1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz węzłowy śródpiersia -C38 carcinoma microcellularae
Autor Wiadomość
ananav 


Dołączyła: 17 Mar 2012
Posty: 343
Pomogła: 51 razy

 #1  Wysłany: 2012-04-21, 23:56  Guz węzłowy śródpiersia -C38 carcinoma microcellularae


Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=


23.03.2012 - TK klatki piersiowej
W badaniu stwierdza sie obecnosc masywnego konglomeratu powiekszonych wezlow chlonnych srodpiersiowych, obejmujacych wezly chlonne przytchawicze, wezly chlonne w okolicy podzialy tchawicy, wezly chlonne podstawowe oraz wezly wneki prawej i okna aortalnoplucnego - w calosci pakiet :10 x 8,2 x 6,9 cm. Powiekszone wezly chlonne srodpiersiowe uciskaja i wyraznie zwezaja swiatlo zyly glownej gornej, uciskaja nieznacznie przemieszczajac na strone lewa swiatlo tchawicy. W miaszu platagornego pluca prawego obecne dwa zageszczenia guzkowe: jedno srednicy 6 mm, drugie 1 cm.

Jest to wynik z 23.03.

Badanie EBUS z dnia 29.03
Nowotwor drobnokomorkowy

USG jamy brzusznej z 15.03 i 18.04
Bez zmian

TK jamy brzusznej i miednicy-bez kontrastu
wyniku jeszcze nie ma.

03.04 podana pierwsza chemia - I CBDA + Vepesid


Choroba Mamy zaczeła sie ogromnym popuchnieciem na twarzy na poczatku stycznia - diagnoza koncem marca .
Prowadzacy onkolog - bardzo mila Pani Doktor - nie moze stwierdzic czy to postac ograniczona czy rozsiana....
Mama jest bardzo oslabiona, szybko sie meczy, od prawie 3 tyg stosuje plastry z morfina z powodu bolu barku.

Bardzo sie martwie o Mame jak naprawde wyglada jej choroba?
 
Johanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Wrz 2010
Posty: 369
Skąd: Łódź
Pomogła: 112 razy

 #2  Wysłany: 2012-04-22, 01:15  


ananav, Nie jest dobrze. Rak drobnokomórkowy oznacza, że Twoja Mamusia będzie leczona tylko paliatywnie.
Życzę dużo siły.
_________________
NIL DESPERANDUM
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #3  Wysłany: 2012-04-22, 11:21  


ananav napisał/a:
Prowadzacy onkolog - bardzo mila Pani Doktor - nie moze stwierdzic czy to postac ograniczona czy rozsiana....

Zajęcie śródpiersia (do tego tak masywne) oznacza postać rozsianą.

ananav napisał/a:
CBDA + Vepesid

Jest to nieco zmodyfikowany schemat typowej chemioterapii w raku drobnokomórkowym (DRP). Mama otrzymuje karboplatynę (CBDA) oraz etopozyd (Vepesid).

Jak mama czuje się teraz, plastry są wystarczające i nie odczuwa bólu?
_________________
 
ananav 


Dołączyła: 17 Mar 2012
Posty: 343
Pomogła: 51 razy

 #4  Wysłany: 2012-04-22, 11:32  


Mama nie odczuwa bolu ,plaster jest zmieniany co 3 i pol doby ...nawet sie zastanawiam czy moze po pierwszej chemi bol juz zniknal i mozna by odstapic....bo bardzo dobrze poszla na chemie ..opuchlizna twarzy zmalala i wnie juz obrzekow w klatce piersiowej i na szyi...
Mama jest slabiutka , meczy sie ...wejscie w piatek na drugie pietro do domu po badaniach na onkologii bardzo ja zmeczylo
wczoraj przewrocila sie w domu twierdzac ze potknela sie o prog ,zdarla kolano i na dloni dwa siniaki ...a ze ma krzepliwosc bardzo mala to byl strach ....mieszka z moim bratem ale po 2godz kolano przestalo krwawic

a ja od czwartku mam infekcje gardla ,biore antybiotyk i niemoge do niej jechac :(

