1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
DLBCL z zajęciem kanału kręgowego
Autor Wiadomość
michalban 


Dołączył: 21 Maj 2016
Posty: 30

 #1  Wysłany: 2016-05-21, 12:24  DLBCL z zajęciem kanału kręgowego


Witam wszystkich
W nerwowym oczekiwaniu na wynik badania histopatologicznego postanowiłem założyć wątek, w którym opisywał będę swoje poczynania licząc, że wszelkie problemy na ścieżce do zdrowia rozwiążemy razem :)
Przez ostatnie pół roku odczuwałem nasilający się ból kręgosłupa połączony z drętwieniem ręki. Zbywany przez cały ten czas przez wielu lekarzy twierdzących, że muszę zacząć chodzić na basen ponieważ przy moim młodym wieku (23 lata) nic poważnego nie może mi się stać. Ból oraz drętwienie nasilało się do tego stopnia, że postanowiłem wykonać badanie rezonansem na własną rękę. Okazało się, że w kanale kręgowym rozpychał się guz uciskając na rdzeń kręgowy. Od tego momentu, wykonałem drugi rezonans, PET, USG, badanie krwi, moczu oraz trepanobiopsję.
Robiłem wszystko by uniknąć operacji, neurochirurg straszył mnie licznymi powikłaniami związanymi z operacją. Niestety wszystko wskazywało na to, że jedyną drogą prowadzącą do postawienia diagnozy jest pobranie materiału z kanału kręgowego. Tak też się stało.
Jestem już drugi tydzień po zabiegu, wszystko odbyło się sprawnie i bez komplikacji.
Wszyscy lekarze, których spotkałem na swojej drodze sugerują, że jest to chłoniak lecz konieczna jest ocena materiału. Nie ukrywam swojego zdenerwowania oraz niepokoju.
Czy znajdzie się ktoś, kto skomentuje dotychczas wykonanie badania?

BADANIE SZPIKU
"W obrębie leukocytów szpiku (CD45+) stwierdza się:
14,5% limfocytów o fenotypie CD19 33% CD3+CD4+ 22% CD3+CD8+ 26%
CD3+HLA-DR+ 15% komórki NK 15%
immunoglobuliy powierzchniowe kappa z CD19+ 19% lambda z CD19+ 12%
2,5% monocytów
80% granulocytów
3% młodych komórek układu granulocytarnego"

MORFOLOGIA
"Hb 9,4 [8,7-11,1]
Hgb 15,1 [14,0-18,0]
Hct 41,8 [38,0-55,0]
RBC 5,21 [4,50-6,10]
MCV 80,2 [80,0-103,0]
WBC 4,6 [4,0-11,0]
Neu 3,1 [1,5-7,7]
%Neu 67,9 [40,0-75,0]
Lim 1,2 [1,0-4,8]
%Lim 26,3 [20,0-45,0]
MPV 8,7 [8,0-12,0]
PLT 220 [130-440]
Na 141 [135-148]
K 4,38 [3,50-5,30]
Kreatynina 77 [49-115]
Glukoza 4,4 [3,9-5,5]
INR 1,10 [0,8-1,2]
aPTT 31,8"

MOCZ
"Kolor żółty
Przezroczystość zupełny
Ciężar właściwy >= 1,030
pH 5,5
Leukocyty Neg
Azotyny Neg
Białko Neg
Cukier Neg
Ketony Neg

Urobilinogen Normal 0,2mg/dL
Bilirubina Neg
Erytrocyty Neg

Nabłonki wielokątne - pojedyncze
Leukocyty - 2-4
Erytrocyty świeże - poj wpw
Bakterie - pojedyncze
Śluz - obfity"

Dodatkowo zamieszczam w załączniku badania PET oraz MR





MR.png
Pobierz Plik ściągnięto 3481 raz(y) 431,16 KB

PET.png
Pobierz Plik ściągnięto 3406 raz(y) 401,56 KB

 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #2  Wysłany: 2016-05-21, 14:28  


