1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
guz płuca prawego, jak to rozumieć?
Autor Wiadomość
anett1 


Dołączyła: 16 Kwi 2014
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2014-04-16, 17:01  guz płuca prawego, jak to rozumieć?


Witam.
Mój tata, lat 58, prawie 40-letni palacz (od 4 lat nie pali) w lutym zachorował na zapalenie płuc i przez prawie półtora miesiąca nie mógł się całkowicie wyleczyć, aż w końcu przyjęli go do szpitala. Okazało się po TK, że tata ma guza. Lekarze nic konkretnego nie powiedzieli, ale może ktoś z Was będzie w stanie coś wywnioskować z tych wyników badań. Dodam, że dziś miał robioną bronchoskopię, ale na wyniki jeszcze trzeba poczekać.

Proszę o jakieś informacje.







1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1344 raz(y) 402,25 KB

2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1463 raz(y) 325,12 KB

3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1374 raz(y) 445,67 KB

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2014-04-16, 17:48  


anett1 napisał/a:
Lekarze nic konkretnego nie powiedzieli

Bo i na razie niewiele da się konkretnie powiedzieć. Stwierdzono podejrzaną zmianę we wnęce płuca, która może być guzem, może być węzłem chłonnym - nie wiadomo. Dlatego wykonano bronchoskopię, mam nadzieję, że udało się pobrać wycinek do badania histopatologicznego. Teraz trzeba czekać na wynik.
_________________
 
anett1 


Dołączyła: 16 Kwi 2014
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2014-04-16, 17:58  


Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że wyniki bronchoskopii wszystko wyjaśnią. Ale ordynator powiedział mamie wprost, że to nowotwór złośliwy, jednak później lekarz prowadzący sprostował, że nie powiedziane jest, że to złośliwy i bronchoskopia wykaże. Chciałam się tylko dowiedzieć, czy na podstawie tych wyników, które wstawiłam coś da się wywnioskować jeszcze.
Dziękuję w takim razie. I czekam na wyniki z niecierpliwością :/
 
infinity 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 21 Sie 2012
Posty: 576
Skąd: United Kingdom
Pomogła: 197 razy

 #4  Wysłany: 2014-04-16, 18:40  


nic wiecej nie da sie powiedziec, teraz to 50/50
czekamy zatem na wyniki
_________________
Don't underestimate the things that I will do..
 
 
anett1 


Dołączyła: 16 Kwi 2014
Posty: 3

 #5  Wysłany: 2014-04-18, 23:35  


Witam ponownie. Dziś odwiedziłam tatę i widziałam wypis. Jutro go tu zamieszczę i bd prosiła o jakieś wytłumaczenie... Podczas zabiegu był usypiany, pobrali mu dwa wycinki, z płuc i oskrzeli. Oprócz bronchoskopii miał robiona również biopsję, co bylo dla mnie zaskoczeniem, ponieważ nic nam na ten temat nie bylo wczesniej wiadomo. Tata ogolnie jest osłabiony. A na wypisie jest juz stwierdzony guz płuca prawego.

[ Dodano: 2014-04-18, 23:36 ]
A na wyniki trzeba czekać do 9 maja. Czy to normalne,ze tak długo to trwa?
 
infinity 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 21 Sie 2012
Posty: 576
Skąd: United Kingdom
Pomogła: 197 razy

 #6  Wysłany: 2014-04-19, 10:57  


na wynik bronkchoskopii czeka sie 2-3 tyg.
_________________
Don't underestimate the things that I will do..
 
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #7  Wysłany: 2014-04-20, 02:09  


anett1 napisał/a:
ordynator powiedział mamie wprost, że to nowotwór złośliwy, jednak później lekarz prowadzący sprostował, że nie powiedziane jest, że to złośliwy i bronchoskopia wykaże.

Najwięcej mógłby rzec torakochirurg wykonujący bronchofiberoskopię - czyli jak rozumiem żaden z w/w panów, opierających swe opinie wyłącznie na podstawie badań obrazowych.

Tak czy inaczej faktem jest, że ostatecznym potwierdzeniem istnienia nowotworu złośliwego jest wynik histopatologiczny pobranych wycinków (pomimo, że doświadczony torakochirurg w trakcie wykonywania zabiegu bronchofiberoskopii - o ile zmiany są wyraźne - potrafi już zazwyczaj ocenić "na oko" czy mamy do czynienia z nowotworem złośliwym czy nie).

anett1 napisał/a:
Oprócz bronchoskopii miał robiona również biopsję, co bylo dla mnie zaskoczeniem, ponieważ nic nam na ten temat nie bylo wczesniej wiadomo.

Jaką biopsję? Biopsję zmian uwidocznionych podczas bronchofiberoskopii czy też - dodatkowo - biopsję cienkoigłową przez ścianę klatki piersiowej?

anett1 napisał/a:
na wypisie jest juz stwierdzony guz płuca prawego.

Biorąc pod uwagę wywiad (wiek, wieloletni nikotynizm, nieustępujące zapalenie płuca), radiologicznie obraz zmian niedodmowych i zmianę litą we wnęce płuca, plus zapewne wnioski torakochirurga wykonującego zabieg - jest to wysoce prawdopodobne. Niestety w obrębie tkanki płucnej oraz węzłów chłonnych wnęk płucnych niemal wszystkie zmiany rozrostowe są złośliwe (stąd być może sugestia p.ordynatora).
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group