1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Dolegliwości żołądkowe przy raku płuc z przerzutami do mózgu
Autor Wiadomość
Taliaa 


Dołączyła: 17 Lip 2012
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2012-10-24, 15:53  Dolegliwości żołądkowe przy raku płuc z przerzutami do mózgu


Witam,
znalazłam się na tym forum z powodu mojego Taty, u którego ponad trzy miesiące temu zdiagnozowano gruczolakoraka płuca.

Pod koniec czerwca przeszedł operację usunięcia prawego płata płuca.
W sierpniu okazało się, że są przerzuty do mózgu (dwa guzy). Tatę zakwalifikowano do radioterapii paliatywnej w Gliwicach. W sierpniu przeprowadzono radioterapię całego obszaru mózgowia (20 Gy/g w 5 frakcjach), a w drugiej połowie września zastosowano leczenie stereotaktyczne (cyber knife) - nie mam przy sobie wypisu, ale podano taką samą 1 dawkę podzieloną na 3 frakcje. Tato przyjmował Dexamethason (1 x 1 dziennie), a oprócz tego Siofor (z powodu cukrzycy), Prestarium (na nadciśnienie), Controloc (osłonowo na żołądek).

Tato ogólnie czuje się bardzo słaby, przez większość czasu leży, prawie w ogóle się nie odzywa, brakuje mu słów na nazwanie rzeczy. Jeszcze tydzień temu wychodził z domu na spacery po południu, ale od kilku dni bardzo skarży się na dolegliwości żołądkowe - mdłości, pobolewanie żołądka, jedzenie ma według niego nieprzyjemny zapach. Z tego powodu odczuwa niechęć do jedzenia i trzy dni temu przestał przyjmować tabletki. Jak można mu pomóc, żeby złagodzić te dolegliwości?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-10-24, 16:19  


A pantoprazol nadal jest/był brany?

Trzeba udać się do lekarza, być może zleci badania - kiedy było ostatnie TK klatki piersiowej? USG jamy brzusznej?
_________________
 
Taliaa 


Dołączyła: 17 Lip 2012
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2012-10-24, 20:01  


Tata przyjmował tylko Controloc. Ostatnie USG jamy brzusznej i TK klatki piersiowej były robione w czerwcu przed operacją, która odbyła się w Zabrzu. Po tej operacji dwukrotnie byliśmy na wizytach kontrolnych w Poradni Chirurgii Ogólnej i Klatki Piersiowej w Zabrzu, gdzie przez kilka godzin oczekiwaliśmy na przyjęcie. Stamtąd dostaliśmy skierowanie do onkologa i trafiliśmy do Centrum Onkologii w Gliwicach. Tam wykonano TK głowy i zakwalifikowano Tatę do radioterapii paliatywnej. Potem powiedziano nam, że z ich strony leczenie zostało zakończone i nic więcej nie mogą zaproponować. Na styczeń wyznaczono termin kontroli klatki piersiowej, czyli TK. Na wypisie ze szpitala jest informacja, że mamy zwrócić się do hospicjum. Tak naprawdę nie wiem, gdzie teraz powinniśmy się zwrócić. Do poradni w miejscu zamieszkania czy do hospicjum? Gdzie uzyskamy pomoc dla Taty w tych dolegliwościach, o których piszę?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-10-24, 20:20  


Taliaa napisał/a:
Tata przyjmował tylko Controloc.

To właśnie pantoprazol :)

Taliaa napisał/a:
Gdzie uzyskamy pomoc dla Taty w tych dolegliwościach, o których piszę?

Na początek wystarczy nawet lekarz rodzinny, chyba że jesteście zapisani do hospicjum - wówczas tam.
_________________
 
Taliaa 


Dołączyła: 17 Lip 2012
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2012-10-24, 20:32  


Nie jesteśmy jeszcze zapisani do hospicjum. Czy powinniśmy to zrobić już teraz? Boję się, że w poradni będą nas zbywać, bo nie chcą zajmować się pacjentami chorymi na raka. Nie wyobrażam sobie też katowania Taty długim oczekiwaniem na przyjęcie u lekarza w poradni. Z drugiej strony nie chciałabym, żeby Tato wiedział, że jest pod opieką hospicjum. Jest mu ciężko, widzę smutek w jego oczach i boli mnie to, że nie mogę mu pomóc.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-10-24, 20:39  


Hospicjum to zawsze bezpieczeństwo, że w razie różnych dolegliwości macie możliwość szybkiej wizyty lekarza lub pielęgniarki, możliwość przepisania odpowiednich leków.

A co do lekarza POZ - chyba jest opcja wizyt domowych?
_________________
 
izowita 



Dołączyła: 12 Paź 2012
Posty: 153
Skąd: Zawiercie
Pomogła: 17 razy

 #7  Wysłany: 2012-10-24, 20:39  


Taliaa napisał/a:
nie chciałabym, żeby Tato wiedział, że jest pod opieką hospicjum. Jest mu ciężko, widzę smutek w jego oczach i boli mnie to, że nie mogę mu pomóc.


Ze swojego doswiadczenia powiem, że chyba jednak warto. Pielegniarki w hospicjum wiedzą jak traktować pacjenta z nowotworem, poradzą, pomogą, nauczą. Niektore hospicja oferują rowneiż pomoc psychologa.
Do przychodni Tatę trzeba było by transportować a to jest spory wysiłek i stres dla chorego.
Lekarz rodzinny mimo to ze bylismy zapisani do hospicjum i tak do nas przyjechał zobaczyć co u pacjenta słychac....
_________________
Izabela

Tato 9.02.1947 - 13.10.2012 ( 15 miesięcy walki z potworem )

Tato jestem z Ciebie dumna, że tak dzielnie znosiłeś chorobę.
 
Taliaa 


Dołączyła: 17 Lip 2012
Posty: 4

 #8  Wysłany: 2012-10-24, 21:16  


Dziękuję za Wasze odpowiedzi. Może faktycznie powinniśmy już zapisać Tatę do hospicjum. Izowito, bardzo Ci współczuję, mój Tato jest z tego samego rocznika, co Twój.
 
izowita 



Dołączyła: 12 Paź 2012
Posty: 153
Skąd: Zawiercie
Pomogła: 17 razy

 #9  Wysłany: 2012-10-25, 09:55  


Trzymaj się bo cieżka droga przed Wami.
Dbaj o tatę, spędzaj z nim czas, badz przy nim .... Jestem z wami myslami i przytulam.
_________________
Izabela

Tato 9.02.1947 - 13.10.2012 ( 15 miesięcy walki z potworem )

Tato jestem z Ciebie dumna, że tak dzielnie znosiłeś chorobę.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group