1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
przewlekła białaczka szpikowa
Autor Wiadomość
abata89 


Dołączyła: 18 Wrz 2015
Posty: 45
Skąd: Wielkopolska
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2015-09-18, 08:43  przewlekła białaczka szpikowa


Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=


Witam,
mój mąż ma 28l ostatnio bardzo schudł, przynajmniej raz w mies. leci mu krew z nosa i zaczęły mu wypadać włosy. Mąż w miarę regularnie oddawał krew i właśnie po ostatnim razie w czerwcu dostaliśmy pismo z wynikami i skierowaniem do rodzinnego, a następnie hematologa...


[ Dodano: 2015-09-18, 09:47 ]
Jestem nowa na forum i niestety nie wiem jak go edytować, a nie skończyłam poprzedniego postu....

Kontynuując. Następne badania przez rodzinnego.


[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2015-09-18, 09:50 ]
Nie ma możliwości edytowania postu.

[ Dodano: 2015-09-18, 09:50 ]
I najświeższe badania od hematologa, który ich nie skomentował tylko zlecił kolejne badania jeszcze w tym mies. m.in. CPR i pobranie szpiku.

Bardzo proszę o analizę i czy to może być białaczka?



DSCF0192.JPG
wyniki z krwiodawstwa 06.15
Pobierz Plik ściągnięto 15479 raz(y) 1,15 MB

DSCF0193.JPG
07.15
Pobierz Plik ściągnięto 13652 raz(y) 798,63 KB

DSCF0194.JPG
08.2015
Pobierz Plik ściągnięto 12888 raz(y) 1 MB

DSCF0191.JPG
09.15
Pobierz Plik ściągnięto 10122 raz(y) 983,08 KB

 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #2  Wysłany: 2015-09-18, 09:11  


Na podstawie samych wyników krwi <tym bardziej przez internet> nikt nie postawi diagnozy.
Na razie z samych wyników krwi trudno potwierdzić, że jest to jakakolwiek białaczka.
abata89 napisał/a:
leci mu krew z nosa

To nie wynika z obniżonego poziomu płytek krwi. Jako jeden z objawów białaczki <w necie, i nie tylko> podaje się podkrwawienia/krwotoki, to wynika z obniżonego poziomi płytek krwi. Tutaj w wynikach poziom płytek jest w normie.
abata89 napisał/a:
zaczęły mu wypadać włosy

To raczej wynik anemii.

Trudno porównuje się te wyniki, dlatego, że są z różnych laboratoriów.
Jednak widać, że układ białokrwinkowy i czerwonokrwinkowy jest zaburzony (wahania, od czerwca).

Jest tak jak jest napisane, kontrola i dalsze badania u hematologa wskazane. Na pewno trzeba wyjaśnić te zaburzenia.
Wynik szpiku potwierdzi lub wykluczy białaczkę, lub inną chorobę układu krwiotwórczego.

Pozdrawiam
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
abata89 


Dołączyła: 18 Wrz 2015
Posty: 45
Skąd: Wielkopolska
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2015-09-18, 09:22  


Dziękuję za szybką odpowiedź, pozostaje mi czekać do kolejnej wizyty. Niestety to czekanie jest najgorsze.

[ Dodano: 2015-09-18, 11:14 ]
Mąż miał jeszcze usg jamy brzusznej, które wykazało "pęcherzyk żółciowy cienkościenny, niepowiększony z 7mm echem polia". Reszta w normie.

Wiem, że internet to nie to samo co lekarz i z niecierpliwością czekam na wizytę, ale człowiek siedząc w domu i słysząc wciąż w głowie badanie szpiku to wyobraża sobie najgorsze.

Jeszcze raz dziękuję za odp.
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #4  Wysłany: 2015-09-18, 10:32  


Wiem, że czekanie na takie badania i wyniki jest stresujące, ale niestety uzbroić się w cierpliwość. :tull:
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
abata89 


Dołączyła: 18 Wrz 2015
Posty: 45
Skąd: Wielkopolska
Pomogła: 1 raz

 #5  Wysłany: 2015-09-23, 10:02  


Witam,

Mąż jest po kolejnej wizycie u hematologa. Oficjalnie lekarz nic nie powiedział, jedyne co to M. ma kolejne badania tym razem genetyczne w kierunku białaczki. Miał też pobierany wczoraj szpik z mostka. Lekarz nic więcej nie zalecił ani nie przepisał... kolejna wizyta za miesiąc.

