1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz pęcherzykowy tarczycy
Autor Wiadomość
KatMar 


Dołączyła: 29 Kwi 2015
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2015-04-29, 19:47  Guz pęcherzykowy tarczycy


Witam,
Może najpierw przytoczę moje opisy badaniń - USG tarczycy oraz biopsji guzka tarczycy.

USG:
Niewielkie powiększenie tarczycy, obserwuje się średnicę osiową prawego płata tarczycy 20x22mm i lewego 17.5x 21mm.
Miąższ tarczycy minimalnie heterogenicznych o normalnym odbiciu.
W środku lewego płata tarczycy obserwuje się guzek o maksymalnej średnicy 8mm, dobrze odgraniczony, dyskretnie hipoechogenny, zgodny z guzkiem koloidowym.
Poprzez eco- Doppler obserwuje się w nim znaczące unaczynienie różniące się od reszty unaczynienia tarczycy. Do weryfikacji BAC.
Nie zaobserwowano powiększenia węzłów chłonnych podejrzanych o złośliwość.

Biopsja:
Guz lity pęcherzykowaty
Kategoria Bethesda II

Rozmaz o krwistym podłożu ze skąpym koloidem i bogatokomórkowy, złożony przede wszystkim z komórek o średnim rozmiarze, które to kształtują się w pęcherzyki o małych rozmiarach, niektóre z nich prezentują zmiany onkocytarne.

Mieszkam w Hiszpanii :) przetłumaczyłam jak umiałam, myślę, że chyba dobrze :)
Tutejsza endokrynolog po wyniku biopsji skierowała mnie do chirurga. Usłyszałam od niej tylko, że "trzeba to usunąć". Decyzję swoją motywowała głównie tym, że jestem z Polski a to blisko Czarnobyla, co z kolei czyni mnie bardziej narażoną na złośliwe zmiany na tarczycy...Nic konkretnego się od niej nie dowiedziałam. Sama szukam i widzę dużo sprzeczności w opisach badań.
Czy guz pęcherzykowy może mieć kategorię Bethesda II czyli być zmianą łagodną? Z tego co wyczytałam nie da się w tym przypadku określić charakteru zmiany, jedynie po wycięciu i pooperacyjnym badaniu histopatologicznym jest to możliwe. Skąd więc u nich ten opis kategorii...?
Martwią mnie również te komórki onkocytarne, wyczytalam oczywiście, że to nic dobrego...?
Opis USG też dziwny, guz wyglądający na koloid a tu nagle bogate unaczynienie mogące sugerować złośliwość. Sprzeczne informacje.
Przeszłam właśnie całą procedurę związaną z ewentualną operacją, prześwietlenie klatki piersiowej, EKG, analizę krwi i wizytę u anestezjologa. Wszystkie wyniki ok i teraz mam czekać na datę zabiegu. Nie jestem jednak do niego przekonana. Wizytę w Polsce przewiduję na sierpień. Czy nie lepiej poczekać i skonsultować w kraju tego wszystkiego z jakimś polecanym endokrynologiem? Nie wiem co robić, spędza mi sen z powiek ta cała sytuacja :(
Z góry dziękuję za pomoc.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2015-04-29, 21:37  


Z tego co ja wiem to w kraju są jeszcze bardziej skłonni do wycinania wszystkiego, ja mam potwierdzone biopsją guzki kat II i też miałam propozycję wycięcia całej tarczycy "bo ona guzowata". Jak narazie nie skorzystałam. Ale unaczynionych (i pojedynczych) to bym się bała.
_________________
sprzątnięta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group