1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz jajnika prawego
Autor Wiadomość
nat67 


Dołączyła: 04 Kwi 2015
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2015-04-04, 10:48  Guz jajnika prawego


Witam,

Mam 22 lata. W środę przeszłam operację usunięcia prawego jajnika i jajowodu.
W badaniach dopochwowych guz był wypełniony płynem, ale miał również jakieś tkanki,
dlatego lekarz zdecydował, że bezpieczniejsza będzie laparotomia.
Zrobiłam przed operacją badania krwi:

Ca-15.3 13.8 U/mL [norma do 31,1]
CA 19-9 3.35 U/mL [norma do 37]
CEA < 0.50 [norma dla niepalących <3.0 ng/ml]

ROMA
HE4 38,7 pmol/l [norma do 60,5]
CA-125 8,38 U/mL[norma do 35]
Wartość ryzyka przed menopauzą 4,1 [< 11,4% niskie ryzyko wystąpienia raka jajnika]

Poza tym USG brzucha nie wykazało nic prócz torbieli na prawym jajniku.
Cytologia również w normie.
Dolegliwości nie miałam żadnych, czasami czułam kłucie jajnika.

Z tego co mi się udało dowiedzieć zaraz po operacji to to, że jajnik już był tak zniszczony, że musiał zostać usunięty,
lewy wyglądał dobrze, ale została z niego pobrana biopsja oraz lekarz mówił coś o tym, że pobrał kawałek sieci większej..
ale nie może mi powiedzieć co to był za guz trzeba czekać na wynik histopatologi.

W wypisie mam jedynie napisane w rozpoznaniu guz jajnika prawego oraz,
że za 10 dni mam się zgłosić na ściągniecie szwów, po 21 po wynik, a po 30 na kontrolę ginekologiczną.

Zastosowane leczenie na wypisie: Laparotomia transversa suprapubica modo Pfannenstiel.
Resectio partialis omenti maioris. Adnexectomia dex. Biopsio ovarii sin. Lavage et drainage cavi peritonei.

Czy przy takich wynikach badań duże jest prawdopodobieństwo, że usunięty guz okaże się złośliwym?
Czekanie na wynik jest najgorsze, od lekarza nie dowiedziałam się w sumie nic konkretnego..
czy biopsję jajnika i sieci większej robi się w takim przypadki rutynowo?
No bo chyba jakby były jakieś zmiany to by od razu zostały usunięte?
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #2  Wysłany: 2015-04-04, 11:28  


Witaj,

Przede wszystkim odczuwasz teraz niepokój z powodu oczekiwania na wynik badania histopatologicznego. To naturalne. Musisz jednak wykazać się cierpliwością, wynik hist-pat to jedyna możliwość stwierdzenia jaki charakter miał usunięty guz jajnika. Jesteś młodą kobietą a rak jajnika nie jest nowotworem częstym w takim wieku. Bardziej należy obstawiać torbiel jajnika, co sugeruje z resztą badanie USG transwaginalne. W drugiej kolejności można zakładać nowotwór zarodkowy (szczególnie guzy o morfologii teratoma mogą tworzyć zmiany o wyglądzie torbieli) lub nowotwór ze sznurów płciowych - ten jednak jest bardzo rzadki.

Postaraj się zająć czymś, co nie będzie przypominało Ci o przebytej operacji i na tyle na ile to możliwe spokojnie oczekuj na wynik hist-pat.

Pozdrawiam serdecznie
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #3  Wysłany: 2015-04-04, 11:30  


Co wykonano:
Otwarto jamę brzuszną metodą Pfanenstiela, cięciem poprzecznym nadłonowym usunięto częściowo sieć większą. Usunięto przydatki po stronie prawej.Wykonano biopsję jajnika lewego. Wypłukano jamę otrzewnową. Założono drenaż do jamy otrzewnej.
nat67 napisał/a:

Czy przy takich wynikach badań duże jest prawdopodobieństwo, że usunięty guz okaże się złośliwym?

Będzie zastosowane odpowiednie leczenie.
nat67 napisał/a:

czy biopsję jajnika i sieci większej robi się w takim przypadki rutynowo?

Nie. Tylko wtedy, kiedy istnieją dodatkowe wskazania lub lekarz uzna za konieczne..
Na razie Natko zachowaj spokój. W razie niepomyślnego wyniku będziemy Cię wspierać i oczywiście pomagać. :flower:
_________________
Aegrotus sacra est...
 
nat67 


Dołączyła: 04 Kwi 2015
Posty: 5

 #4  Wysłany: 2015-04-04, 11:39  


Dziękuje za odpowiedzi.

Zmartwiła mnie druga odpowiedź, bo jeżeli się okaże, że to guz złośliwy to potem jakie są szanse na całkowite wyleczenie? Jeżeli usunięta sieć większą to oznacza, że coś musiało na niej być..

[ Dodano: 2015-04-04, 11:43 ]
Poza tym operujący lekarz mówił mi, że pobrał fragment sieci większej do badań, a nie, że wyciął część.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #5  Wysłany: 2015-04-04, 11:43  


Myślę, że poszerzenie zakresu operacji nie powinno Cię martwić. Zostałaś dokładniej przebadana. I wcale to nie musi oznaczać niedobrych wiadomości. :)

[ Dodano: 2015-04-04, 11:48 ]
Natko,
Resectio partialis = dokładnie oznacza- wycięcie częściowe.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
nat67 


Dołączyła: 04 Kwi 2015
Posty: 5

 #6  Wysłany: 2015-04-04, 11:51  


Operował mnie mój ginekolog, specjalista ginekologii onkologicznej :) ufam mu w 100%, więc też odniosłam wrażenie, że wolał się upewnić, że wszystko jest ok.. cieszy mnie to, że lewy jajnik wyglądał zdrowo więc biopsja (widział przód, pobrał wycinek z tyłu czy coś takiego) też była po to, że sprawdzić czy nie ma jakiś mikro zmian? Dodam tylko, że guz miał 6 cm więc chyba jakiś potwornie wielki nie był? Oczekiwanie jest straszne, a ja nigdy nie byłam cierpliwa, no ale wierze, że wynik będzie prawidłowy. Jeszcze jedno pytanie czy ROMA jest wiarygodna?
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #7  Wysłany: 2015-04-04, 12:04  


ROMA - to ważne badanie i jego wynik bierze się pod uwagę.

Zbliżają się święta i życzę Ci wszystkiego najlepszego z tej i nie tylko z tej okazji... :flower:
Trzymaj się.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
nat67 


Dołączyła: 04 Kwi 2015
Posty: 5

 #8  Wysłany: 2015-04-04, 12:17  


Dziękuje bardzo za wsparcie, wzajemnie :)
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #9  Wysłany: 2015-04-04, 14:00  


natko,
jestem po rozmowie telefonicznej z ginekologiem - powiedział mi, że często w tego typu zabiegach operacyjnych szczególnie u młodych kobiet robią biopsję drugiego jajnika oraz oceniają wzrokowo i palpacyjnie i pobierają wycinki z różnych miejsc do badania. Takie postępowanie umożliwia dokładne przebadanie pacjentki.. :)
_________________
Aegrotus sacra est...
 
nat67 


Dołączyła: 04 Kwi 2015
Posty: 5

 #10  Wysłany: 2015-04-04, 14:05  


Ale prezent na święta - dziękuje serdecznie <3 Uspokoiło mnie to :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group