Jednak laborantka która pobierała szpik i robiła rozmaz (niestety wynik został w karcie) powiedziała nam, że oddziału mąż nie uniknie i nie jest dobrze... nic oficjalnie nam powiedzieć nie mogła, ale to jak patrzyła na nas i wypytywała o wiek i dzieci, mówiło samo za siebie...

Przed nami miesiąc czekania, mam tylko nadzieje, że nie będzie za późno.
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #6  Wysłany: 2015-09-23, 11:19  


Gdzie jesteście diagnozowani?
 
abata89 


Dołączyła: 18 Wrz 2015
Posty: 45
Skąd: Wielkopolska
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2015-09-23, 12:23  


Cytat:
Gdzie jesteści diagnozowani?
Leszno, jest tam tylko jeden hematolog na NFZ (niestety nie stać nas na prywatna wizytę).

(Ze skierowaniem pilnym czekaliśmy miesiąc na wizytę.)

MisiekW - najgorsze jest to, że w sumie nic oficjalnie nie wiemy. Lekarz powiedział tylko M., że kolejne badania są w kierunku białaczki (nie wspomniał jakiej, dodał tylko, że obecne wyniki nie są typowe ani jednoznaczne) i na kolejną wizytę ma się umówić za mies. Nic więcej.

Tylko ta laborantka... nic wprost nie mówiła, ale jej zachowanie i pytania jak już wspomniałam sugerowała najgorsze.

Nie mam pojęcia co dalej. To badanie, które ma zrobić to też muszę wydzwaniać najpierw do szpitala kiedy pojedzie krew karetką do Poznania i wtedy rano będą mu pobierać krew.

[ Dodano: 2015-09-23, 14:11 ]
Najświeższe wyniki krwi:

Biochemia:
Aminotransferaza alaninowa 15U/l <41
Białko C-reaktywne 0,74mg/l <5,00

Morfologia:
WBC - krwinki białe 43,13K/uL HH 4,23-9,07
RBC - krwinki czerwone 4,21 M/uL L 4,63-6,08
HGB - Hemoglobina 12,10g/dL L 13,70-17,50
HCT - Hematokryt 35,80% L 40,10-51,00

MCV - 85,00fL 79,00-92,20
MCH - 28,70pg 25,70-32,20
MCHC - 33,8g/dL 32,3-36,5
PLT - 193,00K/uL 125,00-400,00
RDW-CV - szerokość rozkładu 49,10% H 35,10-43,90
PDW - 12,40fL 9,00-17,00
MPV 11,4fL 9,4-12,4
P-LCR 34,1% 13,00-43,00
PCT 0,22% 0,14-0,36

Rozmaz został w karcie, którym ta laborantka się tak przejęła.
Miałam jeszcze dodać, że M. wciąż twierdzi, że dobrze się czuje.

[ Dodano: 2015-09-23, 14:25 ]
I właśnie dzwoniłam do szpitala i jutro znów mam dzwonić... a czas leci.
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #8  Wysłany: 2015-09-23, 13:49  


Patrząc na 'wyniki krwi w czasie' (od czerwca do aktualnych) raczej nie stawiałabym na ostrą białaczkę. To nie są 'typowe wyniki' przy ostrych białaczkach, oczywiście zdarzają się różne odstępstwa od 'typowych'.
abata89 napisał/a:
Rozmaz został w karcie, którym ta laborantka się tak przejęła.

Jakbyś znała ten rozmaz, to proszę przepisz.
I oczywiście inne wyniki (np. szpiku) też.
Pozdrawiam :tull:
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
abata89 


Dołączyła: 18 Wrz 2015
Posty: 45
Skąd: Wielkopolska
Pomogła: 1 raz

 #9  Wysłany: 2015-09-23, 13:57  


Wyniki szpiku prawdopodobnie poznamy dopiero w październiku na wizycie. M. pojedzie oddać krew do badań to przypilnuję żeby wziął ten rozmaz z karty.

Co do tego rozmazu jeszcze i jego wyników to martwi mnie to, że ta laborantka nie chciała wydać M tych wyników, dopiero po konsultacji w cztery oczy z lekarzem wydała nam wyniki (które potem przez przypadek M zostawił w karcie). W dodatku gdy wychodziłam już od tej lab. to powiedziała mi, "żebyśmy się wspierali i bardzo kochali..."

