1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jak grom z jasnego nieba
Autor Wiadomość
3 KOTY 


Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 11
Skąd: Tarnów

 #1  Wysłany: 2013-01-07, 21:08  Jak grom z jasnego nieba


Witajcie!
Mam pytanie : po badaniu kolonoskopowym w badaniu hist.pat. rozpoznanie:
Fragmenty błony śluzowej jelita grubego z naciekiem zbudowanym z atypowych cewek otoczonych desmoplastycznym podścieliskiem. Obraz mikroskopowy odpowiada inwazyjnemu rakowi gruczołowemu.
Infiltratio carcinomatosa. Adenocrcinoma.

Jestem umówiona za 3 tygodnie na operację. Mam juz zrobione USG - nie ma zmian, czy naciskać na zrobienie tomografii, czy w moim przypadku wystarczy ją zrobić po operacji.
_________________
marta
 
bartek87 


Dołączył: 07 Sty 2013
Posty: 3
Skąd: Opole/Warszawa

 #2  Wysłany: 2013-01-07, 21:50  


Witam,
przepisz cały wynik his-pat. Wtedy będzie można coś więcej powiedzieć.
 
3 KOTY 


Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 11
Skąd: Tarnów

 #3  Wysłany: 2013-01-07, 21:57  


To jest cały wynik. Dokladnie przepisany.
Nic wiecej nie ma, nie mowcie ,ze cos zle zrobili, bo to juz drugie badanie. Pierwsze podobno nie wyszlo. :uuu:
_________________
marta
 
bartek87 


Dołączył: 07 Sty 2013
Posty: 3
Skąd: Opole/Warszawa

 #4  Wysłany: 2013-01-07, 22:17  


Jeżeli na Usg nic nie wyszło(tz. niepowiększone węzły chłonne, wątroba bez zmian jak i cała reszta), to z Tk jamy brzusznej faktycznie można zrobić po operacji. Trzeba poczekać na dokładne wyniki his-pat usuniętej zmiany. Mam tu namyśli określenie stopnia zaawansowania jak i zróżnicowania raka.

Proponuję na wszelki wpadek zrobić RTG płuc.
 
3 KOTY 


Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 11
Skąd: Tarnów

 #5  Wysłany: 2013-01-07, 22:23  


Dzieki! RTG zrobione czekam na wynik.

Trzymajcie kciuki 22.01.
_________________
marta
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2013-01-07, 22:58  


TK jamy brzusznej powinno się wykonać PRZED operacją. Tak samo oznaczenie markera CEA.
_________________
 
3 KOTY 


Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 11
Skąd: Tarnów

 #7  Wysłany: 2013-01-14, 08:23  


Na TK chyba nie mam szans przed operacją - czy mozecie mi napisać dlaczego to jest istotne żeby bylo przed a nie po operacji, skoro ona i tak musi być?
To samo z markerami?
_________________
marta
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2013-01-14, 08:34  


Najprostsza odpowiedź brzmi - bo takie są standardy postępowania :)

Cytat:
U każdego chorego na potencjalnie operacyjnego raka okrężnicy powinno wykonać się KT jamy brzusznej, miednicy i klatki piersiowej w celu oceny lokalnego stopnia zaawansowania, obecności powiększonych węzłów chłonnych i przerzutów odległych oraz stopnia zagrożenia niedrożnością.
źródło: Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych - 2011 r., tom I

(domniemuję w tym momencie oczywiście raka okrężnicy, bo jak dotąd w powyższych postach nie pojawiło się uszczegółowienie jaka część jelita grubego zajęta jest przez nowotwór).

Markery należy oznaczyć po to, by móc na bieżąco kontrolować ich wartości - spadek po operacji jak i ewent. wzrost w późniejszym czasie.
_________________
 
3 KOTY 


Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 11
Skąd: Tarnów

 #9  Wysłany: 2013-01-14, 12:15  


Mówicie standarty postępowania.

Żadem szpital , ani mój wojewódzki, ani Klinika w Krakowie nie zleciła TK i markerów.
Dlatego denerwuję się skoro mówicie, ze to ważne.

