1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Drobnokomórkowy rak prawego płuca
Autor Wiadomość
Karolinaxxx 


Dołączyła: 14 Mar 2015
Posty: 36
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2015-03-14, 19:29  Drobnokomórkowy rak prawego płuca


Witam,

Stałym bywalcem forum jestem od grudnia 2014, wtedy dzień przed wigilia dowiedzieliśmy się że tata ma drobnokomórkowy nowotwór płuca prawego...wtedy jeszcze wierzyłam że wszystko będzie ok...przecież w tych czasach nowotwór to nie wyrok!!

Czytając fora,artykuły zrozumiałam że mamy do czynienie z tym "gorszym" typem raka płuc...nadzieja i wiara w to że jeszcze będzie tak jak kiedyś gdzieś uciekła ... W którymś z kolei artykule wyczytałam że gdy chory traci więcej niż 5% masy ciała rokowania są słabe (tata stracił przez 3 miesiące 25% masy swojego ciała) i na koniec onkolog powiedziała że stopień zaawansowania to ED :(
Nie wiem co nas czeka, ile czasu zostało...
Tata miał już 3 chemie, dostaje obniżoną dawkę (75% tego co powinien) ze względu na zły stan ogólny (tata kilka lat temu przeszedł zawał)

Wczoraj była robiona tomografia, bardzo proszę o interpretację wyników...wydaje mi się że jest gorzej...czy to możliwe pomimo podawanej chemii??

Załączam również dla porównania TK z 11/2014 i 01/2015

pozdrawiam i dziękuję za pomoc
Karolina









TK 11.2014.jpg
Tomografia listopad 2014
Pobierz Plik ściągnięto 2783 raz(y) 353,67 KB

TK 13.01.2015.jpg
TK 13.01.2015
Pobierz Plik ściągnięto 2804 raz(y) 250,24 KB

TK 03.2015 str 1.jpg
TK 13.03.2015 (str 1)
Pobierz Plik ściągnięto 2768 raz(y) 176,91 KB

TK 03.2015 str 2.jpg
Tk 13.03.2015 (str 2)
Pobierz Plik ściągnięto 2664 raz(y) 241,96 KB

_________________
DRP z przerzutami.... od diagnozy dane nam były tylko 4 miesiące (23.12.2014-28.04.2015)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2015-03-14, 20:24  


Karolinaxxx napisał/a:
Wczoraj była robiona tomografia, bardzo proszę o interpretację wyników...wydaje mi się że jest gorzej...czy to możliwe pomimo podawanej chemii??

We wnioskach obu TK mamy "obraz stabilny". Niemniej opis mówi o łączeniu się węzłów wnęki z naciekiem, ale za to węzły śródpiersia się zmniejszyły.

Aczkolwiek dziwne dość, że TK jamy brzusznej z 13.01 i z 13.03 jest dokładnie, słowo w słowo, takie samo. No ale opierając się na tym opisie, to faktycznie - wszystko jest tak samo.
_________________
 
Karolinaxxx 


Dołączyła: 14 Mar 2015
Posty: 36
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2015-03-14, 20:40  


Proszę mi powiedzieć co znaczy obraz stabilny? chodzi o to że choroba się nie rozprzestrzenia bardziej?

Jeszcze wrócę do chemioterapii, wszędzie jest napisane, onkolog też mi to mówiła że ten typ nowotworu dobrze reaguje na chemię....jednak u taty praktycznie nic się nie zmieniło. Co to może znaczyć? Ma to związek z tym że tata dostaje zmniejszoną dawkę leku?

W środę tata ma czwarty cykl chemii (chyba narazie ostatni), co dalej? nie będzie miał radioterapii - tyle usłyszałam od onkolog.
Koniec chemii i czekamy na dalszy rozwój :uuu: ?? dobrze to rozumiem?
_________________
DRP z przerzutami.... od diagnozy dane nam były tylko 4 miesiące (23.12.2014-28.04.2015)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2015-03-14, 20:50  


Karolinaxxx napisał/a:
Proszę mi powiedzieć co znaczy obraz stabilny? chodzi o to że choroba się nie rozprzestrzenia bardziej

Że zmiany nie zmniejszają się znacząco ani nie zwiększają znacząco.

Karolinaxxx napisał/a:
Jeszcze wrócę do chemioterapii, wszędzie jest napisane, onkolog też mi to mówiła że ten typ nowotworu dobrze reaguje na chemię....jednak u taty praktycznie nic się nie zmieniło. Co to może znaczyć? Ma to związek z tym że tata dostaje zmniejszoną dawkę leku?

Może być to wynik zmniejszonej dawki, natomiast to nie jest tak że rak drobnokom. ZAWSZE dobrze reaguje na chemioterapię. Bywają przypadki, gdy w ogóle nie reaguje i w trakcie chemii następuję progresja (nowotwór rozwija się), bywają i takie, kiedy reaguje na tyle, że nie rozwija się dalej (a więc jest stabilizacja), jak i takie, kiedy zmiany zmniejszają się bądź i całkowicie znikają.

