1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak guzkowaty, Clark III, Breslow 1,2 mm
Autor Wiadomość
slawek 


Dołączył: 07 Wrz 2010
Posty: 8
Pomógł: 1 raz

 #1  Wysłany: 2010-09-08, 07:58  Czerniak guzkowaty, Clark III, Breslow 1,2 mm


Witam

Proszę o interpretacje wyników oraz wskazówki co do dalszego leczenia mojej mamy.
Jednak na początek parę słów wytłumaczenia.

Jest to pierwszy rak w mojej rodzinie, pewnie dlatego pierwsze objawy zostały zlekceważone i potraktowane jako coś normalnego, obecnie mamy dużą nauczkę i wiemy, że wszelkie badanie można było przyśpieszyć przynajmniej o 12 miesięcy.

Jedna uwaga również do lekarzy; mama mając wycinanego czerniaka (teraz o tym wiemy, wtedy myśleliśmy że to zwykły pieprzyk czy cokolwiek) oczywiście nawet nie podejrzewała co to może być, a lekarze nie zająknęli się, że może być to nowotwór oraz że warto zrobić jakieś inne badania itp.
Jedyne co lekarz powiedział po zabiegu, to to że wszystko jest ok i szew można usunąć w przychodni na miejscu zamieszkania.
Z drugiej strony nawet gdyby lekarz ostrzegał to wyniki z badania histopatologicznego leżały w szpitalu przez 10 miesięcy i nikt się po nie nie zgłaszał – może ktoś kto to przeczyta pomyśli o jakiejś procedurze informowania pacjenta w przypadku nieodbierania wyników przez jakiś okres (w szczególności gdy jednoznacznie informują o raku).

Przepraszam za tak pretensjonalny ton jednak jak Państwo przeczytają poniżej błędnych decyzji i słabych punktów w naszym systemie leczenia pacjentów było (jest) więcej.

Zapis chronologiczny:

Historia choroby
1.Na początku miesiąca maja 2009 zauważyłam na plecach na skórze po lewej stronie czarny pieprzyk.
2.W miesiącach lipiec -sierpień 2009 ten pieprzyk zdarzyło się że się rozdrapał i poleciała krew.
3.Byłam u 2 dermatologów ale usunięcie tego pieprzyka miało miejsce w dniu 02.10.2009 rok w Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
4.Po zabiegu nikt mnie nie informował o odbiorze wyników oraz że wycinek wysłano do badania histopatologicznego a pamiętam jak Doktor mówił że jak będzie dobrze to szwy mogę zdjąć u siebie w miejscu mojego zamieszkania w przychodni.
5.W dniu 22.04.2010 r zobaczyłam pod pachą „ guz” z czym od razu zgłosiłam się do lekarza rodzinnego, ale lekarz nie wydał skierowania na USG bo nie miał umowy z NFOZ więc 23.04.2010 prywatnie pojechałam zrobić USG i wówczas ten lekarz kazał mi smarować ten węzeł LIOTONEM 1000, i wg tego lekarza winno się rozejść. I tak zaufałam lekarzowi i zrobiłam.
6.Byłam również u Chirurga w szpitalu, który optował za usunięciem tego węzła, ale ja nie mogłam sama sobie wytłumaczyć, że coś takiego ja muszę zrobić, jak również nie skojarzyłam tego z zabiegiem robionym w dniu 02.10.2009 rok.
7.W dniu 11.08.2010 w szpitalu został mi usunięty węzeł chłonny, który miał wymiar 5x2,5 cm.
8.W dniu 02.09.2010 zgłosiłam się z wynikami z badania histopatologicznego węzła chłonnego, które otrzymałam z zabiegu w dniu 01.09.2010 r, do Centrum Onkologii w Bydgoszczy .Podczas tej wizyty połączono moje dolegliwości, które dotyczyły zabiegu na plecach jak i pod pachą. (dopiero wtedy odebrałam wyniki z zabiegu z 2 .10.2010)

pozdrawiam i załączam scany z badań
Sławek
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #2  Wysłany: 2010-09-08, 13:05  


slawek,

Skanów brak - albo po prostu przepisz wyniki badań - zwłaszcza hist-pat.
 
slawek 


Dołączył: 07 Wrz 2010
Posty: 8
Pomógł: 1 raz

 #3  Wysłany: 2010-09-08, 19:53  


miejsce pobrania: okolica miedzyłopatkowa

Rozpoznanie:
Melanoma maligum pT2a
(Nodular melanoma)
Excisio completa
Głebokość nacieku:
wg Clarkea - III
wg Braslowa - 1,2 mm
minimalny margines boczny: 0,1 cm

pozdrawia serdecznie
Sławek
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #4  Wysłany: 2010-09-08, 20:07  


OK - dzięki.
Już wtedy sprawę zaniedbano -> zbyt mały margines chirurgiczny i brak oceny histopatologicznej węzła wartowniczego.

Rozumiem, że w chwili obecnej po przebadaniu węzła chłonnego wyszły w nim przerzuty czerniaka. Na pewno trzeba usunąć kolejne węzły chłonne i wdrożyć leczenie uzupełniające (radioterapia, chemioterapia) - to jest zależne od wyniku po usunięciu pozostałych węzłów. Ponadto powinna Mama zrobić: RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej, lub badanie PET.

