1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Gilowe gotowanie.
Autor Wiadomość
gilmaly 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 22 Cze 2010
Posty: 360
Skąd: warmińsko-mazurskie
Pomógł: 55 razy

 #1  Wysłany: 2012-12-20, 13:15  Gilowe gotowanie.


Chciałbym sobie tutaj utworzyć miejsce na opis (taki łopatologiczny)przyrządzania potraw.Ale nie w ogóle tylko tych które sam tu przyrządziłem.Nic wielkiego.Taki mały kącik-sklerotka.A jak się innym forumowiczom przyda to tym lepiej.Zaznaczam , nie książka kucharska , tylko to co tu sam lub z pomocą miłych i doświadczonych forumowiczów upitraszę.

Do Moderatora.Mogę?

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2012-12-20, 14:07 ]
Jak dla mnie, to śmiało. :uhm!:

 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #2  Wysłany: 2012-12-20, 15:35  


To ja zacznę... Lubicie barszczyk z krokietem? A jak ten krokiecik oprócz pysznego nadzienia, ma super cienką, i do tego chrupiącą skórkę? A do tego cierpicie na strasznego lenia, i nadzienie macie siłę zrobić, ale już naleśników nasmażyć, albo francuskiego ciasta narobić na te krokieciki to już się nie chce? To mam przepis idealny... Otóż - farsz robimy jaki tam sobie chcemy. Kapuściano-grzybowy, ruski (jak na ruskie pierogi), mięsny, podrobowy, lubelski (jak ruski, tylko zamiast ziemniaków kasza gryczana, chłopski (zmieszany farsz kapuściano-grzybowy z mięsnym i lubelskim, ale bez twarogu). No i ten farsz, dopóki jest ciepły, rozprowadzamy po... andrutach!!! Tak jest, po waflach, andrutach, tylko oczywiście takich niepoprzekładanych czymś słodkim, czyli takich z paczki, kwadratowych, czy okrągłych, o średnicy około 35 cm. No i czekamy 5 minut (a musimy pokryć całą powierzchnię andruta), a potem zawijamy, zawijamy... bo andrut się miękki zrobił, jak się na nim ciepłe i wilgotne położyło, a to zupełnie inaczej niż ten... no... no właśnie. No i te zwinięte w rulon andruty kroimy... I uzyskujemy proto-krokiety, które pozostaje nam obtoczyć w jajku i bułce tartej i wrzucić na głęboką patelnię ze sporą ilością tłuszczu (żeby krokiet był w nim do połowy zanurzony). Smażymy dosłownie chwilę, do uzyskania ładnego koloru. Zdejmujemy, i już jest chrupiący, smaczny, i w ogóle... :-)
Pisałem to ja, Gazda, bo skończyłem pierogi z kapustą i grzybami robić, a teraz lecę na dół do kuchni, bo zostało mi jeszcze barana oprawić, skończyć kwaśnicę, a przy okazji bitki wieprzowe z cebulką na winie czerwonym duszone do kopytek... Aaaa... jakbyście chcieli podać na wigilię coś innego niż kutia albo kluski z makiem, ale w tym typie, coś, co goście rzeczywiście zjedzą i nie trzeba będzie wywalać to przepis podam ;)
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
gilmaly 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 22 Cze 2010
Posty: 360
Skąd: warmińsko-mazurskie
Pomógł: 55 razy

 #3  Wysłany: 2012-12-20, 15:40  


Dzisiaj gotowałem rosół wołowy:
Garnek 3 litrowy.
Umyte 3/4 kg łaty i pręgi wołowej zalałem zimną wodą i na malutki gaz.Do tego dwa nieduże listki laurowe 5 ziarenek ziela angielskiego i niech się wolniutko pyrpcia.Wolniutko bo się rosół zwurdzi-jak mawia pewna nasza przyjaciółka.Znaczy się zmętnieje.Po jakimś czasie zebrać szum.Jakoś tak po 1,5 godz 1 marchew(jak więcej to dla mnie robi się za słodkie),pietrucha,a nawet dwie.Czego nie lubi moja Magda.1/2 niedużego selera i cały średni por.Gazda zaleca dołożyć liść kapusty.Moja mama wkładała ćwiartkę niedużej włoskiej kapusty.Na koniec trochę posolić.Gotować trzeba jakieś 3,5 godz.Była też rada aby dla koloru dać odrobinę kurkumy tudzież odrobinę suszonego imbiru.
 
sarenka 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Wrz 2011
Posty: 650
Pomogła: 120 razy

 #4  Wysłany: 2012-12-20, 18:14  


Pomóżcie ,proszę.Wczoraj nabyłam w wiejskim sklepiku 3 bułeczki.No,i były aż dwie z wygryzionymi przez myszki dziurkami.Dałam sarenkom ufając,ze im nie zaszkodzą.Dzisiaj pojechałam do miasta,kupiłam sporo pieczywa do zamrożenia.Jednak wypadnie mi samej piec chlebek.Nigdy tego nie robiłam.Napiszecie jak piecze sie chlebek?Jakie urządzenie kupić ,no i przepis. :)
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #5  Wysłany: 2012-12-20, 20:14  


Urządzenie? Wystarczy piekarnik elektryczny (chociaż najlepszy oczywiście jest piec chlebowy, ale tego się nie kupuje, to trzeba zbudować). Zamiast dzieży miska i gotowe. Przepisów w necie jest całe mnóstwo, po pięciu pierwszych bochenkach zaczniesz dodawać do ciasta gotowanych ziemniaków.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
gilmaly 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 22 Cze 2010
Posty: 360
Skąd: warmińsko-mazurskie
Pomógł: 55 razy

 #6  Wysłany: 2012-12-20, 20:20  


No trzeba jeszcze od kogoś pożyczyć zakwas lub nastawić samemu.

