1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: absenteeism
2013-03-19, 15:05
Przebyty rak tarczycy; guzek w płucu
Autor Wiadomość
bartek245 


Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 13

 #1  Wysłany: 2013-03-19, 15:02  Przebyty rak tarczycy; guzek w płucu


Witam proszę o opinie na temat wyników TK płuc.

Jestem po nowotworze tarczycy w 2009 i teraz robiłem TK płuc.
Czy wyniki są niepokojące jakie są możliwości diagnozy, czy i jakie leczenie.
Mam napisane konsultacja kliniczna - na czym to polega.
Jestem pod opieką endokrynologa a teraz z tymi badaniem gdzie mam się udać.
Czy to może być coś poważnego.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc
Bartek.

o to wyniki badań
w segm. 6 płuca lewego widoczny jest regularny, ostro odgraniczony, krągły obszar gorszej powietrzności
o typie mlecznej szyby wlk. 10 mm możliwe że tworzacy się guzek o charakterze wtórnym do konsultacji klinicznej.
Poza pola płucne bez innych zmiani zagęszczeń miąższowych.
W polu sródpiersia bez ewidentych powiekszonychwęzłow chłonnych.
Objęte badaniem pole nadbrzuszbez uchwytnych zmian.
_________________
Dziękuję z góry za wszelką pomoc.
Bartek
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #2  Wysłany: 2013-03-19, 16:00  


Proponuję, byś zdobył skierowanie na konsultację do szpitala chorób płuc w Zakopanem. Konsultacje we wtorki od 15 u doc. Zielińskiego. Na konsultację weź ze sobą płytkę z TK płuc.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #3  Wysłany: 2013-03-19, 18:19  


bartek245 napisał/a:
obszar gorszej powietrzności o typie mlecznej szyby wlk. 10 mm

Ten zapis może sugerować także zmianę o charakterze niezłośliwym: samoistne śródmiąższowe zapalenie płuc,
dla którego typ zmian o charakterze mlecznej (matowej) szyby może się zdarzać (źródło).

bartek245 napisał/a:
możliwe że tworzacy się guzek o charakterze wtórnym do konsultacji klinicznej.

Jednak z tego fragmentu zapisu wynika, że lekarz opisujący wynik bierze także pod uwagę możliwość,
że jest to tworzący się guzek przerzutowy (tj. wtórny), stąd zalecenie pilnej diagnostyki klinicznej.

Biorąc pod uwagę historię przebytego raka tarczycy należy bardzo poważnie liczyć się z taką możliwością,
dlatego powinieneś skorzystać z rady Gazdy i umówić się na tę konsultację,
koniecznie z płytą z wynikiem TK, a nie zaszkodzi jak będziesz miał także dokumentację związaną z leczeniem raka tarczycy.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
bartek245 


Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 13

 #4  Wysłany: 2013-03-19, 19:04  


Bardzo dziękuję za udzielenie mi informacji, chyba wiadomości nie są dobre. Jestem z trójmiasta , czy można np. odbyć taka konsultację na odległość , na stronie szpitala w zakopanym znalazłem opcję ives system /ale to chyba konsultacje miedzy szpitalami/.
Gdyby potwierdziły się złe informacje jaka jest dalej procedura leczenia i rokowania.
_________________
Dziękuję z góry za wszelką pomoc.
Bartek
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #5  Wysłany: 2013-03-19, 20:01  


Tak jest, Zakopane konsultuje również na odległość, ale musisz znaleźć u siebie ośrodek, który konsultuje z Zakopanem. Możesz również spróbować w innym ośrodku torakochirurgicznym, ale Zakopane ma najlepszą opinię.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
bartek245 


Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 13

 #6  Wysłany: 2013-03-19, 22:16  


A jeszcze spytam , czy wykonać badanie np.markery albo inne żeby zebrać jak najwięcej informacji? Ostatnio robiłem badanie krwi i wszystkie były w normie. A nowotwór brodawkowaty tarczycy miałem 1mm i było to 2009 roku , robiono mi rtg klatki przy wyjściu ze szpitala i miałem się pojawić za 5 lat a było to w 2011. Pojechałem i wszystko było w porządku.jodowanie miałem 2 razy , po operacji i następne po pół roku.
_________________
Dziękuję z góry za wszelką pomoc.
Bartek
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #7  Wysłany: 2013-03-20, 06:41  


Markery na tym etapie odpuść sobie,
podobnie zresztą inne badania na własną rękę: lekarz po konsultacji sam skieruje Cię na odpowiednią diagnostykę.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
bartek245 


Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 13

 #8  Wysłany: 2013-03-20, 09:00  


Dobrze, to najlepsze rozwiązanie, muszę zająć się natychmiast , aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

