1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Gruczolakorak endometrium
Autor Wiadomość
Mil1990 


Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 23
Skąd: Mazowieckie

 #31  Wysłany: 2015-09-09, 20:09  


Dzień dobry,

Chciałam zadać pytanie do tutejszych znawców:)

Moja mam otrzymała wynik badania histopatologicznego po usunięciu przepukliny brzusznej, która zrobiła się w bliźnie po usunięciu macicy. Lekarz, który wydawał wynik powiedział tylko: wynik dobry. Nic więcej, bo się spieszył... Póki dostaniemy się do mamy onkologa, trochę to potrwa, dlatego postanowiłam napisać tutaj.

Rozpoznanie kliniczne: Olbrzymia przepuklina brzuszna zlokalizowana w bliźnie po laparotomii. Stan po wycięciu macicy z przydatkami.

Rozpoznanie: Zlokalizowana forma włóknienia bogato unaczyniona.

Opis makroskopowy: Dwa fragmenty tkankowe pokryte częściowo otrzewną (na przekrojach barwy brunatno- brązowej z widocznymi fragmentami utkania tłuszczowego).

Co to znaczy WŁÓKNIENIE?
 
Sensej 


Dołączył: 18 Sie 2014
Posty: 84
Pomógł: 16 razy

 #32  Wysłany: 2015-09-09, 20:21  


Mil1990 napisał/a:
Dzień dobry,

Co to znaczy WŁÓKNIENIE?


Zależy w jakim kontekście ale w tym przedstawionym najpewniej chodzi o zrosty pooperacyjne.
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #33  Wysłany: 2015-09-09, 20:49  


włóknienie z unaczynieniem to obraz mikroskopowy gojenia rany (powstawanie blizny).
_________________
patolog
 
Mil1990 


Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 23
Skąd: Mazowieckie

 #34  Wysłany: 2015-09-09, 21:52  


Dziękuję za odpowiedzi. Czyli to nie jest rak? Ani nic złego (w sensie nowotworowo)? Wytłumaczcie proszę ciemnej masie... :)
 
Sensej 


Dołączył: 18 Sie 2014
Posty: 84
Pomógł: 16 razy

 #35  Wysłany: 2015-09-10, 09:41  


Bardziej bym się przejmował tą macicą której już nie ma jak wynikiem który trzymasz w ręku ;) , bo usunięta macica jest "ciekawa" w kontekście onkologicznym, włóknienie NIE, jeśli wolisz nazwę która mniej kole w oczy to proszę bardzo, może być tkanka łączna a to jest już ładnie opisane na wikipedii.
 
Mil1990 


Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 23
Skąd: Mazowieckie

 #36  Wysłany: 2015-09-10, 14:52  


Sensej, macica już dawno została przebadana (rok temu) i niestety wynik nie był dobry, jednak póki co jest w porządku i ma nadzieję, że tak zostanie. Wolałam zapytać, co to włóknienie oznacza, bo jak się człowiek nie zna, nie wie gdzie szukać odpowiedzi (a mam już doświadczenie z lekarzami, którzy mówili, że jest dobrze, a rozwijał się nowotwór), to się zamartwia. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i życzę zdrowia!
 
Mil1990 


Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 23
Skąd: Mazowieckie

 #37  Wysłany: 2015-10-27, 16:48  


Witam serdecznie,

Mam prośbę do fachowców i wszystkich osób, które mogą i zechciałyby mi pomóc.

Sprawa dotyczy mojej mamy. Z miesiąc temu wstała ze strasznie spuchniętym palcem prawej ręki (wskazujący). Miała ogromny ból, nie zginała palca (sztywny staw). Była u lekarza, wzięła 3 opakowania antybiotyków, jednak nic nie pomogło. Maści nie maści- wszystko to wyrzucenie pieniędzy.

Wczoraj zrobiła USG. Wyniku lekarz robiący badanie nie chciał wytłumaczyć, kazał zgłosić się do lekarza. Jednak ja już zaczynam panikować, czy to może zmiana nowotworowa? Jakiś przerzut?

Poniżej wynik badania:
USG PALCA II RĘKI PRAWEJ
W badaniu stwierdza się obrzęk tk podskórnej, zmiany zwyrodnieniowe w postaci osteofitów, w obrębie stawów międzypaliczkowych, nierówny zarys kości, drobne osteofity, śladowy wysięk do pochewek ścięgien zginaczy, płytki dłoniowe ze mianami zwyrodnieniowymi, wysięk do stawu MCP2 większy niż do pozostałych. Geoda w obrębie głowy paliczka bliższego, niewielki zbiornik płynu po stronie promieniowej PIP o wym 4x3x2 mm połączony ze stawem- torbiel.

