1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Gruczolak wielopostaciowy ślinianki
Autor Wiadomość
Iwonkaaa 


Dołączyła: 22 Lis 2015
Posty: 16
Pomogła: 3 razy

 #16  Wysłany: 2015-11-23, 09:54  


grazyna484, nie panikuj bardzo proszę.
Po pierwsze, po operacji sam obrzęk w okolicy nerwu może zaburzać jego pracę, więc do obiektywnej oceny porażenia jeszcze trochę się wstrzymaj.
Po drugie, penetracja to nie jest to samo co naciek ;) , po prostu guz rósł "w tamtą stronę" bo się nie mieścił w swoim pierwotnym miejscu, tylko groźnie się kojarzy, bo naciek jest oczywiście kiepskim rozpoznaniem ale u Ciebie to NIE był naciek.
Preparowanie na tępo : po prostu wyłuskano nerw z guza bez użycia skalpela, czyli nie był zrośnięty, tylko jak by to ujmując, guz obrósł nerw w koło.
To chyba tyle, mam nadzieję dobrych wieści.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #17  Wysłany: 2015-11-23, 10:21  


grazyna484,
Co do rozległości guza to faktycznie jego zasięg był dość spory. Natomiast bardzo ważną informacją jest zdanie, że został on usunięty w całości.
http://www.wydawnictwopzw...d/206970200.pdf
Tutaj możesz sprawdzić położenie wyrostka rylcowatego i kręgu C2. Wyrostek poprzeczny tego kręgu to fragment na powierzchni bocznej obok takiego niewielkiego otworu ( pozostałe kręgi szyjne C3-C7 też mają ten otwór).
Nerw główny został odpreparowany na tępo, czyli bez rozcinania tkanek.
Więcej Ci nie wyjaśnię, tylko chirurg może odpowiedzieć na wszystkie Twoje szczegółowe pytania. Czy masz w najbliższym czasie kontrolę albo idziesz zdjąć szwy? Wtedy warto porozmawiać.
Teraz najważniejsze to ustalić co to za guz, wtedy będzie wiadomo czy leczenie zakończone czy może potrzebne jest jakieś uzupełnienie.
Pozdrawiam ciepło.
 
grazyna484 



Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 63
Skąd: Leszno
Pomogła: 2 razy

 #18  Wysłany: 2015-11-23, 14:52  


Witam
Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc, jestem już spokojniejsza. Myślę że to nie panika lecz brak wiedzy na ten temat trochę irytuje.Wynik histopatologiczny będzie w przyszłym tygodniu dlatego muszę uzbroić się w cierpliwość :?ale?:
Pozdrawiam serdecznie
 
grazyna484 



Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 63
Skąd: Leszno
Pomogła: 2 razy

 #19  Wysłany: 2015-11-30, 19:31  


Witam kochani.
Bardzo dziękuję za wszystko a zwłaszcza za waszą obecność.
Dzisiaj odebrałam wynik histopatologiczny, który nic złego nie wykazał pozostaje się tylko cieszyć :-D no i rehabilitacja po której mam nadzieję że wszystko wróci do normy :)
Pozdrawiam serdecznie
 
tęcza 


Dołączyła: 19 Mar 2013
Posty: 754
Pomogła: 169 razy

 #20  Wysłany: 2015-11-30, 19:56  


Super :okok"
 
grazyna484 



Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 63
Skąd: Leszno
Pomogła: 2 razy

 #21  Wysłany: 2015-12-06, 08:18  


Witam
Nie minoł miesiąc od operacji a ja mam silne bóle głowy z którymi sobie nie radzę leki p. bólowe nie pomagają. Operację miałam prawej ślinianki a głowa boli mnie z lewej strony mam wrażenie że to może jakiś nerw, ale co się dzieje to nie mam pojęcia. :-( W wypisie jest wspomniane że guz uciskał na nerw, ale co jest powodem to nie mam pojęcia. proszę jeśli ktoś może coś zasugerować będę wdzięczna.
Pozdrawiam
 
Ne1a 


Dołączyła: 28 Lip 2014
Posty: 109
Pomogła: 38 razy

 #22  Wysłany: 2015-12-10, 18:22  


Nie mam pojęcia czy może być jakiś związek między operacją ślinianki, a bólami głowy po drugiej stronie... Poszłabym szybko do lekarza. Szybko żeby nie cierpieć dłużej niż to potrzebna, a nie dlatego że podejrzewam coś złego. Może to zwykła meteoropatia- teraz wiele osób cierpi z powodu bólu głowy- coś się chyba z pogodą dzieje dziwnego. Osobiście już dwa razy w ostatnim miesiącu obudziłam się nad ranem właśnie z powodu bólu głowy... Trzymam kciuki, żeby to było nic!
 
grazyna484 



Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 63
Skąd: Leszno
Pomogła: 2 razy

 #23  Wysłany: 2015-12-12, 00:42  


Dziękuję Ne1a
Pozdrawiam
 
grazyna484 



Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 63
Skąd: Leszno
Pomogła: 2 razy

