I
(Zalecenia j.w. (link: post #2), od str. 394).

Ponadto (j.w., str. 393):
Cytat:
Ocena radykalności zabiegu opiera się na łącznej interpretacji pooperacyjnego badania patomorfologicznego i USG,
pooperacyjnej scyntygrafii szyi oraz badania stężenia tyreoglobuliny
(badania wykonane nie wcześniej niż 1–2 miesiące po operacji, a do scyntygrafii szyi oraz oceny stężenia Tg konieczna jest stymulacja TSH).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group