1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy to wznowa?
Autor Wiadomość
Alice77 


Dołączyła: 17 Gru 2014
Posty: 3
Skąd: pomorskie

 #1  Wysłany: 2014-12-17, 20:59  Czy to wznowa?


Witam, po częstym zaglądaniu na forum w związku z chorobą mojego tatusia, postanowiłam napisać.

Rok temu,w Wigilię przeczytałam pooperacyjne rozpoznanie usuniętej zmiany z płuca mojego taty. Wcześniejszej diagnozy nie było, ponieważ w badaniach min bronchoskopii i innych komórek nowotworowych nie stwierdzono. Lekarz chciał operować, ponieważ zmiany były lecz nie wiadomo jakie.
Wynik pooperacyjny rak gruczołowy T3N2Mx w jednym węzle przerzut raka bez przekraczania torebki, chemioterapia PN, tata zniósł ją bardzo dobrze, radioterapii nie zastosowano, ponieważ lekarz nie widział wskazań, po chemii kontrole, wszystko było w porządku.

Niedawno tata się przeziębił, katar kaszel, jeszcze kaszląc zrobił prześwietlenie. Wynik jest niepokojący, czy mamy szanse na następne Święta dostać w prezencie wznowę? Proszę o pomoc czy może być cień na zdjęciu płuc ponieważ tata miał infekcję?
Tata czuje się świetnie, funkcjonuje normalnie, jezdzi na rowerze, ma kondycję mimo 75 lat i choroby. Diagnozował się na dolnym śląsku z powodu rannego krwioplucia około 3 lat temu, mial tomografię wtedy lecz lekarz stwierdził że zmiany są od pylicy, tato to emerytowany górnik. Tak sobie odpluwał krew aż do operacji i diagnozy właściwej.

Opis zdjęcia ostatniego
W lewym polu środkowym nieliczne smużaste zagęszczenia niewidoczne w poprzednim badaniu.

Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2014-12-17, 21:26  


Na początek bardzo proszę: stosuj akapity, spacje po kropkach i przecinkach. Post pisany jednym ciągiem naprawdę ciężko się czyta.

Alice77 napisał/a:
Opis zdjęcia ostatniego
W lewym polu środkowym nieliczne smużaste zagęszczenia niewidoczne w poprzednim badaniu.

To jest pełen opis?

Alice77 napisał/a:
czy mamy szanse na następne Święta dostać w prezencie wznowę

Czy była stwierdzona całkowita regresja, że mowa jest o wznowie?

Alice77 napisał/a:
po chemii kontrole

Jakie? Tylko RTG? Kiedy było ostatnie?

Na bazie samego RTG nie da się stwierdzić wznowy, trzeba wykonać TK. Nie znamy żadnych wyników badań z okresu kontroli, nie wiemy na czym dokładnie zakończyło się leczenie (jaki był obraz po ostatnim cyklu chemii, ile cykli w ogóle było), nie znamy praktycznie żadnych szczegółów, więc nie mamy się w zasadzie do czego odnieść - jedyne co możemy doradzić to w przypadku niepokojącego wyniku RTG wykonanie TK klatki.
_________________
 
Alice77 


Dołączyła: 17 Gru 2014
Posty: 3
Skąd: pomorskie

 #3  Wysłany: 2014-12-17, 22:06  


Dziękuję za odpowiedz i za korektę mojego posta , to mój pierwszy ,obiecuję poprawę . Co do regresji nie mam pewnosci czy była całkowita ,tacie usunięto dolną częsc płuca, gdzie był guz , węzły śródpiersia były powiększone , lecz w jednym znaleziono przerzut bez przekraczania torebki.
Trzy miesiące temu w badaniu TK nie stwierdzono zmian w płucach i regresję powiększonych węzłów chlonnych a w badaniu RTG w zeszłym tygodniu te nieliczne zaciemnienia.
Szczegółowe wyniki wkleję , gdy będę je mieć , teraz są w teczce w torbie taty , ponieważ jutro rano rejs do szpitala na TK i bronchoskopię. Na skierowaniu od lekarza pisze
>podejrzenie nawrotu choroby<
Dzięki temu forum już wiele wiem na temat raka płuc , lecz niestety nie mogłam znalezc w dokumentach oznaczenia przebiegu operacji , literki R oznaczającej radykalnośc zabiegu nie ma. Jeszcze raz przepraszam za ewentualne błędy.
Jakoś tak mam nadzieję ,taką malutką że to nie nawrót jeszcze , piszę jeszcze bo wiem , że najprawdopodobniej nastąpi.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2014-12-17, 22:10  


Czekamy w takim razie na wyniki, wówczas postaramy się odpowiedzieć bardziej dokładnie - na razie można stwierdzić tyle, że smużaste zagęszczenia nie muszą od razu jednoznacznie oznaczać nawrotu, jednak z racji wywiadu na pewno trzeba to dokładnie sprawdzić.
_________________
 
Alice77 


Dołączyła: 17 Gru 2014
Posty: 3
Skąd: pomorskie

 #5  Wysłany: 2014-12-17, 22:19  


Dziękuję bardzo. Nie napisałam , że tato otrzymał cztery cykle chemii cisplatyna i navelblina , nie wiem czy dobrze zapamiętałam nazwę cytostatyków . Tato już się cieszy na bronchoskopię , nie znosi tego badania ale trudno , przeżyjemy
Pozdrawiam ciepło.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group