1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Mięsakorak pęcherza moczowego
Autor Wiadomość
basiaiwojtek 


Dołączyła: 13 Sie 2016
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2016-08-20, 21:11  Mięsakorak pęcherza moczowego


Witam wszystkich,

Moja mama (lat 65) jest po usunięciu guza pęcherza moczowego (12/08/2016).
Obecnie czekamy na wynik histopato.

Guz był duży około 7 cm, więc domyślam się ze konieczne będzie wycięcie pęcherza moczowego ( tak tez przedstawił dalsza drogę urolog operujący)
Do tej pory, oprócz wycięcia guza, było zrobione RTG kl. piersiowej, morfologia i badanie ogólne moczu (wszystko wkleje razem z wynikiem histopatu - jak tylko go otrzymamy)

Mam parę pytań:
1) Po otrzymaniu wyniku hisopatu mama ma się zarejestrowac do urologa. Czy nie powinien wypowiedziec się również onkolog?
2) Mama nie ma jeszcze zrobionego badania tomografu miednicy. Czy ten urolog wystawi takie skierowanie? Czy takie badanie nie jest konieczne we wszystkich przypadkach?
3) Czy to prawda, ze jeżeli mama będzie posiadała kartę pacjenta onkologicznego, to będzie musiała się leczyć tylko w „swoim” województwie?
4) Czy znajdę na forum listę ośrodków rekomendowanych, które zajmują się usunięciem oraz dalszym leczeniem guza pęcherza? Najbardziej zależy mi na szpitalu/klinice w Trójmieście. Chyba, że polecicie mi lekarza z Olsztyna (tu mieszkamy)

Czekam na odpowiedz i pozdrawiam
Zmartwiona Basia :-(
 
basiaiwojtek 


Dołączyła: 13 Sie 2016
Posty: 7

 #2  Wysłany: 2016-09-01, 17:21  Guz pęcherza moczowego


Witam,
Juz znam odpowiedzi na moje poprzednie pytania. Mam teraz nowe: czy usuniecie pecherza jest zawsze konieczne przy takim przypadku jak u mamy?
Ponizej postaram sie wkleic dotychczasowe badania. Jutro wizyta u urologa i czekamy, az zbierze sie konsylium.









wypis str 1.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1622 raz(y) 203,9 KB

wypis str 2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1670 raz(y) 148,96 KB

hisopat.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1599 raz(y) 128,7 KB

TK pluc brzucha miednicy mniejszej.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1563 raz(y) 273,52 KB

 
basiaiwojtek 


Dołączyła: 13 Sie 2016
Posty: 7

 #3  Wysłany: 2016-09-03, 18:45  Guz pecherza moczowego


Czy nie tak założyłam temat? A może źle zadaje pytania,ze nikt mi nie chce odpowiadać ? Jest to bardzo ważne pytanie dla mojej mamy. Może można ratować pęcherz? Pewnie będziemy to wiedziały po konsylium, ale chciałybyśmy znać tez opinie innych osób.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #4  Wysłany: 2016-09-03, 19:37  


basiaiwojtek,

Wszystko zrobiłaś poprawnie, widocznie nie ma na forum osoby, która jest w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania. Poczekaj proszę cierpliwie na pewno ktoś pomoże, ja nie bardzo w tym temacie potrafię. W między czasie poczytaj sobie trochę informacji, myślę że przydatne od str. 353 http://www.onkologia.zale...o-plciowego.pdf

pozdrawiam i witam na forum.
 
maria1952 


Dołączyła: 11 Wrz 2015
Posty: 64
Pomogła: 6 razy

 #5  Wysłany: 2016-09-04, 20:21  


basiaiwojtek, napisałam na pw. Pozdrawiam
_________________
Maria
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #6  Wysłany: 2016-09-04, 21:03  


basiaiwojtek,
W sytuacji, którą przedstawiłaś, widzę dwa niekorzystne fakty: jeden to brak mięśniówki pęcherza moczowego w pobranym do histpatu materiale a drugi to typ nowotworu - rak mięsakowaty.
Brak mięśniówki nie pozwala określić cechy T - w przypadku innego niż Wasz rodzaju raka należałoby powtórzyć pobranie materiału do badań. Wynik badania określiłby możliwe ścieżki leczenia. Jednak rak z różnicowaniem mięsakowatym już teraz oznacza, że to radykalna chirurgia powinna być podstawą leczenia
Pozdrawiam ciepło.
 
maria1952 


Dołączyła: 11 Wrz 2015
Posty: 64
Pomogła: 6 razy

 #7  Wysłany: 2016-09-04, 21:27  


W skrócie napiszę Ci na forum - w Olsztynie na ul.Osińskiego istnieje Lekarska Spółka MEDEUSZ-PLUS, przyjmuje tam b.dobry urolog prywatnie dr n.med. Zbigniew Masłowski, cena wizyty 200zł (koło straży pożarnej mieści się Tyrolska i po prawej stronie jest budynek z szyldem. Tel. 89-6777070. Proponuję Ci pójść bez Mamy z wynikami na wizytę do lekarza. Pozdrawiam.
_________________
Maria
 
basiaiwojtek 


Dołączyła: 13 Sie 2016
Posty: 7

 #8  Wysłany: 2016-09-04, 21:29  Guz pecherza moczowego


Missy, dziękuję bardzo za odpowiedz. Tak też myślałam, ale chciałam znać zdanie osoby bardziej kompetentnej ode mnie. Idziemy w środę na konsylium i wiem juz ze usunięcie pecherza będzie jak najbardziej dobrym posunięciem. Konsylium ma odpowiedzieć między innymi na pytanie: czy podać chemię przed operacja? Moje pytanie: Czy jest sens w tej chemii, skoro pęcherz i tak będzie usunięty?

