1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz nosogardła
Autor Wiadomość
neksiu 


Dołączył: 11 Lip 2013
Posty: 9

 #1  Wysłany: 2013-07-11, 18:54  Guz nosogardła


Witam,

W poniedziałek po długiej wędrówce od lekarza do lekarza, leczeniu alergi której nie było, mając dość naszych lekarzy leczących w ramach NFZ, udałem się prywatnie do otolarngologa, wizyta nie była tania ale już przy pierwszej dowiedziałem się że prawdopodobnie mam całkiem zaawansowanego guza nosogardła, od razu dostałem skierowanie na tk nosogardła, dzisiaj robiłem, wynik odbieram jutro, pani doktor też chce jutro pobrać wycinek, tak więc na ten moment chciałem tylko zacząć temat i zadać kilka pytań po pierwsze jak długo czeka się na wynik histopat, po drugie wczoraj robiłem rtg płuc wyszło bez zmian, ale czy tylko poprzez rtg można wykluczyć brak przerzutów do płuc? po trzecie pobolewa mnie coś ostatnio lewe biodro promieniując do całej lewej nogi chociaż szczerze to nie wiem czy nie boli mnie ono już znacznie dłużej, z racji mojego wieku (22lata) nie bardzo zwracałem uwage na takie rzeczy szczególnie że ból nasilił się dopiero dzisiaj, a i praca którą wykonuje nie należy do najlżejszych ( pracuje na kopalni) więc dużo takich objawów można przypisać chociażby przedzwiganiu. A tak ogólnie to staram się myśleć pozytywnie co by nie było, mam malutkiego 4 miesięcznego synka oraz piękną przyszłą żone dla których chce stoczyć walke jeżeli będzie mi dane. Najgorsze w tym wszystkim jest jednak to że jak 3 miesiące temu zgłosiłem się do laryngologa i zapytałem o guza nosogardła ponieważ objawy wskazują że to może być to, powiedział że podpisuje się rękoma i nogami pod tym że jestem całkowicie zdrowy i weź tutaj zaufaj lekarzowi.
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #2  Wysłany: 2013-07-11, 19:33  


Na wynik badania histpat powinieneś czekać około 2 tygodni. Jeśli rozpoznanie będzie wskazywało na nowotwór, jak najszybciej, bez skierowania zarejestruj się do CO-I Gliwice. Rtg płuc jest standardową metodą diagnozy występowania nowotworów płuc i zmian przerzutowych. Ból biodra zgłoś onkologowi, z całą pewnością będziesz miał badania w kierunku potwierdzenia/wykluczenia występowania przerzutów odległych. Jeśli masz możliwość, wykonaj w ramach NFZ USG szyi, w celu zdiagnozowania wystąpienia przerzutów węzłowych. Mam nadzieję, iż wszystko to okaże się fałszywym alarmem. jeśli odpukać - tak nie będzie, pytaj śmiało o wszystko co Cię nurtuje.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
neksiu 


Dołączył: 11 Lip 2013
Posty: 9

 #3  Wysłany: 2013-07-11, 19:47  


Dziękie za odpowiedź:), wszyscy u mnie mają taką nadzieje jednak te bóle głowy uszu przygłuchanięcie, guz w gardle i ten nos przytykający sie wiecznie... pani otolaryngolog mówi że to może być jakiś chłonniak, jednak mi to niewiele mówi, czy to mniej złośliwe i łatwiejsze w leczeniu, no bo jak wiadomo niestety operować tego wszystkiego nie idzie, zobaczymy wyniki, przyszła teściowa która już 2 lata walczy z rakiem jajników mówi że na zapas nie ma co się przejmować tak więc tego nie robię, chociaż podświadomość robi swoje jak zawsze:P

[ Dodano: 2013-07-11, 21:22 ]
Ah jakbym zapomniał, widzisz węzły chłonne na szyi zawsze miałem ogromne, częste niedoleczone infekcje i tak zostało, jednak zauważyłem że jeden stał się jakby twardszy, poprosze jutro pania doktor o skierowanie na USG.

