1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz szczęki / podniebienia twardego
Autor Wiadomość
tigunia55 


Dołączyła: 30 Cze 2015
Posty: 17
Skąd: Koscian

 #1  Wysłany: 2015-07-01, 09:26  Guz szczęki / podniebienia twardego


Witam serdecznie na forum, jestem tu po raz pierwszy.
wstępne moje rozpoznanie to guz szczeki T4,N1,Mx..
Na oddziale wykonano mi tomografie i pobrano wycinek. Za wynikiem czekam już 3 tydzień.

A oto wynik badania TK.
W linii pośrodkowej po stronie lewej w obrębie tkanek miękkich, przylegających do podniebienie twardego jak i wyrostka zębodołowego kości szczękowej stwierdza się obecność rozległej , gładko odgraniczonej masy 40x32 mm w wymiarze poprzecznym wysokości ok.31mm.
zmiana uciska, modeluje nie naciekając boczna lewa część podniebienia twardego. podstawę zatoki szczękowej lewej jak i trzon kości szczękowej; ku tyłowi i dochodzi do wyrostków skrzydłowatych ,uwypukla się do jamy ustnej.
Ku tyłowi zmiana sięga 8-10 mm poza podniebienie twarde. zmiana wzmacnia się intensywnie , niejednorodnie po dożylnym podaniu środka cieniującego.
Ponadto w obrębie przepony dna jamy ustnej po stronie prawej stwierdza się obecność przestrzeni płynnej 19mm łączącej charakter torbieli bocznej szyi.
w zakresie obrazowania węzłowych nie stwierdza się. węzłów podejrzanych o węzły przerzutowe nie stwierdzono.
Wnioski.
Guz w obrębie podniebienia po stronie lewej bez cech naciekowego wzrostu.

Tyle opis , czy na tym etapie ktoś może mi powiedzieć co dalej?
_________________
Tigunia 55
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #2  Wysłany: 2015-07-01, 15:41  


W jaki jestes wieku? Czy masz jakies dolegliwości bólowe??
Poza tym bez tego wyniku nie da się wiele powiedzieć.
_________________
patolog
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #3  Wysłany: 2015-07-01, 21:47  


tigunia55 napisał/a:
wstępne moje rozpoznanie to guz szczeki T4,N1,Mx.
tigunia55 napisał/a:
czy na tym etapie ktoś może mi powiedzieć co dalej?

Schemat postępowania jest opisany w aktualnych Zaleceniach (aktualizacja: 2014.08.07), str. 16:
Cytat:
—— T3–4N0 — wycięcie z marginesem tkanek zdrowych + zależnie od wskazań, resekcja części
lub połowy żuchwy oraz jednoczesna rekonstrukcja z użyciem odległych płatów unaczynionych
+ wycięcie węzłów chłonnych grup I, II i III szyi po stronie zmian + uzupełniająca RTH
lub CRTH, zależnie od czynników rokowniczych wymienionych w części ogólnej;
—— każde T N1–3 — wycięcie jak w T1–2N0 lub T3–4N0 + SND lub CND (zależnie od stopnia
zaawansowania zmian węzłowych) po stronie zmian + uzupełniająca RTH lub CTH, zależnie
od czynników rokowniczych.
Chorzy bez przerzutów odległych (M0), którzy nie kwalifikują się do leczenia chirurgicznego:
—— bez naciekania żuchwy — CRTH, RTH radykalna lub paliatywna (wybór w zależności od zaawansowania nowotworu i stanu chorego, ze szczególnym uwzględnieniem stopnia
sprawności i stopnia odżywienia);
—— z naciekaniem żuchwy — indukcyjna CTH z resekcją w przypadku uzyskania regresji (postępowanie niestandardowe), paliatywna CTH lub leczenie objawowe.
Chorzy z przerzutami odległymi (cecha M1) — postępowanie indywidualizowane w zależności od sytuacji klinicznej (paliatywna RTH lub CTH oraz leczenie objawowe).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #4  Wysłany: 2015-07-01, 22:01  


schemat postępowania dotyczy raków, zaczekajmy na wynik badania histopatologicznego -bo na razie nie ma takiej diagnozy.
_________________
patolog
 
tigunia55 


Dołączyła: 30 Cze 2015
Posty: 17
Skąd: Koscian

 #5  Wysłany: 2015-07-06, 12:08  


Witam ponownie bardzo serdecznie . właśnie odebrałam wyniki badania hist. brzmi to jak dla mnie niezrozumiale. dlatego bardzo proszę o pomoc .

- Obraz histologiczny wykonanych badań niejednoznaczny, może odpowiadać rozpoznaniu : basal cell carcinoma , basal cell adenoma lub pleomorphic adenoma. dla ustalenia jednoznacznego rozpoznania wskazana weryfikacja całej zmiany.
wykonano odczyny
p63-+
SMA-+
Ck7- +
ki 67-+ Ok.5%

mam 55 lat. nie mam oznak bólowych. co dalej? proszę o pomoc . Pragnę dodać że na początku nie chciano tego wycinać.
_________________
Tigunia 55
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #6  Wysłany: 2015-07-06, 12:55  


Właśnie tak mi się wydawało. Jest szansa ze to coś łagodnego, ale żeby było wiadomo na pewno to musi być wycięte.

