1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guzek płuca, prośba o pomoc w interpretacji wyników badań
Autor Wiadomość
Selena_AO 


Dołączyła: 11 Sty 2013
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2013-01-11, 22:48  Guzek płuca, prośba o pomoc w interpretacji wyników badań


Dobry wieczór!
Od pewnego czasu śledzę to forum. Dziś chciałabym sama poprosić o Waszą pomoc w interpretacji wyników mojego taty.
W kwietniu 2009 roku u taty zdiagnozowano raka krtani. Udało się zachować jej część - tata miał wykonaną hemilaryngektomię. Od tamtego czasu regularnie chodzi na kontrole do laryngologa. Dotychczas nie stwierdzono niczego niepokojącego.
W październiku zeszłego roku tata zachorował. Początkowo lekarz pierwszego kontaktu orzekł, że to grypa. Gdy jednak tacie nie poprawiało się przez tydzień, lekarz przyszedł na wizytę domową i stwierdził jednostronne zapalenie płuc. Po kuracji antybiotykowej zlecono wykonanie kontrolnego badanie RTG. Wykazało ono pewne zmiany - poniżej zamieszczam wyniki badania. Tata przebywał w szpitalu, gdzie wykonano mu TK oraz bronchofiberskopię wraz z pobraniem materiału do badań histopatologicznych.
Poniżej zamieszczam wyniki wszystkich badań a także wykonanego w tym tygodniu badania PET/CT zleconego przez pulmonologa, u którego tata był w zeszłym tygodniu na badaniu kontrolnym.
Wiem, że wyniki nie są dobre. Zdaje sobie z tego sprawę. Są jednak nadal niejednoznaczne a ja nie jestem lekarzem, więc nie potrafię ich w pełni zinterpretować. Byłabym wdzięczna, gdyby ktoś, bardziej zorientowany w temacie napisał mi, czego mogę się teraz spodziewać.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
Joanna













tata_w5.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 989 raz(y) 83,04 KB

tata_w3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 971 raz(y) 94,09 KB

tata_w2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 989 raz(y) 100,54 KB

tata_w1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1056 raz(y) 89,61 KB

tata_w4.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 949 raz(y) 92,81 KB

tata_w6.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1006 raz(y) 109,76 KB

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2013-01-12, 10:53  


Czy jest planowane np. wykonanie biopsji cienkoigłowej zmiany w płucu?
_________________
 
Selena_AO 


Dołączyła: 11 Sty 2013
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2013-01-12, 11:08  


Dziękuję za odpowiedź i zainteresowanie.
Tata ma się zgłosić do pulmonologa, od którego dostał skierowanie na PET/CT w przyszłym tygodniu. Wiem, że wtedy będzie wiadomo więcej, jednak chciałam zapytać, bazując na Waszym doświadczeniu, czego mogę się spodziewać z największym prawdopodobieństwem? Zdaje sobie sprawę, że wyniki mogą być niejednoznaczne z pewnym względów i że stany zapalne mogą dawać fałszywie dodatnie wyniki w badaniu PET/CT (nie robię sobie na siłę nadziei, ale dotarłam do takich informacji). Aktualnie więc nie potrafię powiedzieć jaki będzie dalszy schemat postępowania. Mam jednak nadzieję, w odniesieniu do wniosków z powyższego badania, że takie badanie zostanie wykonane (jeśli będzie możliwe).
W związku z tym mam pytanie o różnice między analizą tkanki pobranej podczas bronchofiberoskopii a metodą BAC? Czy różnią się czułością, specyfiką? W obu przypadkach fragment tkanki jest pobierany do dalszej analizy, wiem, że z wykorzystaniem innej metody, ale gdzie tkwi zasadnicza różnica? Oraz czy BAC w przypadku płuc obciążone jest jakimś ryzykiem (większym/porównywalnym z bronchofiberoskopią)?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Joanna
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group