1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
podejrzenie guza nerki
Autor Wiadomość
oja 


Dołączyła: 18 Gru 2014
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2014-12-18, 13:15  podejrzenie guza nerki


Witam serdecznie wszystkich. Jestem tu nowa, przerażona... chciałabym prosić o pomoc.

Na wstępie zacznę, ze podczas usg jamy brzusznej z czystego przypadku zostały odkryte dwie zmiany ogniskowe
o charakterze angiolipoma ([1].13x10mm, [2].15x12mm) wymagające kontroli po około 3 miesiącach.
I poszłam. okazało się, że pojawiła si trzecia zmiana.
Dwie pierwsze pozostały w wymiarach, jak wcześniej o dość regularnym obrysie, beztorebkowe, jednorodne.

Ta trzecia niestety już gorsza - na tylnej powierzchni ok. dolnego bieguna NL o wymiarach 27x16mm
o nieregularnym kształcie deformująca zewnętrzny zarys nerki [torebkę].

W zaleceniach otrzymałam bezwzględne wykonanie TK jamy brzusznej ze względu na jedna ze zmian [3] oraz jej penetrację poza torebkę nerki.
Termin TK mam na 23 grudnia, czyli prawie już.

Mam natomiast pytanie - czy ta zmiana, to rzeczywiście guz nerki, urolog i chirurg tak zasugerowali.
Niestety należę do osób, którym wyobraźnia bardzo mocno działa. Widzę tylko czarne scenariusze...
Z bezsilności spędziłam wczorajszy wieczór na płaczu.
Po ogarnięciu umówiłam się na wizytę do onkologa z CO Gliwice. Wizyta na 13 stycznia.
Urolog zasugerował operacje.

Nie wiem, co dalej robić... proszę o radę... i ewentualne namiary na dobrego urologa-onkologa z okolic Gliwic.

pozdrawiam
_________________
zawsze pod górkę...z nadzieją, że kiedyś będzie na wesoło z górki..
 
oja 


Dołączyła: 18 Gru 2014
Posty: 5

 #2  Wysłany: 2014-12-30, 18:37  


Witam ponownie.
Mam już wynik TK. Niestety, wg. mnie nie jest on do konca jednoznaczny, w związku z tym proszę o pomoc w interpretacji.

nerki prawidłowego kształtu, wielkości i położenia, bez zastoju i widocznych złogów.
Nerka prawa bez zmian ogniskowych.
W nerce lewej w części środkowej i dolnej widoczne cztery zmiany ogniskowe wielkości 6-8mm o dominującym komponencie tłuszczowym, co wskazuje na AML. Kilka podobnych zmian wielkości poniżej 2mm widocznych jest w biegunie dolnym nerki. Ponadto przy bocznym zarysie bieguna dolnego nerki lewej widoczna jest zmiana ogniskowa o odmiennym obrazie, uwypuklona poza zarys nerki wielkości około 16x12x10mm ulegająca niejednorodnemu, miejscami silnemu wzmocnieniu kontrastowemu. Cechy radiologiczne tej zmiany mogą budzi podejrzenie CCA, nie można wykluczyc kolejnego ogniska o charakterze naczyniako-mięśniako-tłuszczaka o odmiennych proporcjach poszczególnych komponentów tkankowych.
nadnercza prawidłowego kształtu i wielkości.
Wątroba bez cech zwiększenia objętości z prawdopodobnie rozwojowo wydłużonym płatem prawym sięgającym do poziomu talerza biodrowego.
W dolnej części segmentu VIII wątroby przy powierzchni bocznej obecna drobna torbielka wielkości 5,5 mm. Poza tym struktura wątroby jednorodna.
Drogi żółciowe i układ wrotny nieposzerzone.
Pęcherzyk żółciowy o ścianach niepogrubiałych.
Śledziona prawidłowej wielkości, homogenna.
Trzustka prawidłowej wielkości o ostrych obrysach, bez zmian ogniskowych.
Aorta brzuszna oraz jej gałęzie trzewne, w tym tętnice nerkowe szerokości prawidłowej o prawidłowo kontrastującym się świetle przepływu.
Podwójna żyła główna dolna - naczynia przebiegają po obu stronach aorty i łączą się poprzez lewą żyłę nerkową we wspólny końcowy odcinek.
Nie stwierdzono powiększenia węzłów chłonnych w zakresie badania.
Prawidłowy obraz uwidocznionego odcinka kręgosłupa.
struktura uwidocznionego kośca prawidłowa.
_________________
zawsze pod górkę...z nadzieją, że kiedyś będzie na wesoło z górki..
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #3  Wysłany: 2014-12-31, 20:53  


oja napisał/a:
W nerce lewej w części środkowej i dolnej widoczne cztery zmiany ogniskowe wielkości 6-8mm o dominującym komponencie tłuszczowym, co wskazuje na AML. Kilka podobnych zmian wielkości poniżej 2mm widocznych jest w biegunie dolnym nerki.

