1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz jajnika a gen BRCA1
Autor Wiadomość
NiMa 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2016-10-17, 07:43  Guz jajnika a gen BRCA1


Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Mam 25lat.
Zawsze unikałam lekarzy i badań z jednej strony ze strachu przed nieznanym a z drugiej strony z wyparcia z podświadomości faktu, że nie jestem kosmitą i również mogę być chora.
Miałam bardzo ciężkie studia i prowadziłam mało oszczędzający tryb życia co doprowadziło mnie do zachorowania na przewlekłą chorobę psychiatryczną czyli nerwicę.
Kiedy nerwica dała mi po d..ie i chodziłam zataczając się jak pijana zaczęło się wyszukiwanie sobie chorób i bieganie po lekarzach, pogotowiach itd.

Zrobiłam setki badań i za to jestem wdzięczna mojej chorobie bo na swój sposób uratowała moje życie.
Wyszła mi w badaniach lekka wada serca, przewlekłe zapalenie żołądka ze zmianami na błonie śluzowej( dzięki kawie na czczo i ketonalom),
hashimoto i co "najlepsze" guz lity jajnika prawego.

W lipcu wykryto moją chorobę i następnego dnia zrobiłam markery, które były bardzo niskie.
Guz miał 3 cm na 3,5.
Mój lekarz, który jest zarówno ginekologiem jak i onkologiem stwierdził, że najprawdopodobniej jest to potworniak.
W październiku miałam kolejne usg i guz był takich samych rozmiarów.

Tydzień temu miałam laparoskopie, w trakcie której wyszło, że poza guzem miałam również zmiany endometrialne na więzadłach krzyżowo-macicznych które mi usunięto.

Badanie śródoperacyjne wykazało , że jest to zmiana niezłośliwa.
Za 2 tygodnie mam odebrać wynik histo-pato i wiadomo, że trzęsę portkami bo ani markery ani badanie śródoperacyjne nie dają 100% gwarancji, że nawet w tym potworniaku nie doszło do jakiś zmian o charakterze rakowym czyli złośliwym.

Ale tu nasuwa się moje pytanie bo z emocji i roztrzęsienia nie zadałam jego mojemu lekarzowi- czy wystąpienie jakiegokolwiek guza na jajniku może świadczyć o posiadaniu przeze mnie wadliwego genu BRCA1 ?
Przepraszam jeśli moje pytanie wyda się komuś idiotyczne ale jestem zielona w sprawach onkologicznych :(
Dodam, że żadna z kobiet ani od strony matki ani od strony ojca nie miała nigdy nawet torbieli na jajnikach a wyczytałam, że nawet jeśli nie mamy w rodzinie takowych kobiet ale wystąpiły u nas chociażby torbiele to powinnyśmy zbadać się pod kątem tego genu.

U mnie w rodzinie na raka chorowały tylko cztery osoby :
moja babcia miała 64 lata jak zmarła na raka pęcherza,
dziadek miał 82 jak zmarł na raka trzustki,
siostrzenica dziadka chorowała na rdzeniaka ale została wyleczona
i bratanek dziadka miał czerniaka w oku ale też już wszystko ok.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam wszystkich _littleflower_
_________________
KaroLina
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2016-10-18, 20:31  


Cytat:
czy wystąpienie jakiegokolwiek guza na jajniku może świadczyć o posiadaniu przeze mnie wadliwego genu BRCA1 ?

Nie. Nie ma takiej zależności
Obecność mutacji można potwierdzić bądź wykluczyć poprzez odpowiednie badanie - jeśli zaistaniałyby konkretne przesłanki plus wskazanie lekarza.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group