[ Dodano: 2015-07-06, 13:57 ]
Na początku nie chciano wycinać bo najpierw się wycinek pobiera.
_________________
patolog
 
tigunia55 


Dołączyła: 30 Cze 2015
Posty: 17
Skąd: Koscian

 #7  Wysłany: 2015-07-06, 18:21  


Bardzo dziękuję za odpowiedź .pozdrawiam. :)
_________________
Tigunia 55
 
tigunia55 


Dołączyła: 30 Cze 2015
Posty: 17
Skąd: Koscian

 #8  Wysłany: 2015-07-17, 06:00  


Witam ponownie ,właśnie wróciłam z oddziału szpitalnego w Poznaniu. niestety jeszcze nie wycięto mi całej zmiany . Ponownie zabrano wycinek, tym razem pogłębiony. mam wszyty seton , który przeszkadza .,rana nie boli. Znów czekanie na wynik. :| Czy to normalne , że nie wycięto mi całej zmiany po poprzednim rozpoznaniu. Proszę o odpowiedz, każdy kto czeka wie jakie to trudne. Pozdrawiam wszystkich.
_________________
Tigunia 55
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #9  Wysłany: 2015-07-17, 08:37  


Dobrze,dobrze. Ktoś podjął próbę pobrania większej ilości materiału do badania z nadzieją że może tym razem uda się ustalić diagnozę. Poza tym to nie jest tylko kwestia wycięcia całości - jak jest złośliwa zmiana to dużo rozleglejsza operacja jest konieczna. Tylko może być tak że tym razem odpowiedź będzie podobna. Jakie masz dolegliwości? Czemu trafilas do lekarza?
_________________
patolog
 
tigunia55 


Dołączyła: 30 Cze 2015
Posty: 17
Skąd: Koscian

 #10  Wysłany: 2015-07-17, 10:30  


Pod górna proteza zrobiła mi się narośl , chciałam ja wyczyścić , ale stomatolog tak się wystraszył ,że skierował mnie w trybie pilnym do chirurga szczękowego i tak trafiłam na oddział chirurgii twarzo- czaszki do Poznania na ul. Przybyszewskiego. Wszystkie wycinki pobierane są na tym oddziale. Znów czekanie na wynik. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź . Wynik ma być za 14 dni .

[ Dodano: 2015-07-17, 11:33 ]
Zapomniałam zapytać co będzie dalej ,gdy wynik będzie znów niejednoznaczny? czy znów będę w punkcie wyjścia i jednak może wytną mi to w całości?
_________________
Tigunia 55
 
tigunia55 


Dołączyła: 30 Cze 2015
Posty: 17
Skąd: Koscian

 #11  Wysłany: 2015-08-03, 10:10  


Witam ponownie na forum. Dzisiaj odebrałam wynik badania i cytuję ,,Adenoma polymorphum (MIXSED tumour. Bardzo proszę o pomoc w rozszyfrowaniu wyniku. i ewentualne wskazówki co dalej? Nadmienię że leczę się w Poznaniu Szpital na Przybyszewskego. Mam nadzieję że mimo wakacji ktoś mi pomoże.Serdecznie dziękuję
_________________
Tigunia 55
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #12  Wysłany: 2015-08-03, 10:52  


Czyli guz ślinianki. Wygugluj sobie: tumor mixtus i poczytaj. 

[ Dodano: 2015-08-03, 11:54 ]
I nie polymorphum tylko pleomorphum adenoma, w pierwszym wyniku tez to było brane pod uwagę.
_________________
patolog
 
tigunia55 


Dołączyła: 30 Cze 2015
Posty: 17
Skąd: Koscian

 #13  Wysłany: 2015-08-03, 10:59  


Dziękuję za odpowiedź ., oczywiście poczytam. Przeczytałam rozpoznanie dobrze być może lekarz przestawił litery. pozdrawiam i dziękuję.
_________________
Tigunia 55
 
tigunia55 


Dołączyła: 30 Cze 2015
Posty: 17
Skąd: Koscian

 #14  Wysłany: 2015-08-10, 15:18  


Witam wszystkich serdecznie. Poszukałam w necie wiadomości nt. tumor mixtus. mam jednak jeszcze kilka pytań.
1. guz mam na podniebieniu , jaki będzie margines cięcia?
2. czy ciecie będzie także na zewnątrz?
3.Czy konieczny będzie przeszczep/
Termin przyjęcia do szpitala mam na 16 września. Pozdrawiam ciepło.
_________________
Tigunia 55
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #15  Wysłany: 2015-08-16, 06:53  


Na te pytania musi odpowiedzieć lekarz prowadzący leczenie na podstawie oceny sytuacji w bezpośrednim kontakcie z pacjentem,
czego rzecz jasna nie można zrobić na internetowym forum.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group