1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz nerki
Autor Wiadomość
leszekk 


Dołączył: 06 Gru 2012
Posty: 21
Skąd: Polska
Pomógł: 1 raz

 #31  Wysłany: 2013-01-28, 19:32  


histopatologia dotyczy pierwszej operacji - NSS.
Tydzień później miałem nefrektomię z powodu powikłań.
_________________
kael
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #32  Wysłany: 2013-01-29, 08:51  


leszekk napisał/a:
Załączam wyniki badania guza.
Jak pilnie muszę skontaktować się z CO? Jakie są rokowania? Jakieś inne uwagi?

W uzupełnieniu do poprzedzających wypowiedzi:

Margines minimalny 5 mm był dość mały, choć dawało to radykalność operacji.
Wobec późniejszego usunięcia nerki odpada problem oceny czy margines był bezpieczny,
co ma pozytywny wpływ na rokowanie.

Biorąc pod uwagę zapis pracy linkowanej w poście #27, gdzie na temat raka brodawkowego czytamy m.in.:
Cytat:
W odniesieniu do raka brodawkowatego nerki stosuje się, podobnie jak w raku jasnokomórkowym, określanie stopnia złośliwości według klasyfikacji Furmana.
Dotyczy to w praktyce typu 2, ponieważ typ 1 z definicji jest to pierwszy stopień według klasyfikacji Furmana.

można przyjąć, że wobec stwierdzenia średniej złośliwości (Fuhrman 2) mamy do czynienia z podtypem 2 raka,
dla którego wyżej linkowane Zalecenia PUO (str. 342) rokowanie określają jako gorsze, niż dla podtypu 1.
Jednak czynnik ten należy rozpatrywać w kontekście całej sytuacji,
wobec względnie wczesnego zaawansowania choroby (cecha T1) i radykalności zabiegu operacyjnego
rokowanie powinno być raczej dobre.

W kwestii kontaktu z CO i lekarzem powinieneś być podczas każdej wizyty umówiony na termin następnej.
Wg wyżej linkowanych Zaleceń PUO wizyty kontrolne powinny być zaplanowane co 6 miesięcy,
choć wg tego standardu nie mają one wpływu na samo rokowanie po przeprowadzonym leczeniu (str. 348-349):
Cytat:
Obserwacja po leczeniu i postępowanie w przypadku nawrotów
Nie ma danych wskazujących na to, że odbywanie regularnych wizyt kontrolnych przez chorych radykalnie leczonych z powodu RCC wpływa na poprawę rokowania.
Monitorowanie chorego po terapii pozwala jednak na identyfikację powikłań pooperacyjnych, ocenę funkcji nerek, rozpoznanie lokalnej wznowy po częściowej nefrektomii lub leczeniu ablacyjnym, wznowy w drugiej nerce oraz przerzutów — zwykle wizyty kontrolne odbywają się co 6 miesięcy, a zleca się badania obrazowe w przypadku wskazań klinicznych.
Powtarzane oznaczenia frakcji filtracyjnej są zalecane w przypadku upośledzenia funkcji nerek przed operacją lub jej pogorszenia po zabiegu.
U chorych z nawrotem miejscowym, który występuje rzadko (ok. 3%), najefektywniejszą metodą leczenia jest zabieg operacyjny.
U chorych, których nie można poddać operacji, podejmuje się próbę zastosowania paliatywnego leczenia systemowego.

W razie niepokojących objawów związanych np. z możliwymi powikłaniami pooperacyjnymi powinieneś niezależnie od planowych wizyt skontaktować się z lekarzem.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
leszekk 


Dołączył: 06 Gru 2012
Posty: 21
Skąd: Polska
Pomógł: 1 raz

 #33  Wysłany: 2013-01-29, 10:05  


Dziękuję za precyzyjną odpowiedź i rady. Mam nadzieję, że to mój ostatni post i że moje problemy zdrowotne skończyły się wraz z operacją.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
kael
 
marek_1980 


Dołączył: 07 Mar 2013
Posty: 81
Pomógł: 4 razy

 #34  Wysłany: 2013-03-08, 08:22  


Jak tam u Ciebie? Co słychać?
 
leszekk 


Dołączył: 06 Gru 2012
Posty: 21
Skąd: Polska
Pomógł: 1 raz

 #35  Wysłany: 2013-03-08, 10:45  


Już 2 tygodnie po drugiej operacji poszedłem do pracy. Czuję się świetnie, nie mam żadnych przepuklin. Od dwóch tygodni chodzę na bieżni. Miałem spotkanie z lekarzem w Centrum Onkologii w Warszawie (BTW, niezły sajgon i kolejki...). Dostałem skierowanie na tomograf, następne spotkanie z onkologiem w maju.
_________________
kael
 
leszekk 


Dołączył: 06 Gru 2012
Posty: 21
Skąd: Polska
Pomógł: 1 raz

 #36  Wysłany: 2013-12-04, 11:15  


Witam serdecznie!
Minął rok od momentu gdy zapisałem się na to forum. Na razie wszystko u mnie OK. Czekam na wyniki tomografu. Zdrowia wszystkim życzę!

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2013-12-04, 13:17 ]
Zapraszam więc z wynikami TK i życzę oby dalej takich pozytywnych wieści. :uhm!:

_________________
kael
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group