 #24  Wysłany: 2016-01-14, 19:47  


Witam po krótkiej przerwie.
Znów jestem po powrocie ze szpitala, ale tym razem z powodu RZS -u
I znów nie mam spokoju ponieważ lekarz ( ordynator szpitala reumatologicznego )powiedział mi o nacieku, który wynika z badania histopatologicznego i z przebiegu operacji guza ślinianki a mianowicie z wypisy zdanie, guz płata głębokiego o policyklicznym zarysie penetrujący na podstawę czaszki ( wyrostek poprzeczny II kręgu szyjnego ) częściowo na wyrostek rylcowaty ( 3x4 cm )

a na wyniku histo -jest opis mat.I - fragment tkankowy o wymiarach 2,0 x2,0 x 1,4 cm. Na przekroju beżowy, kruchy guz o wymiarach j/w

mat. II Fragment tkankowy o wymiarach 3,5 x 2,5 x 1,5 cm. Na przekroju utkanie ślinianki b/z

Badanie mikroskopowe
Adenoma pleomorphum ( tumor mixtus )
Guz usunięty z najmniejszym marginesem 0,1 cm
( mat. I - guz ślinianki przyusznej prawej )

Gruczoł ślinowy z wykładnikami zaniku tłuszczakowatego oraz węzeł chłonny bez istotnych zmian mikroskopowych.
(mat. II - płat powierzchowny ślinianki przyusznej prawej )

To wszytko co ma wskazywać na naciek.
Bardzo Was proszę o pomoc w zrozumieniu takich opisów.
Byłam z Badaniem histo... oraz z wypisem ze szpitala w poradni laryngologicznej gdzie powiedziano że wszystko jest dobrze a tak naprawdę mam wątpliwości czy jest tak naprawdę dobrze :-(
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #25  Wysłany: 2016-01-15, 11:24  


grazyna484 napisał/a:
I znów nie mam spokoju ponieważ lekarz ( ordynator szpitala reumatologicznego )powiedział mi o nacieku, który wynika z badania histopatologicznego i z przebiegu operacji guza ślinianki a mianowicie z wypisy zdanie, guz płata głębokiego o policyklicznym zarysie penetrujący na podstawę czaszki ( wyrostek poprzeczny II kręgu szyjnego ) częściowo na wyrostek rylcowaty ( 3x4 cm )


To wynika z badania hist-pat, czy z badania obrazowego?
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
grazyna484 



Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 63
Skąd: Leszno
Pomogła: 2 razy

 #26  Wysłany: 2016-01-15, 12:48  


Witam
Przesyłam cały opis przebiegu operacji

Cięcie w kształcie litery " S "w okolicy przyusznej prawej.Uwidoczniono torebkę ślinianki stosując technikę retrograde uwidoczniono gałązkę brzeżną nerwu VII, odpreparowano i usunięto dolną część płata powierzchniowego uwidaczniając duży guz płata głębokiego, o policyklicznym zarysie penetrujący na podstawę czaszki ( wyrostek poprzeczny II kręgu szyjnego ),częściowo na odcinek rylcowaty ( 3x 4 cm). Pień główny nerwu twarzowego całkowicie w torebce guza ( odpreparowano na tępo ). Guz usunięto w całości. Podczas odpreparowania nerwu VII od guza doszło do penetracji poza masą guza.

a to wynik histopatologiczny


mat.I - fragment tkankowy o wymiarach 2,0 x2,0 x 1,4 cm. Na przekroju beżowy, kruchy guz o wymiarach j/w

mat. II Fragment tkankowy o wymiarach 3,5 x 2,5 x 1,5 cm. Na przekroju utkanie ślinianki b/z

Badanie mikroskopowe
Adenoma pleomorphum ( tumor mixtus )
Guz usunięty z najmniejszym marginesem 0,1 cm
( mat. I - guz ślinianki przyusznej prawej )

Gruczoł ślinowy z wykładnikami zaniku tłuszczakowatego oraz węzeł chłonny bez istotnych zmian mikroskopowych.
(mat. II - płat powierzchowny ślinianki przyusznej prawej )

Byłam z wynikiem histopatologicznym i wypisem ze szpitala w poradni laryngologicznej w której stwierdzono że wszystko jest dobrze t/z że nic nie wskazuje na złośliwość guza,

natomiast całą tezę rozwiał mi ordynator szpitala reumatologicznego który stwierdził że z opisu wynika że był naciek, dlatego nie wiem co o tym wszyszystkim myśleć i co robić.

Pozdrawiam
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #27  Wysłany: 2016-01-15, 17:31  


Myślę, że wszelkie wątpliwości rozwieje konsultacja u onkologa.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
grazyna484 



Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 63
Skąd: Leszno
Pomogła: 2 razy

 #28  Wysłany: 2016-01-15, 19:23  


Dziękuję za pomoc
 
grazyna484 



Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 63
Skąd: Leszno
Pomogła: 2 razy

 #29  Wysłany: 2016-01-17, 11:38  


Witam
Bardzo proszę o wypowiedź jeszcze inne osoby, które mogły by mi zrozumieć ten opis.
Do onkologa spore kolejki muszę odczekać swoje a do kolejnej wizyty w poradni laryngologicznej mam termin na 31. marzec. Będę wdzięczna za każdą pomoc. :|
Pozdrawiam
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #30  Wysłany: 2016-01-17, 12:54  


Jeśli masz dwie odrębne opinie w sprawie guza, z czego jedna pochodzi od laryngologa, druga od reumatologa, to proponuję jednak udać się do onkologa, który obejrzy płytkę z badań obrazowych, porówna z opisem operacji i aktualnymi wynikami badań. My tutaj nie mamy takich możliwości. Twoich wątpliwości nie rozwieje nikt z forumowiczów, gdyż nie zajmujemy się badaniem na odległość. Tak samo jak poszukiwanie porady u lekarzy kolejnych specjalności. Wynik hist-patu sugeruje usunięcie guza w całości.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group