Obraz sugeruje agresywnego chłoniaka z cechami zajęcia szpiku. Bez badania histopatologicznego nic więcej nie można powiedzieć. Będziesz z pewnością wymagał leczenia w doświadczonym ośrodku hematologii ze względu na fakt zajęcia kanału kręgowego - obliguje to do wykonania rozszerzonej diagnostyki celem wykluczenia zajęcia przez nowotwór układu nerwowego. Wobec tego wskazane będzie wykonanie oceny płynu mózgowo-rdzeniowego i oprócz normalnej chemioterapii, także chemioterapia dokanałowa (czyli punkcje lędźwiowe). Nic więcej z tych badań nie można wyciągnąć. Skąd jesteś? Pomożemy ewentualnie w wyborze doświadczonej kliniki hematologii.
 
michalban 


Dołączył: 21 Maj 2016
Posty: 30

 #3  Wysłany: 2016-05-21, 14:37  


Jestem z Poznania. Mam już lekarza prowadzącego - z kliniki na ul. Szamarzewskiego.
Czy z badania trepanobiopsji wywnioskować można że w szpiku znajdują się komórki nowotworowe?
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #4  Wysłany: 2016-05-21, 14:40  


Nie, ale obraz PET sugeruje zajęcie szpiku w trzonach kręgów. Zapewne jest to DBCL.
 
michalban 


Dołączył: 21 Maj 2016
Posty: 30

 #5  Wysłany: 2016-05-21, 20:38  


Dodam tylko, że jedynymi objawami mogącymi świadczyć, że jest ze mną coś nie tak są nocne poty.
No i oczywiście bóle pleców związanych z guzem, po operacji jak ręką odjął.Wcześniej nie zwracałem na to uwagi.
Dopiero po przeczytaniu oceny rezonansu zacząłem się nad tym zastanawiać.
Chirurg nie usunął całej zmiany, pozostawił tkankę w otworach międzykręgowych oraz nacieki mięśni przykręgosłupowych.
Problem z drętwiejącymi palcami u dłoni pozostał.
Zalecono, żebym brał metypred. Z dnia na dzień drętwienia ustępowały, aż całkowicie zaniknęły.
Cały czas nie mogę zrozumieć że w żaden sposób nie czuję się chory :)
A choroba przecież jest poważna i zaawansowana...
 
betsi 



Dołączyła: 03 Sty 2013
Posty: 1068
Pomogła: 107 razy

 #6  Wysłany: 2016-05-21, 22:00  


Witam
Właśnie, bywa i tak, że osoba która ma stwierdzony nowotwór nie czuje się - chora. Tak też było i z moim mężem.
Doświadczone osoby już odpowiedziały na Twoje pytania.
Przykro mi ,że dotknęło to Ciebie- tak młodą osobę.
Właśnie świąd skóry, jest jednym z objawów chłoniaka.
Musisz trafić do dobrego ośrodka specjalistycznego.
Jesteś młody-dasz radę. Powodzenia!!!
 
michalban 


Dołączył: 21 Maj 2016
Posty: 30

 #7  Wysłany: 2016-05-21, 22:29  


Dziękuję bardzo! Oczywiście, że dam radę :)
Czy szpital kliniczny w Poznaniu jest godny polecenia?
Miał ktoś styczność z tym ośrodkiem?
 
tam-tam-taram 
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 763
Skąd: daleko
Pomógł: 628 razy

 #8  Wysłany: 2016-05-22, 13:29  


michalban,

Przeczytalem dokladnie twoj watek.

Ja prawie 15 lat temu bylem chory na DLBCL (=rozlany chloniak z duzych komorek typu B), obecnie w wieku 35 lat ciagle OK. Leczenie chemio- i radioterapia. To w najwiekszym skrocie.

Prized wszystkim w odpowiedzi na twoje pytanie

Cytat:
Czy z badania trepanobiopsji wywnioskować można że w szpiku znajdują się komórki nowotworowe?


