1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz płuca lewego u mamy - prośba o jakiekolwiek dane
Autor Wiadomość
radros 



Dołączył: 25 Mar 2015
Posty: 40
Skąd: Sosnowiec

 #16  Wysłany: 2015-03-27, 21:54  


hmmmm...szukam i szukam tej wyszukiwarki...i nie daję rady :/
_________________
Od śmierci w dolinach!!!! Zachowaj nas Panie!!! - 13.09.2011 - Rozstaj dróg w Dolince za Mnichem
 
butterfly12 


Dołączyła: 13 Sty 2015
Posty: 91
Pomogła: 9 razy

 #17  Wysłany: 2015-03-27, 21:58  


tam gdzie jest wyloguj to ciut wyżej znajuje się "szukaj"-przynajmniej ja tak szukam:)
 
radros 



Dołączył: 25 Mar 2015
Posty: 40
Skąd: Sosnowiec

 #18  Wysłany: 2015-03-27, 22:00  


ok, dziękuję , znalezione
_________________
Od śmierci w dolinach!!!! Zachowaj nas Panie!!! - 13.09.2011 - Rozstaj dróg w Dolince za Mnichem
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #19  Wysłany: 2015-03-28, 07:42  


Kiedy już będą znane wyniki badań i trzeba będzie zastosować ew. leczenie to Gliwice (Instytut Onkologii) - dysponują tą metodą leczenia, którą się interesujesz. I z nimi można będzie omówić - czy to leczenie jest/będzie odpowiednie dla Mamy.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
radros 



Dołączył: 25 Mar 2015
Posty: 40
Skąd: Sosnowiec

 #20  Wysłany: 2015-03-28, 21:22  


Dziękuję Ci Jolana, najgorsze te czekanie na wyrok, chyba ja się bardziej przejmuję niż mama...
_________________
Od śmierci w dolinach!!!! Zachowaj nas Panie!!! - 13.09.2011 - Rozstaj dróg w Dolince za Mnichem
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #21  Wysłany: 2015-03-30, 10:21  


Oj, jojoj :) muszę uspokoić trochę nastrój - rak to choroba - nie wyrok śmierci. To się leczy. [yee]

Życzę Mamie pomyślnej diagnozy.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
radros 



Dołączył: 25 Mar 2015
Posty: 40
Skąd: Sosnowiec

 #22  Wysłany: 2015-03-30, 22:36  


dziękuję Ci za słowa otuchy, ale już się tyle naczytałem że mi głowa puchnie i spać nie mogę - jutro zawożę mamę na oddział pulmonologii w Sosnowcu i do końca tygodnia ma mieć zrobione wszystkie potrzebne badania , przede wszystkim TK , bronchoskopię , może biopsję nie wiem co jeszcze ale mam obiecane że wszystko będzie wiadomo do piątku - nie wiem jak to zniosę to tego czasu , jakoś muszę nie mam wyjścia...
_________________
Od śmierci w dolinach!!!! Zachowaj nas Panie!!! - 13.09.2011 - Rozstaj dróg w Dolince za Mnichem
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #23  Wysłany: 2015-03-31, 08:30  


radros, :) zakładamy wariant optymistyczny na teraz... :) Bo tak naprawdę to jeszcze nie wiadomo co u Twojej Mamy jest...
_________________
Aegrotus sacra est...
 
radros 



Dołączył: 25 Mar 2015
Posty: 40
Skąd: Sosnowiec

 #24  Wysłany: 2015-03-31, 18:27  


Dzięki , mama juz leży , miała obraną krew i EKG , jutro rano ma bronchoskopię , ale powiem że warunki w szpitalu św. Barbary w Sosnowcu mnie zaskoczyły in plus...i rozmowa z lekarzem , szybko sprawnie do piątku komplet badań i decyzja co dalej
_________________
Od śmierci w dolinach!!!! Zachowaj nas Panie!!! - 13.09.2011 - Rozstaj dróg w Dolince za Mnichem
 
radros 



Dołączył: 25 Mar 2015
Posty: 40
Skąd: Sosnowiec

 #25  Wysłany: 2015-04-01, 20:14  


Witajcie...a więc dzisiaj mama miała bronchoskopię ale nic ciekawego nie wypatrzyli (mama zniosła fatalnie ten zabieg)więc wzięli próbki do wymazu i jutro będzie prawdopodobnie TK , wyniki mam obiecane do piątku ale dzisiaj już był na konsultacji lekarz torakochirurg z Bystrej i powiedział że jeśli TK czegoś niespodziewanego nie wykaże to czeka na mamę 16.04 w Bystrej - mam nadzieje że wszytko będzie ok...
_________________
Od śmierci w dolinach!!!! Zachowaj nas Panie!!! - 13.09.2011 - Rozstaj dróg w Dolince za Mnichem
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #26  Wysłany: 2015-04-01, 21:11  


Bronchoskopia jest nieprzyjemnym badaniem. Czasami podają sedację dożylną, no ale pobrali to co mogli/chcieli pobrać. Czekamy więc na wyniki badań optymistycznie nastawieni... :)
_________________
Aegrotus sacra est...
 
radros 



Dołączył: 25 Mar 2015
Posty: 40
Skąd: Sosnowiec

 #27  Wysłany: 2015-04-03, 13:38  


Witam

Mama jest po tomografii i chyba mieliśmy szczęście w nieszczęściu - nie mam co prawda jeszcze wyniku w ręku , wrzucę po świętach ale jak rozmawiałem z lekarzem to jest zakwalifikowana jak najbardziej na 16.04 do Bystrej - typologia to T1N0M0 (znaczy powiedział że granica pomiędzy T1 a T2 ) a najważniejsze że nie ma żadnych przerzutów - jeszcze ma kilka dni brać antybiotyk bo znaleźli jakieś kolonie bakterii w oskrzelach (???) więc muszą to podleczyć...No więc to chyba pozytywne wiadomości - mam nadzieję..