Guz jest w esicy, 12 cm od odbytnicy.
_________________
marta
 
Masza 


Dołączyła: 14 Mar 2012
Posty: 111
Pomogła: 20 razy

 #10  Wysłany: 2013-01-14, 14:54  


3 KOTY, Standardy może i są ale życie i tak idzie swoją drogą. Ja też przed operacją miałam tylko usg brzucha (tk było już po operacji). Miałam też oznaczany CEA i rtg płuc. Trzymaj się ciepło i głowa do góry :)
 
Reszka.78 



Dołączyła: 29 Lis 2011
Posty: 948
Pomogła: 136 razy

 #11  Wysłany: 2013-01-14, 15:11  


3 Kotki, moja Mamcia też miała robione TK, RTG i markery przed operacją. TK jest dużo dokładniejsze niż USG i lekarze dokładniej zobaczą co tam w brzuszku siedzi i z czym to najlepiej zjeść :)
Tak więc powinny być te badania zrobione. Jako, że mimo wszystko do operacji (rozumiem, że 22 ją masz) zostało mało czasu, to może być problem z ich wykonaniem. Dziwne tylko, że ich nie zlecono. Możesz spokojnie ofukać szpital i klinikę :)

Pozdrawiam gorąco, zdrowia dużo życzę i będę trzymać kciuki ;)
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #12  Wysłany: 2013-01-14, 15:16  


3 KOTY a w jakim ośrodku się leczysz? u mojej mamy podobnie teraz przed "przewidywaną" operacją skierowanie na TK jamy brzusznej oraz miednicy zostało wydane no i markery już były... Klatka z końca 2011 roku więc "poszczuje" mamę na lekarza rodzinnego co by już mieć komplet. Może u ciebie wszystko zrobią zaraz przed operacją?! Pozdrawiam
_________________
[*] śpij spokojnie kochana moja (27.09.2015)
 
3 KOTY 


Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 11
Skąd: Tarnów

 #13  Wysłany: 2013-01-15, 18:45  


Nigdzie sie nie leczę. "Zgłupia " zrobiłam kolonoskopię bo był program, a ostatnio z kupką nie bylo najlepiej {niepełne wypróznienie} i babcia z rakiem żołądka.

Od razu dignoza: guz w esiscy, trzeba operowć. Pobrli wycinek, rak potwiedzony, wyniki wyżej. Umówiłam się na operację na 3.01.2013r. u nas w wojewódzkim w Tarnowie. Niestety, nie ma on dobrej opinii, chociaż lekarz, do którego się udałam jest wspaniały. Załatwiłam "dojście" do Kliniki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Tak, więc widzicie od diagnozy 14.12.2012 do operacji 22.01.2013 upłynie ponad miesiąc. Mieli czas na skierowanie na tomograf. Może zrobią na miejscu w klinice, chociąż watpię, skoro nawet EKG kazli robić u rodzinnego.
_________________
marta
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #14  Wysłany: 2013-01-16, 09:30  


Ja ci napiszę tak, nie wiem dlaczego nie byłaś od razu kierowana do chirurga onkologa- oni mają nawet po otwarciu "bebecha" lepsze i bardziej dokładne spojrzenie w przypadku raka (przynajmniej ja tak rozumiem). Moja mama była diagnozowana w zwykłym szpitaliku i cudowna pani doktor chirurg od razu wypisała skierowanie do chirurga onkologa mówiła że możemy to zrobić w wojewódzkim ale tam tylko wytną natomiast onkologiczny "porozglądają się" wokół. Być może u ciebie istnieje potrzeba szybkiej interwencji chirurgicznej i stąd ta sytuacja. Jedno wiem na pewno że ta nasza doktor chirurg wraz ze skierowaniem do onkologa i podczas pobytu w szpitalu wykonała wszystkie możliwe badania będące w jej kompetencji od rtg klatki, markery po TK- tak żeby mama już miała gotowe wszystko na wizytę u chirurga onkologa. Jak to się potoczyło dalej możesz poczytać w naszym wątku. Tobie życzę tylko abyś trafiła na konkretnych lekarzy którzy wiedzą co robią. Pozdrawiam serdecznie.
_________________
[*] śpij spokojnie kochana moja (27.09.2015)
 
3 KOTY 


Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 11
Skąd: Tarnów

 #15  Wysłany: 2013-01-29, 18:20  


Witajcie!
Jestem już po operacji i czekam na wynik hist-pat.
Martwię się jednak wypisem ze szpitala a zwłaszcza to określenie - stwierono guz w przejściu esiczno=odbytniczym dochodzący do surowicówki. Co to znaczy?

[ Dodano: 2013-01-29, 18:26 ]
Witajcie!
Jestem już po operacji, poszło dobrze.Pobrno wycinek i teraz czekam na wynik badania hist-pat.
Martwi mnie jednak opis w wypisie - stwiedzono guz w przejściu esiczno- odbytniczym dochodzący do do surowicówki. CO to znaczy, czego mogę się spodziewać w wyniku.
Zaczynam bać się.

[ Dodano: 2013-01-29, 18:27 ]
Przepraszam za dubel! :)
_________________
marta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group