Na ten temat zobacz informacje podane w tym wątku.

oja napisał/a:
Ponadto przy bocznym zarysie bieguna dolnego nerki lewej widoczna jest zmiana ogniskowa o odmiennym obrazie, uwypuklona poza zarys nerki wielkości około 16x12x10mm ulegająca niejednorodnemu, miejscami silnemu wzmocnieniu kontrastowemu. Cechy radiologiczne tej zmiany mogą budzi podejrzenie CCA, nie można wykluczyc kolejnego ogniska o charakterze naczyniako-mięśniako-tłuszczaka o odmiennych proporcjach poszczególnych komponentów tkankowych.

Obraz tej zmiany jest niejednoznaczny, poza możliwością AML należy rozważyć także iż może to być zmiana innego typu,
podejrzewam, że lekarzowi opisującemu wynik może chodzić o raka jasnokomórkowego (CCA =?= Clarocellulare Carcinoma).

Pozostałe zapisy nie wykazują obecności zmian podejrzanych onkologicznie.

W tej sytuacji lekarz może zaproponować usunięcie zmiany podejrzanej o cechy CCA
i jej histopatologiczne przebadanie, co jednoznacznie da odpowiedź o jej charakter.
Nawet gdyby w takiej sytuacji okazała się złośliwa, to z uwagi na jej niewielkie rozmiary
byłyby bardzo duże szanse na pomyślne zakończenie leczenia jedynie na tym prostym zabiegu.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
oja 


Dołączyła: 18 Gru 2014
Posty: 5

 #4  Wysłany: 2015-01-26, 09:29  


Witam ponownie.

Dziękuje bardzo za wyjaśnienie.

Mam kolejne pytanie, może znajdzie się ktoś kto korzystał z usług Śląskiego Centrum Urologii Urovita (dr Sadowski) lub Szpitala Specjalistycznego im. Prof. E. Michałowskiego (dr Szedel)?
Byłabym wdzięczna za jakieś opinie, ewentualne uwagi...
Mam do wyboru te dwa ośrodki. Onkolog zalecił mi usuniecie guza sugerując, ze idealnym rozwiązaniem byłoby laparoskopowe NSS nerki.

Pozdrawiam :-)
_________________
zawsze pod górkę...z nadzieją, że kiedyś będzie na wesoło z górki..
 
betka 


Dołączyła: 01 Gru 2010
Posty: 29
Skąd: śląsk
Pomogła: 2 razy

 #5  Wysłany: 2015-01-26, 11:35  


Witam


Ja byłam operowana prawie 5 lat temu w Śląskim Centrum Urologii Urovita ale przez ordynatora(dr Szurkowski). Opieka przed i po operacji znakomita nie mam zastrzeżeń z mojego punktu widzenia polecam.
 
oja 


Dołączyła: 18 Gru 2014
Posty: 5

 #6  Wysłany: 2015-01-27, 08:33  


betka, dziękuję bardzo... niestety, dr zaznaczył mi, że nie jest magikiem od laparo. dlatego umówiłam się na wizytę do dr szedla, o którym przeczytałam pozytywne opinie.
Może ktoś z Was był przez niego leczony?
_________________
zawsze pod górkę...z nadzieją, że kiedyś będzie na wesoło z górki..
 
oja 


Dołączyła: 18 Gru 2014
Posty: 5

 #7  Wysłany: 2015-03-09, 12:46  


witam ponownie :-)
jestem juz po wyłuszczeniu guzów. odebrałam wynik hist-pat i czekam na wizytę kontrolną.
Wynik hist-pat:
Tłuszcz znad guza: utlkania nowotworowego nie znaleziono.
Guz: obraz przemawia za angiomyolipoma
guz podejrzany o CA-fragment: Angiomyolipoma
guz podejrzany o CA-fragment II: fragmenta angiomyolipomatis
dna guza:status normalis
guz: angiomyolipoma
dno guza: fragmenta angiomyolipomatis

i co o tym sądzicie?
_________________
zawsze pod górkę...z nadzieją, że kiedyś będzie na wesoło z górki..
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #8  Wysłany: 2015-03-09, 18:20  


Wszystkie opisane w wyniku przebadane fragmenty, w tym podejrzane o proces złośliwy,
okazały się zmianami AML, opisanymi w wyżej podanym (#3) odnośniku.

Operacyjne usunięcie tych zmian kończy proces leczenia i eliminuje konieczność dalszej ich obserwacji. :uhm!:
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group