1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
DRP z przerzutami do mózgu
Autor Wiadomość
natalia2014 


Dołączyła: 18 Cze 2014
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2014-06-18, 11:13  DRP z przerzutami do mózgu


Witam serdecznie!

U mojej mamy rok temu w sierpniu zdiagnozowano drobnokomórkowego raka płuc. Przeszliśmy przez chemioterapie 6 cykli, później radioterapia 10 naświetleń która skończyła się w lutym. W maju okazało się, ze pojawiły się przerzuty do mózgu. Mama ma lekki niedowład lewej strony, jest bardzo słaba i lekarz skierował już nas na leczenie paliatywne.

Wiem, że zmierza to wszystko w jedną strone natomiast mam kilka pytań jak się na to wszystko przygotować. Mama jest osobą palącą, od kiedy pojawiły się te przerzuty zaczęła palić bardzo dużo. W zasadzie nigdy tyle nie paliła co teraz. Jest na tyle słaba, że nie chce czytać, oglądać telewizji. Jedynie co to śpi, albo siedzi w oknie i pali papierosy. Staram się to sobie jakoś wytłumaczyć ale nie wiem czy to nadmierne palenie może być skutkiem tych zmian w mózgu? Je też bardzo dużo słodyczy. Jakich zachowań się można jeszcze spodziewać będących wynikiem tych zmian?

I czy jeśli teraz jesteśmy już pod opieką hospicjum i nie ma żadnego leczenia to zanim umrze mogą się pojawić jeszcze inne przerzuty czy niekoniecznie?

Pozdrawiam
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2014-06-18, 11:18  


natalia2014 napisał/a:
Staram się to sobie jakoś wytłumaczyć ale nie wiem czy to nadmierne palenie może być skutkiem tych zmian w mózgu?

Nie. Zmiany w mózgu są skutkiem nowotworu.

natalia2014 napisał/a:
Jakich zachowań się można jeszcze spodziewać będących wynikiem tych zmian?

A gdzie umiejscowione są przerzuty?

natalia2014 napisał/a:
I czy jeśli teraz jesteśmy już pod opieką hospicjum i nie ma żadnego leczenia to zanim umrze mogą się pojawić jeszcze inne przerzuty czy niekoniecznie?

Mogą.

Czy mózgowie było naświetlane po stwierdzeniu przerzutów?
_________________
 
alka28+ 


Dołączyła: 28 Cze 2013
Posty: 149
Pomogła: 50 razy

 #3  Wysłany: 2014-06-18, 11:41  


Cytat:
Staram się to sobie jakoś wytłumaczyć ale nie wiem czy to nadmierne palenie może być skutkiem tych zmian w mózgu?

Nie. Zmiany w mózgu są skutkiem nowotworu.


Pytanie zdaje sie, odnosilo do tego, czy zmiany w mozgu spowodowaly zmiany w zachowaniu - nadmierne palenie i duzo slodyczy, a nie na odwrot.
Mi sie wydaje, ze jest to reakcja typu, jesli juz i tak koniec, to dlaczego nie miec choc troche przyjemnosci - a poza jedzeniem i paleniem, to chyba juz niewiele pozostalo, niestety.
 
natalia2014 


Dołączyła: 18 Cze 2014
Posty: 3

 #4  Wysłany: 2014-06-18, 12:04  


"W prawej okolicy skroniowej, od warstwy podstawnej do środkowokomorowej, zmiana guzowata lito-torbielowata 4,2cmx3,2 cm."
Tak jest napisane na wyniku TK głowy z 9 maja. Naświetlania były dwa. Miały być jeszcze dwa następne ale stan zdrowia mamy znacznie sie pogorszył. Lekarz zwiększył dawkę sterydów ale nie wiele to dało dlatego zakończono naświetlania.

W takim razie skąd taka silna ochota na palenie papierosów? Czy zabranianie jej tego mogłoby coś zmienić na lepsze? Stwierdziliśmy, że to i tak jej nie wiele pomoże dlatego zgadzamy sie na to palenie chociaż ten widok jest porażający.
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #5  Wysłany: 2014-06-18, 12:21  


Zapewne ta silna ochota palenia jest związana z informacją o przerzutach, pisałaś, że jak się Mama dowiedziała o nich to zaczęła więcej palić. Także masz odpowiedź.

Zabranianie jej nie ma sensu, jedynie co to można by ograniczyć, ale przypuszczam, że źle by to wpłynęło na jej samopoczucie. Tak to przynajmniej jakoś odreagowuje paląc sobie papierosy.
 
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #6  Wysłany: 2014-06-18, 13:15  


Natalio,
a jak można zabronić dorosłemu człowiekowi palić?

Mama się, mam wrażenie, poddała, nie sądzę, by był to właściwy czas na upominanie jej, by walczyła z nałogiem.

Trzeba brać pod uwagę wystąpienie objawów takich jak duszności, kaszel, wtedy być może mama nie będzie w stanie tyle palić, ale trudno Wam tego życzyć... pozdrawiam.
 
romka 



Dołączyła: 26 Lip 2013
Posty: 445
Pomogła: 82 razy

 #7  Wysłany: 2014-06-18, 14:08  


natalia2014 napisał/a:
W takim razie skąd taka silna ochota na palenie papierosów? Czy zabranianie jej tego mogłoby coś zmienić na lepsze?


Witaj Natalio2014, nie zabraniaj mamie palenia to juz nie zaszkodzi tez i nie pomoże,kochana spełniajcie wszystkie zachcianki mamy.
Gdy mąż chorował też miał apetyt na słodycze a w szczególności ciasto tortowe pochłaniał naprawdę dużo,czasami miewał apetyt na zupełnie cos innego a my jeżdzilismy i szukalismy tego po sklepach by jemu dogodzić.Wiesz w poniedziałek miał imieniny ,przyjechali goscie a ON miał taką ,taką ochotę na wypicie setki z najlepszym naszym przyjacielem ,tak bardzo mnie prosił a ja nie pozwoliłam w piątek rano zmarł,wiesz gdybym wiedziała,ze to tak szybko się potoczy sama bym im nalała.Papierosy palił do samego końca ,oczywiscie zmniejszył ilosc,ale paliła,ja i tak bym go nie przekonała by przestał.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group