[ Dodano: 2015-04-03, 13:43 ]
mam pytanie odnośnie samej operacji i spraw okołooperacyjnych

1. Ile mniej więcej się lezy w szpitalu przed i po operacji - średnio - wim że to pewnie zależy od przypadku ale tak minimum
2. Czy jeszcze dostanie chemię i radioterapię po zabiegu?
3. Czy jakość życia po operacji jakoś zmienia sie diametralnie ? Czy trzeba przemodelować swoje życie bo moja mama jest dość aktywną i energiczną osobą i czasem zamęcza się w pracy (w zasadzie fizycznej)
4. Jak często są potem kontrole?
_________________
Od śmierci w dolinach!!!! Zachowaj nas Panie!!! - 13.09.2011 - Rozstaj dróg w Dolince za Mnichem
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #28  Wysłany: 2015-04-03, 14:49  


Teraz już troszkę więcej wiemy na temat zdrowia Twojej Mamy. :)

Tak jak napisałeś kilka postów wyżej:
Cytat:
dosłownie przy okazji badań ogólnych
Rzeczywiście to jest szczęście w nieszczęściu - bo, odpowiednio wczesne wykrycie choroby, daje możliwość wprowadzenia skutecznego leczenia.

Odpowiedzi na Twoje pytania:
1. Najczęściej chory zgłasza się z kompletem badań na dzień przed planowaną operacją. W tym dniu jest już tylko rozmowa z anestezjologiem.
Pobyt po operacji trwa krótki - do 7 - 10 dni. W tym pobyt na oiomie (bezpośrednio po operacji) zazwyczaj jedną dobę.

2. U chorych w II stadium zaawansowania raka płuca zaleca się standardowo uzupełniającą chemioterapię. Jeśli operacja jest wykonana doszczętnie - to nie stosuje się dodatkowo radioterapii.
W pierwszym stopniu zaawansowania klinicznego jest na ogół tylko obserwacja pooperacyjna - bez leczenia uzupełniającego...

3. Na początku tak. Po około 2 miesiącach od wykonania resekcji pacjent wraca do normalnej aktywności. I to optymalny czas na podanie chemioterapii.

4. Kontrola pooperacyjna jest przeprowadzana co 3 miesiące przez 2 lata a następnie co 6 miesięcy w kolejnych latach...

I na koniec kilka informacji ogólnych:
Operacja usunięcia raka płuca polega na otwarciu klatki piersiowej (tzw. torakotomia) i usunięciu zmienionej chorobowo części płuca. W większości przypadków niedrobnokomórkowego raka płuca wykonywane jest usunięcie jednego płata, czyli lobektomia ( górna, albo środkowa lub dolna). Po operacji z jamy opłucnowej wychodzą dreny jeden lub dwa.

Różne są techniki operacyjne. Wybrana metoda zależy od położenia i wielkości guza.
Przez pierwsze 2 doby chory otrzymuje bardzo silne leki p/bólowe, ponieważ w trakcie operacji dochodzi do szerokiego rozwarcia przestrzeni międzyżebrowej oraz podrażnienia nerwów międzyżebrowych.

Bardzo ważną sprawą jest rehabilitacja oddechowa. Ma ona na celu poprawić funkcjonowanie płuc. Kolejną sprawą ważną jest wczesna pionizacja ( uruchomienie) chorego.

Dodam, że jestem 3 i pół roku po takiej operacji i uzupełniającej chemioterapii. Szybko wróciłam do formy... Czuję się świetnie...!
Czego i Twojej Mamie życzę. :)
_________________
Aegrotus sacra est...
 
radros 



Dołączył: 25 Mar 2015
Posty: 40
Skąd: Sosnowiec

 #29  Wysłany: 2015-04-08, 22:05  


Dziękuję Jolana! będę Cię pewnie jeszcze męczył przed operacją :) - siedzę cicho ale za bardzo nie mam co pisać bo mamę puścili ze szpitala i 16-go ma się zgłosić do Bystrej na operację i tak jak powiedzieli lekarze w Sosnowcu - oni już tu nie mają co do roboty - teraz wszystko w rękach specjalistów z Bystrej. Jutro będę miał wypis i wszystkie badania łącznie z tomografią więc postaram się wrzucić...

[ Dodano: 2015-04-09, 21:15 ]
Kochani! przesyłam wypis mamy wraz z TK - bardzo proszę o interpretację - niepokoją mnie inne małe zmiany, guzek 8mm? czy to ważne - mama zakwalifikowana do operacji jako T1/T2 N0M0..znaczy się chcę przesłać scany a nie bardzo wiem jak :/
skany:




[ Dodano: 2015-04-09, 21:49 ]
dziękuję za korektę :)


005.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 2071 raz(y) 476,05 KB

004.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1035 raz(y) 387,86 KB

_________________
Od śmierci w dolinach!!!! Zachowaj nas Panie!!! - 13.09.2011 - Rozstaj dróg w Dolince za Mnichem
 
radros 



Dołączył: 25 Mar 2015
Posty: 40
Skąd: Sosnowiec

 #30  Wysłany: 2015-04-09, 22:08  


zastanawiają mnie także te nacieki? :/
_________________
Od śmierci w dolinach!!!! Zachowaj nas Panie!!! - 13.09.2011 - Rozstaj dróg w Dolince za Mnichem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group