[ Dodano: 2012-12-20, 20:22 ]
jutro tu na wsi zapytam miejscową gospodynię o przepis.Pamiętam jej chlebek pachnący smalcem.
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #7  Wysłany: 2012-12-20, 21:03  


Najprostszy przepis na chlebek z piekarnika znajdziecie tutaj:

http://smakowitychleb.pl/...wasie-pszennym/

Zalety chyba wszystkim są znane. Wady są takie, że szybko czerstwieje. Ale na to jest rada, znana wszystkim poznaniakom - ziemniaki. Wystarczy dodać ugotowanych ziemniaków, a chlebek stanie się cięższy, i nie będzie przez jakiś czas czerstwiał.

[ Dodano: 2012-12-20, 21:06 ]
a tutaj jeszcze jeden przepis na chlebek - szybki, i smaczny, chyba mój ulubiony:

http://smakowitychleb.pl/...pszenno-razowy/
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
sarenka 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Wrz 2011
Posty: 650
Pomogła: 120 razy

 #8  Wysłany: 2012-12-20, 22:26  


gilmaly, Gazda, - ::thnx::
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #9  Wysłany: 2012-12-21, 09:05  


Gazda dobry patent na te wafle. Ja takie robię z ziemniakami (dodaje mleka+vegety) i zimne tak smażę jak ty (jest to dodatek do mięsa)
Gazda napisał/a:
jakbyście chcieli podać na wigilię coś innego niż kutia albo kluski z makiem, ale w tym typie, coś, co goście rzeczywiście zjedzą i nie trzeba będzie wywalać to przepis podam ;)

..dawaj
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #10  Wysłany: 2012-12-21, 10:48  


Mak gotujemy z dodatkiem mleka, aż bańki zacznie puszczać - jak ktoś gotował, to wie o co chodzi, potem mielimy dwa razy, mieszamy z miodkiem, odrobiną puchatka (takie kakao dla leniwych), orzechami, migdałami, i czym tam jeszcze sobie chcemy. No i robimy ciasto jak na kopytka, tylko wałeczki żeby miały średnicę małego palca. Kroimy co 5-8 cm, gotujemy te mini-kopytka w lekko osolonej wodzie, i podajemy polewając ciepłą masą makową. Nazywa się toto sulance i jest odmianą haluszków.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
gilmaly 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 22 Cze 2010
Posty: 360
Skąd: warmińsko-mazurskie
Pomógł: 55 razy

 #11  Wysłany: 2012-12-21, 11:40  


Zakwas:
1/4 barszczu,takiego jak na żurek,bez czosnku.
Do tego 1/2 litra ciepłej(nie gorącej)wody i dodawać mąkę żytnią.
Ciasto takie jak na naleśniki.Można jeszcze do tego potem wrzucić pokrojoną kromkę chleba razowego.Ale nie koniecznie.
Odstawić na dwa -trzy dni w ciepłe miejsce.Od czasu do czasu zamieszać.
Ciasto na chleb:
1 łyżka soli,2 kg mąki pszennej(650),
2 kg mąki żytniej(750).
Na tą ilość 50 g drożdży.
Można dorzucić ziarna dyni ,słonecznika lub co tam komu w duszy zagra.
Wymieszać , dolać wody (tak jak ciasto drożdżowe).
Wyrobić,postawić w cieple do wyrośnięcia.Aż podwoi swoją objętość.
Przełożyć do blaszek,napełniając je do połowy.
Blaszki wysmarować skórką od słoniny.
Odstawić aż ponownie podwoi objętość.
Wstawić do nagrzanego piekarnika(200 C)
Piec ok.1 godz..
Po upieczeniu gorący wyjąć z blaszek.Na gorąco posmarować górę skórką od słoniny i ew.spryskać wodą.Skórka wtedy będzie bardziej miękka.
I to na tyle.
Smacznego. :)

[ Dodano: 2012-12-21, 13:05 ]
Oczywiście trzeba rozrobić ciasto z tym zakwasem.Trochę zostawić na nową hodowlę.
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #12  Wysłany: 2012-12-21, 23:04  


Dla tych co nie lubią ryb

Mój syn nie lubi karpia , dlatego na wigilię robię tak rybę.
Filet ryby (np. mintaja) kroję w kostkę i do miski. Dodaje starty ser zółty, pokrojone grzyby, ugotowaną marchewkę w kostkę, surowe jajko, łyżkę mąki ziemniaczanej, vegetę. Mieszam, odstawiam, a póżniej smażę na oleju (kładę łyżką takie kulki)
 
sarenka 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Wrz 2011
Posty: 650
Pomogła: 120 razy

 #13  Wysłany: 2012-12-21, 23:22  


gilmaly, :flow:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group