1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy to białaczka lub inna choroba krwi?
Autor Wiadomość
marecki 


Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 7
Pomógł: 1 raz

 #1  Wysłany: 2013-06-14, 10:30  Czy to białaczka lub inna choroba krwi?


Pacjetka 74 lata. Trafila do hematologa i byla wykonana biopsja szpiku. Powod utrasa masy ciala oraz spadek hemoglobiny. Po podstawowych badaniach podejrzenie MDS.

Hemoglobina ksztaltowala sie na poziomie 6-7 ... po kilkikrotnym podawaniu 2 jednostek krwi hemoglobina wskakiwala na poziom 9-10 ale po 2-3 tygodniach znowy spadała.

Wyniki badania szpiku:
Preparaty szpiku ubogokomórkowe z domieszką krwi zatokowej co uniemożliwia prawidłową interpretację mielogramu.
Układ czerwonokrwinkowy:
- odsetkowo jest poniżej normy
- erytropoeza normoblastyczna
- odsetek erytroblastów polichromatofilnych i ortochromatycznych jest poniżej normy
- połowa komórek wykazuje cechy dysplazji

Układ białokrwinkowy:
- odsetkowo jest w normie
- odsetkowo dominują neutrofile: 53,2%
- odsetek mielocytów, metamielocytów i pałek jest poniżej normy
- odsetek eozynofilii jest powyżej normy

Odsetek komórek układu chłonnego jest powyżej normy
Odsetek monocytów jest powyżej normy
W preparatach nie spotkano megakariocytów. Obecne są dość liczne skupiska płytek.

-----

Ze względu na bardzo niski odsetek komórek układu czerwonokrwinkowego ilościowa ocena preparatów nie jest możliwa.
W przeglądanych preparatach spotkano 70 erytroblastów, z których 35 nie zawierało ziaren żelaza, 8 zawierało 1-2 ziarna żelaza, 27 zawierało 5-10 ziaren żelaza.
W preparatach szpiku spotkano 1 syderoblasta pierścieniowego.

----------------------------------

W razie potrzeby zamieszcze wszystkie wyniki - jest troche pisania wieca narazie wpisałem tylko opis badań.

[ Dodano: 2013-06-14, 10:38 ]
Wklejam w poniższym linku wynik badania szpiku



[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2013-06-14, 10:46 ]
Bardzo prosimy o dołączanie dokumentacji w formie załączników do posta, nie linków do zew. hostingów.


2im42f.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 10946 raz(y) 597,2 KB

 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #2  Wysłany: 2013-06-14, 16:16  


Marecki,
skoro jest napisane
marecki napisał/a:
Preparaty szpiku ubogokomórkowe z domieszką krwi zatokowej co uniemożliwia prawidłową interpretację mielogramu.

to tym bardziej tutaj nikt nie dokona prawidłowej interpretacji.

Z tego co załączyłeś, to jest jakaś dysplazja (czyli zaburzenie) szpiku kostnego. Dysplazja w układzie czerwonokrwinkowym oraz jak wspominasz był jakiś syderoblast pierścieniowy plus niedokrwistość to może wskazywać na MDS. Podkreślam słowo "może".
Zapewne trzeba powtórzyć pobranie szpiku, aby móc dokonać pewnej diagnozy.

I jedna prośba na przyszłość, wyniki morfologii proszę podawaj również jednostki.
marecki napisał/a:
poziomie 6-7 ... po kilkikrotnym podawaniu 2 jednostek krwi hemoglobina wskakiwala na poziom 9-10 ale po 2-3 tygodniach znowy spadała.

Domyślam się, że chodzi o g/dl.
Jest dysplazja w układzie czerwonokrwinkowym, to i poziom hemoglobiny spadł.

Pozdrawiam
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
marecki 


Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 7
Pomógł: 1 raz

 #3  Wysłany: 2013-06-14, 19:47  


Witam ponownie, a co to takiego jest to tajemnicze MDS? I jakie wtedy są rokowania, możliwości leczenia? Poza tym badaniem szpik pobierany był też na cytogentykę, czy oznacza to, że ten drugi wynik też będzie nieprawidłowy, bo była domieszka krwi zatokowej? Jak diagnostyka będzie trwała kilka miesięcy.... to czy to jest w ogóle do przeżycia...? Jeśli chodzi o jednostki HGB to najniższa była 5,2 g/dl jak pierwszy raz trafiła do szpitala. Pozdrawiam
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #4  Wysłany: 2013-06-14, 20:18  


