1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz kątnicy-brak leczenia uzupełniającego
Autor Wiadomość
Reszka.78 



Dołączyła: 29 Lis 2011
Posty: 948
Pomogła: 136 razy

 #46  Wysłany: 2019-08-11, 13:32  


Izabello, nie jestem specem i na bank wypowiedzą się tu mądrzejsi ode mnie, ale chemia w przypadku przerzutów do węzłów chłonnych, wcale nie oznacza leczenia paliatywnego. Jest po prostu jedną z form leczenia raka, prócz operacji czy radioterapii. Ma za zadanie wybić komórki nowotworowe i podawana jest by wyleczyć pacjenta. Chemioterapia paliatywna podawana jest wtedy gdy wyleczenie pacjenta jest już absolutnie niemożliwe.
U Twojego Tatusia z tego co czytam leczenie polega na wyleczeniu, więc nie ma mowy o leczeniu paliatywnym.
Wiem, że się boisz, znam to doskonale z autopsji, ale czarnowidztwo, ani panikowanie niczego dobrego nie daje, powiększone węzły chłonne mogą świadczyć - tak jak mówi Marzenna - o stanie zapalnym.

Pozdrawiam serdecznie Ciebie i rodzinkę :)
 
Izabella81 


Dołączyła: 15 Lut 2017
Posty: 36

 #47  Wysłany: 2019-08-12, 07:27  


Reszka.78, bardzo dziękuję Ci za słowa pocieszenia, ale ztego co się orientuje jednak wznowa jest traktowana jako IV stopień zaawansowania :(
Proszę doradźcie co mogę zrobić do czasu wizyty u onkolog? To dopiero 28 ego sierpnia. Czy jest coś co mogę zrobić? Jakaś diagnostyka? Czy w przypadku gdy na tk.pisze : wskazana obserwacja trzeba po prostu cierpliwie czekać i po jakimś czasie powtórzyć badanie? JA kiego organu zapalenie może powodować powiększenie węzłów krezki?
 
Reszka.78 



Dołączyła: 29 Lis 2011
Posty: 948
Pomogła: 136 razy

 #48  Wysłany: 2019-08-12, 13:01  


Dobry.

Kiciu, może ja jestem ślepa i nie znalazłam w tym co pisałaś, ale nie widzę by gdziekolwiek była wzmianka o przerzutach czy wznowie. Są tylko powiększone węzły i nic więcej, a jak mówiłam Ci ja, jak mówiła to Marzenna, powiększone węzły nie muszą oznaczać przerzutów czy wznowy.
Kreatynina jest w granicach normy, więc też nie ma co wpadać w paniki naprawdę. Tatuś powinien pić dużo płynów i filtrować nerki. Możecie spróbować dietki.

Dieta przy podwyższonej kreatyninie powinna:

być wysokokaloryczna, wysokowęglowodanowa i wysokotłuszczowa
mało białkowa
obfitować w warzywa oraz owoce, tak świeże, jak i mrożone
zawierać małe porcje wysokogatunkowych mięs zwierzęcych, ryb chudych lub tłustych
powinna zawierać nie więcej niż 2 porcje mleka, twarogu czy jaj
zawierać węglowodany złożone w postaci kasz, płatków zbożowych, makaronu i ryżu
powinna zawierać tłuszcze pochodzenia roślinnego: oleje roślinne, rzadziej orzechy, awokado, oliwki, oliwa z oliwek
zawierać produkty bogate w żelazo (surową natkę z pietruszki, szpinak, zielone warzywa, burak, czerwone mięsa wołowe, cielęce, drób)
zawierać produkty bogate w potas (świeże i suszone morele, figi, pomidory oraz ich przetwory, brukselkę, banany).

Ja Ciebie naprawdę doskonale rozumiem, że się boisz i przeżywasz bardzo, sama swego czasu bardzo szalałam z nerwów i bałam się każdego gorszego samopoczucia mamy. Nawet teraz chociaż minęło już 8 lat od diagnozy, nadal tak miewam, ale z doświadczenia wiem, że czarnowidztwo niczego dobrego nie daje, a wykańcza psychicznie.

Pozdrawiam serdecznie :)
 
Izabella81 


Dołączyła: 15 Lut 2017
Posty: 36

 #49  Wysłany: 2019-12-10, 17:49  


Witajcie,

Moje obawy się sprawdziły - jest wznowa. Fragment TK: w korzeniu krezki obecne nieregularne zmiany naciekowe-prawdopodobnie metastatyczne węzły chłonne. Marker jeszcze nie skoczył.
Czy takie zmiany da się zoperować? Czy pozostaje tylko chemia paliatywna?
 