[ Dodano: 2013-07-11, 21:35 ]
No i jeszcze jedno nurtujące mnie pytanie, czy jest taka możliwość że powiedzą mi coś w stylu już jest za późno na leczenie, idź pan do domu pociesz się życiem póki możesz
 
betsi 



Dołączyła: 03 Sty 2013
Posty: 1068
Pomogła: 107 razy

 #4  Wysłany: 2013-07-11, 22:00  


neksiu- nie nie powiedzą tak,nie powinni :) a ty jesteś młody, i jakby był to ten guz,to przeżyjesz długie lata,mój mąż ma chłoniaka,dopiero 1 rok od diagnozy,ale jest dobrze :) ,początki są zawsze trudne ,ale dacie radę-chociaż jeszcze nie masz 100% pewności :)
 
neksiu 


Dołączył: 11 Lip 2013
Posty: 9

 #5  Wysłany: 2013-07-12, 10:59  


Opisu jeszcze nie mam ale płytke już tak , pòźniej wkleje zdjecia jak ogarne w jaki sposob to zrobic. Na ten moment jednak wiem ze cale nosogardlo jest zajete przez guza, wycinki pobrane wynik w czwartek, nie wiem czy przy takiej wielkosci guza jest co ze mna jeszcze robic, czy wszystko zalezy od tego co to za rodzaj nowotworu, prosze o jakakolwiek odpowiedz bez owijania w bawelne :)
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #6  Wysłany: 2013-07-12, 11:06  


A skąd wiesz, że "całe nosogardło" jest zajęte przez guza, skoro nie ma opisu? Jeśli wyniki hist-pat we czwartek, to szybko strasznie... Trzeba czekać na wyniki.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
tam-tam-taram 
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 763
Skąd: daleko
Pomógł: 628 razy

 #7  Wysłany: 2013-07-12, 11:09  


neksiu,

nie potrzebujemy zdjec, chcemy opis - na forum nie ma radiologa.

Poza tym, musi byc wynik hist.pat., niestety, na to zawsze trzeba czekac, do 14 dni.

Zwracaj uwage, jak piszesz: rob odstepy i akapity pomiedzy wynikami, a nie pisz wszystko jednym ciagiem - bardzo zle sie to czyta.
 
neksiu 


Dołączył: 11 Lip 2013
Posty: 9

 #8  Wysłany: 2013-07-12, 11:28  


Wybaczcie pisałem z telefonu. Wynik w czwartek ze względu na to że za radą pani doktor sam zaniosłem wycinki wraz z skierowaniem do badania. Pani która przyjeła je odemnie powiedziała że mam dzwonić w czwartek bo wyniki prawdopodobnie już będą.

Sam tego nie stwierdziłem, płytke oglądała pani doktor (otolaryngolog) ona też kazała mi ją przynieść. Po przejrzeniu zdjęć powiedziała że całość nosogardła jest zajęta, nie wiem czy ona się na tym zna, ale skoro mi coś takiego powiedziała to jakieś podstawy do tego miała.
Z początku powiedziała że ma to strukture 3 migdała, jednak po pobraniu wycinka stwierdziła że na 3 migdał jest to za twarde.
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #9  Wysłany: 2013-07-12, 11:38  


Pozostaje nam czekanie na wyniki. W badaniach obrazowych nie zawsze łatwo jest odróżnić zmiany zapalne od nacieku guza, a często jedno towarzyszy drugiemu. Jeśli okaże się, że masz raka nosogardła, to nawet w przypadku znacznego zaawansowania miejscowego i przerzutów węzłowych masz spore szanse na wyzdrowienie. Gliwice to doskonały ośrodek.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #10  Wysłany: 2013-07-12, 12:04  


neksiu napisał/a:
nie wiem czy przy takiej wielkosci guza jest co ze mna jeszcze robic, czy wszystko zalezy od tego co to za rodzaj nowotworu, prosze o jakakolwiek odpowiedz bez owijania w bawelne

