1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Częściowa nefrektomia u pacjenta zacewnikowanego
Autor Wiadomość
go007@wp.pl 


Dołączyła: 21 Lip 2016
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2016-07-21, 13:41  Częściowa nefrektomia u pacjenta zacewnikowanego


Dzień dobry,

mój tata musi podjąc trudną decyzję i potrzeba nam dodatkowej opinii.

Od ok miesiąca jest zacewnikowany z powodu ostrego zatrzymania moczu w wyniku przerostu prostaty
(PSA niskie, jak na pacjenta z cewnikiem, bez cech nowotworu w badaniach obrazowych).
Podczas badań kontrolnych w TK stwierdzono zmianę na lewej nerce - ok 2 cm - podejrzaną onkologicznie, ale nie naciekającą nawet torebki ani tkanki tłuszczowej.
Najprawdopodobniej nowotwór wykryty w bardzo wczesnym stadium.
Bez innych objawów, długi i bogaty wywiad rodzinny w zakresie onkologii.

Konsultacja z dr Dobruchem w Otwocku - zaplanował najpierw usunięcie prostaty z uwagi na duże ryzyko infekcji w przypadku operacji nerki, jeśli cewnik zostanie do tego czasu.

Po około miesiącu operacja nerki - usunięcie fragmentu z uwagi na korzystne umiejscowienie zmiany.

I tu zaczynają się schody... W Otwocku terminy operacji są... odległe.
Z pilnym skierowaniem i płatnie udało nam się umówić na przyszły tydzień na operację prostaty (czekaliśmy 3 tygodnie na termin...).
Natomiast termin operacji PILNEJ nerki w tej chwili to koniec września...

Konsultacja z dr Gajdą w Wieliszewie - zaproponował najpierw usunięcie zmiany na nerce, jako sprawę pilniejszą - operacja byłaby w ciągu 2 tygodni, a potem prostaty.
Zasugerował, że może leki pomogą i gruczoł się zmniejszy, ale nie bardzo w to wierzymy...
Prostatę odsunął zupełnie na dalszy plan. Generalnie zupełnie odwrotne myślenie.

Czy ktoś z Was ma doświadczenie z operacją nerki u pacjenta zacewnikowanego? Rzeczywiście ryzyko infekcji jest tak duże?

Dr Dobrucha znamy lepiej, ale zegar tyka... i boimy się, że tak 'szczęśliwą' zmianę wyhodujemy do mniej szczęśliwych rozmiarów.
Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki. Może ktoś podpowie mi, gdzie mam poszukać źródeł merytorycznych w tej sprawie?

Dziękuję!
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #2  Wysłany: 2016-07-21, 22:45  


go007@wp.pl,
Nie jestem urologiem ani chirurgiem i nie śmiałabym polemizować ze zdaniem fachowców w tej sprawie.
Nie znalazłam żadnego merytorycznego piśmiennictwa w tym temacie, wpadł mi natomiast w ręce opis nefrektomii laparoskopowej, którą zaczyna się od założenia cewnika do pęcherza moczowego.
http://bialeta.pl/wordpress/?page_id=119
Tzw. chłopski rozum podpowiada, że nerka pilniejsza, zwłaszcza że, jak widać, cewnik nie jest przeciwwskazaniem do nefrektomii. Ale moja wiedza w tym temacie nie jest obszerna, dlatego nie nazwałabym mojej wypowiedzi "dodatkową opinią" ;)

Pozdrawiam Cię i witam na Forum :flower:
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group