1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz w piersi?
Autor Wiadomość
Oleśka 


Dołączyła: 01 Lis 2015
Posty: 15

 #1  Wysłany: 2019-09-25, 21:49  Guz w piersi?


Dzień dobry,

Ni stąd ni z owąd miesiąc temu wyskoczył mi bolący spory guz w górnej części lewej piersi.
Dzisiaj byłam na USG i wyszło:
piersi o budowie gruczołowo-tłuszczowej,
w piersi lewej na godz. 10-11 torbiel wielkości około 35x22x30 mm z pogrubiałą do około 3 mm ścianą i poziomem gęstego płynu w świetle gr. ok. 5mm,
unaczynienie obwodowo mierne bez cech wykształconego ropnia - BIRDAS 3,
zwraca uwagę nieco wzmożone unaczynienie otaczającej tkanki gruczołowej - cechy zapalenia
poza tym liczne torbiele proste, doły pachowe bez zmian węzłowych, przewody mlekowe nieposzerzone,
i jako zalecenie kontrola po leczeniu antybiotykiem za 3-4 tyg.

Trochę się zaniepokoiłam, czy stan zapalny torbieli nie wskazuje na rozwijający się nowotwór ponieważ: mam 46 lat, a stan zapalny piersi kojarzył mi się głównie z kobietą karmiącą, w najbliższej rodzinie były nowotwory w tym piersi, na odchodne pani doktor powiedziała, że trzyma za mnie kciuki :shock: .

I teraz pytania:
1. Jaką przyjąć taktykę, czy wstrzymać się chwilowo z antybiotykiem i zrobić najpierw biopsję gruboigłową, czy też najpierw antybiotyk, potem kontrolne USG i wtedy jak nie będzie poprawy to biopsja (ale w takim przypadku tracę miesiąc na diagnostykę)?
2. Gdzie/u kogo najlepiej zrobić biopsję w Gdańsku?

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #2  Wysłany: 2019-09-26, 06:48  


Oleśka witaj na forum.
Oleśka napisał/a:
BIRDAS 3,
Bi-RADS 3 oznacza zmianę o charakterze najprawdopodobniej łagodnym (ryzyko, złośliwości jest poniżej 2%). Myślę że jest tu konieczność obserwacji zmiany lub dalszej diagnostyki. Jest to szczególnie ważne, jeśli w najbliższej rodzinie zdarzały się choroby nowotworowe.
Oleśka napisał/a:
zwraca uwagę nieco wzmożone unaczynienie otaczającej tkanki gruczołowej - cechy zapalenia
Leczenie antybiotykiem wydaje mi się sensowne.
Oleśka napisał/a:
Jaką przyjąć taktykę, czy wstrzymać się chwilowo z antybiotykiem i zrobić najpierw biopsję gruboigłową, czy też najpierw antybiotyk, potem kontrolne USG i wtedy jak nie będzie poprawy to biopsja (ale w takim przypadku tracę miesiąc na diagnostykę)?
Wydaje mi się, że przy BI-RADS 3 można spokojnie przeprowadzić leczenie antybiotykiem a potem zbadać jeszcze raz zmianę. Czy konsultowałaś obie opcje z lekarką?
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Oleśka 


Dołączyła: 01 Lis 2015
Posty: 15

 #3  Wysłany: 2019-09-26, 20:40  


Dziękuję za odpowiedź :) .
Byłam dzisiaj u lekarza ogólnego w przychodni i dostałam antybiotyk. Lekarka po obejrzeniu zmiany od razu wypisała kartę DILO.

Jutro zadzwonię/podjadę do Wojewódzkiego Centrum Onkologii.