Reszka.78 



Dołączyła: 29 Lis 2011
Posty: 948
Pomogła: 136 razy

 #50  Wysłany: 2019-12-10, 22:49  


Na pewno wypowie się tu ktoś bardziej doświadczony, ale z tego co wiem, ewentualna wznowa oznacza tylko tyle, że ponownie zostanie wdrożone leczenie, całkiem możliwe, że będzie to operacja i chemia.
Trzeba z paskudem walczyć i nie myśleć o chemii paliatywnej.
Nie podałaś całego wyniku TK, a to na pewno by pomogło. I nadal nie ma 100% pewności - są to prawdopodobnie meta węzły chłonne, dopiero przy operacji czy jakiejś biopsji by wiadomo było ze 100% pewnością.

Pozdrawiam serdecznie, ściskaj mocno Tatkę :tull:
 
Izabella81 


Dołączyła: 15 Lut 2017
Posty: 36

 #51  Wysłany: 2019-12-11, 21:25  


Reszka 78 dziękuję za ciepłe słowa oraz pozdrowienia, również ściskam
Jesteśmy po wizycie u pani onkolog. Skierowała tatę na badanie pet aby upewnić się,że to na pewno rak. Poza tym mam zdobyć bloczki z laboratorium aby już ustalić czy nie ma jakiejś mutacji i odpowiednio wybrać rodzaj chemii. Mam też postarać się o opis operacji usunięcia guza pierwotnego. Gdy już to wszystko będzie ogarnięte i jeśli nie będzie przerzutów odległych, pani onkolog skonsultuje się z chirurgiem w sprawie operacji (ale odniosłam wrażenie,że to mało realne). Jeśli nie to chemia. Nie pozostało nic innego jak zdobyć wszystko co trzeba i wyruszamy na wojnę :(
 
Reszka.78 



Dołączyła: 29 Lis 2011
Posty: 948
Pomogła: 136 razy

 #52  Wysłany: 2019-12-11, 23:29  


I tego należy się trzymać :) Najpierw badania, te bloczki i walczymy, a nie czarnowidztwo, skoro tak naprawdę nie wiadomo do końca co to jest. Na razie to gdybanie, a jak jednak paskuda, to ciachamy i walczymy dalej.
Skonsultować się z chirurgiem to i Wy możecie, skoro pani onkolog taka jakoś nie specjalnie wyrywna. Macie absolutne prawo do konsultacji z innym lekarzem. Wiem, że to może być problematyczne, ale jak idzie o zdrowie to przecież warto.

Ściskam bardzo mocno i pozdrawiam :tull:
 
Izabella81 


Dołączyła: 15 Lut 2017
Posty: 36

 #53  Wysłany: 2020-01-31, 00:39  


Witajcie, PET potwierdził moje najgorsze przypuszczenia. Rozsiew nowotworowy do otrzewnej. Niestety na tyle zaawansowany, że operacja nie wchodzi w grę :( hipec również nie.
W środę mamy dowiedzieć się jaki schemat chemioterapii będzie zastosowany a ja wszędzie gdzie zajrzę czytam,że chemioterapia dożylna nie radzi sobie z przerzutami do otrzewnej. Czy jest w takim razie sens jej podawania? Chirurg onkolog powiedział,że jeśli chemia cofnie cześć zmian- będzie możliwa resekcja. Ok, zawsze daje to jakiś cień nadziei,ale gdy czytam o barierze " krew- otrzewna" zastanawiam się nad zasadnością podawania tej chemii.
Proszę napiszcie jeśli wiecie coś na ten temat bo już zupełnie nie wiem co robić :(
 
bruno26 


Dołączył: 25 Cze 2013
Posty: 49
Skąd: Warszawa
Pomógł: 5 razy

 #54  Wysłany: 2020-02-06, 23:48  


Droga Izo, niestety wg mnie i mojego doświadczenia przerzuty do otrzewnej to bardzo trudna sytuacja. Leczenie Paliatywne daje jednak pewne wartości dodane, często łagodzi objawy choroby, ja mimo wszystko nie rezygnował bym z tej formy leczenia. Podstawa jest teraz zabezpieczyć Tatę przeciwbólowo. Zachęcam do poszukania Hospicjum domowego, pomoc takiego miejsca jest nieoceniona.
_________________
13.10.2016 - Tego dnia odeszłaś, ale wierze że jesteś przy nas... każdego dnia
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #55  Wysłany: 2020-02-16, 20:17  


Izabella81,
Jeżeli mowa jest o przerzutach to chemia będzie zapewne paliatywna, jej zadanie to poprawienie komfortu pacjenta, zminimalizowanie skutków choroby w jakimś stopniu przedłużenie życia. Póki lekarze coś proponują i stan pacjenta jest na tyle dobry, że da radę dźwignąć kolejne leczenie to zawsze warto próbować.
I tak jak wyżej kolega napisał, warto pomyśleć o opiece HD bo nigdy nie wiadomo na ile i w jakim czasie stan chorego na tyle się pogorszy, że ta pomoc bedzie potrzeban na już.

pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group