- bez owijania w bawełnę; rozumiemy bardzo dobrze Twoje emocje jak nikt inny. W tej chwili powinieneś zapanować nad swoimi emocjami, wyciszyć się i spokojnie poczekać na wyniki. Jak do tej pory nie masz potwierdzenia choroby nowotworowej. Szanse na wyleczenie 'onkologiczne' to sprawa indywidualna. Każdy przypadek jest inny a o skuteczność leczenia świadczymy my, naszą obecnością tu na Forum. Powodzenia neksiu,
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
neksiu 


Dołączył: 11 Lip 2013
Posty: 9

 #11  Wysłany: 2013-07-12, 12:08  


Dziękuje Wam bardzo, odezwę się jak będę wiedział więcej.
Pozdrawiam i życzę dużo Zdrowia :)

[ Dodano: 2013-07-12, 20:36 ]
Tu znowu ja, mam opis badania TK:

TK nosogardzieli.
Badanie wykonano warstwami grubości 2,5mm przed i po dożylnym podaniu 80ml środka kontrastowego Ultravist 370, wielofazowo.

Dane ze skierowania: Guz nosogardła.

Opis badania:

Asymetryczne powiększenie migdałków podniebiennych; prawy o wymiarach ok. 20x18x31mm, lewy 18x12x28mm. Ulegają one niewielkiemu jednorodnemu po kontrastowemu wzmocnieniu. W polu migdałka prawego nie można wykluczyć obecności struktury tkankowej o niskiej izodensyjnej i stopniu wzmocnienia jak migdałek, bez ech patologicznego unaczynienia.

Obustronnie migdałki wypełniają cieśń gardzieli ( po stronie prawej w całości, po stronie lewej częściowo), wchodzą do części ustnej gardła, zwłaszcza migdałek podniebienny prawy, który przekracza linię pośrodkową gardła. Na poziomie powiększonych migdałków podniebiennych światło części ustnej gardła ulega zwężeniu do ok. 14x8mm (sdxap).
Na poziomie cieśni gardzieli w obrębie tkanki migdałków podniebiennych w ich przednych częściach widoczne symetrycznie zwapnienia o wymiarach 5x2mm po stronie lewej i 4x4 mm po stronie prawiej - złogi w kryptach migdałków.

Powiększenie migdałka zagardłowego do ok. 52x44x33 mm( sdxapx cc), który ulega jednorodnemu wzmocnieniu pokontrastowemu.,schodzi poniżej podniebienia twardego, dochodząc do granicy części nosowej gardła i części ustnej gardła.
Przestrzenie topograficzne szyi nienacieczone.

Ślinianki podżuchwowe i przyuszne o regularnych obrysach, niepowiększone, jednorodne.
Hipoplazja prawej tętnicy kręgowej. Poza tym średnica duże naczyń objętych badaniem prawidłowa.
Obustronnie widocznych kilka niepowiększonych węzłów chłonnych szyjnych głębokich o wymiarach do 12x5mm. Pojedyncze niepowiększone węzły chłonne podżuchwowe. Pojedynczy węzeł chłonny podbródkowy o wymiarach 13x7mm.
Dyskretne lewostronne skrzywienie przegrody nosa. Niewielkie pogrubienie błony śluzowej małżowin nosowych.
Rozwojowy blok kostny na poziomie C3/C4 z wyrównaniem lordozy na tym poziomie. Anomalia rozwojowa pod postacią foramen arcuale po stronie prawej. Układ kostny bez cech złośliwej destrukcji.
Objęte badanie szczytowe partie płuc bez zmian ogniskowych.

