1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy można zmienić termin chemii jeśli mama złe wyniki?
Autor Wiadomość
gosikasta 


Dołączyła: 10 Paź 2012
Posty: 14
Skąd: Lubelskie
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2012-10-13, 22:47  Czy można zmienić termin chemii jeśli mama złe wyniki?


Witam,

Niedawno dołączyłam do forum (pierwszy raz w życiu na forum).

U mojej mamy (61 lat) stwierdzono rak drobnokomórkowy lewego płuca, z przerzutem do nadnerczy. Jesteśmy na poczatku walki, jest ciężko. Jest teraz po drugiej chemii, ale bardzo źle się czuła, prawie z łóżka nie wstawała, nie jadła, słaba była, miała mdłości.
Okazało się że ma złe wyniki morfologii i biochemii, wybrała juz 6 zastrzyków neupogenu, bierze antybiotyki. Dodam też, że przed wykryciem tej choroby, leczyła sie na serce, jest po zawale, ma elektrostymulator. Onkolog powiedziała, że jak będzie miała tak złe wyniki to nie dostanie kolejnej chemii, dostała też enkorton. Rodzaj chemii to PE-C2.

Co jeśli nie będzie mozna podać jej chemii w planowanym terminie (23.10)? Czy to opóźnia leczenie? Czy tak źle to przechodzi bo choruje też na serce?
 
izowita 



Dołączyła: 12 Paź 2012
Posty: 153
Skąd: Zawiercie
Pomogła: 17 razy

 #2  Wysłany: 2012-10-14, 08:17  


Czasem tak bywa. U mojego taty przy pierwszej serii chemioterapi po pierwszym wlewie też były złe wyniki krwi - dostał Neulastę i po tygodniu było juz ok. Samą chemię znosił całkiem przyzwoicie więc poza wynikami krwi byl w przyzwoitym stanie.

Samo opóznianie chemi niestety nie jest korzystne ale jesli stan zdrowia nie pozwala to zrobiłby więcej krzywdy niz pożytku. Przerwa w leczeniu może obniżyć skutki "lecznicze" jednak w naszym wypadku mimo opóznienia wyniki następnej tomografii wykazały regresję choroby.

Trzymajcie się i miejcie nadzieję na wyleczenie bo to naprawde bardzo pomaga przy walce z tym potworem.
_________________
Izabela

Tato 9.02.1947 - 13.10.2012 ( 15 miesięcy walki z potworem )

Tato jestem z Ciebie dumna, że tak dzielnie znosiłeś chorobę.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #3  Wysłany: 2012-10-14, 10:50  


gosikasta napisał/a:
Co jeśli nie będzie mozna podać jej chemii w planowanym terminie (23.10)?

Kolejny cykl zostanie odłożony do czasu, kiedy wyniki i stan mamy umożliwią jego podanie.

gosikasta napisał/a:
Czy to opóźnia leczenie?

Skoro kolejne cykle są odkładanie na później, to tak - opóźnia.

gosikasta napisał/a:
Czy tak źle to przechodzi bo choruje też na serce?

Nie wiemy co dokładnie dzieje się z sercem, ale niekoniecznie - po prostu czasem organizm pacjenta tak reaguje.
_________________
 
gosikasta 


Dołączyła: 10 Paź 2012
Posty: 14
Skąd: Lubelskie
Pomogła: 1 raz

 #4  Wysłany: 2012-10-15, 21:09  


Dziękuję za odpowiedzi. Mama ma sie lepiej (chyba po tym enkortonie) normalnie je i krząta się po domu, odżyła. Widzę, że psychicznie też lepiej :-D teraz czekamy na TK. Mam nadzieję,że będą już jakies efekty chemii.
Staram się cały czas pozytywnie myśleć, mimo tych ciężkich momentów i informacji jakich się dowiedziałam (DRP to straszny potwór, i te rokowania itp). Dzięki, że jest takie forum. Dzięki niemu wiem, że wiele ludzi przechodzi to samo. Pozdrawiam :)
 
gosikasta 


Dołączyła: 10 Paź 2012
Posty: 14
Skąd: Lubelskie
Pomogła: 1 raz

 #5  Wysłany: 2012-10-19, 19:17  Proszę o pomoc interpretacja wyników


Moja mama jest przed 3 chemią, czy te wyniki pozwalają na podanie jej? Po 2-ej było nieciekawie i onkolog powiedziała, że jak się nie polepszą to opóźnią chemię. Dodam, że dostała 7 zastrzyków neupogenu. Nie wiem jak je rozumieć. Proszę o wytłumaczenie.