Czytałam w Internecie, wiem, że to może wskazywać na sprawy zwyrodnieniowe, mama wiele lat pracowała w papierach, pisała, a w ostatnim czasie przeciążała palec (dużo wycinała nożyczkami- kilka godzin dziennie). oby. Zastanawia mnie tylko ten nierówny zarys kości i wysięki a także torbiel. Jaka jest szansa, że to coś poważniejszego? Jakie my mamy robić badania? Krew wskazuje, że jest stan zapalny. Lekarz drapie się w głowę i nie wie...

Przepraszam, że taka ze mnie panikara, ale po przygodzie z nowotworem, zamartwiam się nawet byle czym...
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

M.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #38  Wysłany: 2015-10-27, 18:17  


Może być zwyrodnienie, może być początek RZS - warto pokazać się u ortopedy bądź reumatologa. Nierówny zarys kości to pewnie nadżerki na powierzchni kości, bo jest stan zapalny( wysięki).
 
Mil1990 


Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 23
Skąd: Mazowieckie

 #39  Wysłany: 2015-10-27, 18:36  


Dziękuję za odpowiedź :)

Lekarz, który kierował mamę na USG stwierdził to samo i upatrywał się w mamy stanie początków zmian reumatycznych. Mama robiła niby badanie pod tym kątem i wynik wyszedł ujemny, ale lekarz twierdzi, że to nic nie oznacza.

Przyjmę każdą zmianę, reumatyzm, zwyrodnienie, wszystko, oby nie przerzuty. Nie chcę tego znów przeżywać. Czy w tym wyniku jest coś, co mogłoby wskazywać na stan nowotworowy? Czy torbiele mogą oznaczać coś rakowego w tym przypadku?

Mama oczywiście chodzi do ortopedy, ale dają kolejne antybiotyki. Musimy jechać gdzieś dalej.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #40  Wysłany: 2015-10-27, 19:08  


Torbiel okołostawowa międzypaliczkowa to u Mamy nie przerzut nowotworowy.
Pozdrawiam.
 
Mil1990 


Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 23
Skąd: Mazowieckie

 #41  Wysłany: 2015-10-27, 19:37  


Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
 
Mil1990 


Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 23
Skąd: Mazowieckie

 #42  Wysłany: 2016-11-18, 10:56  


Witam, do wczoraj był spokój. Przerwany przez telefon z CO... Rok temu mama miała robiona cytologie, wyszła w porządku oprócz obecności zmian zapalnych o charakterze odczynowym z cechami typowej reperacji. Radiolog stwierdził, że wynik jest prawidłowy. Podobnie było na wizytach u prowadzącej leczenie mamy- co 3 miesiące. W obecnej cytologii, robionej miesiąc temu (wynik wczoraj) nie stwierdzono zmian nowotworowych ale stwierdzono nieprawidłowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego o nieokreślonym znaczeniu- Asc-us. Wizyta w CO dopiero za tydzień, a my zaczynamy myśleć... Czytałam różne artykuły na ten temat, ale chce zapytać Was, specjalistów: czy jest szansa, że te komórki spowodowane są jakimś stanem zapalnym, czy jednak jest możliwość, że w tym momencie są nieokreślonego znaczenia - czyli podejrzane nowotworowo? Czy brachyterapia 2 lata temu mogła mieć wpływ na pojawianie się po tym czasie stanów zapalnych? Czy ten stan może świadczyć o przerzutach do szyjki macicy poprzedniego nowotworu? Proszę o odpowiedź i rady. Z góry dziękuję i pozdrawiam!
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #43  Wysłany: 2016-11-18, 13:52  


Mil1990,
Po pierwsze Ascus to tzw. nic konkretnego - może mierny odczyn zapalny, może regeneracja, może procesy degeneracyjne. Ale na pewno nie nowotworowe. Czasem wdraża się leczenie przeciwzapalne, czasem obserwuje w kolejnych cytologiach.
Po drugie wynik cytologii dotyczy nabłonka płaskiego a Mama miała nowotwór nabłonka gruczołowego - to zupełnie inne typy histologiczne. Gdyby jakieś komórki gruczołowe ( takie normalne, zdrowe) przemieściły się na tarczę szyjki macicy to patolog by to odnotował ( np.jako ektopię).
Pozdrawiam ciepło.
 
Mil1990 


Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 23
Skąd: Mazowieckie

 #44  Wysłany: 2016-11-18, 14:59  


SERDECZNIE dziękuję za odpowiedź. Jak zawsze można na Was liczyć! Dzieki, że jesteście!:) Mama jedzie do swojego onkologa, przyspieszyła wizytę, a potem na konsultacje do CO. Ale do tego czasu jestem spokojniejsza. Dziekuje.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group