1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Gruczolakorak
Autor Wiadomość
Ryska88 


Dołączyła: 26 Paź 2014
Posty: 10

 #1  Wysłany: 2014-10-26, 14:31  Gruczolakorak


Dzień Dobry Państwu!

Kilka dni temu zdiagnozowano u mojej babci gruczolakoraka płuca prawego. Wiem, że najlepiej byłoby wkleić zdjecia lub skany wypisu ze szpitala jednak na tą chwilę mogę jedynie przepisać informacje jakie zebrano po poszczególnych badaniach. Moja babcia badana była za pomocą RTG, TK, bronchoskopii oraz biopsji. Dalsze zalecania lekarzy to: wyjazd do Bydgoszczy w celu badania neuronowego, później 26 listopada wycięcie guza w Poznaniu.

Przepisuję:

Rozpoznanie:
Gruczolakorak płuca prawego
Krwioplucie
Przewlekłe obturacyjna choroba płuc

Histopatologia:
15.10.2014
Wynik: Fragment miąższu płuca bez zmian nowotworowych (nacieki i włóknienie limf.)

22.10.2014
Wynik: Adenocarcinoma

Mam pytanie: Co można wyczytać lub wywnioskować z podanych wyników?
Jakie moja babcia ma szanse? Wiem tylko tyle, że skoro operacja to dobrze. Czy po tych badaniach w Bydgoszczy będziemy wiedzieć coś o ew. przerzutach (mam nadzieję, że o ich braku). Czy cokolwiek z tego co napisałam jest jasne na tą chwilę?

Proszę o pomoc, pozdrawiam
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #2  Wysłany: 2014-10-26, 14:41  


Ryska,
witaj na forum, zamieść proszę wszystkie wyniki badań babci - możesz je przepisać.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #3  Wysłany: 2014-10-26, 17:15  


Ryska88 napisał/a:
Histopatologia:
15.10.2014
Wynik: Fragment miąższu płuca bez zmian nowotworowych (nacieki i włóknienie limf.)

22.10.2014
Wynik: Adenocarcinoma

Ale z czego to jest histopatologia, z biopsji? Bronchoskopii?

Przede wszystkim prosimy o PEŁNE wyniki obu histopatologii (pełne = z rodzajem badania, miejscem pobrania, wynikiem makro i mikroskopowym), pełne wyniki TK klatki piersiowej.

Ryska88 napisał/a:
wyjazd do Bydgoszczy w celu badania neuronowego

Neuronowego?
O PET chodzi?
_________________
 
Ryska88 


Dołączyła: 26 Paź 2014
Posty: 10

 #4  Wysłany: 2014-11-12, 18:25  


Witam serdecznie,
Wrzucam wyniki badania PET mojej babci. Proszę o opinię i pozdrawiam.



WP_20141112_002.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1722 raz(y) 396,48 KB

 
mufaso83 



Dołączyła: 09 Sty 2013
Posty: 722
Pomogła: 110 razy

 #5  Wysłany: 2014-11-12, 20:47  


proponuję lekturę
http://onkologia.zaleceni...%20oplucnej.pdf
znajdziesz tu odpowiedź na wszystkie pytania
jeżeli chcesz tutaj uzyskać dokładne i wiarygodne odpowiedzi, konieczne jest wklejenie wszystkich wyników i wtedy zadanie pytań
_________________
Omnia tempus habent
Mamcia 03.07.1955 - 14.12.2015
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2014-11-12, 21:51  


Na bazie PET można stwierdzić, iż może to być stadium zaawansowania IIIA - przerzut do węzła śródpiersia dolnego. Podejrzane jest też ognisko w śliniance, które wymaga dalszej diagnostyki.
_________________
 
Ryska88 


Dołączyła: 26 Paź 2014
Posty: 10

 #7  Wysłany: 2014-11-12, 21:57  


Dziękuję za odpowiedzi i materiał do przeczytania.

Czy ten stopień zaawansowania kwalifikuje się do leczenia operacyjnego?

[ Dodano: 2014-11-13, 00:16 ]
Już doczytałam, że to stadium choroby kwalifikuje się do zabiegu chirurgicznego :) Mam inne pytanie. Czy te przerzuty są bardzo groźne? Zdaję sobie sprawę, że pytanie to brzmi naiwnie, ale z tego co przeczytałam najlepsze rokowania dają przerzuty do węzłów znajdujących się w pachach, gorzej rokują z kolei te w śródpiersiu i obojczykach. Stąd moje pytanie. Czy te przerzuty mogą uniemożliwić wykonanie operacji? Co oznacza grupa węzłów 2R?Jakie są rokowania przy tego typu stadium zaawansowania i przerzutach?