Sód
Wynik w surowicy 139 mmol/l 137 145,00 ~
Podane normy uwzgledniaja wiek i płec pacjenta.
Potas
Wynik w surowicy 3,3 mmol/l 3,6 5,10 L
Podane normy uwzgledniaja wiek i płec pacjenta.
Magnez
Wynik w surowicy 1,0 mg/dl

Erytrocyty 3,05 mln/Îźl 4 5,20 L
Leukocyty 18,65 tys/Îźl 4 10,00 H
Hemoglobina 9,0 g/dl 12 16,00 L
Hematokryt 28,1 % 38 45,00 L
MCV-sr. obj. erytrocyta 92,1 fl 80 98,00 ~
MCH-sr. masa Hb w erytr. 29,5 pg 27 31,00 ~
MCHC-sr. steÂż. Hb w ertytr. 32,0 g/dl 31 36,00 ~
RDW-CV-współcz. zmiennosci 15,6 % 11,5 14,00 H
RDW-SD-odchylenie stand. 50,0 fl 37 50,00 ~
PLT - płytki krwi 268 tys/Îźl 150 400,00 ~
PCT-płytkokryt 0,27 % 0,2 0,50 ~
MPV-sr. obj. płytki krwi 9,9 fl 8 12,00 ~
PDW-dyspersja wielkosci płytek 11,4 % 8 18,00 ~
P-LCR - wsk. megatrombocytów 24,2 % 13 43,00 ~
NEU% - neutrocyty 74,0 % 50 70,00 H
EOS% - eozynocyty 0,0 % 1 5,00 L
BAS% - bazocyty 0,5 % 0 1,00 ~
LYM% - limfocyty 16,0 % 25 45,00 L
MON% - monocyty 9,5 % 1
NEU#- neutrocyty 13,81 tys/Îźl 2,25 7,35 H
BAS# - bazocyty 0,09 tys/Îźl 0,05 1,95 ~
LYM# - limfocyty 2,98 tys/Îźl 1,12 4,73 ~
MON#- monocyty 1,77 tys/Îźl 0,05 1,95 ~
Niedojrzałe granulocyty IG% 18,2 % 0 2,50 H
Niedojrzałe granulocyty IG # 3,40 tys/Îźl 0 0,25 H
RETIKULOCYTY -
Retikulocyty % 1,460 % 0,5 2,50 ~
Retikulocyty # 0,04 tys./mm3 0,021 0,09 ~
IRF -% frakcja niedojrzałych retik. 40,40 % 2 17,00 H
Ret L%-ret. o niskiej zaw. RNA 59,60 % 80 100,00 L
Ret M%-ret. o sredniej zaw. RNA 17,30 % 5 20,00 ~
Ret H%-ret. o wysokiej zaw. RNA 23,10 % 0 10,00 H
RET - He ekw. Hb w ret. 37,3 pg 28 35,00 H

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-10-21, 20:39 ]
Wątki scalone.
Nie zakładaj kolejnych wątków dotyczących jednej osoby - to niezgodne z Regulaminem Forum, poza tym nie jesteśmy w stanie wypowiedzieć się odnośnie wyników nie znając historii choroby pacjenta, jego leczenia etc.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-10-21, 21:19  


gosikasta napisał/a:
Moja mama jest przed 3 chemią, czy te wyniki pozwalają na podanie jej?

Może być problem z racji niskiej hemoglobiny, ale to już do decyzji lekarza.
_________________
 
gosikasta 


Dołączyła: 10 Paź 2012
Posty: 14
Skąd: Lubelskie
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2013-02-08, 09:42  Proszę o interpretacje tk po 6 cyklach chemii DRP


witam,
Prosze o interpretacje wyników TK, mama (62 lata)
Jest po 6 cyklach chemii Cysplatyna, Etoposid, mamy wyniki TK ale nie mieliśmy szansy spotkac naszej lekarki. Cięzko stwierdzić czy jest lepiej czy nie? Cały tydzień żyjemy tymi wynikami. Prosimy o wyjaśnienie:

TK glowy bez kontrastu:
Wykonano w warstwach 2,5 mm na podstawę czaszki i 5 mm na struktury nadnamiotowe przeglodowo-wysokie wartości parametrów nerkowych.
Uwidocznione struktury mózgowia bez zmian ogniskowych. Układ komorowy połóżony pośrodkowo, nieposzerzony. Bruzdy korowe zachowane. Zwapnienie w sierpie mózgu w okolicy czołowej. Kości czaszki liczne, drobne zmiany lityczne - obraz niednoznaczny - raczej jako ziarnistości pajęczynówki, mniej prawdopodobnie zmiany meta.

Jak to rozumiec? jest dobrze czy nie?