Po IV cyklu chemii powinno być kontrolne TK klatki, warto też zapytać o profilaktyczne naświetlania mózgowia.
_________________
 
misiak 


Dołączyła: 16 Lis 2012
Posty: 770
Pomogła: 96 razy

 #5  Wysłany: 2015-03-14, 21:04  


Witaj. Pytasz ile czasu zostalo? Tez to sobie zadaje od ponad 2 lat. Statystyki mozna pobic, nam sie udalo, choc jest ciezko. Moja tesciowa tez miala cztery cykle pierwszej chemii, nie mogla miec wiecej, zle ja znosila.
Ale na jakis czas bylo dobrze. Pilnujcie morfologi krwi.
Trzymam kciuki.
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
Karolinaxxx 


Dołączyła: 14 Mar 2015
Posty: 36
Pomogła: 1 raz

 #6  Wysłany: 2015-03-14, 21:33  


Cytat:
Po IV cyklu chemii powinno być kontrolne TK klatki, warto też zapytać o profilaktyczne naświetlania mózgowia.


Między TK (13.03) a końcem ostatniego cyklu chemii (20.03) odstęp czasowy to tydzień, czy coś może znacząco się zmienić że trzeba będzie wykonywać kontrolne TK?

Czy jest możliwe aby onkolog nie zdecydowała się na profilaktyczne naświetlania mózgowia? Na ostatniej wizycie powiedziała że nie będzie naświetleń .

[ Dodano: 2015-03-14, 21:38 ]
misiak napisał/a:
Witaj. Pytasz ile czasu zostalo? Tez to sobie zadaje od ponad 2 lat. Statystyki mozna pobic, nam sie udalo, choc jest ciezko. Moja tesciowa tez miala cztery cykle pierwszej chemii, nie mogla miec wiecej, zle ja znosila.
Ale na jakis czas bylo dobrze. Pilnujcie morfologi krwi.
Trzymam kciuki.



Dziękuję za odpowiedź, dobrze przeczytać czasami coś pozytywnego, że ktoś nie "podporządkował" się statystykom....
Życzę dużo wytrwałości!!
_________________
DRP z przerzutami.... od diagnozy dane nam były tylko 4 miesiące (23.12.2014-28.04.2015)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2015-03-14, 21:40  


Karolinaxxx napisał/a:
Między TK (13.03) a końcem ostatniego cyklu chemii (20.03) odstęp czasowy to tydzień, czy coś może znacząco się zmienić że trzeba będzie wykonywać kontrolne TK?

A, no skoro tak to raczej nie. Ale standardem jest robienie TK po 2 cyklu chemii i potem na koniec chemioterapii.

Karolinaxxx napisał/a:
Czy jest możliwe aby onkolog nie zdecydowała się na profilaktyczne naświetlania mózgowia? Na ostatniej wizycie powiedziała że nie będzie naświetleń .

Wszystko jest możliwe, ale zapytałabym o te naświetlania.
_________________
 
Karolinaxxx 


Dołączyła: 14 Mar 2015
Posty: 36
Pomogła: 1 raz

 #8  Wysłany: 2015-03-14, 21:58  


absenteeism napisał/a:
Wszystko jest możliwe, ale zapytałabym o te naświetlania.


Oczywiście zapytam i postaram się wywalczyć te profilaktyczne naświetlania. Czy radioterapia też ma negatywny wpływ na organizm? Czy można się po niej spodziewać tego samego co po chemioterapii?

[ Dodano: 2015-03-14, 22:03 ]
Proszę jeszcze o radę, jak mogę "postawić " tatę na nogi? Jak już wspomniałam sporo stracił na wadze, staramy się dokarmiać go co chwilę :) tata mówi że nie ma apetytu (oprócz słodyczy), przyjmuje codziennie syrop na apetyt, pije nutridrinki ale od 3 miesięcy nie ma poprawy, waga ani drgnęła. Przez to jest osłabiony, ręce mu się trzęsą, jak wstaje to ciężko mu odrazu złapać równowagę... ciężko na niego patrzeć w takim stanie :-(
_________________
DRP z przerzutami.... od diagnozy dane nam były tylko 4 miesiące (23.12.2014-28.04.2015)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2015-03-14, 22:04  


Aż takich efektów ubocznych raczej nie, przy dawce stosowanej w PCI (profilaktyczne naświetlanie mózgowia) mogą się pojawić mdłości czy osłabienie, ale nie powinno to być w takim natężeniu jak przy chemii.
Oczywiście to medycyna i nigdy nie ma 100% pewności jak dany pacjent zareaguje.

