1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guzek w piersi
Autor Wiadomość
pymoni 


Dołączyła: 19 Lis 2019
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2019-12-10, 15:55  Guzek w piersi


Witam,

podczas rutynowego badania usg pod koniec października, lekarz wykrył: "lita zmiana o zwiększonym stosunku wysokości do długości, wym. 5x6x4 mm, (..) poza tym bez zmian. BIRADS 3, do weryfikacji w biopsji i mammografii". Z wynikiem poszłam do ginekologa, od niego dostałam skierowanie na usg piersi, stety/niestety nie chciał dać skierowania na mammografię ("jest pani za młoda" (28 lat)).

Tu zaczęła się moja przygoda z onkologiem, szpitalem itp, wszystko przebiegło sprawnie. Na wizycie u chir-onk dostałam skierowanie na biopsję. Biopsja, czekanie na wynik: "w materiale z BACC guzka piersi prawej obecne są nieliczne grupy komórek nabłonka gruczołowego z kwasochłonną cytoplazmą i polimorfizmem jądrowym o nieokreślonym znaczeniu". Z wynikiem zgłosiłam się do chir-onk, decyzja: niby nic takiego, ALE... i to "ale" zdecydowało o tym, żeby zmianę wyciąć, zabieg w przyszłym tygodniu.

Moje pytanie brzmi: co może oznaczać wynik z biopsji? Nie wiem czy z nerwów, czy z zaskoczenia nie zdążyłam zadać lekarzowi tego pytania... :?ale?: Po wycięciu zmiany będę musiała czekać kolejne tygodnie na wynik hist-pat, dodatkowo święta... Siedzę jak na szpilkach.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2019-12-10, 16:29  


Biopsja jak miałaś okazję się przekonać to badanie tylko małego fragmentu zmiany. Znaleziono komórki nietypowe, jeszcze nie rak, z nich może, ale nie musi rozwinąć się nowotwór po paru latach. "Niby nic takiego" ale przebadano fragmencik, może jeszcze w tej zmianie są i inne "bardziej nietypowe" komórki ? Ten pomysł wycięcia jest bardzo dobry bo zmiana mała i efekt kosmetyczny będzie dobry no i można przebadać dokładnie wszystko. Usiądź wygodnie, i spokojnie czekaj, bo w najgorszym razie to taki mały guzek rokuje prawie 100% wyleczenia, a może wszystko skończyć się wynikiem jak z biopsji i wtedy tylko zalecą Ci częste i uważne kontrole.
Mammografia w tym wieku to pokaże tylko coś bardzo dużego.
_________________
sprzątnięta
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #3  Wysłany: 2019-12-23, 10:01  


Wynik Bacc nie znaczy że nie ma raka.
Znaczy że nie wiadomo na razie co to jest, tak należy to zinterpretować.
Teraz trzeba czekać na hist pat, zmiana jest niewielka co dobrze rokuje.
_________________
patolog
 
pymoni 


Dołączyła: 19 Lis 2019
Posty: 2

 #4  Wysłany: 2020-01-08, 14:27  


Dziękuję Wam za odpowiedzi. Jestem 3 tygodnie po operacji, wciąż czekam na wynik. Miałam zrobione dosyć duże cięcie, trochę mnie to zdziwiło, myślałam, że wytną sam guzek. Poza tym, między jednym usg z końca października a tym w dniu operacji (miałam zakładaną kotwicę, guzek nie był wyczuwalny palpacyjnie) okazało się, że guz miał wymiary już 9x6mm. Wciąż niewiele, ale czy możliwy był błąd pomiaru? Czy zmiana mogła urosnąć w dosyć krótkim czasie?
Jutro mijają 3 tygodnie, wiem, że były święta ale czekanie na wynik jest najgorsze, wydaje się wiecznością... dalej nic nie wiem.
Czy ktoś z was po operacji miał zgrubienie wzdłuż blizny?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #5  Wysłany: 2020-01-08, 15:27  


zgrubienie blizny jest niestety zależne od organizmu i jest dosyć częste, w aptece można popytać o plastry na "zmiękczenie" blizny. A co do wymiarów to każdemu radzę: spróbuj zmierzyć gruszkę zanurzoną w szklance wody to mniej więcej musi zrobić radiolog.
_________________
sprzątnięta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group