Nie wiem co mam z tym wszystkim począć, czy jednak gdzieś jeszcze konsultować czy po prostu czekać.
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #10  Wysłany: 2015-09-23, 14:11  


Konsultacja u innego lekarza/druga opinia jest wskazana. Może ten Poznań?
abata89 napisał/a:
W dodatku gdy wychodziłam już od tej lab. to powiedziała mi, "żebyśmy się wspierali i bardzo kochali..."
Miałam nie komentować słów tej laborantki. Ale niejedna takimi różnymi słowami wiele 'niedobrego' zrobiła.
Żebyście się wspierali i bardzo kochali to zawsze jest ważne w każdej sytuacji.
Trudno jest mi pisać cokolwiek konkretnego, bo nie ma wyników badań, a też nie chcę rzucać 'słów na wiatr'.
Wynik rozmazu ręcznego może coś 'podpowiedzieć', ale rozstrzygający jest wynik badania szpiku (potwierdzi lub wykluczy białaczkę).

PS. o ile sobie dobrze przypominam, na wynik badania genetycznego szpiku czy to z krwi czekałam ok. miesiąca.
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
abata89 


Dołączyła: 18 Wrz 2015
Posty: 45
Skąd: Wielkopolska
Pomogła: 1 raz

 #11  Wysłany: 2015-09-23, 14:23  


Cytat:
na wynik badania genetycznego szpiku czy to z krwi czekałam ok. miesiąca


Jeśli chodzi o szpik, to ta sama lab. go bada, twierdziła że wyniki będą nawet w tym tyg. Jeśli chodzi o bad. genetyczne z krwi (bo takie ma mieć) - to właśnie niby dlatego dopiero ma mieć za mies wizytę kontrolną w poradni.

Cytat:
Miałam nie komentować słów tej laborantki


Może same słowa nie ruszyłyby mnie aż tak, gdyby nie jej zachowanie. Gdy dowiedziała się, że następna wizyta za mies to zadzwoniła do lekarza i spytała dlaczego... gdy skończyła dyskutować to powiedziała, że tak długo przez to badanie i że ona nie może podważać decyzji lekarza.

Po prostu martwię się.
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #12  Wysłany: 2015-09-23, 14:27  


Tak jak pisałam wcześniej skonsultujcie się jeszcze gdzie indziej.
Rozumiem, że się martwisz, ale nie znając konkretów, a opierając się tylko na Twoim przekazie o słowach i zachowaniu laborantki, nie jesteśmy w stanie pomóc nic ponadto co zostało napisane.
Gdybologii nie robimy.

WBC nie rośnie w galopującym tempie (a to jest podstawowa/typowa cecha dla ostrych białaczek).
Nie znamy rozmazu ręcznego (być może są napisane jakieś uwagi).
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #13  Wysłany: 2015-09-23, 19:00  


Nie przejrzałem dokładne dat morfologii. Jeśli przedział czasu jest tak spory, szansa, że jest to białaczka ostra jest niewielka, byłyby większe spadki zarówno Hb, jak i płytek.
Ja po prostu zażądałbym wystawienia Karty DiLO przez lekarza rodzinnego i skontaktował się z innym ośrodkiem, do rozważenia hospitalizacji.
Jest pewne prawdopodobieństwo przewlekłej białaczki szpikowej - nie znam rozmazu ręcznego, tu byłoby to pomocne. :)
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #14  Wysłany: 2015-09-23, 19:38  


Podpisze się pod tym co napisał MisiekW, że jeśli jest jakaś białaczka, to prawdopodobnie przewlekła.
Ale wyniki nie są typowe i jednoznaczne. I przede wszystkim mało danych.
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #15  Wysłany: 2015-09-23, 19:59  


Z doświadczenia wiemy, że jeśli byłaby ostra, to po pierwsze po takim czasie byłby znacznie większe spadki hemoglobiny i płytek. Po drugie, trudno, żeby pacjent z ostrą białaczką chodził, żył i był w dobrym stanie przez tak długi czas (chociaż osobiście znam pacjenta, który chodził z ostrą białaczką pół roku).
Taki obraz może przypominać przewlekłą białaczkę - konieczna jest szersza diagnostyka.
Niemniej wygląda to na chorobę hematologiczną, rozrostową - nie jest praktycznie możliwe utrzymywanie się tak dużej leukocytozy z przyczyn infekcyjnych, zapalnych, przez kilka miesięcy, a bez podniesionych wykładników stanu zapalnego (z dobrym OB, CRP) :)

Natomiast na podstawie 1 badania, jakim jest morfologia, bez ręcznego rozmazu, jest to tak naprawdę gdybologia.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group