1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Gruczolakorak trzustki G3
Autor Wiadomość
magda88 


Dołączyła: 30 Sie 2012
Posty: 104
Pomogła: 4 razy

 #46  Wysłany: 2015-11-18, 13:35  


basik85, ważne, żeby jadła regularnie, a Nutridrinki uzupełnią niedobory kaloryczne. U Taty też był problem z apetytem, za to gdy na coś naszła go chęć, bez chwili namysłu spełnialiśmy jego zachcianki ;) moja rada - jak mamę najdzie na coś ochota, wykorzystaj to i pędź do kuchni! :D
_________________
Tato - mój Anioł 01.05.1949-04.11.2015 - Kocham Cię, nie mówię żegnaj, a do zobaczenia!
 
basik85 


Dołączyła: 28 Paź 2015
Posty: 127
Pomogła: 6 razy

 #47  Wysłany: 2015-11-18, 17:06  


Dziękuję za wszystkie rady i mam jeszcze prośbę.

Zalaczam wyniki kontrolne Mamy z dzisiaj i mam pytanie . Czy billirubina nie spada za wolno ? W piątek półtorej tyg temu była na poziomie 10. Mamie zazolcenie zeszło ale myślałam że będzie niższa.
Alat i aspat również ponad normę. Czy to ma związek z tym gazem na trzustce czy jednak powinno Nas zaniepokoic bardziej ?

[ Dodano: 2015-11-18, 17:08 ]
Dodam że protezę drog zolciowych zalozono w czwartek 2 tyg temu i oczywiście chodziło o guza a nie gaza


20151118_142309.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 282 raz(y) 1,47 MB

 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #48  Wysłany: 2015-11-18, 17:51  


basik85,
Mogę jedynie odpowiedzieć, że trudno oczekiwać prawidłowych wyników w "nieprawidłowej" sytuacji w obrębie trzustki, dróg żółciowych. Poza tym ten poziom nieprawidłowości naprawdę nie jest bardzo wysoki ( Aspat i Alat mogą osiągać po kilkaset jednostek, Ggtp czasem idzie w tysiące).
 
basik85 


Dołączyła: 28 Paź 2015
Posty: 127
Pomogła: 6 razy

 #49  Wysłany: 2015-11-18, 18:58  


Missy wiem że pomagacie i doradzacie na tyle ile jesteście w stanie ale niepokoi mnie to że od protezowania te wyniki (poza billirubina) wzrosły.
O czym to może świadczyć ? Że coś z wątroba się pogarsza ?

Czy w takim razie Alat i aspat nie mają nic wspólnego z owym protezowaniem ?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #50  Wysłany: 2015-11-18, 19:25  


Owszem, wydolność wątroby może być gorsza na skutek zastoju żółci. A spadek poziomu bilirubiny nie oznacza automatycznego "odczyszczenia" organizmu.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #51  Wysłany: 2015-11-18, 21:24  


basik85,

U mojego męża po protezowaniu długo wyniki bilirubiny były ponad normę, spadało bardzo powoli.
Alat, Aspat może być podwyższony bo była żółtaczka, kłopoty z drogami żółciowymi i jeszcze nie wróciło wszystko do normy,może wątroba też jest w gorszej formie to logiczne, że wyniki odbiegają od normy.
Tak jak napisała missy, to na prawdę nie są bardzo złe wyniki. U mojego męża były grubo ponad normę.

pozdrawiam
 
basik85 


Dołączyła: 28 Paź 2015
Posty: 127
Pomogła: 6 razy

 #52  Wysłany: 2015-11-18, 22:37  


Dziękuję Wam serdecznie !
Nigdy wcześniej nie interesowałam się tym tematem bo nie miałam "potrzeby" ale gdyby nie Wy i to forum to wcale nie wiedzialabym o czym lekarze mówią.
Mam nadzieję że moje pytania nie wypadają bardzo glupio !
 
basik85 


Dołączyła: 28 Paź 2015
Posty: 127
Pomogła: 6 razy

 #53  Wysłany: 2015-11-23, 10:31  


Witam.

Pojawiam się znów z pytaniem bo nie bardzo wiem co mogłabym zrobic.

Mama czeka na biopsje (28 listopad) i na operacje (15 grudzień) ale od lkilku dni męczą Ją biegunki i mdłości. Do tego mówi że wszystko wydala w tej samej formie w której spożywa (np. zielona sałata).- przepraszam za opis).