TK klatki piersiowej - badanie innej okolicy anatatomicznej bez i z Śr. cieniującego
Obturowane oskrzele segment 3P, zaznaczona nieodma tego segmentu. Kilka drobnych, okrągłych stref niewielkiego zmleczenia miąższu w płatach górnych płuc - wyraźniej płuca lewego. Płuca przejasnione rozdete.
Powiekszone węzły wneki płuca prawego. Kilka węzłów śródpiersia-przy pniu płucnym - do 15-18 mm. Ocena śródpiersia utrudniona - artefakty elektrod z rozrusznika serca. Jamy opłucnej wolne od płynu.
Wątroba, pech.żółciowy, drogi żółciowe, trzustka,nadnercza, śledziona,narządy miednicy małej bez widocznych CT zmian w przebiegu chor. podstawowej. Drobna torbielka - 15 mm - wychodzi z górnego bieguna nerki prawej. Brak treści płynnej w jamie otrzewnej, czy cech powiększenia węzłów chłonnych.
Struktury kostne w zakresie badania bez CT cech destrukcji.
Ocena Ct niepełna - jedynie skaning przeglądowy - podwyższone wskaźniki funkcji nerek.

Proszę o odpowiedź, czy to oznacza że nie ma przerzutów? co to są ziarnistości pajęczynówki?Czy jest poprawa w płucu? Czy ta torbiel w nerce to przerzut?
Z góry dziękuję! Pozdrawiam!

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2013-02-08, 23:59 ]
Masz już na Forum wątek dot. choroby mamy, nie ma potrzeby zakładać nowego.
Wątki scalone, po raz kolejny. Prosimy stosować się do Regulaminu Forum.
 
infinity 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 21 Sie 2012
Posty: 576
Skąd: United Kingdom
Pomogła: 197 razy

 #8  Wysłany: 2013-02-08, 09:54  


witaj na forum
Czy mogłabyś przepisac / wkleic poprzedni wynik tk?
 
 
gosikasta 


Dołączyła: 10 Paź 2012
Posty: 14
Skąd: Lubelskie
Pomogła: 1 raz

 #9  Wysłany: 2013-02-08, 10:37  


Tak, nie ma wyników tk robionych po drugiej chemii. Mam wyniki pierwszego TK robionego w trakcie stawiania diagnozy oraz bronchoskopii. Oto one;

CT jamy brzusznej wiele 1ok:
Badanie KT kaltki piersiowej i nadbrzusza wykonano w akwizycji spiralnej w skaningu przeglądowym oraz po dozylnym podaniu środka cieniującego w warstwach grubości 2,5mm dwufazowo.
W obrębie śródpiersia widoczna masa patologiczna sięgajaca powyżej rozwidlenia tchawicy, wypełniająca okienko aortalno-płucne przylegajace do aorty zstępujacej. Poniżej rozwidlenia powoduje uniesienie obu oskrzeli głównych oraz przemieszczenie ku przodowi tętnicy płucnej. Po stonie lewej obliteruje oskrzele dolnopłatowe z cechami nieodmy płata dolnego. Po stonie prawej siega podziału na oskrzele górnopłatowe i posrednie.
Płyn w worku osierdziowym 17 mm. Niewielka ilośc płynu w opłucnej po stronie lewej.
Wątroba niepowiękoszona, bez ichwytnych zmian ogniskowych. PWŻ i drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe i zewnątrzwątrobowe nieporzeszone. Trzustka niepowiększona. Przewód Wirsunga nieporzeszony. Śledziona niepowiekoszona. Nerki bez kamicy i zastoju. Nadnercze prawe 34x19 mm, nadnercze lewe z guzkiem 13 mm - zmiany meta. ęzły chłonne zaotrzewnowe i krezowe niepowiększone.

Bronchoskopia interwencyjna:
Fałdy głosowe symetryczne, ruchome. Tchawica prawidłowa, ostroga główna nieposzeczona, centralna. ziarnina patologiczna w o. głównym lewym ciągnaca sie do zamknietego o. dolnopłatowego, bogato unaczyniona.

Z pobranego wycinka wszedł rak drobnokomórkowy.

Z góry dziekuję! Pozdrawiam!
 
infinity 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 21 Sie 2012
Posty: 576
Skąd: United Kingdom
Pomogła: 197 razy

 #10  Wysłany: 2013-02-08, 15:32  


Torbiel w nerce to nie przerzut :) to zwykla torbielka wypelniona płynem :)

W poprzednim tk - tym pierwszym była mowa o zmianie meta -przerzucie w nadnerczu lewym - teraz zmiany nie ma :) Wic chemia poradziła sobie z tym przerzutem :)

Poczekaj jeszcze na interpretacje pozostałego wyniku - płuc, osoby bardziej kompetentnej :)

Pozdrawiam .
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #11  Wysłany: 2013-02-09, 00:35  


gosikasta napisał/a:
czy to oznacza że nie ma przerzutów?