[ Dodano: 2012-04-22, 11:42 ]
A...kolejna chemia planowana na 26.04.
Jednak onkolog powiedziala ze jezeli krzepliwosc bedzie tak slaba to sie ja przelozy o tydzien
Mama zazywa B6- 6 tabletek dziennie i jakis falvit i zmieniony ma steryd z dezamethazonu na encorton.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #5  Wysłany: 2012-04-22, 11:58  


ananav napisał/a:
Mama nie odczuwa bolu ,plaster jest zmieniany co 3 i pol doby ...nawet sie zastanawiam czy moze po pierwszej chemi bol juz zniknal i mozna by odstapic....bo bardzo dobrze poszla na chemie ..opuchlizna twarzy zmalala i wnie juz obrzekow w klatce piersiowej i na szyi...

A jakie dokładnie plastry mama stosuje i w jakiej dawce?
_________________
 
ananav 


Dołączyła: 17 Mar 2012
Posty: 343
Pomogła: 51 razy

 #6  Wysłany: 2012-04-22, 12:09  


nie mam wypisu ze szpitala w Bystrej tam jest to zalecane(jeden mi zabrali w sekretariacie drugi Pani onkolog ) , nie pamietam cos na T...i dawka na opakowaniu ta najnizsza 15 chyba...kosztuje 5sztuk 3.20
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2012-04-22, 12:13  


ananav napisał/a:
nie mam wypisu ze szpitala w Bystrej tam jest to zalecane(jeden mi zabrali w sekretariacie drugi Pani onkolog )

Wypis zawsze należy sobie skserować - gdybyś chciała np. mamę skonsultować gdzie indziej lub zrobić mamie jakieś badania, konieczna będzie znajomość historii choroby. Jeśli w sekretariacie mają ten wypis, to poproś o ksero (odpłatnie) - oczywiście jeśli mama upoważniła Cię do dysponowania jej wynikami.

ananav napisał/a:
nie pamietam cos na T...i dawka na opakowaniu ta najnizsza 15 chyba...kosztuje 5sztuk 3.20

Może Transtec?
Tyle że plastry te zawierają nie morfinę a buprenorfinę, i są w dawkach 20 / 30 / 40 mg.
_________________
 
ananav 


Dołączyła: 17 Mar 2012
Posty: 343
Pomogła: 51 razy

 #8  Wysłany: 2012-04-22, 12:23  


Jestem upowazniona ,brakiem wypisu sie nie martwie, 3ci ma Mama a 4ty ma siostra , a lek ten to Transtec -zadzwonilam do siostry i najnizsze dawkowanie .
A jaka jest roznica miedzy buprenorfina a morfina ?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2012-04-22, 12:37  


ananav napisał/a:
A jaka jest roznica miedzy buprenorfina a morfina ?

Buprenorfina działa dłużej i silniej p/bólowo niż morfina, rzadziej wywołuje euforię, w mniejszym stopniu działa skurczowo na mięśnie gładkie.
_________________
 
ananav 


Dołączyła: 17 Mar 2012
Posty: 343
Pomogła: 51 razy

 #10  Wysłany: 2012-04-26, 22:39  


Dzisiaj Mama została przyjeta na oddzial , podano jej druga chemie. od wczoraj zaczely wychodzic wloski ...Wynik TK z przed tyg jamy brzusznej i miednicy wyszedl bardzo dobry.
Mama czuje sie dobrze , jest energiczna , wesola .Bardzo sie cieszymy ze na ta chwile jest bardzo dobrze.
Przy chemii ma dostac lek DEXAWEN by parametry krwi byly dobre. Co to za lek?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #11  Wysłany: 2012-04-26, 22:46  


To deksametazon - steryd, i mama raczej nie dostaje go w celu poprawy parametrów krwi, a m.in. przeciwalergicznie, przeciwwymiotnie, przeciwobrzękowo. Bardzo wielu pacjentów go dostaje przy chemioterapii, także nie ma się czym martwić.
_________________
 
ananav 


Dołączyła: 17 Mar 2012
Posty: 343
Pomogła: 51 razy

 #12  Wysłany: 2012-04-26, 23:22  


dziekuje za odpowiedz .Napisalam do Pani prywatnie w bardzo waznej dla mnie sprawie .
 