Wlasnie po to miedzy innymi wykonywana jest trepanobiopsja, aby stwierdzic, czy sa nacieki chloniaka. Kolega MisiekW w swojej odpowiedzi nie ma racji. Ja rowniez mialem trepanobiopsje wlasnie po to - na szczescie u mnie bylo OK.

Cytat:
Czy szpital kliniczny w Poznaniu jest godny polecenia?
Miał ktoś styczność z tym ośrodkiem?


Ja niestety nie znam Poznania, bylem leczony w COZL w Lublinie.

O ile sie potwierdzi, ze jest to chloniak o typie DLBCL to jest to szczescie w nieszczesciu. Sa to chloniaki bardzo zlosliwe, ale paradoksalnie leczy sie je dobrze: jest to agresywne leczenie, ale rokujace niezle - generalnie mowiac.
 
babinka 


Dołączyła: 08 Gru 2014
Posty: 306
Pomogła: 21 razy

 #9  Wysłany: 2016-05-22, 14:52  


Witaj michalban, dobrze trafiłeś :) ,poza specjalistami jest tu wiele osób, które wygrały albo walczą .
Jedni drugim kibicują i jak mogą dzielą się swoim doświadczeniem .
Osobiście życzę Ci wszystkiego dobrego i dużo wiary,siły i zwycięstwa! ,pozdrawiam serdecznie :) .
_________________
babinka
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #10  Wysłany: 2016-05-22, 15:29  


Chodziło mi o to, że już na podstawie samego badania PET można mówić o zajęciu szpiku. Czasem bywa ujemna trepanobiopsja (jeśli jest to miejscowe zajęcie), a dodatni PET. Czasami obie rzeczy są dodatnie. Tutaj jest zajęcie szpiku i trzonów kręgów, co automatycznie oznacza IVB wg Ann Arbor. Poznań jest jednym z bardziej doświadczonych ośrodków hematologii w Polsce, Twoje szczęście.
 
michalban 


Dołączył: 21 Maj 2016
Posty: 30

 #11  Wysłany: 2016-05-24, 15:12  


Nie mogę jedynie zrozumieć, że wyniki krwi i samopoczucie są tak dobre. Skąd więc te zajęcie szpiku i to w tak wielu miejscach?
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #12  Wysłany: 2016-05-24, 18:44  


Typowy obraz chłoniaków tak wyglada - dzieje się niewiele, a choroba szaleje. Być może zajęcie nie jest na tyle masywne na ten moment, że nie upośledza nadmiernie normalnej produkcji krwinek.
 
michalban 


Dołączył: 21 Maj 2016
Posty: 30

 #13  Wysłany: 2016-05-31, 23:21  


Zastanawiam się czy powinienem dalej brać metypred. Od zabiegu minęły już prawie cztery tygodnie. Od tego czasu bez przerwy biorę sterydy - 16 mg dziennie. Czy to bezpieczne odstawić leki, czy zdobyły już swoją robotę i czas powoli je odstawić?
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #14  Wysłany: 2016-06-01, 10:03  


Nie, dopóki nie rozpoczniesz chemioterapii, ponieważ grozi to ponownie uciskiem chłoniaka na rdzeń kręgowy i korzenie nn.rdzeniowych. Po rozpoczęciu chemioterapii stopniowo będzie można je odstawić. Swoją drogą, na kiedy masz termin rozpoczęcia leczenia?
 
michalban 


Dołączył: 21 Maj 2016
Posty: 30

 #15  Wysłany: 2016-06-01, 11:07  


Guz został całkowicie wycięty z kanału kręgowego podczas operacji. Chirurg pozostawił tkankę w otworach międzykręgowych, która powodowała częściowy niedowład palców dłoni. Po około dwóch tygodniach brania sterydów niedowład całkowicie zniknął.
Co do rozpoczęcia terapii... Za dwa dni minie miesiąc od zabiegu, wyniku nadal nie ma.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group