Wnioski:
Powiększenie migdałka gardłowego i podniebiennych. Asymetria migdałków podniebiennych (P>L). Na tle powiększonych migdałków podniebiennych, zwłaszcza prawego, nie można wykluczyć zmiany guzowatej. W razie wątpliwości klinicznych do rozważenia badanie MR.
Odczynowe węzły chłonne w obrębie szyi. Anomalie rozwojowe kręgosłupa szyjnego. Hipoplazja tętnicy kręgowej prawej.


Koniec.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #12  Wysłany: 2013-07-13, 15:16  


Lekarz opisujący wynik TK wskazuje, że zmiany w migdałkach, szczególnie prawym,
mogą być guzami, nie wykluczając tego, że o charakterze złośliwym.
Sugeruje dalej możliwość wykonania uzupełniającego badania MRI, co może dać lepszy obraz tych zmian.
Lekarz prowadzący diagnostykę może także zlecić pobranie i histopatologiczne przebadanie wycinka tych zmian,
wówczas otrzymany wynik będzie najbardziej wiarygodny i powinien dać jednoznaczną odpowiedź z jaką zmianą mamy do czynienia.

Węzły chłonne w ocenie lekarza opisującego TK mają charakter odczynowy,
zatem nie są, przynajmniej wprost, podejrzane o przerzutowe zajęcie przez nowotwór.
Podobnie pozostałe ujawnione w wyniku zmiany w kręgosłupie i tętnicy kręgowej.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
neksiu 


Dołączył: 11 Lip 2013
Posty: 9

 #13  Wysłany: 2013-07-23, 10:08  


Dzień dobry,

Dziękuje za odpowiedź, niedawno odebrałem wyniki wycinków z nosogardła i na szczęście okazało się że jest to poprostu przerost migdałka gardłowego. Przytocze wynik:

Opis mikroskopowy:
32528- Fragmenty tkankowe pokryte nabłonkiem urzęsionym i paraepidermoidalnym. W podścielisku obecne intensywne, częściowo agniecione nacieki limfocytarne.

Rozpoznanie:
32528- Obraz przemawia za fragmentami utkania migdałka.

Jak widać nic poważnego, jednak doktor która pobierała wycinki powiedziała że jest to strasznie twarde, co nie odpowiada zwykłemu przerostowi migdałka gardłowego.
Tu też nasuwają się moje pytania: pierwsze: wynik histopalotogiczny jest jednoznaczy czyli nie ma co dyskutować tutaj o pomyłce jakiejkolwiek?

Drugie: wycinek był pobierany przez usta tzn. nie miałem robionej endoskopii czy tam fiberoskopii z pobraniem wycinka, czy w waszym przypadku( kieruje tutaj pytanie do osób które miały do czynienia z guzem tam umiejscowionym) wycinek był pobierany również przez usta.
Wiem że troszke panikuje ale mimo wszystko lekarka mnie twardo nie zapewniła że to jest poprostu przerost migdałka, raczej była wciąż nie pewna co do tego wszystkiego co sprawiło że wywołała u mnie samego niepokój, chociaż mimo wszystko wyniki mówią same za siebie.
Pozdrawiam:)
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #14  Wysłany: 2013-07-23, 13:58  


neksiu napisał/a:
wynik histopalotogiczny jest jednoznaczy czyli nie ma co dyskutować tutaj o pomyłce jakiejkolwiek?

Generalnie pomyłki zdarzają się dość (bardzo ?) rzadko;
powodem do ewentualnego powtórnego przebadania preparatu mogą być jakieś kliniczne lub wynikające z badań
niepokojące lekarza objawy przy prawidłowym wyniku histopatologii,
wówczas powinien on rozważyć celowość ponownego przebadania preparatu.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #15  Wysłany: 2013-07-23, 15:52  


W moim przypadku wycinek nie ujawnił ewidentnego guza nosogardła. Również Twój lekarz jest zaniepokojony wynikiem, gdyż w TK obraz jest dość niepokojący. Na Twoim miejscu domagałbym się wykonania badania MRI w trybie pilnym, a niezwłocznie - badania jamy nosowej endoskopem.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group