1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: absenteeism
2012-06-04, 15:53
Guz jądra
Autor Wiadomość
marm85 


Dołączył: 04 Cze 2012
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2012-06-04, 15:08  Guz jądra


Witam
To jest moja pierwsza wiadomość na tym forum. Liczę na Waszą pomoc.
28 kwietnia tego roku zdiagnozowano u mnie guz jądra lewego, otrzymane wyniki wykazały że jest to potworniak. Lekarze urolodzy a następnie onkolodzy powiedzieli że nie jest to przypadek złośliwy i zalecili podobno standardową procedurę TK i badań krwi.
Mam wyniki badań krwi o raz TK, zostałem skierowany do lekarza radiologa.
Wyniki krwi są podobno w normie, ale poniżej zapiszę wartości:

LDH (ICD-9:K33) 145
AFP (ICD-9:L07) 1,40
Kreatynina (ICD-9:M37) 0,81
eGFR(IDC-9):M37) >60

A teraz opis TK, jestem zapisany do lekarza dopiero na za 2tygodnie i to oczekiwanie jest bardzo ciężkie. Jak na wstępie, liczę że ktoś mi pomoże.

Tomografia Komputerowa Klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy mniejszej z kontrastem z dnia 31/05/2012.
Klatka piersiowa:
zwapnienia 5 i 6 mm w śródpiersiu po stronie prawej przytchawiczno.
Węzły chłonne śródpiersia i wnęk.
W segmencie 9 płuca prawego grubościenna jama 20mm., w okolicy jamy zagęszczenia miąższowe i zlewające się drobne zmiany guzkowe.
Mnogie drobne guzki w polu dolnym płuca prawego.
Poza tym płuca bez zmian ogniskowych, bez zagęszczeń. Jamy opłucnowe wolne.
Jama brzuszna, miednica;
Wątroba niepowiększona bez zmian ogniskowych.
Drogi żółciowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny bez złogów.
Trzustka, śledziona, nadnercza w normie.
W nerce prawej w części środkowej hypodensyjna okrągława zmiana ogniskowa 9 mm najprawdopodobniej torbiel - ewentualna kontrola w badaniu usg.
Poza tym nerki w normie.
Pęcherz moczowy o gładkich ścianach prawidłowy.
Węzły chłonne jamy brzusznej i miednicy niepowiększone.
Bez wolnego płynu w jamie brzusznej i miednicy.
Części kostne klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy bez cech destrukcji.

Jeszcze raz gorąco proszę o pomoc.
Mam delikatnie mówiąc podcięte skrzydła.
Co wynika z tych zapisów? Jakie powinny być moje dalsze kroki?

Pozdrawiam



[ Dodano: 2012-06-04, 16:00 ]
dodam że moje samopoczucie fizyczne jest bardzo dobre
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2012-06-05, 19:00  


marm85 napisał/a:
W segmencie 9 płuca prawego grubościenna jama 20mm., w okolicy jamy zagęszczenia miąższowe i zlewające się drobne zmiany guzkowe. Mnogie drobne guzki w polu dolnym płuca prawego.

Ten zapis, w odróżnieniu od pozostałych nie budzących niepokoju, odbiega od normy.
Z uwagi na rozpoznanie guza jądra (potworniaka, który pomimo większości przypadków łagodnych może okazać się zmianą złośliwą)
zmiany w płucach wymagają oceny pod kątem ich potencjalnej złośliwości.

Dla pełnej oceny sytuacji dobrze byłoby, abyś przytoczył tu wynik badania tego guza,
na podstawie którego stwierdzono jego łagodność.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
marm85 


Dołączył: 04 Cze 2012
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2012-06-05, 21:19  


Dziękuję za odpowiedź.

Poniżej zamieszczam dane z badania histopatologicznego.

Opis makroskopowy: dostarczono do badania przecięte zdeformowane jądro. W częsci centralnej guz średnicy 3cm wyraźnie odgraniczony od pozostałego miąższu, nie naciekający osłonek ani najądrza, an przekroju lito-torbielowaty.
Opis mikroskopowy: Teratoma maturum testis. Prenchyma testis perifocalis cum signis spermatogenesis imperfectae. Epididymis et funciolus spermaticus sine pathologia.

Czy zapis: "w segmencie 9 płuca prawego..." może być np zupełnie czymś błahym jak np. źle wyleczone przeziębienie, albo inną sytuacją której nie wymieniłem, a która jest niegroźna?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2012-06-05, 22:18  


marm85 napisał/a:
Czy zapis: "w segmencie 9 płuca prawego..." może być np zupełnie czymś błahym jak np. źle wyleczone przeziębienie, albo inną sytuacją której nie wymieniłem, a która jest niegroźna?

Jeśli masz na myśli tę "grubościenną jamę 20mm" to jest to całkiem możliwe, ale powinien to ocenić lekarz.

marm85 napisał/a:
Opis mikroskopowy: Teratoma maturum testis. Prenchyma testis perifocalis cum signis spermatogenesis imperfectae. Epididymis et funciolus spermaticus sine pathologia.

Potworniak dojrzały jądra. Miąższ jądra wokół zmiany z oznakami spermatogenezy niepełnej. Najądrze i powrózek nasienny bez zmian patologicznych.
Potworniaki dojrzałe są guzami łagodnymi, niedojrzałe - nie zawsze (więcej informacji: np. tutaj),
wygląda więc na to, że w Twoim przypadku leczenie polegające na usunięciu guza jest wystarczające.

Niezależnie od tego skonsultowałbym z lekarzem kwestię tych licznych małych guzków w płucach.
Nie muszą to być zmiany złośliwe, mogą mieć inną przyczynę (pozapalne ?), ale trzeba to wyjaśnić.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #5  Wysłany: 2012-06-06, 00:04  


Witaj,

Po pierwsze opis badania h-p jądra jest niepełny. Po drugie zmiana 20 mm w miąższu płuca z uwagi na chorobę zasadniczą musi być traktowana ze szczególną uwagą. Po trzecie gdzie wynik bHCG? Po czwarte opinia radiologa będzie wiążąca. A po piąte i ostatnie możesz również pytać na RJForum.pl :)

Pozdrawiam
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
marm85 


Dołączył: 04 Cze 2012
Posty: 3

 #6  Wysłany: 2012-06-07, 14:50  


Jeszcze raz bardzo dziękuję za wszystkie wiadomości. Na razie to są wszystkie informacje na tym etapie, mam nadzieję, że na wizycie kontrolnej u radiologa się skończy.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group