ananav 


Dołączyła: 17 Mar 2012
Posty: 343
Pomogła: 51 razy

 #13  Wysłany: 2012-04-29, 16:16  


Juz wiem co to za zastrzyk !! Poprzednia nazwe przekazala mi pielegniarka stad ta pomylka!
Dzisiaj po 24 godzinach od chemii zawiozlam Mame na izbe przyjec w celu podania tego specyfiku - NEULASTA 6 mg.Mama sie bala tego zastrzyku bo przeczytali z bratem w ulotce objawy uboczne i przeciwskazania.Ale lekarka na izbie uspokoila Mame.
Mama po tej drugiej chemii -czwartek ,piatek , sobota- czuje sie bardzo slabo,meczy sie ,ma mdlosci -mimo zarzywania Setrononu .no ogolnie czuje sie zle,mamy nadzieje ze to chwilowe ze z dnia na dzien bedzie lepiej ,ze krew bedzie sie poprawiac bo przyjmuje tez wit B6 i kwas foliowy.
Na onkologie mamy sie zglosic dopiero 11.05 .na badania krwi i ew TK klatki piersiowej i RM glowy,wczesniej jednak jest potrzebna konsultacja z endokrynologiem bo ma zly wynik FT4-2.59 ng/dl -ktory ma podobno wskazywac na nadczynnosc tarczycy i endokrynolog ma sie wypowiedziec czy mozna podac kontrast w TK.
Biedna ta Mamusia.....moja
Ale jest plus..lezac teraz 3 dni na oddziale pod chemia rozmawiala z pania ktora ma chemie 4latai polecala Mamie hospicjum domowe
I Mama ma juz do Hospicjum pozytywne nastawienie ,bardzo mnie to cieszy ,bo pamietam kolezanke ktora swojemu Tacie zalatwila hospicjum domowe i uprosila lekarza i pielegniarke by klamali ze sa z poradni leczenia bolu .

[ Dodano: 2012-04-29, 16:37 ]
A mam przed soba wynik z krwi z 20.04 ktory byl na tyle zly ze mogli nie podac chemii tego 26.04 - plytki krwi 30,2 tys/ul,leukocyty 3,7 tys/ul- jednak 26.04 podobno bylo dobrze ze zdecydowano podac...nie mamy tego wyniku ,bedzie w wypisie po niedzieli
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #14  Wysłany: 2012-04-29, 16:38  


ananav napisał/a:
Na onkologie mamy sie zglosic dopiero 11.05 .na badania krwi i ew TK klatki piersiowej i RM glowy

TK jak najbardziej powinno być wykonane po II cyklu chemii.
TK/MR głowy, jeśli do tej pory żadnego nie było, również warto wykonać.

ananav napisał/a:
Mama po tej drugiej chemii -czwartek ,piatek , sobota- czuje sie bardzo slabo,meczy sie ,ma mdlosci -mimo zarzywania Setrononu .

Można rozważyć jeszcze włączenie Metoclopramidu, jeśli mama go nie przyjmuje - oczywiście po konsultacji z lekarzem.
_________________
 
ananav 


Dołączyła: 17 Mar 2012
Posty: 343
Pomogła: 51 razy

 #15  Wysłany: 2012-04-29, 16:46  


nie przyjmuje tego ,zobaczymy do jutra,jutro siostra ma byc na oddziale po wypis i zarejestrowac Mame na tego 11.05 to poszuka Pania Doktor i sie dopyta.

[ Dodano: 2012-04-29, 16:59 ]
A i opowiadam mojej Mamie historie Pani doktor -Mamy mojej przyjaciolki....chyba po to by ja utwierdzac w przekonaniu ze dobrze robi ze sie leczy i ze nie ma z nia tak jeszcze zle ,bo z Pania Doktor jest niewesolo -- te badania krwi wykazaly OB 50 i cukier powyzej 400 ,jest od piatku na oddziale wewnetrznym w celu uregolowania cukru ale bez efektu :( po podaniu insuliny cukier nie spada ,to sa informacje z nocy ,dzisiaj jezcze nie mialam z przyjaciolka kontaktu
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group