1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guzek płuca prawego
Autor Wiadomość
Agnieszk_a41 


Dołączyła: 10 Sie 2016
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2016-08-10, 13:27  Guzek płuca prawego


Witam wszystkich forumowiczów.
Z powodu przedłużającego się przeziębienia miałam wykonane RTG płuc, na którym wyszło zacienienie płuca prawego. Oczywiście dalsza diagnostyka wykonana w szpitalu, gdzie wykonano mi bronchoskopię oraz tomografie klatki piersiowej.
Poniżej przytoczę wyniki:
- Ct:
Badanie wykonano w fazie przed i po dożylnym podaniu 80 ml środka kontrastowego Ultravist 370.
Guzek śr. 3 mm w s. 2 PP przy szczelinie międzypłatowej.
Niewielki obszar "mlecznej szyby" w s. 2 PP.
Niewielkie obszary zagęszczeń oraz niewielkie obszary zmniejszonej powietrzności podopłucnowo w grzbietowych partiach s. 6,9 obu płuc - najprawdopodobniej zaburzenia upowietrznienia wynikające z pozycji badania.
Zwłóknienie w s. 5 PP.
Powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia i wnęk nie uwidoczniono.
Jamy opłucnowe wolne.
W lewym nadnerczu guzek śr. 7 mm o niskim, częściowo ujemnych wartościach współczynnika osłabienia w fazie przed podaniem środka kontrastowego - najpewniej gruczolak.
- Bronchoskopia:
Krtań, tchawica bez zmian. Klin podziałowy ostry w osi. Obustronne drzewo oskrzelowe niezmienione, tworów patologicznych nie uwidoczniono, kariny ostre, ujścia o prawidłowej ruchomości oddechowej. Pobrano popłuczyny - wyhodowano 1. Flora fizjologiczna - wzrost skąpy.
Lekarz prowadzący mnie uspokajał, ale zapewne sami wiecie jak jest ... niepewność, stres i niewiadoma. Czy może mi ktoś pomóc i podpowiedzieć co dalej robić ??
We wrześniu mam wyznaczony termin ponownego pobytu w szpitalu w celu badań kontrolnych ... jednak do tego czasu stres mnie chyba zje.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2016-08-10, 17:20  


Agnieszk_a41,

Te guzki są malutkie i trudno pobrać z nich materiał do badań. Z bronchoskopii nie wyszło nic bo może nic nie ma a może być tak, że lekarz nie trafił w miejsce chorobowo zmienione.

Na podstawie tego wyniku i badania trudno jednoznacznie powiedzieć, że wszystko jest dobrze i tak będzie, czy coś się zaczyna niedobrego tworzyć. Na tą chwilę musisz uzbroić si w cierpliwość i potrzebna jest obserwacja, czyli za jakiś czas/pół roku maksymalnie znowu badania czy coś się zmieniło w obrazie płuc, ewentualnie kolejna bronchoskopia.

Ile masz lat, czy paliłaś papierosy, czy w rodzinie ktoś chorował na raka płuc?
pozdrawiam
 
Agnieszk_a41 


Dołączyła: 10 Sie 2016
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2016-08-10, 19:00  


Mam 41 lat i na własne nieszczęście paliłam prawie 20 lat, od pół roku nie palę ale to małe pocieszenie w chwili kiedy zaczyna się coś dziać.
Przeczytałam wiele na temat raka płuc jak każdy zapewne u którego pojawiły się jakieś niejasności i wiem, że czas w moim przypadku odgrywa dużą rolę w kontrolowaniu wzrostu guzków jednak niepewność jest przytłaczająca.

W rodzinie nie było zachorowań na raka płuc, jedynie mój brat cioteczny walczył z rakiem krtani i na tą chwile walkę wygrał i oby tak już zostało :)

Proszę powiedzcie czy przy tak małych guzkach zasadne byłoby wykonanie badania PET, czy wniosłoby więcej wiedzy ????

Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie i życzę pozytywnego nastawienia - sobie również.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #4  Wysłany: 2016-08-10, 19:59  


Agnieszk_a41 napisał/a:
Proszę powiedzcie czy przy tak małych guzkach zasadne byłoby wykonanie badania PET,


Mam wątpliwość czy lekarz zleciłby takie badanie, nie ma w tej chwili podstaw.

Teraz doczytałam, że we wrześniu masz kolejny pobyt w szpitali i zapewne badania, na pewno to wiele wyjaśni. Wiem, że trudno zachować spokój ale chyba będziesz musiała, to na prawdę nie długi czas.

Może zrób sobie w między czasie usg jamy brzusznej, będziesz spokojniejsza, że tam jest wszystko dobrze.

pozdrawiam i czekamy na dalsze informacje.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group