1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz pluca u niepalacego
Autor Wiadomość
holoedra


Dołączył: 25 Lip 2009
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2009-07-25, 15:34  Guz pluca u niepalacego


Wiem ze to co napisze będzie trochę nieprofesjonalne, ale informacje uzyskałam przez telefon i nie chce wypytywać o szczegóły. Mama ma 57 lat, nigdy nie paliła, nie była biernym palaczem. Na tk wykryto u mamy guza. Guz o strukturze ziarnistej z wypustkami i wymiarach 40mmx40mmx25mm znajduje się w czwartym płacie. Węzły chłonne nie są powiększone. Spirometria jest w normie. Wszystkie inne wyniki badan i markery nowotworowe są w porządku. Mama ma dziedziczna skłonność do torbieli tkanki łącznej. Stwierdzono u niej takie torbiele na wątrobie. Miala tez problemy z torbielami w piersiach. Niestety bronchoskopia dopiero za dwa tygodnie. Proszę o opinie.
 
amberka 


Dołączyła: 13 Lut 2009
Posty: 53
Skąd: Niemcy
Pomogła: 11 razy

 #2  Wysłany: 2009-07-25, 22:33  


witaj

Przykro mi bardzo z powodu guza u Twojej mamy. Niestety rak pluc wystepuje u 5 % osob, ktory nigdy nie palily. W tym przypadku za rozwoj raka odpowiadaja inne czynniki: azbest, radon a takze niektore wirusy (brodawczaki), zanieczyszczenie srodowiska czy w koncu czynniki genetyczne. U niepalaczy najczesciej wystepuje rak niedrobnokomorkowy typu ADENO. Wykryty we wczesnym stadium nadaje sie do leczenia chirurgicznego i gwarantuje wieloletnie przezycie, a nawet calkowite wyleczenie.

Czy w Twojej rodzinie ktos juz chorowal na raka pluc?

Zycze wam, aby u Twojej mamy zmiana na plucach nie byla zlosliwa i okazala sie czyms innym niz rakiem.

Pozdrawiam
 
holoedra


Dołączył: 25 Lip 2009
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2009-07-27, 01:13  


Dziękuje bardzo za odpowiedz. W rodzinie mamy nie było przypadków raka. Dodatkowo ze względu na torbiele mama była pod kontrola lekarska i regularnie miała robione podstawowe badania lekarskie. Guz wyszedł przy okazji badan, które mamie zlecono po wykryciu chlamydii w płucach. Nie pozostało nam nic tylko czekać na bronchoskopie.
Jeszcze raz dziękuję za wsparcie i pozdrawiam.
 
hate_cancer 


Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 66
Skąd: lubuskie
Pomogła: 12 razy

 #4  Wysłany: 2009-07-27, 20:33  


Witaj, mój Tato tez nie palił (w przeciwienstwie do mnie... :roll: ) a równiez spotkała go ta smutna przypadłość. w rodzinie tez nigdy nie było nowotworu, więc takie rzeczy jednak niestety się zdarzają. Nie mam absolutnie ambicji do wypowiadania sie w kwestiach medycznych, ale chyba czy to noeotwór czy nie potwierdzi badania hist-pat. Musze dorzucić jeszcze od siebie jedno, nie wiem, czy mnie lekarze na tym forum nie skrytykują... cóż ryzyk-fizyk. jesli będziecie przymierzali się do biopsji płuca(nawet pod TK) to musze opisac ku przestrodze przypadek mojego taty, który przeszedł je 2 - nie dały żadnego rezultatu. tatę wymeczyliśmy, bo było to dosyc bolesne badanie i zmarnowaliśmy miesiąc czekając na wyniki. jesli pobieranie wycinka do badań to tylko VATS (videotorakoskopia). zycze powodzenia i siły w walce o zdrowie! Pozdrawiam, agnieszka
 
amberka 


Dołączyła: 13 Lut 2009
Posty: 53
Skąd: Niemcy
Pomogła: 11 razy

 #5  Wysłany: 2009-07-28, 12:14  


Na to nie ma reguly.

Sa osoby , ktore pala cale zycie i nie zachoruja na raka pluc, a sa niestety przypadki osob, ktore nigdy nie palily, a mimo wszysto zachoruja.

Gdy moja mama byla na chemioterapii spotkala tylko jedna jedyna kobiete , ktora miala rak pluc a nigdy w zyciu nie palila. Reszta pacjentow to palacze lub byli palacze. Dana Reeve rowniez nigdy nie palila, a zmarla na raka pluc w wieku 44 lat. Przez wiele lat byla piosenkarka i spiewala w zadymionych klubach nocnych i to zdaniem niektorych moglo sie przyczynic do rozwoju u niej raka pluc.


U mnie w rodzinie rowniez nikt nigdy nie chorowal na raka w ogole. Mama byla niestety pierwsza ofiara i dopadl ja najzlosliwszy typ raka pluc :( Moja mama niestety palila przez 25 lat swojego zycia. Rzucila palenie w wieku 54 lat a zachorowala w wieku 69... Zmarla w dwa miesiace po 70 urodzinach.

Zycze wam duzo sily w walce z ta choroba i oby waszym bliskim sie udalo.
 
holoedra


Dołączył: 25 Lip 2009
Posty: 4

 #6  Wysłany: 2009-08-08, 14:42  


Witam.
Mama jest już po bronchoskopii. Czekamy na wynik badania histopatologicznego. W popłuczynach nie wykryto komórek nowotworowych. Jakkolwiek mama ma na wrzesień wyznaczony termin operacji.

Mam pytanie jeżeli nie rak to co? Co to możne być za guz?

Dziękuje za odpowiedzi. Cały czas żyjemy jeszcze w stresie, ale wierzymy ze wszystko będzie dobrze.
 
holoedra


Dołączył: 25 Lip 2009
Posty: 4

 #7  Wysłany: 2009-08-11, 05:41  


Witam.

Juz sama nie wiem co o tym myslec. W niedziele mama dowiedziala sie ze po bronchoskopii stwierdzono ze guz zniknal! Interpretacja była nastepujaca: stan zapalny wywolany przez chlamydie ktory zniknal po antybiotykach. Oczywiscie odwolano wrzesniowy termin operacji. W poniedzialek stwierdzono ze guz jest ale sie zmniejszyl! Dzisiaj mama ma miec ponownie robiona bronchoskopie. Dodatkowo badania na gruzlice.

Mam wrazenie ze lekarze postepuja delikatnie mowiac nieodpowiedzialnie.
Czy ciężko jest jednoznacznie zinterpretowac wyniki badan?

Na tk mama miała stwierdzony guz w prawym płacie czwarty sektor.
Nie wiem co o tym wszystkim myśleć. Mama leży w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group