Ogólnie
MDS - zespoły mielodysplastyczne, nowotworowa choroba krwi.
Zespoły nielodysplastyczne mogą ewoluować w kierunku ostrych białaczek szpikowych, stąd często bywają określane jako stany przedbiałaczkowe.
MDS-ów jest kilka rodzai. W zależności od tego jaki jest rodzaj choroby, przebieg i rokowania są różnorodne. Rodzaj leczenia zależy od rodzaju MDS-u oraz od wieku pacjenta. Inaczej leczy się chorych niskiego ryzyka, a inaczej wysokiego ryzyka.
marecki napisał/a:
to czy to jest w ogóle do przeżycia...?

No właśnie, jak wyżej zależy od rodzaju MDS-a.
Ponieważ wiek pacjentki to 74 lata to będzie raczej leczenie objawowe. A długość przeżycia będzie zależał (jak już wspominałam) od rodzaju choroby oraz od kondycji pacjentki. Tak samo jak od kondycji pacjentki będzie zależało leczenie.
marecki napisał/a:
HGB to najniższa była 5,2 g/dl

To bardzo mało.

Jeszcze MDS jest nie potwierdzony, ale w razie czego załączam link (choć ta 'spadająca; hemoglobina nie jest dobrym znakiem)
http://zsim.wszia.edu.pl/...m-34-mcioch.pdf

marecki napisał/a:
Poza tym badaniem szpik pobierany był też na cytogentykę, czy oznacza to, że ten drugi wynik też będzie nieprawidłowy, bo była domieszka krwi zatokowej?

Nie potrafię na to odpowiedzieć. Ponieważ była domieszka krwi obwodowej, to oznacza, że za mało było grudek szpiku.

Pozdrawiam

PS. jeśli są jeszcze jakieś pytania, to postaram się odpowiedzieć.

Niestety na dzień dzisiejszy pozostaje czekanie na postawienie diagnozy i przetaczanie krwi.
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
marecki 


Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 7
Pomógł: 1 raz

 #5  Wysłany: 2013-06-14, 20:28  


Dziękuję za szybką odpowiedź. 24 czerwca wizyta w poradni... zobaczymy, co powie hematolog. Przed wizytą będą robione wyniki morfologii, bilirubina i dehydrogenaza mleczanowa.
Pozdrawiam
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #6  Wysłany: 2013-06-14, 20:44  


W takim razie czekamy i trzymam kciuki
Pozdrawiam
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
marecki 


Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 7
Pomógł: 1 raz

 #7  Wysłany: 2013-06-14, 21:35  


Skoro wynik badania nie rozwiewa ani nie potwierdza wątpliwości to hematolog prawdopodobnie też może mieć problem z postawieniem diagnozy. Przetaczanie krwi w 'ciemno' do tej pory miało na celu wyłącznie podniesienie poziomu hemoglobiny.

Ponadto jeżeli za mało było grudek szpiku to oznacza to już chorobę? Czy w kolejnym pobraniu szpiku może być wiecej grudek? Natomiast brak grudek w pierwszym pobraniu można traktować jako przypadek? Czy mimo wszystko zdarza sie to stosunkowo rzadko?
 
malwi186 


Dołączyła: 11 Maj 2013
Posty: 92
Skąd: Gdańsk
Pomogła: 3 razy

 #8  Wysłany: 2013-06-14, 21:43  


marecki, ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie, poczytaj mój wątek, ja miałam pobierany szpik x razy i za każdym razem wyniki były inne.. Miałam pobierane z talerza biodrowego i z mostka też -wynik z mostka nie diagnostyczny -za dużo krwi obwodowej, wyniki z talerza wcześniejsze każde inne..
Ostatecznie diagnoza została postawioną na podstawie 3 trepanobiopsji i odbiciu tej kości na jakimś szkiełku,,, nie wiem dokładnie na czym to polega. Ale jak powiedzieli lekarze mam dziwny szpik tzn ta krew obkleja się wokół niego kurczowo i ani myśli dać się aspirować, jak jest w przypadku Twojej mamy nie wiadomo, musieliby pobrać raz jeszcze i wtedy będziesz wiedział czy sytuacja się poprawi.
Pozdrawiam i trzymam kciuki by jednak się okazało że to może nie jakiś zespół MDS.
 