Ale co, TK głowy? Nie widać w nim przerzutów.

gosikasta napisał/a:
co to są ziarnistości pajęczynówki?

>> Google --> pajęczynówka <<

gosikasta napisał/a:
Czy jest poprawa w płucu?

Czy oba CT były wykonane na tym samym sprzęcie i opisywane przez tą samą osobę? Nie było badań poprzednich do porównania?
_________________
 
gosikasta 


Dołączyła: 10 Paź 2012
Posty: 14
Skąd: Lubelskie
Pomogła: 1 raz

 #12  Wysłany: 2013-02-27, 17:41  


Nie mam wyniku ct po 2 chemiach. Tomograf był wykonywany na różnym sprzęcie i opisywanych przez różne osoby. Konsultowalismy u pulmonologa powiedział, ze jak najszybciej powinno być naswietlanie klatki i głowy. Onkolog nic nie wspomniała, że bedzie naświetlanie, raz mówiła tak, raz nie. Ogólnie zła na nią jestem , bo gdyby wczesniej powiedziła zapisałabym mame wcześniej. Ale minął miesiąc i kolejka jest długa, zapisali mamę dopiero na 17.04.Boję się, że to za długo czekania.
Czy posiadanie stymulatora serca wyklucza naświetlanie klatki piersiowej? Czy to naświetlanie głowy jest profilaktyczne?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #13  Wysłany: 2013-02-27, 21:03  


gosikasta napisał/a:
Czy posiadanie stymulatora serca wyklucza naświetlanie klatki piersiowej?

Może stanowić problem, na pewno trzeba o tym poinformować radioterapeutę.

gosikasta napisał/a:
Czy to naświetlanie głowy jest profilaktyczne?

Tak.
_________________
 
gosikasta 


Dołączyła: 10 Paź 2012
Posty: 14
Skąd: Lubelskie
Pomogła: 1 raz

 #14  Wysłany: 2013-05-29, 23:23  Jakie są objawy przerzutów do mózgu?


Witam,

Moja mama skończyła chemie w lutym. Choruje na DRP. Martwi mnie jej zachowanie, ponieważ ma problemy z pamięcią, dziwnie się zachowuje,mówi od rzeczy, zapomina podstawowe informacje. Dziś postawiła miskę plastikową na gazie! że nie ma czucia w palcach u rąk i nóg. To zachowanie zaczęło się od poniedziałku.Lekarze twierdzą, że to skutek uboczny chemii. Miała robioną TK płuc, ale niestety nie mam wyników. Podobno są w porządku. (Mieszkam za granicą, opieram się na informacjach otrzymanych od rodzeństwa). Wiem, że ma mieć teraz TK głowy. Wiem, że bez wyników badań ciężko coś nakreślić.

Proszę o odpowiedź: czy ktoś poznaje te objawy? Czy to skutek uboczny chemii?
Może to choroba psychiczna? Wiem, że brała Afobam na stany lękowe, czy to wpływ tego leku?
Boję się najgorszego. .. Powrotu raka...

Pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2013-05-30, 10:28 ]
Po raz trzeci UPRZEJMIE PROSZĘ o kontynuowanie swojego wątku na Forum, zamiast ciągłego zakładania nowych, skoro problem dotyczy osoby, której przypadek jest już na Forum opisywany
Kolejny raz skończy się oficjalnym ostrzeżeniem.


 
Renata66 


Dołączyła: 07 Mar 2013
Posty: 163
Skąd: Warszawa/Poznań
Pomogła: 40 razy

 #15  Wysłany: 2013-05-29, 23:47  


Witaj, nie jestem lekarzem to po pierwsze. Po drugie każdy przypadek jest inny. To po drugie. Dlatego nie będę wyrokowała. Mogę tylko napisać jakie objawy ma mój tatuś. Choruje na Niedrobnokomórkowego raka płuc. Jednak ten rak nie dał żadnych objawów. Objawy dał przerzut do mózgu. Tata dostał lekkiego niedowładu dwóch palców. Nie są one nieruchome, ale tata nie ma w nich czucia. Wszystko zaczęło wypadać mu wówczas z ręki. Lekko zdrętwiał mu też kącik ust oraz policzek i zaczął nieco gorzej mówić. Po TK głowy stało się jasne, że to przerzut. Potem poszukano ogniska pierwotnego.Dobrze, że mama będzie miała to badanie. Oby jak najszybciej. Trzymam kciuki! Pozdrawiam ciepło:).
_________________
Tata NDRP - walczył dzielnie od lutego 2013 do 23 września 2014.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group