[ Dodano: 2016-09-04, 21:31 ]
Maria1952 - jest to lekarz prowadzący mamę ;)
 
basiaiwojtek 


Dołączyła: 13 Sie 2016
Posty: 7

 #9  Wysłany: 2016-09-08, 17:41  Guz pecherza moczowego


A wiec, konsylium ustaliło, iż dla tego guza z tym utkaniem chemia nie jest konieczna. Czy ktoś może mi to potwierdzić?
W opracowaniach, które czytałam było napisane ze chemia przed wycięciem pęcherza zwieksza długość przeżycia, a tu proszę taka decyzja, bo guz z innym utkaniem.
 
basiaiwojtek 


Dołączyła: 13 Sie 2016
Posty: 7

 #10  Wysłany: 2016-09-20, 20:32  Guz Pecherza


Mama juz w szpitalu, czeka na operacje wyciecia pecherza. Trzymajcie kciuki.
pozdrawiam
Basia
 
basiaiwojtek 


Dołączyła: 13 Sie 2016
Posty: 7

 #11  Wysłany: 2016-10-26, 17:10  po cystektomii radykalnej


Witam,
mama wlasnie wrocila do domu po ponad 4 tyg lezenia w szpitalu. Nie ma pecherza, ma za to dwie urostomie, po obu stronach brzucha. Wynik hitopatu (wklejam ponizej) pecherza potwierdzil poprzedni wynik, po Turbt. Dodatkowo super informacja - nie znaleziono komorek w wezlch. Po konsultacjach z onkologiem zdecydowano, iz mama nie bedzie miala chemii.
pytanie: Co Wy na to? Czy jest jakis schemat obserwacji pacjeta z nowotworem pecherza (chodzi mi o to czy jest jakis staly harmonogram co jaki czas i na jakie badanie sa kierowani pacjenci np.: badanie tomografem jamy brzusznej, miednicy mniejszej, RTG kl. piersiowej itp)





pecherz 2 str.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1082 raz(y) 1,2 MB

pecherz 1 str.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 958 raz(y) 1,76 MB

 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #12  Wysłany: 2017-01-18, 21:19  


basiaiwojtek napisał/a:
Po konsultacjach z onkologiem zdecydowano, iz mama nie bedzie miala chemii.
pytanie: Co Wy na to?

Aktualne Zalecenia (2013 r.) standardowo nie zawierają wskazań do uzupełniającej CTH,
poza przypadkami występowania czynników podwyższonego ryzyka wznowy choroby (str. 365-366):
Cytat:
Chemioterapia uzupełniająca
Rola CTH uzupełniającej radykalny zabieg operacyjny u chorych na RPM jest niepewna i nie jest ona postępowaniem standardowym (nie wykazano jednoznacznie korzyści).
Uważa się jednak, że zastosowanie leczenia uzupełniającego można rozważać u chorych na raka wywodzącego się z nabłonka przejściowego szerzącego się pozapęcherzowo (≥ pT3), z zajęciem węzłów chłonnych lub z innymi czynnikami ryzyka (np. zajęciem naczyń).
Chorzy powinni otrzymać przynajmniej 3 cykle CTH zawierającej cisplatynę (schematy GC lub M-VAC).
Stosowanie CTH uzupełniającej może dotyczyć wyłącznie chorych w dobrym stanie sprawności ogólnej, którzy nie otrzymali leczenia neoadiuwantowego.

W Waszym przypadku przedyskutowałbym z lekarzem, czy za czynnik podwyższonego ryzyka należy uznać niekorzystny typ histologiczny nowotworu (mięsakorak) i czy nie jest to wskazaniem za uzupełnieniem leczenia o CTH.
Być może czynnikami przeważającymi za zaniechaniem CTH są korzystne rokowniczo brak przerzutów w lokalnych węzłach chłonnych oraz doszczętność zabiegu operacyjnego (brak nowotworu w linii odcięcia).

basiaiwojtek napisał/a:
Czy jest jakis schemat obserwacji pacjeta z nowotworem pecherza (chodzi mi o to czy jest jakis staly harmonogram co jaki czas i na jakie badanie sa kierowani pacjenci np.: badanie tomografem jamy brzusznej, miednicy mniejszej, RTG kl. piersiowej itp)

Oczywiście, odpowiedź znajduje się w wyżej linkowanych 'Zaleceniach' na str. 367:
Cytat:
Obserwacja po leczeniu i postępowanie w przypadku nawrotów
[...]
Ryzyko progresji choroby u osób poddanych radykalnemu wycięciu pęcherza zależy ściśle od stopnia zaawansowania patologicznego raka i zwiększa się stopniowo od 5% u chorych z guzami pT1G3 do niemal 100% u chorych z pN2 — największe jest w okresie pierwszych 24 miesięcy po cystektomii, maleje pomiędzy 24. a 36. miesiącem i jest względnie małe po upływie 36 miesięcy.
Wizyty kontrolne, podczas których wykonuje się między innymi USG nerek i zbiornika, oznacza stężenia kreatyniny i elektrolitów we krwi, ocenia zasadowicę, przeprowadza się co 3 miesiące w ciągu pierwszych 2 lat, a później co 6 miesięcy — do 5 lat.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group