[ Dodano: 2013-03-20, 17:47 ]
Może zrobiłbym sobie badanie PET całego ciała? To badanie na wykrycie raka, bo jeżeli są zmiany na płucach to może się rozsiał w innych miejscach. Kto może wypisać skierowanie na takie badanie?
_________________
Dziękuję z góry za wszelką pomoc.
Bartek
 
bartek245 


Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 13

 #9  Wysłany: 2013-04-02, 18:18  


Witam,
zrobiłem tak jak poradził Gazda za co bardzo dziękuję , wysłałem TK klatki piersiowej, rtg klatki piersiowej , wypisy ze szpitala, ostatnie badania krwi. Odpowiedź była krótka że na podstawie dostarczonych dokumentów nie stwierdza się przerzutów z tarczycy ani objaw choroby nowotworowej. Wiadomość cudowna, lecz czy dalej mam drążyć temat. Mój lekarz ma podjąć decyzję czy robić biopsje, czy PET, lub inne rozwiązanie ? To co to może być na moim płucu i jak to kontrolować ?
_________________
Dziękuję z góry za wszelką pomoc.
Bartek
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #10  Wysłany: 2013-04-02, 19:33  


No cóż... jeśli chodzi o diagnostykę zmian w płucu, to raczej nie powinniśmy gdybać. Należy udać się do specjalisty, który określi charakter zmiany. Proponuję specjalistę chorób płuc.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
bartek245 


Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 13

 #11  Wysłany: 2013-04-02, 20:18  


czyli dalsze badania do wyjaśnienia sprawy do końca i upewnienia się hm, czyli jeżeli wyniki oglądał torakochirurg to teraz udać się do pulmonologa? Bo jeżeli chodzi o tarczyca to chyba Tg ma duże znaczenie.
_________________
Dziękuję z góry za wszelką pomoc.
Bartek
 
bartek245 


Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 13

 #12  Wysłany: 2013-04-30, 23:34  


Dzień Dobry,
więc byłem w swoim mieście u torakochirurga który stwierdził iż jest to guzek 1cm suchy, zamknięty nie wiem czy dobrze to opisuję ale wydaje mi się że tak powiedział i zalecił mi za 3 miesiące powtórzyć TK , powiedział że wtedy podejmie dalszą decyzję co dalej. Nie wiem czy mam jeszcze pójść do pulmonologa, co jeszcze zrobić czy jakieś badania ? Zrobiłem badanie krwi tg wynik w normie 14, aby wykluczyć przerzuty z tarczycy. Czy ten guz na płucach to może być pierwotny. 3 miesiące to bardzo długo, bardzo się tą sytuacją denerwuję. co jeszcze mogę zrobić aby czegoś nie przeoczyć? Co zrobić gdy za 3 miesiące okaże się że to nowotwór płuc jak wtedy szybko działać bo czas chyba odgrywa tu dużą rolę. Jestem tą całą sytuacją przygnębiony bo czekanie w niepewności to okropne a chciałbym sobie pomóc tylko teraz sam nie wiem jak.
_________________
Dziękuję z góry za wszelką pomoc.
Bartek
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #13  Wysłany: 2013-05-01, 09:34  


Zawsze możesz skonsultować wynik badania z innym specjalistą. Chociaż z tego co mi się wydaje, to już drugi lekarz nie widzi powodów do obaw?
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
bartek245 


Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 13

 #14  Wysłany: 2013-05-01, 10:46  


Tak zgadza się, Pan doktor stwierdził to na podstawie tych badań, które posiadam w tej chwili, ale chodzi mi o to że z rozmowy wynika iż guzek jest za mały żeby cokolwiek stwierdzić i trzeba czekać na następne badania i wtedy stwierdzić czy rośnie czy nie. Ale nie chciałbym aby później okazało się że tempo wzrostu jest szybkie i potem sprawa się bardziej skomplikuje.
Od momentu pierwszego badania TK następne badanie będzie po pół roku. Czy to nie za duża odległość czasowa? Chciałbym też dowiedzieć że w razie czego jakimi metodami jest usuwany taki guzek ? oraz czy robić co jakiś czas jakieś badania np. krwi pod konkretnym kierunkiem?
_________________
Dziękuję z góry za wszelką pomoc.
Bartek
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #15  Wysłany: 2013-05-01, 12:11  


U mnie 14 miesięcy temu również stwierdzono guzka 9mm w płucu.Jestem co prawda po innym nowotworze i nie wiem czy takie same procedury są po raku tarczycy.Po stwierdzeniu guzka byłam skierowana na badanie PET CT.Następnie po miesiącu od PETa miałam kontrolną TK.Guzek nie powiększył się.Potem miałam ponowną TK za 3 miesiące,a następnie rtg i tak jest do teraz to znaczy co pół roku mam rtg.Ostanie rtg które niedawno robiłam pokazało ,że guzek nie powiększa się,ale wiem co przechodzisz i wiem jak bardzo się stresujesz i martwisz.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group