[ Dodano: 2015-03-14, 22:04 ]
Karolinaxxx napisał/a:
przyjmuje codziennie syrop na apetyt

Jaki syrop?
_________________
 
Karolinaxxx 


Dołączyła: 14 Mar 2015
Posty: 36
Pomogła: 1 raz

 #10  Wysłany: 2015-03-14, 22:06  


absenteeism napisał/a:
Aż takich efektów ubocznych raczej nie, przy dawce stosowanej w PCI (profilaktyczne naświetlanie mózgowia) mogą się pojawić mdłości czy osłabienie, ale nie powinno to być w takim natężeniu jak przy chemii.
Oczywiście to medycyna i nigdy nie ma 100% pewności jak dany pacjent zareaguje.


Na szczęście tata oprócz ogólnego osłabienia organizmu i przerzedzenia włosów nie znosił jakoś bardzo źle chemii.
Więc mam nadzieję że naświetleń nawet nie poczuje :)
dziękuję za pomoc

[ Dodano: 2015-03-14, 22:07 ]
absenteeism napisał/a:
Jaki syrop?


Megalia
_________________
DRP z przerzutami.... od diagnozy dane nam były tylko 4 miesiące (23.12.2014-28.04.2015)
 
gosolar 



Dołączyła: 21 Mar 2014
Posty: 151
Skąd: zielona góra
Pomogła: 11 razy

 #11  Wysłany: 2015-03-14, 22:21  


a czy TK głowy było robione? pilnujcie tego, by je wykonano. Pozdrawiam serdecznie.
_________________
nasza walka z rakiem drobnokomórkowym płuc trwała od 24 września 2013 (diagnoza) do 27 września 2014.( na zdjęciu moja kochana siostra)
 
 
Karolinaxxx 


Dołączyła: 14 Mar 2015
Posty: 36
Pomogła: 1 raz

 #12  Wysłany: 2015-03-14, 22:26  


gosolar napisał/a:
a czy TK głowy było robione? pilnujcie tego, by je wykonano. Pozdrawiam serdecznie.


No właśnie teraz (13.03.2015) nie, a jak pytałam lekarki co pisze na skierowaniu na TK (bardzo niewyraźnie pisze) to powiedziała że będzie prześwietlenie wszystkiego ....
Przy rejestracji na TK okazało się że głowy nie ma :(
Ale w środę mamy 4 cykl chemii i dopytam jeszcze o tą głowę

[ Dodano: 2015-03-14, 22:31 ]
Proszę jeszcze o interpretację informacji zawartej w opisie TK z 13.03.2015:
"...Wewnątrz nacieku w segmencie 2 duża upowietrzniona jama rozpadowa..."

Przepraszam za moją niewiedzę jeżeli źle piszę, ale gdzieś w internecie spotkałam się z pojęciem rozpadu....dotyczyło to chyba rozpadu guza, dobrze kojarzę czy z nadmiaru informacji coś pokręciłam?
_________________
DRP z przerzutami.... od diagnozy dane nam były tylko 4 miesiące (23.12.2014-28.04.2015)
 
misiak 


Dołączyła: 16 Lis 2012
Posty: 770
Pomogła: 96 razy

 #13  Wysłany: 2015-03-15, 10:22  


Unas nie było profilaktycznych naświetlań głowy. A szkoda, bo po nastepnej chemii topotekan pojawiły sie przerzuty do oun. Moze to by nic nie zmieniło, sama nie wiem, ale napewno by nie zaszkodziło, bo była taka opcja.
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
gosolar 



Dołączyła: 21 Mar 2014
Posty: 151
Skąd: zielona góra
Pomogła: 11 razy

 #14  Wysłany: 2015-03-15, 11:09  


często zastanawia mnie , dlaczego tak sie dzieje, że lekarze nie zawsze chcą zrobić TK głowy przy DRP, tak było też w przypadku mojej siostry, kiedy to lekarka powiedziała nam,że nie ma potrzeby wykonania TK głowy, a przecież gdyby w tym momencie zleciła być może okazałoby sie,że nie miałaby tak licznie rozsianych przerzutów do mózgu, gdyby zamiast 5-cio tygodniowego naświetlania klatki , zleciła najpierw profilaktyczne naświetlanie mózgu. Dlatego staram się przypominać o tym Wam, abyście mieli to na uwadze, bo skutki przerzutów do mózgu są tragiczne.
_________________
nasza walka z rakiem drobnokomórkowym płuc trwała od 24 września 2013 (diagnoza) do 27 września 2014.( na zdjęciu moja kochana siostra)
 
 
andrzejf13 


Dołączył: 28 Mar 2011
Posty: 189
Skąd: szczecin
Pomógł: 2 razy

 #15  Wysłany: 2015-03-15, 12:22  


gosolar napisał/a:
często zastanawia mnie , dlaczego tak sie dzieje, że lekarze nie zawsze chcą zrobić TK głowy przy DRP,


To jest racja ,nie bardzo lekarze chcą kierować na TK , u mojej żony po chemioterapii lekarz stwierdził że wystarczy tylko RTG , potem po radioterapii zrobiono TK i nie było badań do porównania ,lekarz radiolog powiedział że nie dopilnowałem , trudno jest wymusić określone badania na lekarzu.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group