[ Dodano: 2014-11-13, 08:58 ]
Babcia miała ustalony termin operacji na 26.11. Byłam dziś w szpitalu z wynikami PET. Lekarze powiedzieli, że niepokoją ich te ślinianki i operaccja stanęła pod znakiem zapytania. Czy się odbędzie zadecyduje chirurg. Załamałam się:(
 
mufaso83 



Dołączyła: 09 Sty 2013
Posty: 722
Pomogła: 110 razy

 #8  Wysłany: 2014-11-13, 17:30  


więc trzeba czekać na decyzję chirurga
_________________
Omnia tempus habent
Mamcia 03.07.1955 - 14.12.2015
 
Ryska88 


Dołączyła: 26 Paź 2014
Posty: 10

 #9  Wysłany: 2014-11-13, 21:36  


Dziękuję za odpowiedzi.
 
Ryska88 


Dołączyła: 26 Paź 2014
Posty: 10

 #10  Wysłany: 2014-11-22, 23:18  


Lekarz stwierdził, że nie przeciwwskazań do wykonania operacji mimo przerzutów. Zastanawiam się... Moja babcia ma naciek na żebra. Czy to oznacza, że te żebra mogą być wycięte?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #11  Wysłany: 2014-11-22, 23:39  


Kiedy stwierdzono naciek na żebro i w jakim badaniu? W PET mowa jest tylko o nacieku opłucnej na wys. II międzyżebrza.
_________________
 
Ryska88 


Dołączyła: 26 Paź 2014
Posty: 10

 #12  Wysłany: 2014-11-23, 00:17  


Naciek stwierdzono już po TK.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #13  Wysłany: 2014-11-23, 10:35  


A masz wynik TK? Bo my go nie znamy.
_________________
 
Ryska88 


Dołączyła: 26 Paź 2014
Posty: 10

 #14  Wysłany: 2014-12-06, 22:18  


Witajcie,

Niestety nie udało mi się zdobyć wyników TK babci.

Babcia jest trzeci dzień po operacji. Lekarze twierdzą, że babcia jak na swój wiek przeszła operację bardzo ładnie. Jest nieco nieprzytomna, wciąż przysypia. Lekarze twierdzą, że po narkozie. Dziś jednak pojawiły się komplikacje. Babcia ma problem z odksztuszaniem co skutkuje tym, ze wydzielina osadzajaca się powoduje problemy z oddychaniem. Dziś podawano babci tlen. Bardzo się boję, że przez plwocinę babcia dostanie zapalenia płuc. To bardzo skomplikowałoby sytuację prawda? Czy lekarze mają dużą moc w powstrzymaniu zapalenia płuc w takim wypadku czy jest to tak przebiegła infekcja, że będą mieli problem?

Bardzo boli mnie fakt, że przed operacją babcia czuła sie dobrze, a teraz kiepsko kontaktuje grozi jej zapalenie płuc. Wiem oczywiście, że ta operacja to dar, bo niewiele osób ma taką szansę, ale boję sie, że lekarze coś sknocili.

Czy Waszym zdaniem zapalenie płuc mogłoby odebrać życie mojej babć w tej sytuacji? Czy to jeszcze nie koniec.

Babci wycięto guz wraz z płatem. Na wyniki badań nad wycinkiem musimy czekać około 3tygodni.

POZDRAWIAM

Ania
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #15  Wysłany: 2014-12-06, 23:38  


Ryska88 napisał/a:

wciąż przysypia. Lekarze twierdzą, że po narkozie. Dziś jednak pojawiły się komplikacje. Babcia ma problem z odksztuszaniem co skutkuje tym, ze wydzielina osadzajaca się powoduje problemy z oddychaniem.


To bardzo niedobrze, że Babcia przebywa stale w łóżku. Właśnie w zapobieganiu pooperacyjnym powikłaniom płucnym dużą rolę odgrywa wczesna pionizacja. Powinna przychodzić rehabilitantka codziennie uaktywniać Babcię ruchowo. Druga niemniej ważna
sprawa - to ćwiczenia oddechowe przy użyciu trenażera oddechowego.Każdy chory na oddziale takie coś dostaje i powinien ćwiczyć do kilku miesięcy po operacji. Ułatwia rozprężanie płuc.

Cytat:
Czy lekarze mają dużą moc w powstrzymaniu zapalenia płuc w takim wypadku czy jest to tak przebiegła infekcja, że będą mieli problem?

Tutaj ma znaczenie tzw. efektywne odkrztuszanie wydzieliny. Taka wydzielina z drzewa oskrzelowego jest pożywka dla bakterii. Babcia ma podawany tlen, antybiotyk ( pewnie też).
Obecne powikłanie wcale nie musi zakończyć się niepomyślnie. Babcia jest w szpitalu pod opieką specjalistów. Ale tak jak napisałam - ruch, gimnastyka oddechowa i jeszcze raz ruch...
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group