Skandalem jest iż: nie poinformowano o tym, że wynik hist-pat należy odebrać - to po pierwsze, a po drugie - w przypadku takiego wyniku powinno się wezwać pacjenta... :shock:
 
slawek 


Dołączył: 07 Wrz 2010
Posty: 8
Pomógł: 1 raz

 #5  Wysłany: 2010-09-09, 11:35  


witam

dziekuję za odpowiedź

w poniedziałek wykonaliśmy następujące badania
USG jamy brzusznej -bez zmian, USG dołów pachowych - bez zmian,
USG pachwin - bez zmian,
RTG klatki - bez zmian,
EKG - dobrze,
badanie krwi - wyniki dobre,

przyjęcie do szpitala - 14 października w celu usnięcia węzłów chłonnych,

lekarze nie zapropnowali radioterapii lub chemioterapi - powiedzieli, że mogą mamę skierować na kuracje szczepionkami (udział w badaniach nad szczepionkami)

pytanie moje jest następujące czy w takim wypadku nie poszukać samemu szpitala gdzie zrobią mamie radioterapię lub chmioterapię czy wziąść udział w tych badaniach.

planujemy również we własnym zakresie zrobić badanie PET,

pozdrawiam serdecznie
Sławek
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #6  Wysłany: 2010-09-10, 17:47  


slawek,

Aby podjąć decyzję co do dalszej drogi leczenia musimy znać wynik po usunięciu kolejnych węzłów i ich przebadaniu.

Dlaczego PET we własnym zakresie macie robić? To bardzo drogie badanie jest i Mama powinna dostać na nie skierowanie.

Pozdrawiam ciepło
 
suszi1 


Dołączył: 14 Lip 2009
Posty: 54
Skąd: środek Polski
Pomógł: 2 razy

 #7  Wysłany: 2010-09-10, 20:29  


Sławku moja Mama leczy się w CO w Bydgoszczy.

Zaufaj lekarzowi, co do dalszej drogi leczenia.
Nie patrz na to co źle zrobiłeś kiedyś lecz staraj się zrozumieć tą chorobę i walcz z nią.

Straszne w tej chorobie jest czekanie. Tu trzeba mieć anielską cierpliwość.

Nie jestem ekspertem (mam wykształcenie ekonomiczne), ale gontcha ma rację.
Najpierw wynik po usunięciu kolejnych węzłów i ich przebadaniu.

Głowa do góry i z uśmiechem na ego skorupiaka !!!!
 
 
slawek 


Dołączył: 07 Wrz 2010
Posty: 8
Pomógł: 1 raz

 #8  Wysłany: 2010-09-11, 00:39  


dziękuje za odpowiedzi

będziemy czekać na wyniki

w razie wątpliwości będe pytać

pozdrawiam
Sławek
 
slawek 


Dołączył: 07 Wrz 2010
Posty: 8
Pomógł: 1 raz

 #9  Wysłany: 2010-09-16, 20:15  


Witam ponownie,


Dziś w trakice wizyty lekarz ponownie odmówił mojej mamie badania PET.

Proszę o informacje, czy to badanie jest w stanie coś pomóc, jeżeli choć trochę
proszę o odpowiedź i jutro dokonamy przelewu i jak lekarz mówi w ciągu 7 dni badanie zostanie wykonane,

pozdrawiam
Sławek
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #10  Wysłany: 2010-09-16, 20:24  


slawek,

Myślę, że lekarz kierował się tym iż ostatnio robione badania obrazowe (USG i RTG) nie wykazały żadnych zmian. Ponadto jesteście przed operacją usunięcia węzłów chłonnych i ich oceny histopatologicznej. Teoretycznie: nie ma teraz wskazań do PET'a.

Czy badanie coś da? Być może, trudno mi to ocenić. Jeśli uważacie, że jest taka potrzeba i nie jest to zbytnim obciążeniem finansowym to możecie PET'a zrobić. Natomiast niezależnie od jego wyniku węzły regionalne należy usunąć i zbadać histopatologicznie.

Pozdrawiam ciepło
 
slawek 


Dołączył: 07 Wrz 2010
Posty: 8
Pomógł: 1 raz

 #11  Wysłany: 2010-09-17, 12:04  


dziękuje za porady

zdecydowaliśmy się na PET, oczywiście pozostałe leczenie idzie zgodnie z zaleceniami lekarzy

zrobienie badania PET da nam przynajmniej świadamość, iż zrobiliśmy co mogliśmy na tym etapie leczenia - a to już coś,

pozdrawiam serdecznie

Sławek
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #12  Wysłany: 2010-09-17, 12:10  


Sławek,

Czekam na wynik i życzę by wyszedł dobry. Jak tylko o cokolwiek potrzebujesz spytać to wal śmiało :)

Pozdrawiam
 
slawek 


Dołączył: 07 Wrz 2010
Posty: 8
Pomógł: 1 raz

 #13  Wysłany: 2010-10-05, 14:12  


Witam!!


w złączniku przesyłam wynik badania PET
proszę o interpretacje wyników,

pozdrawiam
Sławek
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #14  Wysłany: 2010-10-05, 14:16  


Sławek,

Załącznik dodaj (lub wyślij mi go mailem)

Pozdrawiam
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #15  Wysłany: 2010-10-05, 15:47  


wynik PET CT:



scan PET.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 4524 raz(y) 151,44 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group