Nie chcę panikować,ale mam złe przeczucia. Nie mam pojęcia skąd mógłby się wziąć taki stan zapalny. Nie karmię piersią, nie przewiało mnie, nie miałam żadnego urazu.....hm.
No ale pożyjemy, zobaczymy.
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #4  Wysłany: 2019-09-27, 07:35  


Oleśka napisał/a:
Lekarka po obejrzeniu zmiany od razu wypisała kartę DILO.
Tym samym masz możliwość szybszej diagnostyki. To dobrze.
Oleśka napisał/a:
Jutro zadzwonię/podjadę do Wojewódzkiego Centrum Onkologii.
To jest oczywiście rozsądne. Terminy możesz już załatwiać i brać równolegle antybiotyk.
Oleśka napisał/a:
Nie mam pojęcia skąd mógłby się wziąć taki stan zapalny.
Przyczyny mogą być różne - nie musi to być rak. Poczytaj tu. http://www.onkonet.pl/dl_np_nnpiersi.html
Jest jednak minimalne ryzyko złośliwości dlatego trzeba dalej diagnozować.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #5  Wysłany: 2019-10-16, 00:13  


Witam.
Stan zapalny w piersi może powstać z powodu zropienia płynu w torbieli - tak chyba masz napisane w usg.
Druga sprawa : jak chcesz miec zrobioną biopsje gruboiglowa ze struktury plynowej ?? bo nie rozumiem tego?
_________________
patolog
 
Oleśka 


Dołączyła: 01 Lis 2015
Posty: 15

 #6  Wysłany: 2019-10-24, 21:25  


Mam wyniki biopsji cienkoigłowej (na gruboigłową faktycznie nie zostałam zakwalifikowana) i wygląda na to, że na razie jest ok:

"W rozmazach cytologicznych znajduje się gęsta, ścięta bogatobiałkowa treść z licznymi makrofagami i rozproszonymi granulocytami obojętnochłonnymi oraz erytrocytami. Wniosek: gęsta torbiel z towarzyszącym niewielkim naciekiem zapalnym."

Zlecone badanie usg i węzłow chłonnych za trzy miesiące...i mam nadzieję, że do tego czasu nic się ta mnie wyhoduje.
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #7  Wysłany: 2019-10-25, 07:11  


Oleśka napisał/a:
wygląda na to, że na razie jest ok:
Super. tak trzymaj i nie zaniedbuj badań kontrolnych.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #8  Wysłany: 2019-10-25, 18:30  Witaj Oleśka !


Ja bym na Twoim miejscu w niedługim czasie, niech Ci wyznacza termin na badanie gruboigłowej - upieraj się podając nawet mój przykład, ja podczas badania mammografii - akcja badania piersi zgłosiłam sie na badanie mammograficzna, w którym wykryto zmianę, nie guzka w przewodzie mlekowym, dł 5- 7 mmm x 1-2 mm ( dokładnie juz nie pamiętam ), skierowano mnie dalej na badanie biopsji cienko igłowej - wówczas tylko taką wykonywano. Zgłosiłam sie pobrano mi igiełką pod obserwacja USG, trudno było p doktor trafić w tą zmianę, pobrano - badanie wykazało brak zmian rakowych z tej maciupkiej próbki. Lekarz ginekolog - onkolog zajmujący się piersiami zlecił mi usunięcie tej zmiany, ale ja zaniedbałam, bo nie miałam czasu związanego z praca, pozniej przypadek - zdarzenie doprowadziło do usg piersi - wynik coś jest w tej piersi i jest większe. Przypomniałam sobie , że to ta sama pierś i to samo miejsce, dalej sie potoczyło najszybciej jak sie dało, skierowanie na badanie biopsji gruboigłowej - wynik RAK - usunięcoie całkowicie piersi, zmian trochę urosła. Kiedy rozmawiałam z lek onkologiem, dlaczego nie rozpoznano mi go wczesniej, lekarz powiedział : 1/ wczesniej nie wykonywano biop. grubo,
2 / Biopsja gruboig. jest dokładna - w szpit. onkolkog nie wykonuje się juz tej cienkoigł.
3 / Nie wykryto wczesniej mi tewgo raka, poniewaz p doktor mogła nie trafic w tą str, zmiany, gdzie zaczynał się rak - wyszłow wówczas zapalenie przewodu mlekowego. Na moim przykładzie zrób biopsje gruboigłowa, pozdrawiam anna
_________________
anna
 
Oleśka 


Dołączyła: 01 Lis 2015
Posty: 15

 #9  Wysłany: 2019-10-25, 20:30  


Dziękuję za radę, tak też zrobię. Szczególnie, że po biopsji miałam robione usg i pani doktor powiedziała, że coś jest w środku torbieli i to wygląda jak krwiak lub pozostałości stanu zapalnego (wyniku niestety nie dostałam tylko ten z biopisji).
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group