marecki 


Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 7
Pomógł: 1 raz

 #9  Wysłany: 2013-06-14, 21:47  


W takim razie prawdopodobne jest kolejne pobranie za miesiąc a wyniki za 2 miesiące - strasznie długo to trwa.
 
malwi186 


Dołączyła: 11 Maj 2013
Posty: 92
Skąd: Gdańsk
Pomogła: 3 razy

 #10  Wysłany: 2013-06-14, 21:51  


Nie koniecznie spróbuj poprosić o szybszy termin, miesiąc czasu to strasznie długo, a podstawowe wyniki to ja miałam pobranie w piątek a w środę dowiedziałam się że mam iść do szpitala, to nie trwa tak długo....
 
marecki 


Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 7
Pomógł: 1 raz

 #11  Wysłany: 2013-06-14, 21:58  


Tak to wyglądało za pierwszym razem.Mówimy o terminach bez mała miesięcznych i na pobranie i na wyniki.
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #12  Wysłany: 2013-06-14, 22:10  


marecki napisał/a:
Przetaczanie krwi w 'ciemno' do tej pory miało na celu wyłącznie podniesienie poziomu hemoglobiny.

Pacjentka ma niski poziom hemoglobiny, to i tak było konieczne przetaczanie krwi. Krew jest przetaczana, gdy poziom hemoglobiny jest poniżej ok. 8 g/dl. Gdy pacjentka miała hemoglobinę ok. 5,2 g/dl (jak pisałeś) to przetoczenie hemoglobiny było konieczne. Przy takim poziomie pacjent jest niebywale osłabiony. Hemoglobina niesie ze sobą tlen potrzebny tkankom, komórkom.
marecki napisał/a:
W takim razie prawdopodobne jest kolejne pobranie za miesiąc a wyniki za 2 miesiące - strasznie długo to trwa.

To 'trochę' za długo. Mielogram powinien być trochę wcześniej. Czekanie na mielogram 1 m-c to zdecydowanie długo. Podstawowy mielogram (nie mówię o badaniach cytogenetycznych) to kwestia dni.

[ Dodano: 2013-06-14, 22:13 ]
marecki napisał/a:
Ponadto jeżeli za mało było grudek szpiku to oznacza to już chorobę?

Nie wiem.
marecki napisał/a:
Czy w kolejnym pobraniu szpiku może być wiecej grudek?

Może być.
marecki napisał/a:
Natomiast brak grudek w pierwszym pobraniu można traktować jako przypadek? Czy mimo wszystko zdarza sie to stosunkowo rzadko?

Nie znam statystyk. Natomiast mnie się kilka razy zdarzyło, tyle, że to było po leczeniu.

Teraz przy kolejnym pobraniu lekarz (czy towarzysząca pielęgniarka) powinni sprawdzić 'grudkowość'.
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
marecki 


Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 7
Pomógł: 1 raz

 #13  Wysłany: 2013-07-06, 23:48  


Witam ponownie, dawno się nie odzywałem, czekaliśmy na wyniki biopsji aż tu dziś nagle bez jakichkolwiek symptomów na to wskaujących babcia dostała udaru i jest w stanie ciężkim... :-( :-( Czy mds może być przyczna udaru??
marecki
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #14  Wysłany: 2013-07-14, 11:05  


marecki, bardzo mi przykro z powodu Twojej Babci ::rose::

marecki napisał/a:
Czy mds może być przyczna udaru??

Chyba nie potrafię na to odpowiedzieć konkretnie.
Jedną z przyczyn udaru mózgu może być skaza krwotoczna (jest to skłonność do pękania naczyń krwionośnych) np. wynikająca ze sporego niedoboru płytek krwi. Jednym z objawów mds-u może być za mało płytek krwi.

Ty nie podajesz wyników krwi. Choć z załączonego wyniku biopsji szpiku raczej nie widać 'uszkodzenia' układu płytkotwórczego.

Raczej był uszkodzony układ tworzenia czerwonych krwinek i było za mało hemoglobiny. I być może Twoja Babcia w wyniku zbyt małej hemoglobiny miała przemijające ataki niedokrwienne, co mogło być powodem udaru mózgu.

Mogę tylko gdybać. Być może inni coś więcej napiszą.

Powodów udaru mózgu jest sporo. I czy choroba miała bezpośredni wpływ nie potrafię na to odpowiedzieć.

Przyczyn udaru mózgu jest dość sporo.
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group