1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guzek skóry głowy
Autor Wiadomość
bpiter79 


Dołączył: 23 Sie 2015
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2015-08-23, 19:17  Guzek skóry głowy


Witam.
18 maja tego roku został usunięty u mnie guzek skóry głowy. Miałem go jakieś 15-20 lat. Ciężko mi powiedzieć, czy się powiększał (jeśli tak, to bardzo powoli). Mój tata kilka lat temu miał usuwane trzy podobne guzki, które okazały się niegroźnymi kaszakami. Myślałem, że to to samo. Lekarz chirurg po oględzinach stwierdził, że wygląda to na kaszaka, jednak podczas wycinania stwierdził, iż nie wygląda to na kaszaka, bo nie jest w torebce. wycięty guzek wysłano do badania do Gliwic. wynik otrzymałem w zeszłym tygodniu ( poniżej). Proszę o poradę, jak groźny jest to nowotwór, jakie są rokowania, jakie następne kroki powinienem poczynić? Czy jest to możliwe, że przez ok. 20 lat żyłem z tym guzem i nic złego się nie działo?
Proszę o pilna odpowiedź.
Pozdrawiam
Piotr
Rozpoznanie:
W skórze właściwej widoczne ognisko średnicy 0,4cm zbudowane z komórek o nabłonkowym charakterze z wyraźną desmoplazją. W najbliższym otoczeniu guzka widoczne zawiązki włosówi przydatki skóry. Indeks Ki67 <10%.
Ognisko otacza utkanie limfatyczne.
Całość obrazu najbardziej odpowiada nowotworowi z przydatków skórnych.
Zmiana usunięta z marginesem tkanek niezmienionych.

Wynik badania immunohistochemicznego
Ber-EPA (+)
CK AE1/AE3 (+)
CK 20 (-)
CK 17 (+)
Ki67 (+) <10%
Melan A (-)
p63 (+)
TTF-1 (-)
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2015-08-23, 21:35  


bpiter79 napisał/a:
18 maja tego roku został usunięty u mnie guzek skóry głowy. Miałem go jakieś 15-20 lat.
bpiter79 napisał/a:
Czy jest to możliwe, że przez ok. 20 lat żyłem z tym guzem i nic złego się nie działo?

Moim zdaniem jest to nie tylko możliwe, ale także bardzo prawdopodobne:
skoro zmiana istniała tak długo i rozwijała się tak wolno,
to jest bardzo możliwe, że zmiana ta (jako łagodna) nie miała złego wpływu na Twoje zdrowie.

bpiter79 napisał/a:
Całość obrazu najbardziej odpowiada nowotworowi z przydatków skórnych.

Tego typu nowotwory generalnie mają różne charaktery: mogą być zarówno łagodne jak i złośliwe.
Lekarz opisujący wynik poza podaniem wartości wyników badań immunohistochemicznych nie wskazuje na bardziej szczegółowe wnioski w tym kierunku.
W tej sytuacji wydaje mi się stosowne poprosić o opinię lekarza onkologa - np. prowadzącego Twoją diagnostykę.

bpiter79 napisał/a:
Zmiana usunięta z marginesem tkanek niezmienionych.

Ten zapis oznacza, że zmiana została usunięta w całości, co w przypadku zmian łagodnych kończy proces leczenia.
W przypadku zmian złośliwych może być podobnie, chyba, że konieczne byłoby jeszcze leczenie uzupełniające.


Pozdrawiam i witam Cię na forum.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
bpiter79 


Dołączył: 23 Sie 2015
Posty: 5

 #3  Wysłany: 2015-08-23, 21:59  


Bardzo, bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam umówioną wizytę na 21 września w Instytucie Onkologii w Gliwicach, więc prędzej chciałem dowiedzieć się co nieco. A jakie badania należałoby wykonać, aby stwierdzić, czy jest to nowotwór złośliwy, czy łagodny? i jeszcze jedno pytanie: co można odczytać z tego badania immunohistochemicznego? Na co wskazują te wyniki?
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam wszystkich :papap:
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2015-08-23, 22:04  


bpiter79 napisał/a:
A jakie badania należałoby wykonać, aby stwierdzić, czy jest to nowotwór złośliwy, czy łagodny?

Badania immunohistochemiczne - które już zostały wykonane, ich wyniki podajesz w poście #1.
Pozostaje je zinterpretować, czy na tej podstawie da się określić, z czym konkretnie mamy do czynienia.
Powinien to uczynić Twój lekarz onkolog.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
bpiter79 


Dołączył: 23 Sie 2015
Posty: 5

 #5  Wysłany: 2015-08-23, 22:23  


No to czekamy na wrzesień.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #6  Wysłany: 2015-08-24, 06:04  


Dopowiem jeszcze, że złośliwość najłatwiej i najpewniej jest zweryfikować w badaniu histopatologicznym z wycinka pobranego z podejrzanej zmiany.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
bpiter79 


Dołączył: 23 Sie 2015
Posty: 5

 #7  Wysłany: 2015-08-24, 09:51  


Cały guzek został wycięty i przesłany do badań. Czy to znaczy, że potrzebne są dodatkowe badania tegoż guzka?
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #8  Wysłany: 2015-08-29, 15:01  


badanie całego guza jest najdokładniejszym badaniem, dostarcza wiele więcej informacji niż drobny wycinek. Niestety czasem nie da się postawić konkretnego rozpoznania. Wtedy można zasięgnąć konsultacji w innym ośrodku.

[ Dodano: 2015-08-29, 15:03 ]
guzek jest malutki i najpewniej łagodny, wywodzi się z przydatków skóry (potwierdza to immunohistochemia).
_________________
patolog
 
bpiter79 


Dołączył: 23 Sie 2015
Posty: 5

 #9  Wysłany: 2015-08-30, 12:25  


patomorfolog z CO napisał/a:
(...)


Dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam nadzieję, że we wrześniu potwierdzi się, że to nic groźnego. Dziękuję i pozdrawiam.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2015-08-30, 18:54 ]
Nie ma potrzeby cytować całego poprzedniego posta.

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group