Stąd moje pytanie - czy nie powinna pójść do jakiegoś lekarza z tymi dolegliwościami ? Jeśli tak to do jakiego specjalisty ? Czy mamy spokojnie czekac ? Poza tym Mama jest na chodzie ale więcej sypia , szybko się męczy i ciągle odczuwa dolegliwości bolowe pod prawym zebrem w stronę pleców.

Pozdrawiam
 
Iwonkaaa 


Dołączyła: 22 Lis 2015
Posty: 16
Pomogła: 3 razy

 #54  Wysłany: 2015-11-23, 10:43  


Macie zaordynowaną jakąś dietę ? (nisko tłuszczową np. ?)
Proponuję zasięgnąć porady lekarskiej, a Tobie może się przydać lektura nt. postępowania przy zapaleniu trzustki bo w przypadku mamy będzie takie samo postępowanie.
http://dieta.mp.pl/diety/...w.html?id=71913
 
basik85 


Dołączyła: 28 Paź 2015
Posty: 127
Pomogła: 6 razy

 #55  Wysłany: 2015-11-23, 18:32  


Dziekuje Iwonka za odpowiedź. Mamie zalecono dietę niskotluszczowa.
Ona nigdy nie jadła tłustych rzeczy . Zazwyczaj jadala rzeczy zalecane z tego linka
 
Rafus 



Dołączył: 21 Sie 2015
Posty: 151
Pomógł: 28 razy

 #56  Wysłany: 2015-11-23, 20:26  


A czy tych biegunkach te stolce są takie tłustawe i cuchnące ? Jeśli tak to prawdopodobnie coś nie tak z wydzielaniem enzymów trzustki. Może to być wtórny efekt problemów z drogami żółciowymi. Musicie zgłosić to koniecznie gastrologowi a tymczasem możecie się ratować tabletkami zawierającymi te enzymy i je uzupełniającym np. Kreon Travix.
Trzymam za Mamę kciuki. Wyobrażam sobie Wasze lęki, ale trzymajcie się razem i niech humor Was nie opuszcza nawet w tych złych chwilach.
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #57  Wysłany: 2015-11-24, 10:07  


basik85,
Obawiam się, że pomimo braku ewidentnych patologii, wskazujących na chorobę nowotworową w badaniach obrazowych, Twoja Mama może mieć nowotwór przewodów żółciowych. Sprawę wyjaśni (mam nadzieję) badanie biopsyjne. Nie chciałabym Ci podcinać skrzydeł, ale nie wygląda to dobrze :( Lepiej się nastaw na trudne chwile, jeśli życie zaskoczy nas pozytywnie - będziemy się cieszyć.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
basik85 


Dołączyła: 28 Paź 2015
Posty: 127
Pomogła: 6 razy

 #58  Wysłany: 2015-11-24, 15:23  


Madzia70,
Nie podcinasz skrzydeł. Wierzę że to (cokolwiek to jest) skończy się dobrze :)
Zdaje sobie sprawę , że do wyników biopsji nie dowiemy się niczego na 100% ale to czekanie i ta nie wiedza oraz bezsilność jest irytujaca. Jestem Wam wdzięczna za wszystkie rady i słowa.

Mama strasznie boi się biopsji bo z tego co czytałam EUS nie wykonuje się pod narkoza a Mama cały czas mówi że nie wie jak to będzie, bo ona tego nie "polknie"...:(

Mam pytanie - ile trzeba czekać na wyniki takiej biopsji ? Jakie są szanse , że będą przed przyjęciem na chirurgie ?- biopsja 28.11 a przyjęcie 15.12
 
Rafus 



Dołączył: 21 Sie 2015
Posty: 151
Pomógł: 28 razy

 #59  Wysłany: 2015-11-24, 21:41  


Duża szansa, że wyniki będą przed leczeniem chirurgicznym. W przeciwnym razie chirurdzy będą strasznie źli jeśli dostaną na oddział nie zdiagnozowanego właściwie pacjenta. Zazwyczaj wyniki biopsji powinny być w ciągu 2 tyg. Stres będzie ogromny, ale ja również wierzę, że wynik nie będzie zły !
Odnośnie EUS to z tego co mi wiadomo to sedacja (uśpienie) pacjenta jest niemal standardowa.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #60  Wysłany: 2015-11-25, 14:03  


Cytat:

W przeciwnym razie chirurdzy będą strasznie źli jeśli dostaną na oddział nie zdiagnozowanego właściwie pacjenta.

To nie tak, operacja Mamy basik85 nie jest uzależniona od wyniku biopsji. Oczywiście dobrze mieć ten wynik, żeby móc później planować ewentualne dalsze leczenie, ale operacja i tak ma się odbyć.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group