1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guzek płuca prawego
Autor Wiadomość
kostrowska 


Dołączyła: 31 Gru 2014
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2014-12-31, 17:29  Guzek płuca prawego


Jestem po leczeniu onkologicznym: neuroblastoma, leczenie radio i chemioterapia zakończone ok 18 lat temu, do tej pory w porządu.

Dla pewności robię jednak co pół roku badania kontrolne i właśnie 18-go grudnia miałam robione TK które wykazało guzek w prawym płucu. Bardzo się zaniepokoiłam, nie palę, nie piję, zdrowo się odżywiam. Moja Pani onkolog kiedyś sugerowała, że nawet po 30-tu latach leczenia mogę mieć "powtórkę z rozrywki" w ramach skutków ubocznych leczenia.

Wizytę u lekarza mam dopiero 12-go stycznia, i kompletnie nie wiem, co mam robić. Węzły chłonne na TK wyszły niepowiększone. Czy ktoś jest w stanie cokolwiek mi poradzić ... ? Czy nowotwór znów jest możliwy ... ?

[ Dodano: 2014-12-31, 17:30 ]
Jakie badania powinnam dodatkowo wykonać? Prześwietlenie klatki piersiowej, co jeszcze?

[ Dodano: 2014-12-31, 17:36 ]
Dodam, że ogólnie nie odczuwam żadnego bólu w tych okolicach, często jednak czuję się słaba i zmęczona, ale wydaje mi się, że to wina tego, że dużo pracuję (~12h/24h).

[ Dodano: 2014-12-31, 17:44 ]
To miałam w wyniku: "Drobny guzek podpłucny w segmencie 2 płuca prawego. Jamy opłucne wolne od płynu. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk niepowiększone."

Czy są powody do obaw? Szczerze pisząc raz już przez to przechodziłam i nawet nie potrafię myśleć o czymś innym, tak się boję, żeby TO znów się nie powtórzyło :(
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #2  Wysłany: 2014-12-31, 17:44  


kostrowska,
ułatwi osobom odpowiadającym jeśli w całości przepiszesz wynik TK kl.piersiowej lub załączysz skan bez danych osobowych własnych i lekarza..

Pozdrawiam
_________________
Aegrotus sacra est...
 
kostrowska 


Dołączyła: 31 Gru 2014
Posty: 5

 #3  Wysłany: 2014-12-31, 17:51  


Dziękuję za odpowiedź, pozwolę sobie przepisać:

"Wykonano badanie KT klp, jamy brzusznej i miednicy małej w warstwach 5mm przed podaniem środka cieniującego trójfazowo. Cel badania: w wywiadzie neuroblastoma okolicy przykręgosłupowej po stronie lewej, po chemio i radioterapii.

Drobny guzek podpłucny w segmencie 2 płuca prawego. Jamy opłucne wolne od płynu. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk niepowiększone.

Wątroba niepowiększona, bez uchwytnych zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy cienkościeny. PŻW i drogi żółciowe wewnątrzątrobowe i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Trzustka niepowiększona. Przewód Wirsunga nieposzerzony. Śledziona niepowiększona. Nadnercza niepowiększone.

Węzły chłonne zaotrzewnowe i krezkowe niepowiększone.

Na wysokości trzonu L3 w kanale kręgowym od strony lewej nadal widoczna struktura tkankowa o wielkości 13x6 mm powodująca przemieszczenie się worka oponowegona stronę prawą."

To wszystko, co mam.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #4  Wysłany: 2014-12-31, 18:12  


Bardzo dziękuję za uzupełnienie informacji.

Cytat:
Drobny guzek podpłucny

jest określeniem względnym ( drobne są zawarte w przedziale - do 5 mm - powyżej 5mm do 10 mm.
Jeżeli lekarz nie określił rozmiarów tego guzka - pewnie jest bardzo niewielki. Zarówno jamy opłucnowe jak również węzły nie wykazują zmian patologicznych. Sądzę, że bez niepokoju onkologicznego można zaczekać na wizytę u lekarza.

Pozdrawiam.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
kostrowska 


Dołączyła: 31 Gru 2014
Posty: 5

 #5  Wysłany: 2014-12-31, 18:21  


Ślicznie dziekuję za odpowiedź.
 
Wiktoria2004 


Dołączyła: 26 Gru 2014
Posty: 91
Pomogła: 6 razy

 #6  Wysłany: 2014-12-31, 18:46  


Mam pytanie co to za struktura tkankowa w kanale kręgowym? Bo pisze pani,
że nadal widoczna.
 
kostrowska 


Dołączyła: 31 Gru 2014
Posty: 5

 #7  Wysłany: 2014-12-31, 18:55  


Jest to pozostałość po przebytej chorobie nowotworowej (neuroblastoma). Nie miałam operacji, a jedynie radio i chemioterapię.
 
Wiktoria2004 


Dołączyła: 26 Gru 2014
Posty: 91
Pomogła: 6 razy

 #8  Wysłany: 2014-12-31, 18:58  


Pozostałość? Ale to jest nienowotworowe?
 
kostrowska 


Dołączyła: 31 Gru 2014
Posty: 5

 #9  Wysłany: 2014-12-31, 19:17  


Jest to "zwapniona" zmiana nowotworowa, która była leczona, ale nieusunięta operacyjnie, tak zawsze mówili mi lekarze.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #10  Wysłany: 2014-12-31, 19:28  Re: Guzek płuca prawego


kostrowska napisał/a:

(...)często jednak czuję się słaba i zmęczona, ale wydaje mi się, że to wina tego, że dużo pracuję (~12h/24h). (..)

W związku z tym osłabieniem i uczuciem ciągłego zmęczenia - może warto skontrolować morfologię... :)
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group